دسته ها
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

خاک و گلدان مناسب پتوس چه خصوصیاتی دارد؟

 • حکیمه فهیمی
 • ۲۴ مرداد ۱۴۰۲
 • ۰

پتوس یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار است که اگر در پرورش گل و گیاه مبتدی هستید، نگهداری از این گیاه زیبا را تجربه کنید. در راستای نگهداری باید با گلدان مناسب پتوس هم آشنا باشید تا همواره شاهد رشد و رویش برگ های زیاد آن باشید.

گیاه آپارتمانی و زیبای پتوس به خاطر نگهداری ساده و رنگ همیشه سبز طرفداران زیادی دارد. آشنایی با گلدان مناسب پتوس کمک می کند برای مدت طولانی تری گیاه شاداب و باطراوتی در محیط اطرافتان داشته باشید. با مطالعه این مطلب اطلاعات خوبی در این زمینه کسب می کنید.

آشنایی با گلدان مناسب پتوس

پتوس گیاه آپارتمانی مناسبی برای افراد مبتدی محسوب می شود. از این رو بهتر است نگهداری از آن را تجربه کنید. پتوس گیاهی رونده بوده یعنی پس از رشد ساقه ها و رویش برگ های زیاد، می توان مسیری را برای گیاه مشخص کرد و با این کار فضا را زیباسازی کنید.

به طور کلی گیاه پتوس به علت نگهداری ساده و رنگ همیشه سبز طرفداران بسیاری دارد.  گونه های مختلفی از این گایه برای تزئین و زیباسازی منازل، رستوران ها، محیط کار و … استفاده می شود. در نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی نخستین مورد فراهم کردن نیازهای اساسی گیاهان می باشد.

این موضوع حتی برای آن دسته گیاهانی که استقامت بالایی برای تحمل شرایط سخت را دارند هم صدق می کند. یکی از این گیاهان مقاوم در مقابل تغییرات آب و هوایی و شرایط محیطی، پتوس است. مقاوم بودن و نگهداری ساده از گیاه پتوس به خواستگاه اولیه این گیاه که جنگل های استوایی است، باز می گردد.

این گیاه دارای ساقه های رونده بوده که با برگ های بسیاری پر شده اند. قدرت رشد ساقه های پتوس به شرایط نگهداری و خاک مناسب پتوس بستگی دارد. ضمنا گلدان مناسب گیاه تاثیر زیادی در رشد و شادابی آن خواهد داشت. در این راستا شناخت گلدان مناسب پتوس کمک می کند برای مدت بیشتری شادابی و طراوت پتوس در محیط اطراف شما حفظ شود.

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

گیاه پتوس

گیاه پتوس یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب می باشد که آن را مدیون مقاومت و شرایط نگهداری آسان خودش است. همانطور که اشاره شد نگهداری این گیاه یک گزینه عالی برای افراد مبتدی و کم مهارت در زمینه گل و گیاه محسوب می شود. علاوه بر این حضور پتوس در محیط سبب تصفیه هوای فضاهای بسته و اکسیژن رسانی می شود.

گونه های مختلف این گیاه در خاک با زهکشی بالا بهترین عملکرد رشد را دارند. خاک های متراکم و بدون تهویه سبب پوسیدگی و از بین رفته ریشه شده ضمنا عدم حضور هوای کافی و رطوبت بالای ریشه موجب خشکی و از بین رفتن پتوس می شود. به این ترتیب در انتخاب گلدان مناسب پتوس باید دقت کافی مبذول شود.

ویژگی گلدان مناسب pothos

از جمله ویژگی های گلدان مناسب برای این گیاه زیبا و پرطرفدار آپارتمانی عبارت است از:

زهکش مناسب

تقریبا هر مدل ظرفی که حداقل دارای یک سوراخ زهکشی در زیر آن باشد، برای رشد پتوس مناسب می باشد. این زهکش اجازه داده رطوبت اضافی به راحتی تخلیه و خاک گیاه غرقابی نشود. پتوس در خاکی که به صورت یکنواخت مرطوب باشد و سریع خشک نشود، بهترین رشد را دارد.

گلدان های پلاستیکی رطوبت زیادی را حفظ می کنند. از این رو اغلب به آبیاری کمی هم نیاز دارند ولی باید به صورت مرتب رطوبت خاک گلدان کنترل شود تا بیش از حد خیس نباشند. گلدان های سفالی رطوبت را از خاک خارج ساخته که سبب خشک شدن سریعتر آن می شود از این رو پتوس در گلدان سفالی به آبیاری مکرر نیاز دارد.

نوع گلدان

پتوس ساقه های بلندی تولید می کند. اگر این گیاه در یک گلدان معمولی نگهداری می شود بایستی ساقه ها به یک تکیه گاه یا قیم متصل شود. گلدان های آویز نیازی به قیم ندارند. به جای بالا رفتن ساقه، از لبه گلدان آویزان می شود. سبدهای آویز پلاستیکی با سینی زهکش متصل در منزل بهترین عملکرد را دارند. چرا که سریع خشک نمی شوند و زیر گلدانی مانع از چکه کردن آب می شود.

ریشه پتوس نباید در آب بماند و خاک مناسب آن بایستی کاملا زهکشی شود. از این رو انتخاب گلدان برای این گیاه حائز اهمیت است. بهترین جنس گلدان برای پتوس، گلدان سفالی می باشد. همانطور که اشاره شد این گلدان ها رطوبت اضافی خاک را به خود جذب کرده و دمای مناسبی را برای خاک تامین می کنند.

در ضمن ته گلدان باید سوراخ زهکشی داشته تا آب اضافی از آن عبور کرده و زیر گلدان جمع نشود. برای جلوگیری از کثیف شدن اطراف می توانید از زیر گلدانی استفاده کنید.

سایز گلدان

سایز گلدان پتوس هم به اندازه ریشه گیاه بستگی دارد. پتوس به ندرت به گلدان مجدد نیاز دارد و می تواند در گلدان کوچک تر هم رشد نماید که به بزرگ شدن بیش از حد گیاه هم کمک می کند. یک گلدان جدید پتوس نباید از ۵ سانتی متر بزرگتر از گلدان قبلی یا محدوده تجمع ریشه باشد.

عمق ۲۵ سانتی متر نیز فضای کافی برای رشد پتوس فراهم می کند. تنها در صورتی پتوس را به گلدان بزرگتر انتقال دهید که ریشه ها سبب مسدود شدن سوراخ های گلدان می شوند یا گیاه از خاک شروع به بلند شدن می کند. فصل بهار در طی رشد فعال گیاه بهترین زمان برای تعویض گلدان می باشد.

به طور کلی اندازه گیاه پتوس نسبت به اندازه گلدان بهترین فاکتور برای تعویض گلدان می باشد. اگر اندازه پتوس از گلدان بزرگتر بوده و ریشه های آن کل خاک را فرا گرفته اند، در اصطلاح گلدان برای پتوس تنگ شده حتما گلدان را تعویض کنید. وگرنه نیازی به تعویض گلدان پتوس نیست. چرا که از سرعت رشد گیاه جلوگیری می کند.

با این وجود برای تعویض گلدان پتوس برخی علائم وجود دارد از جمله:

 • بیرون زدن ریشه ها از سوراخ زهکشی گلدان پتوس
 • برگ های زرد و قهوه ای
 • کاهش رشد گیاه
 • تورم یا شکستن گلدان
 • آویزان شدن برگ ها

دقت کنید که یک خاک گلدان خوب به اندازه خود گلدان برای رشد گیاه اهمیت دارد. برای جلوگیری از بروز آفات یا بیماری ها از محیط های گلدانی استریل استفاده شود. هنگامی که ۲.۵ سانتی متر بالای خاک گیاه شروع به خشک شدن نمود، پتوس را مورد آبیاری قرار دهید و صبر کنید آب اضافی حداقل نیم ساعت تخلیه شده بعد سینی چکه را خالی کنید.

در صورتی که پتوس خیلی سنگین شده می توانید بلندترین ساقه را به قیم یا دیوار متصل کرد یا آن را هرس کرد تا به اندازه قابل کنترل تر در آید.

گیاه پتوس محیط های گرم و مرطوب را می پسندد و در این محیط رشد سریعی دارد. یکی از مهمترین موارد مراقبت از این گیاه انتخاب ترکیب مناسب خاک آن می باشد. انتخاب خاک مناسب گلدان پتوس یکی از دغدغه های افراد مبتدی در زمینه پرورش گل و گیاه است. پتوس در دسته گیاهان حساس قرار ندارد و در انواع خاک رشد خوبی دارد ولی اگر می خواهید پتوس رشد سریع داشته و همواره شاداب باشد بایستی از ترکیب خاک غنی از مواد مغذی استفاده کنید.

ترکیب زیر برای رشد پتوس مناسب می باشد:

 • خاک گلدانی غنی از مواد مغذی
 • ترکیب خاک با پیت موس و پرلیت

به این ترتیب به راحتی می توانید خاک مناسب گلدان پتوس را آماده کنید و ضمنا باید دارای زهکش خوب هم باشد. به طور کلی پتوس به خاکی نیاز دارد که تهویه مناسبی داشته و هوا در آن به راحتی جریان یابد همچنین قابلیت حفظ رطوبت هم داشته باشد. دقت به این فاکتورها هنگام خرید ترکیب خاک مناسب پتوس کار را راحت تر می کند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *