دسته ها
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲

نشانه های تخمک گذاری در زنان و تشخیص زمان باروری

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۴ بهمن ۱۴۰۰
 • ۰

در این مطلب قرار است با نشانه های تخمک گذاری آشنا شوید و اگر دوست دارید باردار شوید باید در روز هایی که این نشانه ها را دارید رابطه داشته باشید در غیر این صورت احتمال بارداری شما به نزدیک صفر خواهد رسید.

نشانه های تخمک گذاری را در ادامه برایتان بررسی می کنیم و شما می توانید با ساده ترین نشانه ها  متوجه این امر شوید. در واقع این نشانه ها به شما کمک می کند تا بتوانید زمان درست تخمک گذاری را متوجه شوید و اگر دوست دارید باردار شوید می توانید در این زمان ها اقدامات لازم را انجام دهید.

نشانه های تخمک گذاری

نشانه های تخمک گذاری در زنان

یک سری از نشانه ها هستند که به شما کمک می کنند تا بتوانید زمان مناسب برای بارداری را موجه شوید. در برخی از خانم ها تشخیص این نشانه ها بسیار مشکل می باشد و باید حتما برای این که بدانند زمان تخمک گذاری رسیده است یا خیر به پزشک مراجعه کنند. در واقع تخمک گذاری بین ۱۱ امین روز تا ۲۲ امین روز از اولین روز از پریودی رخ می دهد و این زمان در خانم های متفاوت می باشد. در روزهایی که تخمک گذاری می کنید می توانید باردار شوید و اگر در این میان رابطه ای داشته باشید شانس بارداری شما دوبرابر خواهد شد. در نظر داشته باشید که چرخه های قاعدگی بسیار متفاوت می باشد و اگر دوره های آن ها کوتاه می باشد به احتمال زیاد روزهای نزدیک به روز ۱۱ ام بارداری شما افزایش می یابد. در صورتی که زمان قاعدگی شما طولانی تر باشد دوران تخمک گذاری تان به روز ۲۲ ام نزدیک تر می باشد. در ادامه شما را با روش هایی که می توانید از آن ها استفاده کنید تا متوجه تخمک گذاری شوید آشنا خواهیم کرد.

نتیجه تست مثبت

یک سری از تست هایی وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آن ها متوجه این شوید که آیا تخمک گذاری کرده اید یا خیر. این تست ها بسیار شبیه به تست بارداری هستند و به راحتی می توانید در خانه از آن ها استفاده کنید. زمانی که دو خط بر روی این تست ها ایجاد شود بدین معنا می باشد که شما در حال تخمک گذاری هستید و برای حامله شدن آمادگی بسیار زیادی دارید.

ترشحات واژنی و تخمک گذاری

ترشحات بیشتر

زمانی که به تخمک گذاری نزدیک می شوید ترشحات دهانه رحم بیش تر می شود و زمانی که این ترشحات رقیق تر باشند بدین معنا است که زمان تخمک گذاری شما رسیده است و در این بین بهترین زمان برای باردار شدن می باشد بنابراین بهتر است اگر دوست دارید باردار شوید در این زمان حتما رابطه داشته باشید. در نظر داشته باشید در زمانی که نزدیک به تخمک گذاری نیستید این ترشحات بسیار چسبناک هستند و شکل آن ها بعد از مدتی خشک می شود. با پیگیری کردن این تغییرات ساده می توانید متوجه تخمک گذاری شوید و اگر دوست دارید باردار شوید باید به این نشانه ها آگاهی کامل داشته باشید.

 • آرون گروپس
 • مبل و میز

بالا رفتن میل جنسی

یکی دیگر از علائم که می توانید برای تخمک گذاری انتخاب کنید این است که میل جنسی شما بالا می رود. اگر بعد از قاعدگی احساسات شما بالا رفته است بدین معنا می باشد که در حال تخمک گذاری می باشید.

تغییرات دمای بدنی

برای این که تخمک گذاری رخ دهد تغییرات هورمونی رخ می دهد با این حال بهتر است کمی بیش تر مراقب خود باشید و اگر بعد از قاعدگی احساس می کنید دمای بدنتان افزایش یافته است بدین معنا می باشد که در حال تخمک گذاری هستید. دمای بدن اساسی که به BBT نامیده می شود را باید اندازه گیری کنید و قبل از آن یک سری کار هایی را باید مد نظر داشته باشید.

 • باید دمای بدن خود را هر صبح قبل از این که به حمام بروید چک کنید.
 • می توانید از نمودارهایی که در سایت ها وجود دارد برای بررسی دمای بدن خود استفاده کنید و نمودار مناسبی را رسم کنید.
 • تخمک گذاری پیش بینی نمی شود اما تقریبا می توانید با استفاده از نشانه هایی که در شما ایجاد می شود زمان مناسبی برای آن پیدا کنید.
 • در نظر داشته باشید که اگر کار شما به گونه ای می باشد که شیفت شب دارید نباید از این روش استفاده کنید زیرا خواب نا مناسب می تواند بر روی تمامی چرخه های بدنی تاثیر بگذارد.

نتیجه تست های تخمک گذاری

حساسیت های شدید در سینه

خانم ها به این امر توجه ویژه ای نشان می دهند زیرا یکی از حساس ترین اعضای بدن سینه ها هستند. در زمان تخمک گذاری حساسیت سینه های شما بیشتر خواهد شد. یک سری از هورمون هایی می باشند که بدن شما را نسبت به این لمس شدن ها حساس می کنند و این هورمون ها مسئول تخمک گذاری می باشند بنابراین اگر بعد از دوران پریودی هنوز هم حساسیت به سینه دارید بهتر است به این موضوع شک کنید که در حال تخمک گذاری هستید. البته این حساس شدن به لمس می تواند نشانه ای از عارضه داروهایی باشد که برای باردار شدن مورد استفاده قرار می دهید.

الگوی بزاق

الگوی بزاق باروری یکی دیگر از علائم می باشد که می توان آن را برای تخمک گذاری در نظر گرفت. یکی از روش های غیر معمول به حساب می آید با این حال می توان گفت اطمینان این روش از سایر روش ها کمی بیشتر است و می توانید به آن اطمینان کنید. این روش کمی سخت می باشد و باید از میکروسکوپ استفاده کنید و چون افراد بسیار زیادی از آن اطلاع ندارند نمی توانید از آن ها مشورت بگیرید و برای همین هم یکی از روش های غیر معمول برای تشخیص تخمک گذاری به حساب می آید.

زمان دقیق تخمک گذاری

دردهای شکمی

یکی از ساده ترین دردهایی که ممکن است آن را تجربه کنید شکم درد می باشد. البته این درد برای همه خانم هایی که می خواهند تخمک گذاری کنند دیده نمی شود ولی عده ای از خانم ها هستند که این دردها را تجربه می کنند. البته دردهایی که در دوران قاعدگی رخ می دهند از این دردها مجزا هستند و اگر دردها در میانه چرخه روی دهند بدین معنا می باشد که شما در حال تخمک گذاری هستید. البته این دردها می تواند نشانه ای از بیماری های دیگر مانند آندومتریوز نیز باشند بنابراین اگر این دردها تکرار می شوند بهتر است آن را با پزشک در میان بگذارید.

نکات مهم

 • یادتان باشد که زمان دقیقی برای تخمک گذاری مشخص نمی شود و شما نمی توانید روزی را برای این کار تعیین کنید.
 • یک سری از کارهایی که می توانید برای تخمین روز دقیق تخمک گذاری استفاده کنید این است که از سونوگرافی کمک بگیرید با این حال باز هم امکان این که دقیقا متوجه روز تخمک گذاری خود شوید بسیار کم می باشد.
 • اگر در زمان تخمک گذاری نباشید و رابطه داشته باشید امکان بارداری نزدیک صفر می باشد.

از کجا متوجه تخمک گذاری شویم؟

مشکل در تخمک گذاری

یک سری از مشکلاتی هستند که به شما نشان می دهند تخمک گذاری شما با مشکل رو به رو است. در ادامه شما را با این مشکلات آشنا خواهیم کرد.

 • داشتن چرخه قاعدگی نامنظم
 • قاعدگی های بلند و کوتاه
 • پریود نشدن و داشتن ماه هایی بدون پریود
 • بالا نرفتن دمای بدن
 • نتیجه منفی تست تخمک گذاری

نکته : یادتان باشد در صورتی که نشانه ها را نداشتید بدین معنا نمی باشد که نمی توانید باردار شوید زیرا هر چیزی ممکن است و اگر تصمیم به باردار شدن ندارید بهتر است از روش های پیشگیری و قرص های ضد بارداری استفاده کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *