دسته ها
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

علایم مسمومیت بارداری و مهمترین اقدامات برای درمان آن

  • خانم تمدنی نژاد
  • ۲۸ تیر ۱۳۹۵
  • ۰

یکی از بیماری های رایج که اغلب بین زنان باردار نیز رواج دارد و گاهی اوقات می تواند فوق العاده خطرناک باشد مسمومیت غذایی است. مهمترین علایم مسمومیت بارداری ضعف و حالت تهوع و استفراغ در این دوره متفاوت زندگی برای بانوان می باشد.

مسمومیت غذایی یک تجربه ناخوشایند است اما اغلب مردم بدون احساس مریضی مسمومیت غذایی شان بهبود می یابد. اما خطرات ویژه ای برای زنان حامله وجود دارد. این مشکلات از کم آبی که بر اثر حالت تهوع یا اسهال ایجاد می شوند تا نقص در هنگام تولد و یا حتی سقط جنین دامنه دارند. خطر اصلی آسیب به نوزاد متولد نشده می باشد و در بدترین موارد باعث مرده زایی، تولد نوزاد نارس و سقط جنین می شوند. در ادامه علائم مسمومیت بارداری را می خوانیم.

وقتی شما غذای آلوده ای را می خورید که مسموم می باشد باعث مریضی می شود. در این موارد شما ممکن است نگران این موضوع شوید که آیا مسمومیت در دوران بارداری بر نوزاد متولد نشده تاثیر دارد یا خیر. باکتری، ویروس یا انگل ها باعث ایجاد مسمومیت غذایی می شوند اما در موارد کمی باعث ایجاد مشکلات برای زنان باردار می شود. یکی از مهمترین علائم مسمومیت بارداری ضعف می باشد.

    علایم اولیه مسمومیت بارداری

مهمترین نشانه ها و علایم مسمومیت بارداری

مسمومیت غذایی ممکن است از طریق جفت به نوزاد متولد نشده انتقال پیدا کند و همین امر باعث ایجاد مشکلات در زمان تولد از جمله مننژیت می شوند. در برخی موارد ممکن است باعث شود که بچه مرده به دنیا بیاید. بدترین باکتری که باعث مسمومیت غذایی می شود لیستریا می باشد. زنان حامله باید آگاه باشند که این نوع باکتری می تواند باعث شود که مادر و جنین به سختی مریض شوند. این باکتری همچنین مسوول مجموعه ای از مشکلات است که می تواند ناراحتی های طولانی مدت را برای نوزاد ایجاد کند. این مشکلات تا مرگ و میر دامنه دارد.

علایم و علل مسمومیت بارداری

  • کالا چیو

علل مسمومیت غذایی در بارداری

ویروس: نورو ویروس یکی از ویروس های واگیر دار می باشد که علل اصلی بیش از نیمی از مسمومیت های غذایی است. اگر غذا بطور غیر بهداشتی تهیه شود این ویروس گسترش پیدا کرده و باعث مسمومیت غذایی می شود.

بوتولیسم: یک بیماری نادر که بر اثر رشد باکتری ها در مواد غذایی کنسرو شده به نحو نا مناسب ایجاد می شود.

اشیریشیا کلی: این نوع باکتری خاص در روده تمام انسان ها و حیوانات وجود دارد. بعضی مواد غذایی در هنگام هضم شدن باعث ایجاد مسمومیت های غذایی می شود. در این موارد باکتری غذا را در حین فرآیند هضم آلوده می کند و همچنین به مواد غذایی که بطور صحیح تهیه نشده اند نفوذ کرده و باعث ایجاد مسمومیت غذایی می شود.

سالمونلا: این باکتری نیز در روده اکثر حیوانات وجود دارد و در مواد غذایی مثل گوشت و تخم مرغ نیز یافت می شود. اگر غذا را با دمای مناسب نپزید، این باکتری های موجود در مواد غذایی از بین نمی روند و باعث ایجاد مسمومیت در بارداری می شود.

علایم و نشانه های مسمومیت بارداری

علایم مسمومیت در بارداری

رایج ترین نوع مسمومیت غذایی بطور کلی پس از ۲ تا ۶ ساعت پس از خوردن غذای آلوده همراه با علائم بیماری ظاهر می شوند. علائم مسمومیت بارداری احتمالی شامل موارد زیر می باشد:

  • گرفتگی عضلات شکم
  • اسهال( گاهی ممکن است خونی باشد.)
  • تب و لرز
  • سر درد
  • حالت تهوع و استفراغ
  • ضعف (ممکن است جدی باشد و باعث ایست تنفسی شود، همانند بوتالیسم)

علایم مسمومیت بارداری

درمان مسمومیت غذایی

اگر حامله هستید و به علایم و نشانه های مسمومیت غذایی خود مشکوک هستید با یک پزشک و یا پرستار مشورت کنید. اگر فکر می کنید که باکتری لیستریا باعث ایجاد مسمومیت غذایی شما شده است حتما با پزشک متخصص مشورت کنید زیرا این باکتری در طول حاملگی بسیار خطرناک می باشد. پزشک متخصص نیاز به کسب اطلاعات در مورد علائم مسمومیت در بارداری در مورد انواع مسمومیت ها خواهد داشت. برای درمان مسمومیت در بارداری شما باید در طول این دوره استراحت کنید، مایعات زیادی بنوشید و در صورت لزوم از پودر خوراکی برای رفع کم آبی بدن استفاده کنید. این پودر حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و شکر است که برای فعالیت های روزانه شما مورد نیاز هستند. همچنین انتخاب یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از مواد مغذی در این دوره برای حفظ سلامت مادر و جنین از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

علایم احتمالی مسمومیت بارداری

نحوه تشخیص مسمومیت غذایی

پزشک متخصص آزمایش خون را روی شما انجام می دهد و اگر مسمومیت غذایی شما از نوع باکتریایی بود برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند. و از ایمن بودن این آنتی بیوتیک ها در دوران بارداری اطمینان حاصل می کند.

علایم و درمان مسمومیت بارداری

پیشگیری از مسمومیت غذایی در بارداری

روش های کمی برای کاهش خطر مسمومیت در دوران بارداری وجود دارد. این موارد شامل شستن دست ها قبل از صرف هر وعده غذایی، خوردن غذاهای سالم در دوران بارداری، بررسی پخت غذا به روشی صحیح و مصرف غذا قبل از گذشتن تاریخ مصرف و یا فاسد شدن آن می باشند. رعایت هر یک از این نکات احتمال مشاهده علایم مسمومیت بارداری را در آینده کمتر می نمایند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.