دسته ها
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

بررسی swm g05 کراس اوور تورینگ با طراحی منحصر به فرد

  • حکیمه فهیمی
  • ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
  • ۰

شرکت سیف خودرو با دریافت بازخوردهای مناسب از عرضه خودرو swm g01 تصمیم گرفت دومین شاسی بلند این خانواده با اسم swm g05 را نیز روانه جاده های کشور نماید. و اکنون این خودرو در خیابان های کشور مشاهده شده است. از این رو در این مطلب قصد داریم به بررسی بیشتر swm g05 بپردازیم.

نخستین بار از خودرو swm g05 در سال ۲۰۱۹ رونمایی شد که از لحاظ طراحی یک پله بالاتر از برادر کوچکترش g01 قرار می گیرد. با بازخوردهای مناسبی که شرکت سیف خودرو از عرضه g01 کسب کرد اکنون در سال ۱۴۰۰ قصد فروش و عرضه swm g05 را به بازار کشور دارد. با بررسی swm g05 این خودروی شاسی بلند سایز متوسط همراه ما باشید.

بررسی swm g05 شاسی بلند سایز متوسط

چند وقتی است که شاهد حضور پررنگ شرکت های چینی در بازار خودرو کشورمان هستیم. این شرکت ها توانسته اند سهم عمده ای از بازار خودروهای وارداتی به ایران را از آن خود نمایند. هر چند در گذشته خودروهای چینی با مفاهیمی مانند کیفیت پایین، ایمنی کم و کپی کاری از محصولات رده پایین اروپایی و امریکایی همراه بودند ولی در حال حاضر با توجه به ارتقا سطح کیفی، قدرت فنی و طراحی ظاهری، این خودروها تاحدودی توانسته اند نظر مشتریان ایرانی زیادی را به خود جلب کنند.

در میان خودروسازان چینی در کشور، شرکت swm محصولاتش را توسط سیف خودرو روانه بازار کشورمان کرده است. این شرکت در آغاز با اسم تجاری svvm در ایتالیا و به عنوان شرکتی ایتالیایی فعال در عرصه صنعت موتورسیکلت فعالیت خود را شروع کرد. ولی در سال ۲۰۱۴ یکی از زیر مجموعه های گروه برلیانس آن را خریداری کرد و با تغییر لوگوی آن به swm وارد فعالیت در حوزه تولید خودرو شد. از این رو برخی شرکت swm را کمپانی چینی ایتالیایی قلمداد می کنند.

  •  قاصدک 24
  •  بلیط کیش

پس از ارائه خودرو swm g01 توسط شرکت سیف خودرو به کشور و دریافت بازخورد مناسب از عرضه آن اکنون شاهد ارائه دومین شاسی بلند شرکت swm با اسم g05 به خیابان های کشورمان هستیم. خودروی swm g05 از لحاظ کلاس طراحی یک پله بالاتر از برادر کوچکترش قرار می گیرد. این خودرو را می توان نسل جدید محصولات این شرکت محسوب کرد.

به این خاطر که خانواده G از سال ۲۰۱۸ به این طرف جایگزین اعضای خانواده ایکس گشته اند. مدل swm g05 به مراتب محصولی جدید محسوب می شود به این دلیل که در سال ۲۰۱۹ نخستین بار معرفی شده است. خودرو swm g05 دومین محصول شرکت چینی swm است که به عنوان یک شاسی بلند سایز متوسط ۷ نفره به بازار کشورمان وارد شده است.

البته این خودرو به دلیل سبک طراحی در کلاس کراس اوورهای تورینگ یا به اصطلاح لارج تورینگ جای می گیرد و به این خاطر ظاهر آن تقریبا متفاوت از دیگر خودروهای ۷ نفره عرضه شده به بازار کشورمان می باشد. در ادامه کمی به گذشته برگردیم از آنجا که سیف خودرو نتوانست شراکتش را با سوبارو ژاپن و شرکت چینی بیسو به نتیجه برساند تصمیم گرفت به سراغ شرکت چینی swm برود و محصولات این خودروساز تازه کار را به بازار ایران عرضه کند. البته پیشتر اشاره شد اصل این برند به SVVM ایتالیا بر می گردد.

شرکت swm از سال ۲۰۱۶ به تولید خودرو روی آورد و نخستین محصول خود را با اسم swm g01 توسط سیف خودرو روانه ایران نمود. شرکت سیف خودرو نیز با کسب بازخورد مناسب از ارائه این خودرو تصمیم گرفت دومین محصول این شرکت چینی را روی خط مونتاژ قرار داده و از سال ۱۴۰۰ به فروش آن اقدام کند. به طور کلی swm g05 دومین عضو خانواده G است که در سال ۲۰۱۹ در شهر چونگ کینگ نخستین بار رونمایی شد و از اواخر همین سال وارد خیابان های چین شد.

swm g05 در حقیقت نسخه لوکس تر و مجهزتر X7 است و این دو محصول تنها در مواردی مانند چراغ ها، سپر و جلو پنجره ای متفاوت هستند. در ادامه با بررسی swm g05 همراه ما باشید.

ابعاد خودرو

ابعاد خودرو swm g05 در طول ، عرض و ارتفاع به ترتیب ۴۷۵۰، ۱۸۶۰ و ۱۷۸۰ میلی متر است. فاصله بین دو محور نیز ۲۷۵۰ اعلام شده و swm g05 با سه ردیف صندلی به بازار ارائه می شود و جزو معدود شاسی بلندهای بازار کشور است که با ظرفیت ۷ سرنشین عرضه می شود. وزن خالص خودرو نیز ۱۵۹۵ کیلوگرم اعلام شده که این رقم انتظار شتاب و کشش متوسطی از swm g05 را به دنبال دارد.

از نظر سگمنت هم می توان گفت مشابه بیسو T5 بوده یعنی هم کراس اوور است و هم یک خودروی ون. هر چند در بازار چین به عنوان کراس اوور معرفی شده اما با نگاهی دقیق تر می توان آن را در کلاس خودروهای MPV جای دارد. کلاسی که در بازار کشور ما به آن، ون استیشن می گویند. اما بر این موضوع اصراری نیست و ما نیز آن را یک شاسی بلند سایز متوسط یا کراس اوور تلقی می کنیم. ناگفته نماند در برخی منابع به این موضوع اشاره شده که swm برای افزایش مشتریان خودرو swm g05 امکان سفارش آن را در نسخه های ۶-۷ و حتی ۵ نفره فراهم نموده است.

طراحی بیرونی خودرو

در بررسی ها مشخص شد در طراحی خودروی swm g05 چه در نمای بیرونی و چه نمای داخلی از تولیدات شرکت بی ام و در برخی نقاط کپی برداری شده است. در طراحی جلو شاهد حضور جلو پنجره ای بزرگ و طراحی دماغه ای خاص هستیم که ظاهر خودرو را قدرتمند و پرتوان جلوه می دهد. در ضمن چراغ های جلو با گرافیک داخلی دوگانه با نمای جلویی این شاسی بلند هماهنگی دارند. به طور کلی می توان گفت swm g05 تا حد زیادی از طراحی بی ام و های خانواده ایکس الهام گرفته است که در حالت چراغ های جلو و جلو پنجره ای عریض آن مشهود است.

البته طراحان این شرکت چینی به خوبی آن را از شاسی بلندهای محبوب اروپایی منفک کرده اند چراکه المان های خاصی نظیر استفاده بجا از نوارهای کروم براق و مه شکن نزدیک به سپر یک طراحی منحصر به فرد برای این مدل است. در بررسی قسمت جانبی خودرو می توان گفت swm g05 به ون ها شباهت دارد و در حقیقت جزو کراس اوورهای تورینگ هم محسوب می شود. در این نما خودرو ظاهری جسورانه پیدا کرده و شیب تند رو به جلوی آن به روشنی از روی خطوط زیر پنجره و رکاب برجسته آن مشخص می باشد.

در swm g05 رینگ های بسیار جذابی استفاده شده که قبل از آن در کمتر خودروی چینی شاهدش بودیم. در نمای عقب نیز خلاقیت هایی مشاهده می شود. همانند چراغ های ال ای دی عینکی به هم پیوسته متداول در خودروهای ساخت چین و شیار خروج هوا به همراه اگزوزهای مدرن توکار.

البته قابل ذکر است اخیرا استفاده از چراغ های نورانی یکپارچه توسط خودروسازان چینی بسیار باب شده است.

در ادامه بررسی ظاهری swm g05 ذکر این موضوع خالی از لطف نیست که از آنجا که در ۸ ماه اول سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۱۳ هزار دستگاه از این خودرو به فروش رفت و به لطف این فروش خوب احتمال می رود در آینده ای نه چندان دور نسخه قدیمی تر X7 حذف شده و swm g05 جایگزین آن شود. برای به وقوع پیوستن سریعتر این موضوع، در اواخر ۲۰۲۰ نسخه دیگری از این خودرو به اسم G05 PRO را معرفی کرد.

نسخه ای که بنا به ادعای swm بیشتر از ۵۰ تغییر و بهبود مهم را در بخش طراحی، فنی، سواری و راحتی سرنشینان با خود همراه کرده است. از جالبترین تغییرات می توان به اضافه شدن پرچم ایتالیا به جلو پنجره ای و رکاب ها اشاره کرد.

طراحی داخلی خودرو

با ورود به کابین swm g05 و مشاهده یک نمایشگر بزرگ ۱۲ اینچی آن هم به شکل عمودی که بخش بزرگی از داشبورد را احاطه کرده قطعا شگفت زده می شوید. با توجه به بررسی ها این موضوع تداعی کننده خودروهای معروف تسلا در ذهن است.

مونتاژ با کیفیت بالایی صورت گرفته که از جانمایی صحیح کلیدهای کنترلی کاملا مشهود است. به طور کلی کیفیت متریال به کار رفته در این خودرو با توجه به قیمتش در برابر خودروهای داخلی نسبتا مناسب ارزیابی می شود.

 در بررسی ها ضمنا حضور یک فرمان با سه تکه به همراه دسته دنده خلبانی به قابلیت های اسپرت و قدرت فنی swm g05 اشاره می کند. البته در بررسی ها مشخص شد swm  طراحی کابین g05 را با بازنگری کامل انجام داده و داشبورد و کنسول آن نسبت به X7 کاملا تغییر پیدا کرده است.

بهره گیری از نمایشگر عمودی ۱۲ اینچی و دیجیتالی شدن کیلومتر شمار بر جذابیت فضای کابین افزوده اند ولی هنوز همان فرمان X7 در کابین swm g05 حضور دارد.

به طور کلی و با توجه به بررسی ها می توان گفت کابین swm g05 با ادواتی مشابه خودروهای مدرن، جدید و عامه پسند جلوه می کند. این خودرو با نمایشگر لمسی بزرگ و عمودی نسبت به دیگر خودروهای چینی بازار متفاوت بوده و المان های پلاستیکی شفاف و زه واره های نقره ای به همراه پشت فرمان دیجیتال کلاس g05 را به خودروهای لوکس نزدیک می سازد.

مشخصات فنی خودرو

در بخش فنی خودروی swm g05 با دو پیشرانه به بازار عرضه می شود. اولی با پیشرانه ۱.۵ لیتری توربو و قدرت ۱۵۶ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه و گشتاور ۲۳۰ نیوتن متر در ۲۰۰۰ دور در دقیقه است که امکان سفارش با گیرکس ۶ دنده دستی و اتومات دارد. دیگری با پیشرانه ۲ لیتری تنفس طبیعی که تنها امکان سفارش آن با گیربکس ۵ سرعته دستی وجود دارد و این پیشرانه قدرت ۱۴۳ اسب بخار به همراه گشتاور ۱۹۰ نیوتن متر را ارائه می دهد.

در مورد پیشرانه توربو انتقال قدرت توسط جعبه دنده ۶ سرعته اتومات با CVT به صورت FWD به چرخ های جلو صورت می گیرد. ضمنا شتاب صفر تا صد خودرو نیز ۱۴ ثانیه گزارش شده است.

امکانات رفاهی و آپشن ها

شرکت swm تمام تلاش خود را به کار گرفته تا این خودرو را با امکانات رفاهی و آپشن های متعدد به بازار ارائه کند. از جمله آن ها می توان به ۶ عدد کیسه هوا ایمنی ۱۰ نقطه ای، رادار نقطه کور، سنسور تشخیص عابر پیاده، سیستم هشدار پیشگیری از تصادف جلو، سیستم هشدار تغییر لاین، دوربین ۳۶ درجه، سیستم ترمز پارک برقی با اتوهلد، سانروف پانوراما، سیستم هشدار پارک، سیستم HAC، مانیتور ۱۲ اینچی لمسی به شیوه خودروهای تسلا، سیستم ورود بدون کلید و استارت دکمه ای، جلو آمپر دیجیتالی اشاره کرد.

همچنین این خودرو مجهز به سیستم کمک حرکت در سربالایی ها، تنظیم حالت رانندگی و اتولایت، دوربین دید عقب، سنسور نور، سامانه شناسایی اجسام زنده و متحرک در اطراف خودرو، سیستم هشدار خطی، دوربین ثبت وقایع، سنسور پارک جلو و عقب، فرمان کمکی برقی، صندلی راننده برقی، رینگ آلومینیومی ۱۸ اینچی، رایانه سفری، آینه های تاشو برقی، سنسور باد لاستیک ها، کروز کنترل، تریم داخلی چرم مصنوعی، سیستم تهویه اتومات تک کاناله با تنظیمات مستقل فن برای ردیف دوم و سوم، سیستم کنترل پایداری الکتریکی و … می باشد.

رقبای خودرو

از نزدیک ترین رقبای swm g05 می تون به بیسو T5 محصول پیشین سیف خودرو اشاره کرد. در ضمن این خودرو با چری تیگو ۸ پلاس، لیفان X80، فردا SX6 و البته فیدلیتی گروه بهمن رقابت تنگاتنگی پیدا می کند. از دیگر رقبای swm g05  می توان چانگان CS55 پلاس، برلیانس V7، ام چی RX5، بی وای دی سانگ و دانگ فنگ ۵۸۰ را نام برد.

جمع بندی

با توجه به بررسی ها در بازار ایران شاسی بلندهایی همچون چری تیگو ۷، جک S5 و ام وی ام X33 جزو پرفروش ترین ها هستند و از لحاظ ابعاد و راحتی فضای سرنشینان swm g05 نسبت به رقبا برتری دارد. ولی این خودرو برای فروش با دو مشکل مهم روبرو است. نخست برند ناشناخته swm و شرکت تازه کار سیف خودرو در نقش مونتاژ کننده ایرانی و دومی عدم طراحی جذاب و قدرت فنی چشمگیر آن می باشد.

جک S5 و چری تیگو ۷ به ترتیب دارای قدرت ۱۷۴ و ۱۴۷ اسب بخار هستند در حالی که swm g05 با بدنه ای سنگین تر قدرتی کمتر را ارائه می دهد. در ضمن طراحی بیرونی شاسی بلند پهن پیکر سیف خودرو علاوه بر رعایت مشخصه های لازم برای محصولی عامه پسند نسبت به رقبای بازار کشور برتری خاص و ویژه ای ندارد. تنها نقطه قوت swm g05 را می توان در طراحی مدرن فضای کابین با نمایشگر بزرگ لمسی عمودی و پشت فرمان دیجیتال آن دانست.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.