دسته ها
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

کاربرد استابلایزر و مزایای استفاده از انواع آن

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۸ آبان ۱۴۰۱
 • ۰

استابلایزر دستگاهی است که برای تثبیت و تنظیم نوسان ولتاژ برق مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب با کاربرد استابلایزر و انواع آن بیشتر آشنا می شوید.

امروزه پیشرفت فناوری چنان سریع و دقیق بوده که اکنون با استفاده از یک سری دستگاه، نوسانات جریان برق ac را می توان کنترل کرد. این کار توسط استابلایزر صورت می گیرد. برای آشنایی بیشتر با کاربرد و انواع آن استابلایزر با ادامه مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با کاربرد استابلایزر

استابلایزر دستگاهی است که برای مناطق و ساختمان هایی که در انتهای جریان برق تاسیس شده اند و با امکان کمبود ولتاژ برق مواجه هستند، برای تثبیت و تنظیم نوسان ولتاژ به کار می رود. به عبارتی باید گفت امروزه پیشرفت فناوری چنان سریع و دقیق بوده که اکنون با استفاده از یک سری دستگاه، نوسانات جریان برق ac را می توان کنترل کرد. این کار توسط استابلایزر و به کمک رگلاتورهای خودکار صورت می گیرد.

جالب است بدانید که برخلاف نمونه های قدیمی، در حال حاضر استابلایزر تا اندازه ای پیشرفت داشته و مجهز هستند که می توان روی نمایشگر دیجیتالی آن ها یک رقم معین وارد کرده و جریان را روی همان ولتاژ نگاه داشت. این پیشرفت فناوری و قابلیت های جدید و منحصر به فردی که در استابلایزرهای نسل جدید تعبیه شده ، نوسانات کوچکی که در فاصله یک میلی ثانیه روی می دهد را شناسایی کرده و از بروز آسیب به وسیله برقی جلوگیری می کند.

ممکن است در نگاه اول اهمیت زیادی نداشته باشد ولی باید دانست که در صنایع حساس، به طور مثال cnc یا دستگاه های پزشکی که به کمک برق عمل می کنند، وجود این فناوری نقش حیاتی دارد. در زمینه محافظت از طول عمر یک رایانه، تلویزیون، یخچال و … موضوع سرمایه چندین میلیونی است.

یکی از علت های خرابی دستگاه های برقی به ویژه اگر دائما از آن ها استفاده شود، نوسانات برق می باشد. با ایجاد نوسان در ولتاژ برق، دستگاه قادر به تحمل بار اضافه نبوده و سبب شده برخی قطعه های آن سوخته و از کار بیفتد. از این رو برای این که بتوانید از دستگاه های برقی محافظت کنیم، به استابلایزر احتیاج است. در ادامه با چیستی استابلایزر، کاربرد آن و انواع استابلایزر بیشتر آشنا می شوید.

 • قاصدک 24
 • بلیط کیش

منظور از استابلایزر چیست؟

استابلایزر یک واژه لاتین به معنی تثبیت کننده است و کاری که یک استابلایزر یا ترانس اتومات انجام می دهد دقیقا همین است. در حقیقت استابلایزر با تثبیت ولتاژ برق متناوب در یک محدوده مشخص، به طور مثال ۲۲۰ ولت مانع از ورود نوسانات مخرب برق متناوب شهری به ورودی دستگاه یا دستگاه های برقی می گردد.

به عبارتی استابلایزر ولتاژ دستگاهی الکترونیکی می باشد که تضمین کننده استفاده یک وسیله برقی از جریان بدون نوسان الکتریکی خواهد بود. به این ترتیب کمبود، افزایش یا نوسان های ناگهانی و ریز در پشت استابلایزر باقی مانده و آنچه که مثلا به یک یخچال می رسد، جریان صاف و بدون مشکلی است.

چرا به استفاده از استابلایزر نیاز است؟

به طور عمومی می توان بیان کرد هر وسیله برقی، متناسب با یک طیف معین دریافت برق یا جریان الکتریک طراحی و تولید شده است. در ضمن با توجه به حساسیت مکانی که آن وسیله مورد استفاده واقع می شود، یک نوسان معین برای عملکرد بدون نقص وسایل مختلف در نظر گرفته می شود. برخی تا ۱۰ و برخی تا ۵ درصد نوسان نسبت به دریافتی کل را تحمل می نمایند.

حال موضوع اینجاست که تکرار این تلورانس، حتی در مقیاس مجاز، علیرغم این که عمر وسیله برقی را کاهش می دهد، به طور محسوسی، عملکرد لحظه ای یک خط تولید، یا کیفیت روزمره یک زندگی را با چالش روبرو می کند. از این رو به استابلایزر نیاز است.

خوب است بدانید که وارد شدن بیش از حد ولتاژ به یک وسیله برقی در مدت تقریبا طولانی می تواند این موارد را سبب شود:

 • وارد کردن آسیب جدی و دائمی به عملکرد وسیله برقی
 • بروز انقطاع در عملکرد پیوسته وسیله برقی
 • کاهش جدی عمر وسیله برقی

از طرفی ولتاژ کمتر از حد نیاز نیز ایراداتی به همراه دارد از جمله:

 • کاهش توان و ظرفیت کاربردی وسیله برقی
 • فشار بیشتر به وسایل برقی گرماساز
 • بروز مشکل در محاسبات وسایلی که بخش دیجیتالی دارند.
 • کاهش سرعت موتورهای محرکه

به این ترتیب استفاده از استابلایزر برای اطمینان یافتن از حسن انجام وظیفه یک دستگاه برقی ضرورت دارد.

کارکرد استابلایزر چگونه است؟

کارکرد استابلایزر بر اساس فناوری که دارند، متفاوت است. ولی اصول کاری یکسانی دارند. اصول کارکرد استابلایزر مطابق خطایابی ولتاژ است. در مدار یک استابلایزر یک مرجع ولتاژ حضور دارد که در آن ولتاژ مدنظر مشخص شده است. هنگامی که اتصال برق ایجاد شود، استابلایزر ولتاز ورودی را با ولتاژ مشخص شده در این مرجع ولتاژ مقایسه می کند.

اگر ولتاژ ورودی با میزان تعیین شده در مرجع ولتاژ فرق داشته باشد، استابلایزر توسط یک ترانس اتومات و با استفاده از القای جریان در سیم پیچ، عمل باک (کاهش ولتاژ در صورت بالا بودن) یا بوست(بالابردن ولتاژ در صورت پایین بودن) را انجام داده و ولتاژ اصلاح شده را به خروجی هدایت می کند.

استابلایزر چه کاربردهایی دارد؟

از جمله کاربرد های دستگاه استابلایزر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده خانگی در آپارتمان های مسکونی و اداری به طور مجزا یا تمام آپارتمان برای محافظت از رایانه، یخچال فریزر، ماکروفر، کولر گازی و …
 • استفاده در محیط های بیمارستانی مانند اتاق عمل، سی تی اسکن، سونوگرافی ، یونیت های دندان پزشکی و …
 • استفاده در محیط های صنعتی مانند صنعت چاپ، بسته بندی و ….
 • استفاده در ایستگاه های مخابراتی ، رادیویی، تلویزیونی و …
 • استفاده عمومی مانند آسانسور، تالارها، سالن های نمایش، پمپ آب و …

استابلایزر چه مزایایی دارد؟

کاربرد و مزیت استفاده از دستگاه استابلایزر  به طور کلی سبب کاهش هزینه های شما خواهد شد. این کاهش هزینه ها از جنبه های گوناگون شامل موارد زیر می باشد:

۱. جلوگیری از خراب شدن دستگاه برقی

نوسانات شدید برقی که به آن اسپایک اطلاق می شود، به سرعت می تواند دستگاه های برقی را بسوزاند. این عمل با جرقه و دود همراه می شود. یک استابلایزر می تواند در صورت بروز اسپایک، جریان برق دستگاه را قطع کرده تا صدمه ای به آن وارد نشود.

۲. افزایش طول عمر دستگاه برقی

به علت این که استابلایزر می تواند نوسانات برق شهری را تا حدود زیادی کاهش بدهد، استهلاک دستگاه ناشی از نوسانات نیز کاسته شده و این امر می تواند سبب افزایش طول عمر دستگاه و پیشگیری از خرابی قطعه های آن گردد.

۳. کمتر شدن هزینه برق مصرفی

دستگاه های برقی که با برق شهری عمل می کنند به این شیوه ساخته می شوند که با یک جریان متناوب سینوسی کامل فعالیت کنند. اکنون با بروز نوسانات کم و زیاد شهری جریان ورودی دستگاه دیگر شبیه جریان متناوب سینوسی کامل نیست. این امر سبب شده دستگاه برای داشتن کارایی مناسب، برق مصرفی را افزایش داده که سبب ازدیاد هزینه قبض برق می گردد.

حضور استابلایزر سبب شده که با کنترل نوسان، برق مصرفی دستگاه ، بیشتر به یک جریان متناوب سینوسی شباهت پیدا کرده و دستگاه برقی مصرف الکتریسیته منطقی تری داشت باشد. ضمنا وجود استابلایزر به ویژه در مناطقی که دارای برق ضعیف تر هستند تا ۲۵ درصد هزینه های محاسبه شده در برق را می کاهد.

۴. تثبیت برق شهری

برق شهری با نوسانات ولتاژ همراه است. از این رو استفاده از استابلایزر کمک می کند ولتاژ برق به میزان قابل توجهی تثبیت شده و راندمان دستگاه های مصرف کننده جریان برق بیشتر شود.

۵. حفاطت در برابر اتصال کوتاه

در صورتی که به هر علتی اتصالی در خروجی یا مدارات داخلی استابلایزر روی دهد، سریعا دستگاه به طور اتومات توسط میکروکنترلر تعبیه شده، خروجی را قطع کرده و از بروز هر نوع نقص و مشکل برای مصرف کننده ممانعت می کند.

انواع استابلایزر

امروزه استابلایزر از اجزای جدایی ناپذیر و ضروری زندگی انسان می باشند. در منزل، واحد های اداری، تجاری ، کارگاه و کارخانه ها و … حداقل به یکی از آن ها نیاز است تا کار را در یک سطح قابل اطمینان پیش برد. این وسایل سودمند برقی، باتوجه به نیاز، کارکرد، و عملکرد انواع متفاوتی دارند. ولی همانطور که اشاره شد هدف همه استابلایزر یک مطلب واحد می باشد.

همانطور که پیشتر در کاربرد استابلایزر اشاره شد این وسیله جریان ضعیف را تقویت کرده و میزان ولتاژهای بالا را روی میزان مورد نیاز وسیله برقی قرار می دهند. این کار سبب شده عمر وسیله بیشتر شده و کیفیت عملکرد آن در طولانی مدت و لحظه ارتقا یابد. انواع استابلایزر موجود در بازار شامل موارد زیر است.:

۱. ترانس رله ای

شایان ذکر است در ترانس رله ای با استفاده از چند رله ولتاژ به صورت پله ای اصلاح شده و آن را در یک محدوده نگاه می دارد. این نوع اصلاح ولتاژ سرعت بالایی داشته ولی فاقد دقت کافی است. به خاطر قیمت اقتصادی، این مدل استابلایزر برای لوازم خانگی کاربرد دارد که نوسانات کم اثر مخربی روی دستگاه نداشته و وسیله برقی قادر به تحمل آن است.

۲. استاتیک

این نوع از استابلایزر عملکردی شبیه استابلایزر سروو موتوری دارد و می تواند به شکل پیوسته ولتاژ را اصلاح نماید. با این تفاوت که در این استابلایزر از موتور سروو جاروبک خبری نیست و اصلاح ولتاژ به شیوه سوییچینگ و با کنترل پهنای پالس به طور کاملا برقی صورت می گیرد. از این رو به آن استابلایزر استاتیک یا بی تحرک اطلاق می شود.

۳. سروو موتوری

باید اشاره کرد این نوع استابلایزر با استفاده از یک موتور سروو و یک جاور بک ولتاژ را به طور پیوسته اصلاح می کند. همچنین دقت بالایی دارد. استابلایزر مذکور برای وسایل برقی حساس مانند لوازم و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی کاربرد دارد.

از همراهی شما تا پایان این مطلب کمال تشکر را داریم و امیدواریم مفید واقع شده باشد. همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای آشنایی با دیگر دانستنی های علمی در ارتباط با کاربرد ترانزیستور و کاربرد آب الکترولیز شده روی لینک ها کلیک کنید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *