دسته ها
پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

آیا درمان شپش با نوشابه موثر است؟

 • فروغ راد
 • ۳۱ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

در این مقاله به معرفی حشره شپش سر و راه های قطعی درمان خانگی این حشره و همینطور تاثیرات درمان شپش با نوشابه بیان خواهد شد.

شپش سر یک انگل انسانی واگیردار است که درمان آن بسیار مشکل می باشد اما با این وجود غیر ممکن نیست، وقتی شما در اینترنت راه کارهایی برای درمان خانگی شپش سر و روش های قطعی برای از بین بردن آن جستجو می کنید راه های مختلفی به شما معرفی می شود که یکی از آن ها درمان شپش با نوشابه است، اکنون به این مساله می پردازیم که آیا استفاده از نوشابه پاسخ قطعی به ما می دهد یا خیر.

آیا درمان شپش با نوشابه امکان پذیر است؟

ماجرا زمانی آغاز می شود که یک شپش روی سر یکی از اعضای خانواده دیده می شود، همه اعضای خانواده به تکاپو می افتند تا اطمینان حاصل کنند که آیا این انگل به آن ها هم سرایت کرده است یا خیر؟ بعد از آن شروع به درمان های خانگی می کنند که خیلی از آن ها ممکن است درمان قطعی از بین رفتن شپش سر نباشد و فقط باعث از بین رفتن زمان و انرژی افراد شود زیرا شپش ها نسبت به دهه های گذشته مقاوم تر شده اند بنابراین بهتر است قبل از شروع درمان تحقیق بیشتری کرده و گزینه هایی را انتخاب کنید که افراد بیشتری تایید می کنند.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

شپش سر

شپش سر چیست؟

شپش یک حشره بدون بال است که به انگل انسانی معروف شده است، زیرا بر روی پوست سر زنگی کرده و از پوست سر نیز تغذیه می کند، این حشره بر روی ابتدای ساقه مو یعنی دقیقا نزدیک به ریشه مو تخم ریزی می کند. این تخم های ریز به رنگ سفید و کرم می باشند و آنقدر کوچک هستند که با شوره سر اشتباه گرفته می شوند. آن ها در سه مرحله به بلوغ می رسند: ابتدا از تخم به نوچه تبدیل می شوند که قابلیت تخم گذاری ندارند و سپس به شپش بالغ تبدیل می شوند این روند بالغ شدن معمولا تا دو هفته به طول می انجامد. لازم به ذکر است که شپش در هر مرحله از زندگی اش واگیر دار است و خارج از بدن انسان تا چند روز زنده می ماند و می تواند به سر شخص دیگری منتقل شود.

شما برای از بین بردن کامل شپش ها با دو مساله رو به رو هستید: از بین بردن تخم آن ها و از بین بردن حشره شپش که هردو باید هم زمان باهم انجام شود در غیر این صورت اگر شما شپش های زنده را از بین ببرید اما تخم ها هنوز روی سر باشند بعد از چند روز آن ها نیز به شپش بالغ تبدیل شده و مجددا تخم ریزی می کنند و این چرخه همینطور ادامه دار خواهد شد به همین دلیل است که افراد زیادی از این مساله رنج می برند و می گویند بعد از چند هفته دوباره شپش ها برگشته اند در واقع آنها به طور کامل و قطعی درمان نشده اند و علت مشاهده مجدد آن ها همین است.

تخم های شپش روی ساقه مو

 • چکاد بام
 • قاصدک 24

درمان شپش سر با نوشابه

با آزمایش های علمی انجام شده در این زمینه محققان در سراسر جهان به نتایج عجیبی دست پیدا کرده اند. محققین یک شیشه از شپش ها را غرق در سموم مختلف کرده و یک شیشه با همان تعداد شپش را غرق در نوشابه کرده اند.

نتیجه بسیار شگفت انگیز بود زیرا شپش ها در سموم و مایعات دیگر دچار فلج موقت و یا نوعی خواب شدند، آن ها درست شبیه به مردن بدون هیچ حرکتی در مایعات می مانند اما در واقع آن ها نمرده اند و پس از خروج از سم به آرامی قدرت حرکت خود را بازیافته و شروع به فعالیت کردند. بهتر است این طور بگوییم که آن ها در مایعات استراحت می کنند و انرژی خود را برای فعالیت های بیرون از مایعات نگه می دارند. اما شپش های غرق در نوشابه دچار فلج کامل نشدند و فقط کمی حرکت آن ها کند شد و به محض خروج از نوشابه با قدرت بیشتری نسبت به قبل شروع به فعالیت و حرکت کردند و انرژی آن ها افزایش پیدا کرد.

درمان شپش با نوشابه در خانه

چرا نوشابه در از بین بردن شپش سر بی اثر است؟

حشره شپش پوستی مقاوم در برابر اسید دارد و با وجود اینکه نوشابه در ساختار خود حاوی اسید سیتریک و اسید فسفریک است اما اسید موجود در آن به اندازه ای زیاد نیست که باعث از بین رفتن شپش شود و همچنین قند بسیار زیاد موجود در نوشابه باعث می شود تا شپش ها انرژی بیشتری برای فعالیت داشته باشند. بنابر این توصیه می شود هیچ گاه تبلیغات بازاریاب ها را در این مورد جدی نگیرید و از نوشابه برای درمان استفاده نکنید زیرا علاوه بر بی اثر بودن باعث فعالیت بیشتر آن ها نیز می شود.

درمان شپش با نوشابه برای مو سر

راه های قطعی درمان شپش سر

در ادامه به شما چندین روش ساده برای از بین بردن شپش ارایه داده می شود:

استفاده از سس مایونز

موهای خود را کاملا به سس مایونز آغشته کرده و با یک پلاستیک و یا کلاه مخصوص رنگ بپوشانید و اجازه دهید یک شب تا صبح بماند روز بعد داخل حمام با شانه مخصوص شپش سر موها را در دسته های کم حجم از ریشه به سمت پایین تا انتهای ساقه مو شانه بزنید تا به واسطه چربی تخم ها و شپش ها از سر و مو جدا شده و کف حمام بریزند (بهتر است عمل شانه زنی را شخص دیگری برایتان انجام دهد تا کاملا صحیح انجام شود) این روش برای از بین بردن تخم شپش و یا همان لاروها بسیار مفید است زیرا چربی موجود در سس روی پوسته تخم ها را پوشانده و راه تنفس آن ها را مسدود می کند و باعث خفگی آن ها شده و حتی اگر همچنان روی مو باقی بمانند چون درون تخم مرده اند تبدیل به شپش نوچه نمی شوند، البته که برای شپش های بالغ نیز بی تاثیر نیست زیرا باعث خفگی تعدادی از آن ها نیز می شود.

درمان شپش سر کودکان

دکلره و رنگ مو

دکلره و رنگ مو نیز به علت داشتن مواد شیمیایی بسیار زیاد و بوی نامطبوعی که دارند باعث از بین رفتن شپش ها و خفگی تخم آن ها می شوند.

استفاده از سرکه

سرکه را با یک روغنی که بوی زیادی داشته باشد مانند روغن خرچک مخلوط کرده و روی سر و موهای خود بمالید به طوری که کاملا آغشته شوند و بعد از ۳۰ دقیقه مانند روشی که در استفاده از سس مایونز گفته شد شانه بزنید.

استفاده از شامپو های مخصوص شپش

در استفاده از شامپو ها دقت کنید تا شامپویی را انتخاب کنید که به آن حساسیت نداشته باشید و در ضمن شامپو ها را دقیقا طبق دستور العمل آن ها استفاده کنید زیرا آن ها معمولا سمی بوده و از مقداری که کارخانه سازنده گفته نباید بیشتر استفاده شوند.

روش های مختلف دیگری نیز وجود دارد که طریقه استفاده بیشتر آن ها مانند سس مایونز و سرکه می باشد. در کل معمولا استفاده از موادی که چربی فراوان و بوی نامطبوع دارند در از بین بردن شپش ها و تخم هایشان موثر است.

این نکته را در نظر بگیرید همه این درمان های خانگی گفته شد باید در طول سه هفته تا یک ماه در فواصل زمانی معین انجام شوند تا نتیجه مطلوب به شما بدهند، بهتر است از دو یا سه روش خانگی در یک دوره یک ماهه به طور همزمان استفاده کنید. به طور مثال یک روز از سس مایونز و روز بعد از سرکه و روغن و به همین ترتیب ادامه دهید تا شپش ها کامل از بین بروند.

استفاده از شانه مخصوص شپش

نکته قابل توجه این است که ملافه ها و وسایل مورد استفاده شخصی که دچار شپش شده را با آب داغ بالای ۶۰ درجه بشویید و همه قسمت های خانه را با مکش بالای جارو برقی، جارو کنید مخصوصا درز بین فرش ها و مبل ها تا اگر تخم شپش و یا خود شپش روی آن ها بود توسط جاروبرقی تمیز شود.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.