دسته ها
شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

بررسی دلایل و نحوه حل مشکل تاچ پد لپ تاپ

 • حکیمه فهیمی
 • ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
 • ۰

چنانچه تاچ پد لپ تاپ از کار بیافتد تقریبا غیر ممکن است که بتوان از لپ تاپ بهره برد. هرچند موس کابل دار یا بیسیم می تواند کمک کننده باشد ولی مشکل حل نمی شود از این رو در این مطلب قصد داریم شما را با روش هایی برای حل مشکل تاچ پد لپ تاپ آشنا سازیم.

عوامل مختلفی ممکن است موجب از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ شوند که استفاده از دستگاه بدون موس تقریبا امکان پذیر نخواهد بود. با این وجود اگر موس همراه شما نباشد با دردسر روبرو می شوید از این رو با ادامه این مطلب همراه باشید تا روشهای حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ را فرا بگیرید

حل مشکل کارنکردن تاچ پد لپ تاپ

تاچ پد یکی از قابلیتها و درواقع جایگزین موس برای لپ تاپ می باشد. این بخش از دستگاه احتمال دارد بخاطر برخی عوامل از کار بیافتد که این امر کاربر را با مشکل مواجه می کند. هرچند می توان در چنین مواقعی از یک موس کابلی یا بیسیم بهره برد ولی مشکل کاملا حل نمی شود. مثلا در شرایطی هستید که به موس دسترسی ندارید. از این رو برآن شدیم در این مطلب به بررسی دلایلی که سبب کارنکردن تاچ پد لپ تاپ می شوند بپردازیم و به راه حل این مشکل اشاره نماییم. چنانچه این موضوع برای شما جذابیت دارد با ادامه مطلب همراه ما باشید.

کلیدهای میانبر کمک کننده موقع از کار افتادن تاچ پد

هنگام که تاچ پد لپ تاپ با مشکل عدم لمس مواجه می شود احتمالا تنها گزینه ای که به ذهن می رسد استفاده از کلیدهای میانبر کیبورد برای کار با سیستم عامل ویندوز می باشد به این ترتیب ما شما را با چند کلید میانبر که کمک کننده تر هستند آشنا می سازیم.

 • کلید ویندوز جهت دسترسی به منوی استارت
 • کلیدهای ویندوز و x برای راست کلیک روی منوی استارت جهت دسترسی به کنرل پنل و موارد دیگر
 • کلیدهای جهت نما برای بالا و پایین نمودن گزینه های مختلف و مرور صفحات وب
 • کلید tab جهت انتخاب موارد مختلف در برنامه مدنظر
 • کلید اینتر برای اجرا یا انتخاب برنامه خاصی
 • کلیدهای alt و tab برای داشتن انتخاب بین پنجره های باز شده

و همچنان تا حل شدن  مشکل تاچ لپ تاپ از موس باید بهره گرفت.

 • کالا چیو
 • قاصدک 24

دلایل کار نکردن تاچ لپ تاپ و راه حل ها

**نصب نرم افزار

برخی مواقع ممکن است پس از نصب یک نرم افزار تاچ پد دچار اختلال شود از این رو برای حل مشکل بررسی کنید کدام یک نرم افزارهایی که نصب کرده اید عامل این اختلال شده است تا آن را حذف کنید. در بیشتر مواقع با حذف نرم افزار تاچ پد به حالت قبلی اش باز می گردد.

**سیستم عامل فریز شده

تصور کنید هنگام کار با سیستم هرچه با انگشتان تاچ پد را لمس می کنید ولی هیچ اتفاقی نمی افتد حتی کلیک روی کلیدهای تاچ پد نیز مشکل را حل نمی کند از این رو نخستین کار تست کیبورد لپ تاپ می باشد.

چنانچه تاچ پد کار نمی کند ولی می توان به راحتی کلیدهای عددی یا نام لوک را فعال و غیرفعال کرد به این مفهوم است که مشکل احتمالا داخلی بوده و برخی مواقع با یک ریستار حل می شود و این نشان می دهد صفحه کلید ایرادی ندارد. برای این منظور کلید Numlock را فشار دهید تا ببینید چراغ این کلید روشن و خاموش می شود یا نه. اگر با این کار متوجه تغییرات شدید و چراغ کلید نام لوک روشن و خاموش شد مشکل به سیستم عامل مربوط نیست اما اگر موقع کار با این دکمه ها هیچ تغییرای ایجاد نشد و این کلید واکنشی از خود نشان نداد به این مفهوم است که سیستم عامل فریز شده و سبب از کار افتادن موس پد لپ تاپ شده است. برای حل این مشکل پیشنهاد می شود سیستم را ریستارت نمایید. ولی قبل از آن اسناد خود را ذخیره کنید و پس از ریست نمودن سیستم منتظر راه اندازی لپ تاپ شوید. اگر پس از لود شدن ویندوز و پایداری برنامه ها توانستید از تاچ پد بهره بگیرید که خوشبختانه مشکل حل شده وگرنه ادامه مطلب را دنبال نمایید تا ره حل مشکل تاچ پد را بیابید.

** غیرفعال بودن تاچ پد در تنظیمات بایوس

یکی از دلایل دیگر در کار نکردن تاچ پد، غیرفعال بودن آن در تنظیمات بایوس می باشد که برای حل مشکل باید تاچ پد را در بایوس فعال کرد. از این رو برای رفتن به  تنظیمات بایوس سیستم را با استفاده از کلیدهای F2یا F8 یا Del ریستارت نمایید . دسترسی به این تنظیمات بسته به نوع لپ تاپ متفاوت است.

در تنظیمات بایوس به بخش Advanced رفته و سپس گزینه Touchpad یا Internal pointing Device یا تنظیمات مشابه را بیابید تا بررسی نمایید که گزینه فعال می باشد یا نه. چنانچه این گزینه touchpad غیرفعال بود آن را روی حالت Enabled قرار دهید و با ذخیره تنظمات بایوس از این قسمت خارج شوید.

**فعال نبودن کلید تاچ پد روی کیبورد

یکی از رایج ترین دلایل در کار نکردن تاچ لپ تاپ فعال نبودن کلید اختصاصی آن روی کیبورد است. در برخی لپ تاپ ها قبل از کار با تاچ پد نیاز است این کلید اختصاصی را فعال نمایید که معمولا با استفاده کلید ترکیبی fn این امر صورت می گیرد. چنانچه لپ تاپ شما نیز در این گروه قرار می گیرد کلید مربوطه را پیدا و آن را چک کنید. در حالت معمول این کلید روی گزینه ها و کلیدهای تابعی f5,f9 قرار دارد همانند تصویر زیر روی این کلید اختصاصی عکس یک کیبورد دیده می شود.

می توانید مدل لپ تاپ خود را در اینترنت جستجو تا دستور و دکمه مربوطه را بیابید یا این که مستقیما به وب سایت اختصاصی لپ تاپ خود مراجعه کنید. به طور مثال در لپ تاپ دل از طریق کلیدهای f3+fn و در لنووا توسط کلیدهای f8+fn می توان تاچ پد را فعال کرد. اگر این مورد کمک کننده نبود همانند تصویر زیر روی چراغ نشانگر تاچ پد را دوبار ضربه بزنید.

**فعال نبودن تاچ پد در تنظیمات ویندوز

برای فعال کردن تاچ پد در تنظیمات ویندوز کلید ویندوز و I را همزمان فشار داده و سپس Devices را انتخاب نمایید

و بعد از منوی سمت چپ گزینه touchpad را برگزینید و در ادامه مطمئن شوید که گزینه touchpad روی حالت on قرار دارد. جهت ذخیره تغییرات لپ تاپ را ریستارت نمایید.

یک روش دیگر برای فعال کردن تاچ پد از طریق Mouse & Touchpad می باشد از این رو برای رفتن به تنظیمات یا settings کلید ویندوز و I را فشار دخید و سپس گزینه Devices  را انخاب کنید. در ادامه از منوی سم چپ گزینه Mouse & Touchpad را انتخاب کرده و سپس روی لینک Additional mouse options که در پایین صفحه و سمت راست قرار دارد، کلیک کنید.

بعد به آخرین سربرگ در پنجره Mouse properties رفته (با توجه به سازنده لپ تاپ نام این برگه به صورت Device settings, Synaptic, ELAN قابل مشاهده است) و نام لپ تاپ خود را انتخاب و سپس روی گزینه ENABLE کلیک کنید. در پایان جهت ذخیره تغییرات سیستم را ریستارت نمایید.

روش جایگزین در این مورد این است که در منوی استارت و در کادر جستجو عبارت control را تایپ کرده و از نتایج نشان داده شده گزینه control panel را انتخاب نمایید.

در ادامه روی Hardware and sound کلیک نموده و سپس Mouse option یا Dell touchpad bottom of from را انتخاب نمایید.

حالا اطمینان حاصل کنید که گزینه Touchpad on/off فعال می باشد و رنگ سبز دارد. در صورتی این گزینه غیرفعال بود روی on کلیک نموده و جهت ذخیره تغییرات روی save کلیک کنید. چنانچه به این روش ها تاچ پد هنوز غیرفعال است راه حل های بعدی را امتحان کنید.

**منسوخ یا ناسازگار بودن درایورهای تاچ پد

یکی از دلایل دیگری  که موجب از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ می شود اسفاده از درایورهای منسوخ یا ناسازگار تاچ پد می باشد که این مسکل با بروزرسانی درایور یا رول بک کردن حل می شود. به نظر می رسد ویندوز نسخه پیشین درایورها را با نسخه بروز شده عوض کرده باشد و درایورها با نسخه ویندوز جدید سازگاری نداشته باشند از این رو برای حل مشکل مراحل زیر را دنبال کنید.

ابتدا کلیدهای ویندوز و R را همزمان فشار دهید و بعد عبارت devmgmt.msc را در کادر مربوطه تایپ و اینتر نمایید.

پنجره Device manager باز می شود در این پنجره روی گزینه Mice and other pointing devices کلیک نمایید.

سپس روی تاچ پد سیستم راست کلیک کرده و گزینه properties را انتخاب کنید.

به سربرگ Driver رفته و روی کلید Update driver کلیک کنید. البته مطمئن شوید که کلید Disable غیرفعال می باشد.

اکنون search automatically for updated driver software را انتخاب کرده و مطمئن شوید که به اینترنت نیز اتصال دارید.

پس از اینکه اطمینان حاصل کردید همه پنجره ها و برنامه های روی سیستم بسته شده اند لپ تاپ را ریستارت نموده تا تغیرات سیو شوند.

چنانچه هنوز با مشکل روبرو هستید پس به جای گزینه Update driver کلید Roll back driver را انتخاب نمایید. دوباره پس از اتمام فرایند سیستم را ریستارت نموده تا تغییرات ذخیره شود.

روش دیگر نصب دوباره درایورهای تاچ پد می باشد که برای این کار مانند قبل کلیدهای ویندوز و R را همزمان فشار دهید و سپس عبارت devmgmt.msc را تایپ و اینتر را بزنید تا پنجره Device manager گشوده شود. در این پنجره روی Mice and other pointing devices کلیک نمایید و بعد روی تاچ پد راست کلیک نموده و گزینه Uninstall را برگزینید. در صورت درخواست تایید روی yes کلیک کرده و جهت اعمال تغییرات سیسم را ریستارت کنید. با راه اندازی مجدد سیستم ، ویندوز به طور اتومات درایورهای پیشفرض مرتبط با تاچ پد دستگاه را نصب خواهد کرد.

اگر هیچ یک از موارد بالا مثمر واقع نشد آخرین راه حل در این قسمت دانلود و نصب درایورهای تاچ پد لپ تاپ از وبسایت سازنده می باشد. ضمنا در مواردی بروزرسانی ویندوز نیز مشکل را مرتفع می سازد.

**تداخل برنامه های جانبی

برخی مواقع برنامه های جانبی هم می توانند در عملکرد تاچ پد اختلال ایجاد کنند از این رو برای حل مشکل از Clean-Boot در سیستم بهره بگیرید. در مواردی نیز ممکن است دستگاه هایی مانند یو اس بی و نظیر آن به لپ تاپ متصل باشد که سبب اختلال در عملکرد آن شود . از این رو با جدا کردن دستگاه های جانبی وضعیت سیستم را بررسی نمایید.

**اتصال چند ماوس به لپ تاپ

چنانچه چند ماوس به لپ تاپ متصل باشند احتمال دارد تاچ پد یا پد لمسی از کار بیافتد. به این خاطر که هنگامی که ماوس ها به لپ تاپ وصل می شوند درایورهای آن ها روی سیستم نصب می گردند و این درایورها به صورت خودکار حذف نمی شوند از این رو احتمال دارد درایورهای ماوس دیگر با تاچ پد دستگاه داخل پیدا کنند به این ترتیب باید آن ها تک تک حذف نمایید.

برای این کار کلیدهای ویندوز و R را همزمان فشار دهید و سپس عبارت devmgmt.msc را تایپ و اینتر را بزنید تا پنجره Device manager گشوده شود. در این پنجره روی Mice and other pointing devices کلیک نمایید و بعد روی تک تک درایورها به جز تاچ پد راست کلیک نموده و گزینه Uninstall را برگزینید. در صورت درخواست تایید روی yes کلیک کرده و جهت اعمال تغییرات سیسم را ریستارت کنید.

در پایان امیدواریم با یکی از روش های بالا مشکل از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ شما برطرف شده باشد اما اگر هنوز تاچ پد سیستم به وضعیت عادی برنگشته است باید لپ تاپ خود را به یک تعمیرکار حرفه ای بسپارید تا تخصصی تر مورد بررسی قرار گیرد. شاید ایراد سخت افزاری سبب از کار افتادن پد لمسی سیستم شما شده باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.