دسته ها
سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰

راهنمای خرید بخاری ایمن و استاندارد

 • ملیحه بال افکن
 • ۲۱ شهریور ۱۴۰۰
 • ۰

در واقع خرید بخاری نیز مانند سایر لوازم های خانگی دارای مراحل و معیار های پیچیده ای است که با این وجود می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با راهنمای خرید بخاری گازی آشنا شوید.

به طور کلی یکی از مهم ترین و بارز ترین معیارها برای انتخاب و خرید بخاری در نظر گرفتن فضایی است که بخاری بایستی گرما بخش آن باشد. معمولا در راهنمای خرید بخاری باید نکات متعددی را مورد توجه قرار دهید تا در نهایت یک انتخاب درست و ایده آل داشته باشید.

آشنایی با راهنمای خرید بخاری

با وجود اینکه امروزه سیستم های حرارت مرکزی در ساختمان ها مرتبا در حال گسترش هستند اما استفاده از بخاری های برقی و گازی هنوز هم یکی از رایج ترین روش های گرم کردن خانه در کل جهان محسوب می شود. در کشور ما نیز به خاطر داشتن منابع ارزان و قابل دسترسی گاز طبیعی، اصلی ترین سوخت مصرفی مردم در طی فصول سرد سال خواهد بود. به همین خاطر می توان بخاری های گازسوز را اصلی ترین ابزار گرماساز ایرانی ها دانست.

با وجود اینکه استفاده از بخاری ها سرشار از مزیت و فایده است اما نباید تبعات منفی آن را هم از یاد ببرید. در واقع هر ساله حوادث بسیار تلخی در فصول سرد سال به دلیل رعایت نکردن ایمنی وسایل گازسوز اتفاق می افتد اما سال گذشته این حادثه ها رشد چشمگیری داشته به گونه ای که در ماه های پایانی سال شاهد افزایش بحرانی آمار گاز گرفتگی در کشور بوده ایم.

معیار ها و راهنمای خرید بخاری

توجه داشته باشید که برای جلوگیری از بروز این حوادث ناخوشایند و همچنین برای استفاده بهتر از انرژی گرمایی و گرم شدن خانه ها توصیه می شود هنگام خرید بخاری نکات ایمنی و استاندارد ها را بیشتر مدنظر قرار دهید.در واقع بخاری ها ۴ گروه اصلی را شامل می شوند که در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم:

 • قاصدک 24
 • نهال بیبی شاپ
 • بخاری گازی
 • بخاری صنعتی
 • بخاری نفتی
 • بخاری برقی

همانطور که می دانید در کشور ما به خاطر مقدار تعرفه پایین و همچنین در دسترس بودن گاز طبیعی، ایجاد محیطی گرم با استفاده از گاز تقریبا اصلی ترین روش گرمایش منازل و محیط های کاری به شمار می آید. به همین خاطر خرید بخاری گازی نسبت به سایر بخاری از جمله برقی و نفتی به صرفه تر خواهد بود. البته که دقت داشته باشید گذاشتن بخاری گازی هایی که نکات استاندارد در ساخت آن ها رعایت نشده می تواند خطراتی را در پی داشته باشد که در کشور ما افراد چندان از این خطرات دور نیستند و سالیانه خبر های ناراحت کننده ای در این راستا به گوش می رسد.

چگونگی انتخاب بخاری ایده آل

نحوه انتخاب و خرید بخاری

مانند شومینه های گازی شما برای خرید بخاری گازی نیز نیاز است تا نکات و راهنمایی های مهم را مورد توجه قرار دهید که در ادامه سعی داریم به بیان آن ها بپردازیم.

 • در نظر گرفتن متراژ خانه:

توصیه می شود برای انتخاب بخاری مورد نظر حتما به متراژ خانه و یا محلی که بخاری را برای آن تهیه می کنید دقت داشته باشید. معمولا بخاری های کوچک با ظرف یا تولید انرژی کم مناسب اتاق خواب و فضاهای کوچک خواهند بود. اگر خواستید بدانید که میزان تولید حرارت روی بخاری برای منزل شما مناسب است یا خیر بایستی عدد نوشته شده با واحد کالری را بر عدد ۲۴ تقسیم نمایید.

سس متراژ خانه را ر عدد ۳ ضرب کنید. دقت داشته باشید که حاصل تقسیم بایستی با حاصل ضرب برابر و یا نزدیک به هم باشند. اگر متراژ خانه تان بزرگ است می توانید از بخاری هایی با برچسب تولید هشت هزار و نه هزار استفاده کنید. همچنین بهتر است هنگام خرید بخاری به ارتفاع سقف، اقلیم، پنجره ها، عایق کاری دیوار، اندازه پنجره ها و نورگیر بودن و یا نبودن پنجره ها نیز دقت داشته باشید.

نکات مهم در روند تهیه بخاری گازی

 • انتخاب برند های معتبر:

به طور کی امروزه در زمینه تولید بخاری گازی برند های معتبر زیادی در کشور ما فعالیت دارند که از میان آن ها می توان به مشهد دوام، لورچ، جهان کار، هیوندای، ایران شرق، تکسان خزر، آذر تهویه، ایمن گاز مشهد، آذر درخشان، جهان افروز برقاب، آبسال، پلار و آزمایش اشاره کرد.

در واقع یکی از روش های متداول در زمان خرید جهیزیه و چنین وسایلی استفاده از تجربه مثبت خریداران دیگر می تواند کمک کننده باشد. برای مثال می توانید از یکی از اطرافیان خود که به تازگی بخاری گازی تهیه کرده اند در مورد جزئیات کار و همچنین رضایت از برند تهیه شده سوال کنید. شما با خرید بخاری گازی از برخی برند ها قابلیت استفاده از خدمات پس از فروش و گارانتی را نیز خواهید داشت.

همچنین برند های خارجی مانند هیوندای که امروزه با تکنولوژی های پیشرفته خود توانسته اند محصولاتی با مصرف انرژی پایین و بازده بالا در اختیار شما قرار دهند. به طور کلی نکته مهمی در راهنمای خرید بخاری بایستی مورد توجه قرار دهید این است که همواره قیمت بالای یک محصول دلیل بر با کیفیت بودن آن نیست ولی هیچوقت هم قیمت پایین بی دلیل نخواهد بود.

 • توجه به میزان مصرف انرژی:

به صراحت می توان گفت که دقت به میزان مصرف بخاری گازی یکی از نکات بسیار مهم در خرید بخاری محسوب می شود. امروزه بسیاری از بخاری های قدیمی که در منازل استفاده می شوند دارای رده بندی انرژی E و D و یا حتی G هستند اما از آنجایی که قیمت انرژی در کشور ما نسبت به سایر کشور ها کمی پایین تر است متوسط مصرف انرژی گاز بسیار بالا خواهد بود.

معمولا توصیه می شود در هنگام خرید بخاری سراغ محصولاتی از برندهای معتبر بروید و حتما به برچسب رده انرژی بخاری خود دقت داشته باشید زیرا این برچسب راهنمای خوبی است و به شما نشان می دهد که بازده نهایی (به عبارتی در ازای مصرف هر واحد انرژی چقدر گرمایش ایجاد خواهد کرد)  چقدر است.

مقدار مصرف انرژی در انواع بخاری

 • گنجایش سطح حرارت:

چنانچه تمایل دارید از لحاظ بهینه سازی مصرف انرژی بخاری تان از توانایی بیشتری برخوردار باشد بایستی به مساحت منزل خود دقت داشته باشید که از چندین بخاری در نقاط مختلف استفاده کنید زیرا یک بخاری برای گرم کردن نقطه محدودی از فضای ساختمان کاربرد خواهد داشت. در راهنمای خرید بخاری بهتر است به ظرفیت حرارت بخاری نیز دقت داشته باشید زیرا هر کدام از بخاری ها دارای قدرت گرمایشی منحصر به فرد هستند که واحد اندازه گیری آن کیلو کالری خواهد بود.

در واقع خرید یک بخاری با قدرت گرمایش بیش از حد برای مکان های کوچک و تهیه یک بخاری کم قدرت برای مکان های بزرگ بسیار اشتباه است. پیش از اینکه اقدام به خرید کنید بایستی مقدار گرمایش مورد نیاز محیط را بر اساس فرمول خاص و راحت بسنجید. برای این کار فقط لازم است مساحت منزل را در عدد ۳ ضرب کنید و سپس توان گرمایشی بخاری را بر ۲۴ تقسیم نمایید که هر دو رقم به دست آمده باید نزدیک به هم و یا برابر باشند.

 • داشتن ترموکوپل:

به طور یکی از تجهیزات مهمی که در روند خرید بخاری باید بدان دقت داشته باشید مجهز بودن به ترموکوپل است. در واقع ترموکوپل یک قطعه برای امنیت بخاری است که چنانچه بخاری خاموش شود گردش گاز به صورت اتوماتیک متوقف شده و از نشت گاز در محیط جلوگیری خواهد کرد. به صراحت می توان گفت که تمامی بخاری گازی های ساخته شده به واسطه شرکت معروف که نماد استاندارد هم دارند مجهز به سیستم ایمنی و عملکرد ترموکوپل خواهند بود.

دلایل برتری بخاری گازی نسبت به سایرین

 • خدمات گارانتی:

در خرید بخاری مورد نظر به داشتن گارانتی آن هم توجه کنید. در واقع گارانتی پس از فروش بایستی دارای خدمات نصب، راه اندازی و آزمایش خروج گاز های مونوکسیدکربن باشد. تمام این موارد در کتابچه مربوط به گارانتی نوشته شده که سرویس کار مجاز آن را نصب و راه اندازی خواهد کرد. توجه داشته باشید که نصب درست یک بخاری در افزایش امینت آن بسیار مهم خواهد بود.

 • هزینه:

پیش از خرید هر کالایی بهتر است مقدار بودجه خود را مشخص کنید و سپس نسبت به خرید اقدام نمایید. البته که در تهیه بخاری در ابتدا بایستی عواملی مانند ایمنی، مصرف کم، سطح بالاتر در برچسب انرژی و تطابق با استاندارد های زیست محیطی را در نظر بگیرید و سپس قیمت آن را بسنجید.

اصول مهم در راهنمای خرید بخاری

نکات مهم در انتخاب بخاری

همچنین در ادامه چندین نکته مهم را شرح داده ایم. هر نکته راهنمای خوبی است و به شما کمک می کند تا در خرید بخاری گازی انتخابی درست و هوشمندانه داشته باشید.

بهتر است از فروشگاهی که بخاری را تهیه کرده اید یک فرصت چندین روزه برای تست وضعیت محصول بدهید تا در صورت نارضایتی از عملکرد آن بتوانید پس بدهید و یا تعویض نمایید.

 • پیش از خرید حتما به این مسئله دقت داشته باشید که فضای مورد نظر باز یا بسته است زیرا اگر قصد استفاده از بخاری های بدون دودکش را داشته باشید بایستی فضای شما حتما باز باشد.
 • معمولا توجه به برچسب های رده انرژی به شما کمک می کند تا یک محصول کم مصرف و پربازده را انتخاب کنید و در طولانی مدت هزینه زیادی برای مصرف انرژی پرداخت نمی کنید.
 • توصیه می شود در راهنمای خرید بخاری از محصولات جدیدتر استفاده کنید که دارای امکانات جانبی مانند حسگر های میزان مونوکسید کربن و اکسیژن باشند.
 • در هنگام خرید و نصب بخاری خود حتما وضعیت لوله آن را بررسی کنید زیرا بی توجهی به این مسئله می تواند باعث مرگ شما و اعضای خانواده شود.
 • در خرید بخاری حتما به شرایط فضای خود دقت کنید و فاکتورهای مختلفی مانند پرده برای پنجره، در و پنجره ای که عایق صوتی و حرارتی هستند، اندازه پنجره ها، ارتفاع سقف و وجود نور را لحاظ کنید.
 • اگر میزان تولید صدای ناشی از بخاری برایتان مهم است بایستی به برچسب راهنمای بخاری در فروشگاه های لوازم خانگی توجه داشته باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.