دسته ها
یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

درمان گردن درد با ۷ ورزش و تمرین متفاوت

  • پروین حیدریان
  • ۱۲ آذر ۱۳۹۵
  • ۰

گردن درد عارضه ای است که ممکن است با یک حرکت ساده ایجاد شود. گردن درد را می توان با انجام ورزش و تمرینات مفید کاهش و درمان کرد. در این مقاله با ۷ تمرین و راهکار موثر و فوق العاده برای درمان گردن درد آشنا خواهید شد.

گردن درد ممکن است در هر جایی از بدن که از پشت گردن گرفته تا بالای کتف و شانه ها را در گیر کند. درد گردن در افراد در سنین بالاتر از ۵۰ سال شایع تر است. در اکثر موارد گردن درد ممکن است با فعالیت هایی که باعث کشیدگی در ناحیه گردن می شود به وجود آید. از مهمترین عواملی که باعث بروز گردن درد می شوند عواملی نظیر آرتروز گردن، دولا دولا را رفتن، رنگ کردن سقف، چرخاندن گردن و یا خوابیدن هستند که در این موارد باید اقداماتی را جهت درمان گردن درد انجام داد.

با ایجاد درد گردن فرد موجب محدودیت های حرکتی در ناحیه سر و گردن می شود که بسیار آزار دهنده است. عواملی که برای ایجاد گردن درد گفته شد می توانند موجب خشکی گردن، کشیدگی گردن، اسپاسم و یا در رفتگی عضلات گردن شوند. بیشترین علل ایجاد درد های مختلف در عضلات گردن ناشی از سه بیماری شایع است که این بیماری های شایع سندرم های عضلانی، فتق دیسک گردن و آرتروز ستون فقرات هستند که اگر مورد توجه و درمان قرار نگیرند ممکن است به دیسک گردن منجر شود.

مهره های گردن

بهبود و درمان گردن درد با ۷ ورزش و تمرین بسیار مهم و موثر

گردن درد ممکن است به صورت ناگهانی با حرکت دادن گردن و یا می تواند به دلیل بد خوابیدن و یا حتی استرس زیاد ایجاد شود. طبق تحقیقاتی که که بر روی این عارضه صورت گرفته است به این نتیجه رسیده اند که درمان گردن درد را می توان با انواع تمرینات تقویت کننده عضلات گردن بهبود بخشید. در ادامه هفت نوع تمرین از بهترین تمریناتی که برای تقویت عضلات گردن باید انجام داد را ملاحظه خواهید کرد. این تمرینات بسیار موثر و اثرات آن ها ثابت شده اند.

درمان گردن درد

تمرین اول

یک تمرین و ورزش عالی برای درمان گردن درد در محل کار تقویت خود است. برای این کار کف دست های خود را روی لبه صندلی که بر روی آن نشسته اید قرار دهید. باسن و لگن خود را به اندازه یک تا دو سانتی متر از روی صندلی خود بلند نمایید و به مدت ۵ ثانیه در این حالت بمانید. سپس باسن خود را به پایین بیاورید طوری که روی صندلی به صورت معمولی نشسته اید. این تمرین را روزانه ۵ بار تکرار نمایید تا عضلات سرشانه قوی تر شوند که در نتیجه موجب کاهش درد گردن می شود.

تمرین دوم

تمرین دوم برای درمان گردن درد در محل کار انجام یک نوع حرکت با کمک دستان است. هر فردی ممکن است در محل کار خود احساس عصبانیت و خستگی کند در این حالت پیشانی خود را با با کف دو دست خود فشار دهید. اکثر افراد در هنگام استرس و عصبانیت، عضلات گردن خود را سفت می کنند که این عامل به مرور زمان موجب خشکی و درد گردن می شود. با این تمرین، فشار کف دست بر روی پیشانی می توانید علاوه بر کاهش فشار وارد شده به گردن، عضلات گردن خود را نیز تقویت کنید.

برای انجام درست این تمرین و به طوری که دیگر همکاران متوجه نشوند، در حالتی که پشت میز خود نشسته اید کمی به سمت جلو خم شوید و آرنج های خود را بر روی میز قرار دهید. سر خود را صاف در مرکز شانه ها قرار دهید و پیشانی خود را با کف دو دست خود فشار دهید. ۳ تا ۵ ثانیه در این حالت بمانید و ۵ مرتبه دیگر این تمرین را ادامه دهید. سپس صاف بایستید و دستان خود را در پشت سر قرار دهید. سر خود را به سمت کف دست ها و عقب فشار دهید و از کف دست برای مقاومت در برابر فشار سر خود استفاده نمایید. در این حالت نیز ۳ تا ۵ ثانیه بمانید و سپس دست های خود را رها نمایید و ۵ مرتبه دیگر تکرار و ادامه دهید.

عضلات گردن

تمرین سوم

یکی از تمریناتی که برای درمان گردن درد و کشش ماهیچه های شانه و سینه مفید است، انجام کشش در گوشه یک اتاق است که همانطور که از نامش پیدا است باید در گوشه اتاق انجام گیرد. فرد مبتلا به گردن درد باید با فاصله ۶۰ سانتی متری از گوشه دیوار بایستد به طوری که سرش رو به سمت دیوار باشد، باید پاها به هم چسبیده باشند و ساعد باید روی دیوار قرار داشته باشد و آرنج باید کمی پایین تر از ارتفاع شانه قرار بگیرد. تا جایی که می توانید، در صورتی که گردن درد ایجاد نشود به دیوار تکیه دهید به طوری که بیمار در ناحیه شانه و سینه احساس کشش کند. این کشش را به مدت ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه انجام دهید.

تمرین چهارم

هر یک ساعت چانه خود را به سمت سینه خم نمایید و سپس گردن خود را به سمت راست، عقب، چپ و پایین به صورت دایره ای بچرخانید. این حرکت را ۵ مرتبه تکرار نمایید و سپس جهت گردش گردن را تغییر دهید و از چپ به راست ادامه دهید.

تمرینات گردن

تمرین پنجم

در هنگام تایپ کردن پشت کامپیوتر و یا رانندگی کردن مانند یک لاک پشت عمل کنید به صورتی که می خواهید سر خود را به سمت لاکتان جمع نمایید. در این حالت سر خود را به سمت عقب بیاورید به شکلی که گردی پشت گردن صاف شود. به مدت ۵ ثانیه در این حالت بمانید و سپس به حالت قبل خود باز گردید. این تمرین را ۱۰ بار تکرار نمایید. با این حرکت هم عضلات پشت گردن تقویت می شوند و هم خودتان عادت می کنید که در وضعیت سالم تر و بهتری بمانید.

گردن درد

تمرین ششم

یکی از روش های درمان گردن درد استفاده از برنج و دارچین می باشد. هنگامی که از سر کار به خانه باز می گردید سه چهارم یک لنگه جوراب را پر از برنج، یک قاشق غذا خوری میخک و ۲ عدد چوب دارچین کنید. انتهای آن را ببندید به طوری که مواد از داخلش بیرون نریزد و در داخل مایکروفر بگذارید تا گرم شود و سپس روی گردن خود قرار دهید. این روش راهکاری بسیار عالی برای درمان خشکی گردن می باشد. برای استفاده دوبار از آن می توانید آن را نگهدارید و مواد داخلی آن را بیرون نریزد، تا جاییکه ادویه ها رایحه خود را از دست ندادند می توانید بارها از آن استفاده نمایید.

کاهش درد گردن

تمرین هفتم

هنگام تماشای تلویزیون شانه های خود را به سمت عقب بکشید، روی لبه صندلی بنشینید و ستون فقرات خود را بکشید به صورتی که می خواهید قد بلندی کنید. دست ها را جلوی بدن روی لباس خود قرار دهید و شانه ها را تا جایی که می توانید به سمت عقب بکشید به صورتی که کتف ها از پشت جمع شوند. چند دقیقه در این حالت بمانید و سپس شانه ها را آزاد نمایید و یک بار دیگر تکرار نمایید.

نکته مهم برای پیشگیری از بروز گردن درد

استفاده از بالش مناسب برای مبتلا نشدن به دردهای گردن بسیار موثر است. انتخاب بهترین بالش به خود فرد بستگی دارد. به طوری که اگر فردی رو به شکم می خوابد باید از بالش های نرم تری استفاده نماید. افرادی که به بغل می خوابند از بالش های متوسط و کسانی که به پشت می خوابند باید از بالش های سفت تر استفاده نمایند.

 گردن درد

امیدواریم با مطالعه این مقاله و روش ها و تمرینات موثری که گفته شد درد گردن خود را کاهش دهید و از بروز این عارضه با چند حرکت ساده جلوگیری نمایید. این ورزش ها و تمرینات از بهترین تمرینات برای درمان گردن درد می باشند. در صورت تمایل برای داشتن اطلاعات و یادگیری از انواع تمرینات و ورزش های مفید برای سلامتی و درمان انواع عارضه ها به بخش ورزش و سلامتی مراجعه نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.