دسته ها
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

دلایلی که منجر به ازدواج بدون عشق می شود؟

 • سحر هودانلویی
 • ۱۰ شهریور ۱۴۰۰
 • ۰

ازدواج بدون عشق از ثمر و نتیجه چندان خوشایندی برخوردار نیست و ممکن است عامل ایجاد مشکلات زیادی در زندگی زناشویی گردد. در این مطلب به توضیحات کاملی در رابطه با این ازدواج می پردازیم.

همانطور که اکثر پسر و دختران جوان بدان توجه دارند ازدواج بدون عشق و علاقه از بحران های اساسی در هر یک از زندگی های زناشویی به حساب می‌آید. قابل ذکر است که عشق را می توان به مانند چاشنی قوی در پیوند دو نفر معرفی نمود  به طوری که اگر عشق نباشد ازدواج هم به سرانجامی خوش نخواهد پیوست. در ادامه مطلب با ما همراه شوید تا به خوبی با نکاتی که در رابطه با این نوع ازدواج وجود دارد، آشنا شوید.

همچنین در این رابطه باید توجه داشت که عشق و علاقه باید از روی عقل و منطق به وجود آید و هیجانات زودگذر که پایه های ازدواج را مختل می نماید. همانطور که می دانید ازدواج از اساسی ترین رویدادهای زندگی هر فرد به شمار می آید که اگر به صورت کورکورانه و یا عجولانه انجام گیرد، می تواند آسیب های متعددی را به زندگی افراد وارد نماید.

نقش ازدواج در زندگی

دلایل اقدام به ازدواج بدون عشق

به طور کلی چگونگی بروز عشق و علاقه در روابط زناشویی از اهمیت به خصوصی برخوردار می باشد. برخی از افراد عشق را با وابستگی بیش از حد و غیر عقلانی در زندگی خود اشتباه می گیرند، در صورتی که وابستگی و دلبستگی ۲ موضوع کاملاً متفاوت است. قابل ذکر است که دلبستگی هنگامی بروز می نماید که به شخص مقابل علاقه بسیار شدیدی احساس نمایید و همواره در کنار او احساس خوشایند و امنیتی به همراه استقلال فکری داشته باشید.

این در حالی است که وابستگی بیش از اندازه به حضور فیزیکی، سبب می‌شود تا اگر او را در کنار خود نداشته باشید احساس ترس غیر قابل توصیف داشته باشید. با توجه به مطالب گفته شده و نکاتی در رابطه با ازدواج بدون علاقه مشخص است که روابطی که از وابستگی بیش از اندازه در ازای دلبستگی برخوردار باشند، به سرانجام خوشی نخواهد رسید. در ادامه به شرحی از علت و دلایلی که در مورد ازدواج بدون علاقه قائل می شوند، پرداخته ایم.

 • تنها هدفی به نام ازدواج

به طور کلی برخی از افراد رسیدن به یک ازدواج را از اهداف خود می دانند. این دسته از افراد در این باور هستند که هرگاه فردی در سر راه آن ها قرار گرفت، می تواند گزینه خوبی برای ازدواج به شمار آید. چرا که آن ها فکر می کنند که ازدواج و پیدا کردن یک مرد و یا زن خوب، کاری بسیار سخت و دشوار است.

این دسته از افراد بر این باورند که اگر نسبت به شخص مقابل احساسی هم وجود نداشته باشد می تواند تا آخر عمر با دلسوزی و مراقبت های او زندگی خود را پشت سر بگذارند، که از این رو سعی بر ازدواج فوری و بدون ایجاد عشق و علاقه دارند. به طور کلی این طرز افکار و اعتقادات در کشورهای فقیر را آسیایی به وفور پیدا می گردد و آن ها بر این باور هستند که می توان ارزش شخصی را طبق شرایط زناشویی به یکدیگر وابسته نمود.

 • آرون گروپس

در این شرایط این شما هستید که بدون گوش دادن به سخنان این دسته از افراد باید تصمیم بگیرید که هدف اصلی شما از ازدواج چه می باشد؟

علت ترس از تنهایی

 • ترس از تنهایی

به طور کلی ازدواجی موفق است که با محبت و علاقه ضمانت صورت می گیرد و ازدواج هایی که بدون بروز مهر و محبت انجام می‌گیرد به ندرت با مشکل مواجه هستند. در این شرایط برخی از افراد به علت وحشت و ترس های که از تنها ماندن دارند، همواره به دنبال پیدا کردن فردی برای گذراندن باقی‌مانده عمر خود هستند.

برای اینکه این افراد چندان مهم نیست که طرف مقابل را دوست خواهند داشت و یا خیر و این شرایط و رابطه تا زمانی برای آن ها قابل احترام است که فرد مقابل از احترام و صداقت خوبی نسبت به آن ها برخوردار باشد.

 • برخورداری از فرزند

همچنین از دیگر دلایل انجام ازدواج بدون علاقه، به دنیا آوردن فرزند و برخوردار شدن از بچه هم خون و گوشت خود می باشد. این دسته از افراد گی خواهند که با داشتن فرزندی به قول معروف او را عصای دوران پیری خود نماید. از این رو بر این باورند که ازدواج بدون علاقه مشکلی به وجود نخواهد آورد.

 • زور و اجبار

همچنین در این شرایط برخی از افراد وجود دارند که ازدواج بدون علاقه و احساس را تجربه می کنند اما نه به علت میل شخصی خود، بلکه به علت زور و اجباری که از اطرافیان خود متحمل هستند. قابل ذکر است که ازدواج یکی از آیین‌های عبور و ضرورت زندگی هر یک از انسان ها به شمار می آید. در این شرایط در برخی  از افراد از انتظارات آشکاری برای ازدواج برخوردار نیستند.

علت انجام ازدواج بدون عشق

عواقب ناشی از این نوع ازدواج

همان طور که می دانید ازدواج و پیوند دو نفر از تعهد مادام العمر به شمار می‌آید. شما بایستی تا زمانی که عمر دارید در کنار فردی بمانید که با او پیوند زناشویی بسته اید. در این زمان تصور نمایید که اگر این فرد همانی باشد که نسبت به هیچ علاقه ای ندارید، چگونه می توانید باقی عمر را به علت سنت ها فرهنگ ها پول و برخی از مواقع چندین بچه بگذرانید.

 • زندگی در انزوا

هنگامی که افراد بدون هیچ گونه مهر و محبتی با یک دیگر ازدواج می کنند، باید انتظار زندگی در انزوا و تنهایی را هم داشته باشند. همانطور که می‌دانید یک رابطه زناشویی از دو نفر برخوردار است که این شرایط زمانی که با ازدواج بدون علاقه همراه باشد نمی تواند لذتی برای طرفین ایجاد نماید. از این رو افراد باقی عمر خود را در تنهایی و جدا از یکدیگر سپری می نمایند.

 • ایجاد بحث در گفتگو

هنگامی که افراد تصمیم می گیرند بدون ایجاد مهر و محبت با یکدیگر زندگی دو نفره را آغاز نمایند در نهایت از گفتگو و همنشینی با یکدیگر احساس لذتی نخواهند داشت. از این رو هر حرفی که گفته شود می تواند برای فرد مقابل به مانند زهری عمل نماید که به بروز دعوا و جر و بحث های بی پایان منجر گردد.

به طور کلی برخی از افراد در گذشت زمان این گونه تصمیم می گیرند که با یک دیگر حرفی نزنند تا در نهایت دعوایی بین آن ها رخ ندهد، که این شرایط همان اندک رابطه‌ای که در بین آن ها وجود دارد را از بین خواهد برد.

علت بیشتر شدن خودخواهی های افراد در زندگی مشترک

 • بیشتر شدن خودخواهی های افراد

به طور کلی ازدواج بدون علاقه به مرور زمان ایجاد خودخواهی را برای طرفین در پی خواهد داشت، بدین صورت که چیزی جز خودشان در زندگی مهم تر نخواهد بود. در این شرایط بسیاری از احترام های آن ها از بین خواهد رفت و رابطه زناشویی روز به روز به سوی نابودی پیش می‌رود.

 • بیشتر شدن سطح انتظار

در صورتی گه با فردی که به آن علاقه ای ندارید ازدواج کنید، از او انتظاراتی بیش از توانش خواهید داشت که از این رو می توانید ببینید که چیزی در زندگی متغیر نمی‌گردد و فرد مقابل به همان چیزی که دوست دارید نیز تبدیل نخواهد شد. در این شرایط است که روزهای ابتدایی به انجام رساندن این ازدواج به مانند پتک بر سر شما خواهد کوفت و راهی جدایی در خاطر نخواهید داشت.

سخن پایانی

در پایان باید این چنین گفت که به انجام رسیدن ازدواج های بدون مهر و علاقه معنای برای افراد در پی نخواهد داشت. عشقی که شما باید قبل از ازدواج به آن برسید بایستی بر پایه منطق، اصول و با نهایت دقت نهادینه شده باشد. به طور کلی قابل به ذکر است که عشاق آتشین و نه ازدواج های بی عشق با ثمر نخواهد بود.

به طور کلی بایستی با کسی ازدواج نماید که او را دوست داشته باشید اما این دوست داشتن باید به طوری باشد که یکدیگر را به خوبی شناسایی کرده باشید و  به نقاط قوت و ضعف خود آگاهی داشته باشید و یکدیگر را در بسیاری از مراحل زندگی همراهی و حمایت نمایید. همان طور که در ابتدای مطلب گفته شد بایستی قبل از انجام رساندن ازدواج هدف خود را از انجام این کار مشخص نمایید. در صورتی که می خواهید برای بچه‌دار شدن و یا از بین بردن نیازهای جنسی و تنها نبودن تن به این چنین ازدواج هایی دهید، به شما پیشنهاد می کنیم که مقداری دست نگه دارید.

عواقب ازدواج بدون عشق

تمام این دلایل گفته شده منطق خوبی برای انجام این کار اساسی و مهم در زندگی تان شمرده نمی شود. همچنین برای آشنایی با دیگر مطالب مرتبط همانند سن مناسب ازدواج و دلیل ازدواج نکردن دخترها می توانید با کلیک به روی آن ها باری دیگر با ما همراه شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *