دسته ها
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳

نشانه های درد کلیه و تفاوت آن با درد کمر

 • مریم صبوری
 • ۸ شهریور ۱۴۰۰
 • ۰

کلیه ها دو عضو کوچک لوبیایی در بدن هستند که وظیفه آب و اسید و مواد زائد را از بدن دفع می کنند و با ساخت هورمون، فشار خون را مدیریت می کنند. از نشانه های درد کلیه می توان به عفونت و سنگ کلیه اشاره کرد.

نشانه درد کلیه از طرف پشت و زیر دنده ها شروع شده و با درد کمر متفاوت است. علائم تفکیک این دو از همدیگر نوع و شدت و محل دردهایی که رخ می دهد می تواند باشد. اکثر اوقات این دو را با هم اشتباه می گیرند که بسته به نحوه تشخیص و باید مشکل عضلانی و کلیوی را بررسی کرد. درد کلیه بیشتر به خاطر سنگ کلیه و عفونت کلیه می باشد که محل درد در ناحیه ۲ طرف ستون فقرات بین پایین دنده و لگن احساس می شود و اغلب یک طرفه و دو طرفه است. درد کمر رایج تر از کلیه درد بوده و اغلب با مشکل عصبی و عضلانی و استخوانی در کمر ایجاد می شود. کمر درد در پشت ایجاد شده و بیشتر در پایین کمر و یک طرف باسن اتفاق می افتد.

نشانه های درد کلیه چیست؟

نشانه های درد کلیه

جایگاه کلیه ها در پشت بدن زیر قفسه سینه قرار دارند تشخیص و بررسی این که در آن منطقه حس شود و درد کمر یا کلیه باشد سخت است. علایمی وجود دارد که کمک به تشخیص آن کرده و به راحتی می توان متوجه آن شد مثل شدت و محل و نوع درد است که عامل آن شناسایی می شود.

کلیه ها مواد زاید و سمی موجود در خون را مثل فیلتر تصفیه می کنند که همین موجب آسیب پذیری در برابر عفونت ها می شود. فسفر و کلسیم و اگزالات اضافه موجود در کلیه ها جمع شده و موجب ایجاد سنگ کلیه می شود که در صورت بسته شدن دردناک خواهد بود. درد کلیه بیشتر با وجود سنگ و عفونت در لوله های خارجی کلیه حس و تشخیص داده می شوند.

راه تشخیص دردکمر و دردکلیه

چنانچه درد ایجاد شود نشانه های درد کلیه که یکسری ویژگی هایی به شرح زیر دارند از قبیل؛

 • محل درد:

بیماری کلیه درد در پهلو کمر یعنی ناحیه بین دو طرف ستون فقرات بین قسمت تحتانی قفسه دنده و باسن در یک طرف بدن ایجاد می شود که در هر سو امکان دارد رخ دهد.

 • آرون گروپس
 • نوع درد:

اگر شما با بیماری سنگ کلیه مواجه شدید درد آن مزمن و حاد بوده که در صورت مبتلا به عفونت کسل کننده می شود. بیشتر مواقع درد عمیق و مداوم می باشد و مانع از فعالیت روزمره خواهد شد. در زمانی که عفونت کند درد با حرکت بدتر نخواهد شد و بدون درمان خود به خود رفع می شود اگر سنگ کلیه باشد با حرکت می تواند درد نوسان داشته باشد.

 • شدت درد:

درد کلیه بسته به شدتی که دارد دسته بندی می شود نشانه سنگ کلیه معمولا به درد شدید ایجاد شده و درد ناشی از عفونت را خفیف تر می کند. سنگ های کوچک کلیه بیشتر از راه دستگاه ادراری عبور کرده بدون این که درد زیادی را متحمل شوید. سنگ های بزرگ تر با درد شدیدتر زمانی که جابجا شده بدتر می شوند و در مسیر لوله هایی که کلیه را به مثانه وصل می کنند در سیستم ادراری منتقل می شوند.

 • گسترش درد:

در گاهی اوقات درد به کشاله ران یا پایین شکم گسترش پیدا می کند که اگر فقط درد شکم و کمر دارید ممکن است این درد مربوط به کلیه ها نباشند.

نشانه های درد کلیه در بدن

علائم عفونت و سنگ کلیه

چنانچه به سنگ و عفونت کلیه مبتلا هستید ممکن است نشانه هایی از قبیل؛ تنگی نفس، بوی بد دهان، تورم در پا و دیگر اعضا بدن، درد، تب، تهوع، استفراغ، عفونت مثانه، درد موقع ادرار، نیاز فوری به ادرار کردن، مشاهده خون در ادرار و مشاهده سنگ های کوچک کلیه که مثل سنگ ریزه در ادرار مشاهده می شود.

نشانه های کمردرد و کلیه درد

راه های تشخیص کمر درد

کمر درد یک بیماری شایعی می باشد که بیش از ۸۰% از مردم در زندگی خود دچار آن شده اند. درد کمر از درد کلیه بیشتر بوده و اغلب به خاطر مشکل عضلانی و عصبی و استخوانی در پشت شما ایجاد می شود. از قبیل ویژگی های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • محل درد:

کمردرد می تواند از هر نقطه و جایی از بدن اتفاق بیفتد که اغلب در قسمت پایینی کمر یا یک طرف از باسن حس می شود.

 • نوع درد:

درد های عضلانی درد آرامی است که اگر آسیب دیده و ملتهب شود درد شدیدی بوده و امکان دارد از سمت پایین باسن و تمام پا را درگیر کند.

 • شدت درد:

کمر درد با نوع شدیدش که تا چند روز یا هفته زمان می برد و درد مزمن آن بیشتر از دو تا سه ماه طول می کشد.

درمان درد سنگ و عفونت کلیه

نشانه های مرتبط با درد کمر

علائمی که امکان دارد کمر درد را تجربه کنید محل درد بوده که متورم به نظر می رسد و اسپاسم عضله در ناحیه دردناک ضعف و بی حسی در پا ها از بروز مشکل عصبی می باشد. اگر بیش از حد درد کمر شما را آزرده کرد که نتوانستید ادرار یا اجابت مزاج کنید حتما چیزی روی ستون فقرات شما فشار آورده و باید به متخصص مراجعه کرد. اگر درمان به موقع صورت نگیرد موجب آسیب شدید عصبی در طولانی مدت خواهد شد.

راه تشخیص درد کمر و درد کلیه

زمان مراجعه به پزشک چه وقت است؟

زمانی که تشخیص و بررسی ها از نشانه های درد کلیه و تفاوت آن با درد کمر تکمیل شد پزشک با درمان و تحقیق در مورد بهبودی شما کمک به رفع آن می کند. شاید بتوان کمر درد خفیف تر را بدون مراجعه به پزشک معالجه کرد ولی چنانچه اگر درمان نشد و درد شما شدید تر شد حتما به پزشک مراجعه کنید دانستن و تفکیک این دو درد از همدیگر موجب تشخیص زود و نتیجه درمان بهتری خواهد شد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *