دسته ها
چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰

دیدنی های دلیجان ارمنستان و چشم اندازهای تماشایی آن

 • محدثه خاکشور
 • ۲۸ بهمن ۱۳۹۹
 • ۰

معرفی و آشنایی شما عزیزان با دیدنی های دلیجان کشور ارمنستان در این سفر آسیایی هدف آرگا است، در همین راستا آرگا در مورد شهر دلیجان و جاذبه های خیره کننده و وصف نشدنی آن قلم می زند.

ارمنستان یکی از کشورهای آسیایی است که پایتخت آن ایروان بوده و دارای زبان رسمی ارمنی و دین مسیحیت می باشد؛ اغلب افراد این نام را شنیده و برخی آن را بازدید کرده اید؛ اما علاوه بر جاذبه های مثال زدنی خود این کشور و تاریخچه خواندنی آن، شهرهای کوچک و بزرگ زیادی با کلی مکان های دیدنی و چشم نواز وجود دارند که مقصد ایده آل و مناسبی برای گردشگران به شمار می روند. می توان به یکی از آنها دلیجان اشاره کرد که در این مطلب به معرفی دیدنی های آن پرداخته ایم.

معرفی مختصر ارمنستان و دلیجان

دلیجان یکی از شهرهای شمالی کشور ارمنستان است که در محدوده تاووش میان دریاچه لجوان و سوان واقع شده است که به سوئیس کوچک این کشور معروف است و  از مهمترین جاذبه های چشم نوار ارمنستان و پایتخت آن ایروان محسوب می شود. حضور بناهای باستانی در میان کوه و جنگل بر این زیبایی می افزاید.

با توجه به اینکه این کشور آسیایی دارای روابط صلح آمیز و مثبتی با اتحادیه اروپا می باشد و از نظر سیاسی و اقتصادی شرایط خوبی دارد؛ به واسطه ی داشتن مکان های دیدنی و زیبای طبیعی و تاریخی غنی هر ساله میزبان توریست های زیادی از سرتاسر دنیا است.

دیدنی های دلیجان ارمنستان

آَشنایی با دیدنی های زیبا و خیره کننده دلیجان

 • کالا چیو

شهر دلیجان یک مکان تفریحی و گردشگری و یک استراحتگاه آب گرم به شمار می رود که به وسیله ی جنگل ها، کوهها، جاذبه های طبیعی، فرهنگی، تاریخی و مذهبی محاصره شده که دارای آب و هوایی آلپ می باشد. همین دارا بودن جاذبه ها و خوش آب و هوا بودن دلیل محبوبیت و مورد توجه بودن به خصوص از سوی توریست ها و در زمینه توریستی شده است.

دیدنی های مثال زدنی و غیر قابل توصیف دلیجان ارمنستان

برای آشنایی با مهاجرت به ارمنستان و شرایط و مدارک مورد نیاز کلیک کنید.

وضعیت جغرافیایی دلیجان

این شهر از گلوگاه دریاچه سوان با پوشش گیاهی سرسبز و چشمه هایی که از میان کوه ها روان است. در دلیجان بناها که دارای ساخت قدیمی هستند در محاصره طبیعتی خیره کننده از کوهها و جنگل ها قرار گرفته اند.

شهر دلیجان دارای مساحتی به اندازه ۱۳ کیلومتر مربع است که دارای ۲۳,۹۶۰ نفر جمعیت می باشد. این شهر در شمال ایجوان (مرکز استان تاووش) واقع شده است.

نشانی دلیجان و مسیر دسترسی

دلیجان به ترتیب از توابع شهر ایجوان، استان تاووش، ایروان و در نهایت کشور ارمنستان محسوب می شود.

زمان حرکت به طرف شهر دلیجان با استفاده از خودرو برای میل کردن میوه های تمشک، سیب ترش، آلو، گلابی در میان جنگل های وحشی بایستید و همچنین ریه های خود را از هوای تمیز و پاک پر کنید؛ تماشای طبیعت دست نخورده و خیره کننده آن نیز می تواند عطش شدید شما را برای منظره های زیبا فروکش داده و شما را برای ثبت آنها در بایگانی ذهن یاری کند.

معرفی مکان های دیدنی دلیجان ارمنستان

دیدنی های روح نواز و رویایی دلیجان ارمنستان

 • پارک دلیجان

این شهر دارای مکان های دیدنی و گردشگری زیادی می باشد که شاید بتوان یکی از زیباترین جاذبه های آن را پارک دلیجان دانست؛ پارک دلیجان یکی از ۴ پارک ملی و قابل توجه ارمنستان است که دارای مساحت ۲۴۰۰۰ هکتار بوده که متشکل از پوشش گیاهی و همچنین جاذبه های مختلف طبیعی مانند رودخانه ها و کوهها، تاریخی مانند کلیساها ودیرهای قدیمی و .. بوده است. گوناگونی و متفاوت بودن گیاهان از جمله درخت های ممرز، سرخ چوب، سرخدار، کاج و غیره از دیگر مزایای این پارک به شمار می رود.

محل قرارگیری پارک دلیجان در تاووش از روی دامنه کوههای پامبک آغاز و تا سطح کوههای آیجوان، آرگونی، حلب و میاپور امتداد می یابد، که گذشتن رودهای گتیک، آقستو و برخی از شاخه های آنها از درون پارک صحنه جذاب و خارق العاده ای را به تصویر می کشد.

جاذبه های تماشایی دلیجان ارمنستان

دریاچه ها (جاذبه های طبیعی)

 • دریاچه پارز

دریاچه پارز که پس از رخ دادن تغییرات جغرافیایی به وجود آمده دارای مساحتی به اندازه ۳ هکتار می باشد؛ این دریاچه در مجذوب ساختن شما با استفاده از زیبایی های خود چنان قدرتمند عمل می کند که شاید در باور شما نگنجد. ماهی گیری و قایق سواری به همراه برپاکردن چادر در پیرامون آن می تواند از تفریحات قابل انجام در این پارک باشد.

مکان های تماشایی دلیجان ارمنستان

 • دریاچه گُش

یکی دیگر از دریاچه هایی که در پارک دلیجان با فاصله ی ۲۴ کیلومتری از شهر دلیجان واقع شده است دریاچه گش می باشد که پس از پارز در منطقه ی کوهستانی و در جنوب شرقی این پارک جریان دارد، که در فصل تابستان دمای آن به ۱۴ درجه سانتی گراد می رسد. این دریاچه با ژرفای ۸ متری بستر مناسبی برای پرورش ماهی می باشد که شرایط ماهی گیری را برای گردشگران علاقه مند فراهم می کند, در صورت تمایل به رفتن به این دریاچه زیبا و آرامش بخش لازم است ابتدا به طرف روستای گش حرکت کنید و پس از آن مسیری به اندازه ۴.۲ کیلومتر را پیاده بروید.

معرفی مکان های زیبا و شگفت انگیزدلیجان ارمنستان

دیدنی های زیبا و رویایی دلیجان ارمنستان

 • دریاچه تزرکا

یکی از دریاچه هایی که در پارک دلیجان جای گرفته است دریاچه تزرکا می باشد؛ تزرکا اندازه و سطحی کوچکتری برابر با ۲۰۰۰ متر مربع دارد، اما از کم بودن مساحت آن بگذریم دارای جاذبه های زیبا و چشم نوازی است که سفر را برای شما لذت بخش تر و به یاد ماندنی تر می کند. در طول طی مسیر برای رسیدن به دریاچه تزرکا از تمایم جذابیت ها و امکانات میان راه مانند مناظر دیدنی و آلاچیق ها نهایت استفاده را ببرید.

آشنایی با جاذبه های دیدنی و طبیعت بکر دلیجان ارمنستان

کلیساها و قلعه ها(جاذبه های تاریخی)

 • کلیسای هاگارتسین

علاوه بر دریاچه ها، در پارک دلیجان کلیساهای زیادی نیز قرار دارند که از قلب جنگل های متراکم و فراوان آن واقع شده اند؛ یکی از این کلیساها کلیسای هارگارتسین است در ۱۵ کیلومتری دلیجان است که تاریخچه حضور آن به قرن های ۱۰ – ۱۳ می رسد. در آن زمان هارگارتسین یکی از مرکز های مهم فرهنگی و معنوی این بخش محسوب می شده است. خود هارگارتسین نیز سه کلیسای سنت گریگوری، سنت استپانوس، سنت آستواتساتین را شامل می شود.

جاذبه های گردشگری دلیجان ارمنستان

آشنایی با جاذبه های تماشایی و کلیسیاها و دریاچه های دلیجان ارمنستان

 • کلیسای ماتوساوانک

ماتوساوانک یکی دیگر از کلیساهای قرار گرفته در پارک دلیجان است که تاریخچه آن به قرون وسطی و سال تاسیس آن به ۱۲۴۷ میلادی می رسد. در فاصله ی ۳ کیلومتری شمال غربی دلیجان قرار گرفته است. نمای بیرونی این کلیسا کمی متفاوت می باشد به طوری که ساختار آن شباهت زیادی به صومعه ها ندارد و فاقد گنبد است.

دیدنی های دلیجان

 • کلیسای جوختاک وانک

این کلیسا در ۳۰۲ کیلومتری شهر دلیجان و در فاصله ی نزدیکی از کلیسای ماتوساوانک در پارک دلیجان قرار دارد. این اثر تاریخی که به قرن ۱۱ باز می گردد به مرور زمان در حال فرسایش و تخریب است.

 • قلعه مانتاش

در مجاورت رودخانه آقستو و بر بالای پارک دلیجان و در ۲۵ کیلومتری شهر دلیجان برج مانتاش قرار دارد. مانتاش قلعه ای بوده که در دوران قدیم عرب ها آن را فرماندهی می کردند و همچنین زمانی طولانی از قلعه های دارای استحکام و امن ارمنیان به شمار می رفته است.

آَنایی با دیدنی های زیبای دلیجان ارمنستان

جاذبه های فرهنگی و تفریحی دلیجان

موزه ی زمین شناسی گالری هنری

موزه ای در سال ۱۹۵۰ در دلیجان تاسیس گردید که مانند بسیاری از موزه های دیگر فرهنگ و تاریخ این شهر را نشان می دهد، همچنین آشنایی با هنرمندهای بومی و بین المللی این منطقه از دیگر اهداف این موزه به شمار می رود.

آَنایی با جاذبه های دیدنی و زیبای دلیجان

سالن تئاتر

این سالن قلب شهر واقع شده است که با سبک معماری متعلق به یونان کهن, اما بنایی تازه ساخت یکی از دیدنی های دلیجان محسوب می شود.

معرفی دیدنی های دلیجان شهری با طبیعت بکر

روستای گوشاواناک

این روستا از مکان های دیدنی و مهم کشور ارمنستان و شهر دلیجان محسوب می شود که در زمانی برابر با ۴۰ دقیقه با ماشین به روستای گوشاواناک خواهید رسید. در این آبادی کلیسایی ارمنی با همین نام وجود دارد که تاریخچه تاسیس آن به قرن ۱۲ باز می گردد.

دیدنی های خاطره انگیز دلیجان ارمنستان

شاید شما نیز از آن دسته از عزیزان علاقه مند به گردشگری هستید که تمایل زیادی به بازدید از مکان های زیبا و محبوب با جاذبه های تاریخی و تفرحی دارید که در کنار داشتن یک سفر خاطره ساز و مفرح، بر اطلاعات خود افزوده و با فرهنگ و تاریخ مردمان قسمت های مختلف آشنا شوید، اگر چنین است پس با آرگا همراه باشید تا با یک تیر چند نشان بزنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.