دسته ها
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

راهنمای انتخاب رنگ لباس مناسب کودکان دختر و پسر

  • بهجت فلاح
  • ۲۴ مرداد ۱۴۰۲
  • ۰

یکی از مهم ترین نکات برای حفظ روحیه و شادابی کودکان، انتخاب رنگ مناسب برای لباس آن ها است. رنگ ‌ها قابلیت‌ های منحصر به فردی دارند که موجب می ‌شود کودکان را به سمت خود جلب کنند. به همین خاطر توجه به رنگ های مناسب برای لباس کودکان مسئله مهمی است که باید در خرید لباس بچگانه آن را در نظر داشته باشید. در این مقاله به رنگ لباس مناسب کودکان دختر و پسر اشاره شده است.

در حقیقت رنگ یکی از مهم ترین عواملی است که موجب می‌ شود در اولین نگاه مجذوب یک لباس شویم. به عبارت دیگر یکی از مهم‌ ترین ملاک ها در انتخاب و طراحی لباس بچگانه، انتخاب رنگ لباس مناسب برای کودکان می ‌باشد. علاوه بر این از آن جایی که کودکان به سرعت رشد می ‌کنند، طراحان لباس و تولید کنندگان عمده لباس کودکان همواره به رنگ و تنوع لباس ها بسیار توجه می کنند. هم چنین یکی از مهم‌ ترین نگرانی های والدین هنگام خرید لباس برای کودک خود، رنگ بندی و ترکیب رنگ لباس می ‌باشد.

همان طور که احتمالا می دانید هر رنگ معنا و مفهوم خاصی را می ‌رساند. به همین خاطر، برای زیباتر شدن کودک، انتخاب رنگ مناسب بسیار اهمیت دارد و حتما باید این نکته را در نظر بگیرید. به طور مثال برای کودکانی با رنگ پوست سفید، خرید لباس بچگانه با رنگ‌ های روشن، انتخاب مناسب تری خواهد بود. در ادامه مطلب به رنگ شناسی و انتخاب رنگ مناسب لباس کودکان خواهیم پرداخت.

ترکیب رنگ های روشن در لباس کودکان

به جرأت می توان گفت یکی از مناسب ‌ترین ترکیب رنگ ‌ها برای لباس کودکان، رنگ ‌های روشن می ‌باشد. در واقع رنگ‌ های روشن، باعث می شود که کودک شما همانند یک فرشته خوش چهره و دوست داشتنی نشان داده شود. بدیهی است کامل ‌ترین و خالص‌ ترین رنگ به خصوص برای کودکان، رنگ سفید است. رنگ سفید یکی از بهترین گزینه ‌ها برای انتخاب لباس کودکان می باشد. زیرا استفاده از این رنگ، باعث ایجاد آرامش در کودک شده و او را همانند گلی معصوم نشان می دهد.

گذشته از این، این رنگ لباس در بهداشت و سلامت کودک شما نیز تأثیرگذار خواهد بود. به این خاطر که هرگونه لکه و کثیفی را به سرعت نشان می دهد و می توان مطمئن شد که آیا لباس کودک تمیز شده است یا خیر. بنابراین اگر به دنبال یک رنگ مناسب برای لباس کودک خود هستید، رنگ سفید می تواند انتخاب مناسبی باشد. انتخاب این رنگ در لباس بچگانه با تأثیرات مثبتی بر روی کودک و والدین همراه است.

راهنمای انتخاب رنگ لباس بچگانه

چگونه می توانیم رنگ مناسب لباس کودکان را انتخاب کنیم؟

به صورت کلی رنگ‌ های گرم و روشن، رنگ‌ هایی هستند که اغلب کودکان خردسال را مجذوب خود می‌ کنند. هم چنین مطابق با مطالعات انجام شده، تشخیص رنگ ‌های روشن‌ برای کودکان در مقایسه با رنگ ‌های تیره آسان تر خواهد بود. به علاوه این موضوع در روحیه آن‌ ها نیز تأثیر زیادی خواهد داشت.

  •  مبل و میز
  •  آرون گروپس

به همین خاطر اگر شاد بودن کودک تان برای شما اهمیت دارد، بهتر است هنگام انتخاب رنگ لباس ‌های او، رنگ‌ های روشن را در اولویت قرار دهید. رنگ ‌های پاستلی از جمله رنگ ‌هایی هستند که برای کودکان خردسال جذابیت بسیار بالایی دارند. یکی از ویژگی ‌های کودکان این است که آن ها معمولا سلیقه ‌های شخصی خودشان را در ارتباط با انتخاب رنگ ‌ها حفظ می ‌کنند. همین مسئله موجب می ‌شود که والدین قدرت انتخاب بیشتری در زمان خرید داشته باشند.

استفاده از روانشناسی رنگ در انتخاب رنگ لباس کودکان

یکی از فاکتورهای بسیار مهمی که هنگام انتخاب و خرید لباس برای کودکان باید به آن توجه کنید، روانشناسی رنگ لباس است. زیرا هر کودکی با توجه به سن، جنس و دایره دوستان همسن و سالش، نیازهایی دارد که باید در زمان انتخاب رنگ لباس، به آن ها دقت کند. به همین خاطر بهتر است در قدم اول روانشناسی رنگ ها  را خیلی خوب بشناسید. در حقیقت می ‌توان گفت رنگ‌ های دخترانه و پسرانه، تا حدودی از یکدیگر تفکیک شده هستند. البته این بدان معنا نیست که تخطی از آن‌ ها کار بسیار زشتی محسوب شود. اتفاقا خیلی هم خوب است که یک بار دخترتان یک پیراهن آبی به تن داشته باشد و تیشرت پسرتان یک رنگ قرمز خوشرنگ باشد.

بهترین رنگ لباس برای کودک

ترکیب رنگ های گرم در لباس کودکان

رنگ‌ هایی مثل قرمز، نارنجی، زرد و قهوه ‌ای از جمله رنگ‌ های گرم محسوب می شوند. در حقیقت این قبیل رنگ ‌ها، رنگ‌ هایی انرژی بخش هستند که شادی و آرامش را در درون انسان زنده نگه می دارند. یکی از رنگ ‌های اصلی که در گروه رنگ‌ های گرم قرار می ‌گیرد، رنگ قرمز است. حتی می‌ توان گفت رنگ قرمز جزو اولین رنگ‌ هایی است که کودکان نسبت به آن واکنش نشان می دهند.

این رنگ باعث ایجاد هیجان شده و میزان انرژی بدن را بالا خواهد برد. به همین خاطر حضور این رنگ در لباس کودکان، می‌ تواند شور و هیجان کودک شما را بیشتر از قبل کند. بنابراین بهتر است استفاده از این رنگ را برای لباس بازی کودک خود در نظر بگیرید. به علاوه فراموش نکنید که این قبیل رنگ‌ ها برای کودکانی که بیش فعال هستند، به هیچ عنوان انتخاب مناسبی نخواهد بود. زیرا حضور بیش از حد رنگ ‌های گرم در لباس های این کودکان ممکن است بیش فعالی آنان را تشدید کند. برای خنثی کردن این عامل، می ‌توانید مقدار بسیار کمی از این رنگ را با یک رنگ آرامش بخش مثل آبی ترکیب کنید.

ترکیب رنگ های سرد در لباس کودکان

به صورت کلی رنگ ‌هایی مثل سبز، بنفش و آبی از رنگ‌ های سرد به شمار می روند که می‌ توانند احساسات خاصی را در کودک ایجاد کنند و بر روی رفتار او تأثیر بگذارند. به طور مثال، رنگ سبز باعث می ‌شود که یگانگی وجود انسان با طبیعت در وجود کودک شکل بگیرد. در واقع این رنگ به کودک حس رشد و نو شدن را می دهد. از سوی دیگر رنگ آبی حس پرواز، صلح و آرامش را در کودک به وجود می ‌آورد و باعث کم شدن سرعت ضربان قلب و تنفس او می ‌شود. جالب است بدانید رنگ آبی تیره نیز حس اعتماد به نفس را در کودک شما زنده خواهد کرد.

صورتی؛ رنگ پرطرفدار دخترانه

رنگ صورتی یکی از رنگ هایی است که در کنار رنگ سفید، ترکیب دلنشینی را برای دخترها به وجود می آورد. این رنگ، رنگ مورد علاقه بسیاری از دختر خانم ها است. بهتر است بدانید این رنگ به جنسیت خاصی محدود نمی شود. هم چنین می توانیم ترکیب ‌های مختلف این رنگ را در لباس پسر بچه‌ ها نیز مشاهده کنیم. با این حال بیشترین سنی که به این رنگ علاقه آن نشان می ‌دهند؛ دختر بچه ‌های خردسال هستند.

انتخاب رنگ لباس مناسب کودکان

آبی؛ رنگ مورد علاقه پسرانه

آبی رنگی است که مانند رنگ صورتی محدود به جنس و یا شخصیت خاصی نیست. در حقیقت همه سنین می ‌توانند از این رنگ استفاده کنند. با این حال طبق تحقیقات به عمل آمده این رنگ در میان پسرها طرفداران بیشتری دارد و از رنگ‌ های کودکانه جذاب و پرطرفدار به حساب می آید.

رنگ زرد

رنگ زرد یک رنگ زیبا برای دخترها و پسرها است و محدودیت جنسی خاصی ندارد. برای خانواده‌ هایی که می‌ خواهند لباس‌ هایی به عنوان کادو تهیه کنند، اما نمی ‌دانند که فرزند مورد نظر دختر است یا پسر، زرد گزینه بسیار مناسبی است. این رنگ لباس برای کودکان و نوزادان دختر و پسر یک انتخاب عالی محسوب می شود و به راحتی با انواع رنگ ‌های سفید، قهوه ‌ای، سبز و نارنجی هماهنگ خواهد شد. بنابراین بهتر است هنگام انتخاب رنگ زرد برای لباس کودکان به سراغ انواع کم رنگ و ملایم آن بروید، به ویژه این که معمولا رنگ های زرد خیلی روشن باعث خستگی دید می شوند.

رنگ سبز

رنگ سبز نیز درست مانند رنگ زرد، برای هر دو جنس دختر و پسر بسیار مناسب است. لباس ‌های کودکان و نوزادان به رنگ سبز کمرنگ یا رنگ سبز پاستلی همراه با سفید و زرد کم رنگ ترکیب بسیار جالبی را به وجود می آورد. بسیاری از طیف های رنگ سبز زمانی که با رنگ ‌های دیگر ترکیب می شوند، می توانند گزینه مناسبی برای لباس ‌های کودکان دختر و پسر در نظر گرفته شوند. طیف های مختلف و متنوع سبز در مقایسه با سایر رنگ ‌ها، هماهنگی بسیار زیادی با یکدیگر دارند.

رنگ نارنجی

به جرأت می توان گفت همه طیف های رنگ نارنجی گزینه مناسبی برای لباس‌ های کودکان دختر و پسر محسوب می شود. نارنجی یک رنگ گرم است و می ‌تواند بدون این که باعث آزار و اذیت شود، قدرت بینایی را تحریک کند. به ویژه زمانی که با سفید و خاکستری روشن ترکیب می ‌شود. هم چنین نارنجی با آبی و صورتی به خوبی هماهنگ می شود. به صورت کلی نارنجی متوسط در مقایسه با نارنجی روشن برای لباس‌ های هر دو جنس عالی به نظر می رسد.

بهترین رنگ لباس بچگانه

امیدواریم از مطالعه این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات ست کردن رنگ لباس، ست رنگ لباس، رنگ لباس برای پوست سبزه و لباس مناسب رنگ پوست را نیز مطالعه بفرمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *