دسته ها
سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

درمان سرماخوردگی کودکان با 5 توصیه پزشکی موثر

  • سمیرا غلامحسینی
  • ۴ شهریور ۱۳۹۴
  • ۰

کودکان، جزء بیشترین گروه از افراد هستند که مبتلا به سرماخوردگی می شوند. از آنجا که درمان سرماخوردگی کودکان با بزرگسالان متفاوت است، 5 روش موثر در درمان سرماخوردگی کودکان در این پست بیان شده است.

سرماخوردگی یکی از بیماری های شایع به خصوص در کودکان است. درمان سرماخوردی در بزرگسالان با کودکان متفاوت است و کودکان به علت ضعیف بودن در معرض بیشتر برای سرما خوردن هستند.

درمان سرماخوردگی کودکان

شایع ترین علائم سرماخوردگی در کودکان عبارت اند از: تب بالای 30 درجه سانیت گراد ، تبی که بیشتر از 3 روز طول می کشد، وجود تنفس مشکل، گوش درد، سرفه های شدید و… است. مصرف داروهای سرماخوردگی بدون تجویز پزشک برای کودکان بسیار خطرناک است و مشکلات بعدی زیادی را ایجاد می کند.
سرماخوردگی معمولی در کودکان طبیعی است و گزارش شده است که هر کودکی در سال اول زندگی خود، ممکن است 8 نوبت سرما بخورد.

اولین اقدام جهت درمان سرما خوردگی کودک، مراجعه به پزشک و مصرف داروها تحت نظر پزشک است.

والدین می توانند برای بهبود سریع در درمان سرماخوردگی کودکان خود، اقدامات درمانی زیر را انجام دهند:

1- تامین آب کافی و مورد نیاز بدن کودک
در زمان سرماخوردگی مصرف آب کافی به شدت اهمیت دارد، از این رو والدین باید مطمئن شوند کودک به مقدار کافی نوشیدنی دریافت می کند. مصرف آب، آبمیوه و سوپ های رقیق برای این منظور پیشنهاد می شود.

2- استفاده از محلول آب نمک رقیق شده
کودکان سرماخورده ممکن است به سختی نفس بکشند و این موضوع آن ها را کلافه کند، یکی از اقداماتی که برای این منظور مناسب است، شستشوی بینی کودک با محلول آب نمک می باشد و اگر کودک هنوز کوچک است و انجام این کار برای او سخت می باشد، توصیه می شود از دستگاه مکش داخل بینی استفاده شود.

3- استفاده از دستمال مرطوب جهت تمیز کردن بینی کودک
یکی از ناراحتی هایی که کودکان در سرما خوردگی پیدا می کنند، تحریک و قرمز شدن پوست ناحیه بینی به علت تمیز کردن مدام است. استفاده از دستمال مرطوب برای جلوگیری از این مشکل می تواند موثر باشد.

کودکان و سرما خوردگی

4- پاشویه کودک
یکی از اقدامات درمانی برای درمان تب در هنگام سرماخوردگی کودک، پاشویه کردن است. با پاشویه کودک در آب ولرم حاوی نمک دریا می توانید تب کودک را پایین آورید. استفاده از عرق کاسنی نیز برای درمان تب برای کودکان مفید است.

درمان سرماخوردگی کودکان

5- دم کرده پونه و نعناع به صورت رقیق
استفاده از دم کرده پونه و نعناع به صورت رقیق و در حجم کم، به درمان سرفه و آب ریزش بینی کودک کمک بسیاری می کند. همچنین استفاده از آش ولم نیز برای این منظور توصیه می شود.

درمان سرماخوردگی کودکان

6- شستشو دست ها

یکی از اقدامات مفید برای جلوگیری و درمان سرماخوردگی کودکان، آموزش شستشو دست ها به کودکان به ویژه قبل از غذا خوردن می باشد. با این آموزش، مبتلا شدن به سرما خوردگی کودکان بسیار کاهش می یابد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.