دسته ها
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
درمان و تشخیص اختلالات خواب و ترک سیگار با جدیدترین روش
دکتر ابوالفضل احیایی، متخصص اعصاب و روان:
بسیاری از مردم به اشتباه معتقدند که افسردگی به‌عنوان یک ضعف شخصیت یا غم و اندوه تعریف شده است، اما باید گفت این عارضه، یک اختلال پیچیده است و آن هم با ریشه‌های روانی، اجتماعی و بیولوژیکی. افسردگی یک بیماری روانی است که می‌تواند از راه‌های مختلف ازجمله دارو و روان‌درمانی اصلاح شود.
دکتر ابوالفضل احیایی

 

مشاوره رایگان

مشاوره رایگانآدرس: میدان کاج، خیابان سرو غربی، پلاک ۳۳، طبقه چهارم، ساختمان داروخانه دکتر سرهنگی، واحد ۱۴

برای دریافت پاسخ سوال هایتان فرم زیر را تکمیل نمایید


شما  چه مقدار از مشکلات خواب از جمله بی خوابی و پرخوابی رنج می برید؟!

دکتر ابوالفضل احیایی، متخصص اعصاب و روان: به طور کلی بهتر است خواب دارای دو جز کیفیت و کمیت است و افراد ممکن است در یک جز یا هر دو مشکل داشته باشند. اگر خواب زیر ۴ ساعت و بالای ۱۰ ساعت باعث حوادث مخاطره آمیز برای فرد می شود. برای همین افرادی که با چنین مشکلی چه در بی خوابی یا پرخوابی مواجه هستند باید  این اختلال را درمان کنند.
اختلالات خواب

خواب چه تعریفی دارد؟

خواب دارای دو قسمت که شامل قسمت بدون حرکات سریع چشم یا NREM و با حرکات سریع چشم یا REM است. همچنین در طی خواب درجه حرارت بدن بخصوص در ساعت ۴ صبح به حداقل می رسد و باعث می شود ما صبح با احساس سرما از خواب بیدار شویم. اختلالات مربوط به خواب ممکن است در شروع به خواب رفتن، مدت خواب و کیفیت خواب ایجاد شود.

با اختلال در خواب چه عارضه هایی برای شما پیش می آید؟

همان طور که گفته شد اختلالات خواب ممکن است در هر کدام از اجزا خواب ایجاد شود که باعث ایجاد فشار خون، سکته قلبی، دیابت و حتی سرطان های مختلف به خصوص در کسانی که کار های شیفتی در شب انجام می دهند بشود.

چطور اختلالات خواب را از بین ببریم؟

در کلینک های خواب، خواب توسط روش پلی سومونوگرافی بررسی می شود تا اختلال خواب در هر کدام از مراحل مشخص شود. از جمله اختلالات مهم خواب سندرم آپنه خواب یا ایست تنفسی به مدت ۱۰ ثانیه است که باعث بروز مشکلات فشار خون و سکته قلبی در خواب می شود. از جمله اختلالات مهم دیگر در خواب سندرم پای بی قرار است که با احساس ناخوشایند در پاها مثل گزگز و بی قراری پاها بخصوص در خانم ها ایجاد می شود که باعث بی خوابی می شود که علت آن مشکل در سیستم دوپامین است بخصوص در کم خونی،  کمبود ویتامین ها و مشلات تیرویید و ۳ ماه آخر بارداری یا در بیماران کلیوی و…دیده می شود.

اختلالات خواب کودک

ازجمله اختلالات خواب بخصوص در کودکان:

  • راه رفتن در خواب یا خواب گردی
  • وحشت در خواب و کابوس شبانه
  •  شب ادراری

خواب در نوجوانان بخصوص در طی دوران رشد بدلیل ترشح زیادتر هومون رشد بهم می ریزد. به همین خاطر خواب در نوجوانان دیرتر شروع می شود و استفاده از فضای مجازی خود مزید بر این علت برای نوجوانان شده و باعث بروز اختلال در خواب این عزیزان می شود.

نکته:

خواب در افرادی که با مشکل افسردگی یا اضطرابی درگیر هستند، بهم ریخته که خود باعث تشدید بیماری می شود.

چه عواملی باعث بی خوابی می شوند؟

استفاده از تلویزیون در اتاق خواب یا رفتن در فضای مجازی یا حتی کتاب خواندن در رختخواب باعث بروز اختلال خواب می شود. به یاد داشته باشید اتاق خواب فقط برای خواب است.

اختلالات خواب

دلیل بی خوابی در دوران بارداری چیست؟

در زنان باردار به دلیل مشکلات هورمونی و فشار جنین بر روی پرده دیافراگم مشکلات تنفسی ایجاد و در طی آن اختلال خواب ایجاد می شود به همین خاطر به این عزیزان توصیه می شود نیم پهلو و نیمه نشسته بخوابند.

سخن آخر:

به یاد داشته باشید که خواب فاکتور مهم در تثبیت حافظه است و عزیزانی که در آزمون های مختلف شرکت می کنند از یک خواب درست غافل نشوند.

مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت پاسخ سوال هایتان فرم زیر را تکمیل نمایید


ترک سیگار با جدیدترین روش

انجام خدمات: QEEG.RTMS.TDCS و نوروفیدبک

در دنیا ۱.۲ میلیارد نفر سیگار مصرف می کنند. سیگار سومین صنعت سودآور در دنیا بعد از صنعت نفت خام و داروسازی ست. روزانه بین ۱۰۰ هزار کودک در جهان شروع به سیگار کشیدن می کنند که بیشتر از نصف آنها در آسیاست. ۱۵ تا ۱۷ درصد جمعیت بشر سیگاری اند و تخمین زده می شود تا سال ۲۰۲۵ مصرف سیگار در دنیا به ۱.۶ میلیارد نفر برسد.
هر سیگار حدودا ۱۰ میلی گرم نیکوتین دارد و از این مقدار نیم میلی گرم وارد بدن می شود. بر طبق آمار بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون مصرف کننده سیگار در ایران داریم و کارشناسان کاهش سن سیگار در ایران را تا سن ۱۱ سالگی گزارش داده اند.
روش ترک سیگار
سالانه حدود ۶۵ میلیارد نخ سیگار در دنیا مصرف می شود که معادل ۳ میلیارد و ۲۵۰ میلیون پاکت سیگار است. کشور ما ایران با سرانه مصرف ۷۶۴ هزار نخ در سال در رتبه ۶۷ دنیا با مصرف سیگار گرفته است. متاسفانه در کشور ما آمار مصرف قلیان در بین دختران و پسران حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد است.
برخلاف چیزی که تصور می شود که می گویند که آب قلیان مقدار زیادی نیکوتین را جذب می کند (اصلا نیکوتین در آب حل نمی شود و قابل جذب نیست) و متاسفانه تنباکو و توتونی که در قلیان ها مصرف می شود ضمن اینکه اسانس ها و معطرهایی که دارند حامی مواد سمی و کشنده هستند.
روش ترک سیگار
جالب است بدانیم که سالانه ۵ میلیون نفر در دنیا از عوارض سیگار می میرند که این آمار بیشتر از آمار مرگ در اثر مواد مخدر، خودکشی، قتل، ایدز و الکل در دنیاست. اما داروی چنتکس یا وارنیکیلین قرص هایی است که به صورت نیم میلی گرم و یک میلی گرم در ایران ارائه شده است که گیرنده های نیکوتین را تحریک می کند و در ترک سیگار بسیار موثر است. از جمله داروهای دیگری که در ترک سیگار مطرح می کنیم قرص زیبان و یا بوپروپیون است که مجموع ترک سیگار که در کلینیک ما انجام می گیرد طی ۴ جلسه در عرض دو هفته قطعی خواهدبود.

آلزایمر بیماری که در کمین ماست!

آلزایمر

آلزایمر یکی از بیماری‌های مغز است که باعث کاهش مستمر حافظه بیمار می‌شود. کاهش حافظه به‌تدریج به دمانس (خردزدایی) که فقدان عملکردهای ذهنی (قدرت تفکر، یادآوری، منطق و قدرت تجزیه و تحلیل) است، تبدیل شده و با زندگی روزمره بیمار تداخل می‌یابد. آلزایمر به‌تدریج ظاهر شده و باعث می‌شود که بیمار حوادثی را که اخیرا رخ داده، فراموش کرده و از انجام وظایف عادی روزمره زندگی ناتوان شود. شدت پیشرفت بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده و باعث تغییر رفتار، تغییر شخصیت، سردرگمی و اختلال در قضاوت بیمار می‌شود. بیمار در برقراری ارتباط مشکل پیدا می‌کند. تلاش او در یافتن لغات و تفکر هدف‌دار به شکست منجر شده و نهایتا بیمار کاملا در مراقبت از خود ناتوان می‌شود.

 

دکتر ابوالفضل احیایی

دکتر احیایی در حیطه های ذیل خدمات ارائه می کند:

  • درمان اختلالات حافظه و بیماری آلزایمر
  • درمان میگرن و بچه های بیش فعال
  • درمان افسردگی و اضطراب و وسواس
  • ترک سیگار با جدیدترین روش
  • انجام الکتروانسفالوگرافی، QEEG، EEC، RTMS، TDCS، نوروفیدبک
کلنیک راه احیا

 

وب سایت دکتر ابوالفضل احیایی

کانال تلگرام

پیج اینستاگرام

مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت پاسخ سوال هایتان فرم زیر را تکمیل نمایید


آدرس: میدان کاج، خیابان سرو غربی، پلاک ۳۳، طبقه چهارم، ساختمان داروخانه دکتر سرهنگی، واحد ۱۴
دکتر ابوالفضل احیایی