دسته ها
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

معایب گیربکس اتومات و نکات قابل توجه در مورد آن

  • حکیمه فهیمی
  • ۲ مهر ۱۴۰۰
  • ۰

در این مطلب به بررسی معایب گیرکس اتومات می پردازیم. گیربکس اتومات نیز همانند هر تکنولوژی دیگری با نواقص و معایبی همراه است که باید پیش از انتخاب آن، حتما از آن آگاهی پیدا نمود تا تصمیم گیری درست تری اتخاذ کرد.

یکی از بهترین و پیشرفته ترین اختراعات بشر در صنعت خودرو، گیربکس اتوماتیک است چرا که ایمنی بالایی برای خودرو فراهم می آورد. اما این تکنولوژی با ضعف ها و عیوبی نیز همراه است. در ادامه این مطلب با معایب گیربکس اتومات آشنا می شوید.

بررسی معایب گیربکس اتومات

خودروهای با گیربکس اتومات در جهت ارائه خدمات بهتر به افراد و مصرف سوخت پایین تر بهترین اختراع انسان در صنعت خودروسازی هستند. گیربکس اتوماتیک به خاطر ایمنی زیادی که برای خودرو به ارمغان می آورد قوانین صنعت تولید خودرو را کاملا دگرگون کرد. مسلما خودروهای با این نوع گیربکس با خودروهای دارای گیربکس دستی تفاوت بسیاری دارند و گیربکس اتومات با مزایا و معایبی همراه است.

گیربکس اتومات در برابر گیربکس دستی مزایایی دارد و در مواردی با ضعف هایی همراه است که عملکرد ضعیف آن را به دنبال دارد. از این رو قصد داریم در این مطلب شما را با ضعف های گیربکس اتومات آشنا نماییم. از آنجا که هر تکنولوژی فاقد نقص و عیب نیست تکنولوژی گیربکس اتومات هم از این حیث جدا نبوده به این ترتیب در انتخاب آن با آگاه شدن از نقاط قوت و ضعفش تصمیم گیری درست تری اتخاذ خواهید کرد.

  • کالا چیو
  •  نهال بیبی شاپ

به طور کلی در ترافیک های متعدد و طولانی شهری استفاده از گیربکس های دستی آزاردهنده بوده و بکارگیری گیربکس اتومات برطرف کننده این معضل خواهد بود. با فراگیر شدن تکنولوژی گیربکس خودکار به جای دستی حتی در برخی خودروهای ملی نیز افراد زیادی علاقمند هستند تا گیربکس دستی ماشین خود را به اتومات تبدیل کنند. که برای این کار باید به مراکز مخصوص آن مراجعه کرد چرا که نصب اشتباه و غیراستاندارد آن مشکلات و هزینه های زیادی را به دنبال خواهد داشت.

با وجود این که تبدیل گیربکس دستی به نوع خودکار برای اکثر خودروها امکان پذیر است ولی این کار برای ماشین هایی که دارای مدل اتومات هستند منطقی خواهد بود. چنانچه مدل اتومات خودروی شما توسط شرکت سازنده، تولید شده می توانید نسبت به تبدیل گیربکس دستی به اتومات اقدام کنید. بیشتر افراد رانندگی در نبود پدال کلاچ را جذاب می دانند ولی گیربکس اتومات علی رغم مزایایی مانند تجربه یک رانندگی لذت بخش و راحت با نواقصی هم همراه است.

در این نوع گیربکس به خاطر ساختار پیچیده ای که دارد فرایند عیب یابی دشوار می شود. در ادامه مطلب به بررسی مشکلات و ضعف های گیربکس اتومات می پردازیم.

۱. تعویض دنده همراه با تاخیر

از مهمترین معایب گیربکس اتومات به خصوص در سفرهای درون شهری تاخیر در تعویض دنده می باشد. هر چند این زمان خیلی بهبود پیدا کرده ولی در موارد جزئی حتی رانندگان مبتدی متوجه آن می شوند. البته از نظر اکثر کارشناسان، این تاخیر زمانی طبیعی بوده چرا که در گیربکس اتومات، سنسورهای هوشمند باید زمان تعویض دنده را تشخیص داده و وظیفه خود را انجام دهند و این کار را نیز باید سیستم تعبیه شده روی گیربکس اتومات اجرا کند.

۲. وجود ضعف در خلاص بودن دنده

افرادی این ضعف را بهتر متوجه می شوند که در خیابانی پرترافیک یا بزرگراه با خاموش شدن یا خراب شدن اتومبیل روبرو شده اند و برای انتقال خودرو به کنار خیابان صدای بوق های مکرر خودروهای پشت سری را می شنوند بدون این که بدانند راننده مقصر نیست و گیربکس اتوماتیک ضعف دارد. در خودروهای با گیربکس اتومات برای رفتن به حالت دنده خلاص باید خودرو را روشن کرده تا بتوان روی حالت N یا خلاصی قرار گرفت. تاکنون راه حل جامعی برای این ایراد گیربکس اتومات ارائه نشده است.

۳. عوض کردن دنده در دور موتور بالا

یکی دیگر از مشکلات گیربکس اتومات، عوض کردن دنده در دور موتور بالا است. ممکن است به خاطر ماند طولانی در ترافیک، عمر گیربکس یا بالا نبودن ساخت، تغییر بیش از اندازه سرعت، مسافرت طولانی با این مشکل مواجه گردید. این ضعف علاوه بر استهلاک گیربکس به موتور هم فشار می آورد.

۴. کمتر بودن عمر گیربکس

گیربکس اتومات بنا به دلایلی نسبت به نوع دستی بیشتر در معرض خرابی بوده و عواملی مانند ضربه های ناگهانی ناشی از دنده معکوس، تاخیر در تعویض دنده، از کار افتادن سنسورها، درگیری بیش از حد گیربکس در تغییر سرعت، تولید گرمی بیشتر در تایم تعویض دنده، دلایل فنی و … عمر و سلامتی گیربکس های اتومات کاهش پیدا می کند و احتمال خرابی آن بالا می رود. البته شیوه استفاده درست و رسیدگی به موقع می تواند سرعت خرابی گیربکس اتومات را پایین بیاورد.

گیربکس اتوماتیک نسبت به گیربکس دستی دارای چرخ دنده و قطعات متحرک زیادتری است. از این رو با کمبود روغن یا عدم بهره گیری از روغن مناسب، اصطکاک قطعات بیشتر شده و در نهایت هزینه های هنگفتی را به دنبال دارد.

۵. تعمیر هزینه بر

از دیگر معایب گیربکس اتومات به هزینه بالای تعمیر آن می توان اشاره کرد. البته این قیمت به دلیل قطعات گران قیمت موجود در دنده اتومات، تعداد کارشناسان و متخصصان کم دنده اتومات در شهرها و کل کشور، دستمزد زیاد تعمیر و تعویض، استفاده زیاد از دنده معکوس، ترافیک و تغییر ناگهانی سرعت بر بالارفتن هزینه های تعمیر گیربکس اتومات تاثیر می گذارند.

۶. مصرف سوخت زیاد

گیربکس اتومات می تواند تا ۲۰ درصد مصرف سوخت را افزایش دهد. به این دلیل که کلاچ همواره درگیر است و دور موتور دائم در نوسان می باشد که موجب می شود موتور دائما کار کند. از سویی به خاطر شتاب کم، راننده مجبور شده بیشتر پدال گاز را درگیر سازد و مصرف خودرو بیشتر می شود. البته در کشورمان با توجه به تحقیقاتی که سازمان بهینه سازی مصرف سوخت انجام داده بیان شده که مصرف گیربکس اتومات فقط ۵-۱۶درصد بیشتر از جعبه دنده های دستی است و در مواقعی حدود ۲ لیتر بیشتر از انواع دستی در هر صد کیلومتر مصرف می کند.

نکات قابل توجه

  • خودروهای با گیربکس اتومات را در سرازیری خلاص نکنید.
  • در حالت D به خودرو اتومات ساکن، گاز درجا ندهید.
  • پشت چراغ قرمز خودرو اتومات را در حالت N قرار ندهید چرا که در طولانی مدت آسیب جدی به گیربکس وارد می کند.
  • در هنگام حرکت وضعیت دنده را تعویض نکنید چرا که اصطکاک قطعات گیربکس بیشتر شده و عمر مفید آن را کاهش می دهد.

در پایان به منظور آشنایی با نحوه تعویض روغن گیربکس و رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک می توانید این مطالب ارائه شده را دنبال کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.