دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

آموزش ساخت عروسک ببر با توضیحات مرحله به مرحله تصویری

 • منصوره رمضان زاده
 • ۲۴ اسفند ۱۴۰۰
 • ۰

یکی از رشته های جالب و هیجان انگیز که اغلب بانوان هنرمند در آن سر رشته دارند هنر عروسک سازی می باشد که مجموعه ای وسیع و گسترده را شامل می شود و در انواع و اقسام مدل های مختلف وجود دارد. ساخت عروسک ببر یک نمونه از این مجموعه بوده که می توان به روش های مختلفی با استفاده از ساده ترین وسایل با صرف هزینه ای اندک و کمی خلاقیت عروسکی زیبا و بامزه ساخت.

عروسک سازی هنری جذاب و دوست داشتنی بوده که افراد زیادی تمایل دارند در این زمینه مهارت کسب کنند و هر مدل عروسکی را که دوست دارند بسازند و یا حتی از طریق آن کسب درآمد کنند. این هنر زیبا بسیار گسترده بوده و با استفاده از وسایل و ابزارهای مختلفی می توان زیباترین انواع عروسک را ساخت و در بازار عرضه نمود. در همین راستا سعی داریم در این مطلب به جهت یادگیری شما عزیزان نحوه ساخت عروسک ببر را به روشی ساده و راحت آموزش دهیم.

آموزش ساخت عروسک ببر

همانطور که می دانید با فرا رسیدن سال جدید اقدامات و مراسم و رسوم مختلفی بر اساس یک سنت دیرینه و کهن انجام می گیرد. یکی از انواع موضوعاتی که می توان در این زمینه به آن اشاره داشت در نظر گرفتن یک حیوان به عنوان نماد آن سال است که بر همین اساس حیوان سال ۱۴۰۱ نیز ببر در نظر گرفته شده است. بنابراین شما می توانید با ساخت عروسک ببر زیبا و جذاب برای سفره هفت سین خود به عنوان نماد سال جدید هفت سینی جذاب و متفاوت داشته باشید.

روش درست کردن عروسک ببر

اغلب بانوان خوش ذوق و هنرمند تمایل دارند هفت سین خود را با استفاده از هنری که دارند تدارک ببینند تا هنر خود را به نمایش بگذارند و جلوه ای خاص و منحصر به فرد به میز و سفره هفت سین خود بدهند. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که علاقه مند به هنر عروسک سازی بوده و می خواهید این عروسک زیبا را برای هفت سین سال جدید تهیه کنید و یا همچنین برای بازی و سرگرم کردن کودک خود و هدیه دادن به دیگران درست کنید پیشنهاد می کنیم تا پایان این مطلب همراه ما بوده و با نحوه دوخت و آماده سازی این عروسک که با نمد تهیه شده آشنا شوید و آن را طبق سلیقه خود و هر طور که مایل هستید تزیین و زیبا سازید.

آموزش ساخت عروسک ببر

وسایل مورد نیاز

 • نمد نارنجی رنگ
 • نمد سفید رنگ
 • نمد سیاه رنگ
 • نمد رنگی برای قسمت چشم و تزیینات عروسک
 • الیاف
 • چسب حرارتی
 • سوزن
 • چشم لپه ای ۶ میلیمتری یا نمد سیاه رنگ
 • نخ به رنگ های سفید، سیاه و نارنجی
 • قیچی

آموزش دوخت عروسک ببر نمدی

مراحل و روش درست کردن عروسک ببر

در ابتدای کار باید الگوی عروسک را آماده کنید که در ادامه تصویر الگوی موردنیاز را ارائه داده ایم.

 • آرون گروپس

نحوه درست کردن عروسک ببرسپس تکه های مورد احتیاج را بر روی نمدهای آماده شده برش بزنید.

طریقه ساختن عروسک ببر نمدیبهتر است بدانید که نمد دوزی با استفاده از کوک دندان موشی انجام می گیرد.

آموزش دوخت عروسک ببر نمدیدر ادامه کار یک لایه گوش سفید و یک لایه گوش نارنجی را که قبلا طبق الگو برش زدید را بر روی هم بگذارید و آن ها را به هم بدوزید.

شیوه ساختن عروسک ببر با نمد

سپس پنجه ها را به قسمت پای عروسک بدوزید. بخش سفید رنگ شکم را بر روی بدن کوک بزنید. بعد از آن دو سمت بدن را بر روی هم بگذارید و دوخت بزنید. بخشی را برای قرار دادن الیاف باز نگه دارید. با استفاده از وسیله ای میله مانند پاها را از الیاف پر نمایید.

آموزش ساده دوخت عروسک ببربخش باز بدن عروسک را به همدیگر دوخت بزنید.

آموزش ساخت عروسک ببر در خانه

در گام بعدی ساخت عروسک ببر یک لایه نارنجی رنگ از سر عروسک را بر روی لایه سفید قرار دهید. سپس به وسیله نخ مشکی مژه و ابرو را کوک بزنید.

طریقه دوختن عروسک ببر نمدی بعد از آن چشم های عروسک را در محل موردنظرش چسب بزنید. در صورتی که عروسک را به عنوان جا کلیدی یا آویز می خواهید استفاده نمایید بر روی لایه دیگر سر بند بچسبانید. پس از آن گوش ها را در مکان موردنظر بر روی لایه نارنجی سر یعنی قسمت پشت سر بچسبانید.

یادگیری روش درست کردن عروسک ببراکنون دو بخش جلویی و پشت سر را بر روی هم قرار دهید. توجه داشته باشید که گوش ها بایستی میان دو لایه قرار بگیرند. سپس از قسمت بالای سر تا نزدیک گردن را دوخت بزنید. بعد از آن بدن را میان دو لایه سر گذاشته و شروع به دوختن نمایید. سپس سر را الیاف بگذارید و بخش باز را نیز بدوزید.

آموزش ساده درست کردن عروسک ببر

آموزش ساده دوخت عروسک ببر به روشی ساده

در ادامه دو لایه سفید رنگ پوزه را بر روی هم قرار دهید و بعد دوخت بزنید. توجه داشته باشید که بخشی را برای قرار دادن الیاف باز نگه دارید. پس از آن الیاف را قرار دهید و آن را بدوزید. سپس با استفاده از یک ماژیک یا لاینر خط های بدن را رسم نمایید. همچنین می توانید با استفاده از نخ مشکی کوک بزنید.

شیوه درست کردن عروسک ببر با نمد

در ادامه پنجه دست های عروسک را بدوزید و بعد در حین دوخت دست آن را با الیاف پر کنید. سپس نوبت دوختن دم عروسک است. به منظور پر کردن دست و دم عروسک از وسیله ای میله ای شکل استفاده نمایید. بعد از آن بر روی پوزه نقطه های سیاه بکشید و در آخر دست ها و دم عروسک را در محل موردنظرشان بچسبانید.

نحوه ساخت عروسک ببر به روشی سادهبدین صورت عروسک ببر نمدی زیبای شما آماده شده است و می توانید آن را در کنار اجزای دیگر هفت سین قرار دهید.

مراحل درست کردن عروسک ببر

در این مطلب با نحوه و روش ساخت عروسک ببر به سادگی و به صورت مرحله به مرحله آشنا شدید که امیدواریم مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد و نهایت استفاده را از این بخش آموزشی برده باشید. همچنین می توانید آموزش ساخت عروسک گربه و ساخت عروسک سگ را نیز تماشا کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *