دسته ها
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

تکنیک های رفع لک زنگ زدگی روی لباس و چند توصیه مهم

 • منصوره رمضان زاده
 • ۱۴ آذر ۱۴۰۱
 • ۰

پاکسازی و رفع لک زنگ زدگی از روی لباس، فرش و … نیاز به راهکارهای مختص به خود داشته و باید کاملا اصولی تمیز گردد چرا که این نوع لکه با انواع لکه های دیگر فرق داشته و تمیز کردن آن سخت بوده و نیاز به رعایت یک سری نکات دارد.

یکی از لکه های ایجاد شده بر روی لباس که امکان دارد باعث دردسر شود لکه زنگ زدگی می باشد. دلایل مختلفی در بروز این امر تاثیرگذار بوده که پس از تشکیل لکه ظاهر نامناسبی به لباس می دهد و باید هر چه سریعتر با استفاده از راهکارهای کاربردی به پاکسازی آن پرداخت. در همین راستا تصمیم داریم در این مطلب برای یادگیری شما عزیزان به بررسی راه های رفع لک زنگ زدگی از روی لباس بپردازیم.

روش های کاربردی رفع لک زنگ زدگی

به طور کلی باید گفت به جای ماندن آثار زنگ زدگی بر روی اشیا و البسه امری خوشایند نبوده و بسیار آزار دهنده می باشد که بر روی فرش، مبل و لباس لکه زنگ زدگی ایجاد گردد زیرا از بین بردن و رفع لک زنگ زدگی از روی لباس و دیگر وسایل کاری سخت و اصولی بوده و نیاز به روش های مخصوص دارد.

راهکار های حذف لک زنگ زدگی

بیشتر مواقع امکان دارد که روی سطح لباس ها به علل گوناگون همچون پهن کردن آن ها روی بند فلزی، بکار بردن گیره رخت فلزی و یا ایجاد زنگ آهن اطراف دکمه فلزی موجب به وجود آمدن لکه فلزی گردد و به ویژه اگر رنگ لباس موردنظر روشن باشد قطعا ظاهری نامناسب به خود می گیرد.

بهتر است بدانید زنگ زدگی ترکیبی معمولی به اسم اکسید آهن بوده و زمانی که آهن با اکسیژن ترکیب شده تشکیل می گردد. بدین ترتیب اغلب اجسام فلزی به ویژه آهن و فولاد بیشتر در معرض زنگ زدن می باشند به ویژه آن هایی که در مجاورت هوا و آب هستند. از آن جایی که پاکسازی لباس های زنگ زده به خاطر حل نشدن لکه ها در آب و باقی ماندن بر روی الیاف طبیعی عمل سختی می باشد در نتیجه در ادامه ترفندهایی برای از بین بردن لکه زنگ زدگی ارائه داده ایم تا با کمک این روش ها لکه های موردنظر را از روی لباس تمیز کنید.

راه های پاکسازی لک زنگ زدگی

استفاده از آبلیمو و نمک

در صورتی که پس از خشک شدن لباس روی بند رخت لک زنگ زدگی بر روی لباس خود مشاهده کردید احتیاجی نبوده دچار نگرانی شوید. اگر نمک و آبلیمو در منزل دارید می توانید برای این کار در ابتدا کمی نمک را درون آب ولرم ترکیب کرده و مقداری آبلیمو تازه به آن بیفزایید. بعد محل لکه لباس را درون این ترکیب حدود نیم ساعت گذاشته و بعد لباس را در برابر نور آفتاب بگذارید تا لکه لباس به طور کامل حذف شود، در صورتی که هم در منزل لیموترش دارید می توانید کمی نمک بر روی لیمو ترش زده و بعد آن را به طور مستقیم بر روی لکه زنگ زدگی بمالید و حدود نیم ساعت منتظر بمانید و بعد لباس را با ترکیبات شوینده شستشو دهید.

 • قاصدک 24
 • بلیط کیش

راه های رفع لک زنگ زدگی

بکار بردن جوش شیرین

از دیگر راهکارهای رفع لک زنگ زدگی از روی لباس بکار بردن جوش شیرین است. جوش شیرین می تواند تا اندازه ای لکه ها را کمرنگ نماید. در این شیوه کمی جوش شیرین را با آب مخلوط نموده و بعد با پارچه ای تمیز و خشک کمی از آن را بردارید و بر روی لباس بمالید. همین طور می توانید به منظور تاثیرگذاری بیشتر کمی آبلیمو نیز بکار ببرید. به منظور این که جوش شیرین بر روی لکه ها تاثیر بگذارد و آن ها را پاک کند بایستی حدود چند ساعت منتظر بمانید. بعد می توانید با شیوه های معمولی لباس خود را شستشو دهید.

نحوه حذف لکه زنگ زدگی از روی لباس

استفاده از تاتار

تاتار ترکیبی قوی برای رفع لکه زنگ زدگی به شمار می رود. برای این کار شش قاشق چای خوری تاتار را درون دو لیتر آب ولرم مخلوط کرده و آن را به خوبی هم بزنید. بعد محل لکه لباس موردنظر را درون این ترکیب بگذارید. به منظور این که لکه زنگ زدگی به طور کامل تمیز گردد بایستی حدود چند ساعت منتظر بمانید و بعد لباس را با ترکیبات شوینده مناسب شستشو دهید.

ترفندهای حذف لکه زنگ زدگی

بکار بردن آمونیاک

برای این کار باید چهار فنجان آب ولرم را با یک قاشق غذا خوری آمونیاک ترکیب کرده و محل لکه لباس را درون این ترکیب بگذارید. حدود نیم ساعت منتظر بمانید و وقتی که از پاکسازی لکه های نارنجی زنگ زدگی اطمینان پیدا کردید می توانید آن را شستشو دهید.

استفاده از آبلیمو

در این شیوه در ابتدا کمی آبلیمو بر روی لکه ها بریزید و مقداری منتظر بمانید. بعد با اتو بر روی آن بکشید. با این عمل لکه ها کمرنگ شده و در نهایت می توانید آن را با ترکیبات شوینده شستشو دهید تا به طور کامل لکه زنگ زدگی پاک شود. دقت نمایید برای پاکسازی زنگ زدگی روی حوله بایستی در ابتدا آبلیمو را گرم نموده و بعد روی حوله بریزید. پس از حدود نیم ساعت می توانید حوله را شستشو دهید.

ترفند های رفع لک زنگ زدگی

بکار بردن سرکه

در صورتی که در خانه سرکه دارید می توانید کمی سرکه را بر روی لکه نارنجی زنگ زدگی لباس بریزید و با پارچه ای خشک و تمیز بر روی آن بکشید. این عمل را چند مرتبه انجام داده تا زنگ زدگی روی لباس حالت کمرنگی بگیرد. بعد لباس را در برابر نور آفتاب بگذارید تا خشک گردد. پس از پاکسازی کامل لکه ها لباس را با ترکیبات شوینده شستشو دهید.

استفاده از اگزالیک اسید

در این شیوه بایستی نکات ایمنی را رعایت نموده و از ماسک و دستکش بهره مند شوید. کمی اگزالیک اسید را درون آب ولرم حل نمایید و بعد پنبه را به آن آغشته و بر روی لکه بمالید. بعد لباس را شستشو دهید. این روش در سریع پاک کردن لکه زنگ زدگی بسیار کمک کننده می باشد.

طریقه از بین بردن لکه زنگ زدگی

توصیه های مهم و کاربردی

 • به منظور حذف لکه زنگ زدگی هرگز از صابون استفاده نکنید. بکار بردن صابون موجب شده که لکه ها بر روی لباس باقی بمانند.
 • از جمله نکات اساسی در هنگام حذف لکه زنگ زدگی این است که حتما از آب سرد یا ولرم استفاده نمایید. بکار بردن آب گرم برای حذف لکه امکان دارد باعث ثبات لکه ها شود. همین طور آب گرم برای حذف لکه چربی و روغنی مناسب و تاثیرگذار می باشد.
 • از دیگر اصول مهم در رفع لکه زنگ زدگی چه در مواقعی که از پاک کننده های شیمیایی استفاده می کنید و چه در اوقاتی که یکی از شیوه های خانگی را به کار می گیرید این است که حتما از قسمت پشت لباس پاکسازی لکه ها را انجام بدهید. این عمل از پخش شدن لکه روی لباس جلوگیری می کند.
 • دقت نمایید وقتی که تمایل دارید پنبه یا پارچه آغشته به لکه بر را به لباس بمالید حتما به شکل ضربه ای این کار را انجام بدهید. به هیچ عنوان پنبه و پارچه آغشته به مواد لکه بر را بر روی پارچه نمالید، این عمل به بافت لباس صدمه می زند.

طریقه پاکسازی لک زنگ زدگی

در مطلب ارائه شده روش ها و ترفندهای کاربردی رفع لک زنگ زدگی از روی لباس را به طور کامل شرح دادیم که امیدواریم مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد و نهایت استفاده را از آن برده باشید. برای از پاک کردن لکه چمن و پاک کردن لکه انار می توانید این مطالب را مطالعه کنید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *