دسته ها
شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

برای بخشیدن خود چه راهکارهایی وجود دارد؟

  • منصوره رمضان زاده
  • ۲۴ بهمن ۱۳۹۹
  • ۰

تمامی افراد در طول زندگی خود قطعا دچار اشتباهاتی می شوند و ممکن است که بعد از ارتکاب خطاهای مختلف و تصمیمات غلط درگیر احساسات منفی و خشم و تنفر از خود شوند و آرامش روحی خود را از دست بدهند اما باید به این باور برسند که با بخشیدن خود می توانند افکار منفی را از خود دور ساخته و در نهایت باعث سلامتی روح و ذهن خود شوند.

بسیاری از افراد در پی اشتباهاتی که امکان دارد هر کسی در زندگی مرتکب آن شود دچار ندامت و پشیمانی شده و دائما خود را سرزنش می کنند. این افراد بخاطر احساس گناه و عذاب وجدانی که دارند قادر به بخشش خود نیستند و همین موضوع برای آن ها رنج آور بوده و آن ها را از لحاظ روحی و روانی درگیر خواهد کرد. در همین راستا سعی داریم در این مطلب به جهت آشنایی و آگاهی شما عزیزان راهکارها و روش های موثری در رابطه با بخشیدن خود در اختیارتان قرار دهیم.

روش های کارآمد و موثر بخشیدن خود

بخشش در واقع یک نوع تصمیم و انتخاب کاملا آگاهانه می باشد که به منظور رشد فردی و جدایی و رها شدن از تنفر و تنبیه در مقابل اشتباه انجام شده می باشد. گاهی اوقات اشتباهات و اعمال نادرست گذشته تاثیرات منفی بر روی فرد گذاشته و از درون احساس سنگینی بار گناه می کند. بنابراین با بخشیدن خود و پذیرفتن خطاها و درک آن ها می توان به منظور دستیابی به یک آرامش درونی قدم برداشت.

تکنیک های موثر بخشیدن خود

درک موضوع بخشش و عمل کردن به آن یکی از ضروریات زندگی بوده که موجب می شود فرد فرصت دوباره ای به خود داده تا اشتباهات گذشته را جبران کند و باعث شکوفا شدن استعدادهای ذاتی خود شود و همچنین از این طریق احساسات منفی را در خود کاهش داده و یک زندگی شاد را برای خود مهیا کند. از آنجایی که انسان ها مخلوقات پرغروری می باشند بنابراین قادر به فراموش کردن اشتباهات خود نیستند و همین موضوع باعث می شود وقتی که ناراحتی ها و افکار منفی ذهنتان را درگیر و اسیرتان کرد در واقع بدین گونه این اجازه را به محیط می دهید که کنترل شما را به دست بگیرد. در ادامه به جهت یادگیری شما عزیزان به مواردی از روش های بخشش خود اشاره خواهیم داشت.

بخشش خود با استفاده از راهکارهای مفید

نداشتن انتظار غیرواقعی از خود :

هر فردی به طور معمول مجموعه قوانین و باورهای منعطفی دارد که به گونه ای توقعاتش را نسبت به خود فرد تشکیل می دهد. اغلب این قوانین در زمان کودکی تشکیل یافته اند که در حالی که واقعیت پذیر نبوده و موجب می شود فرد انتظاراتی بیش از حد توان خود داشته باشد. بنابراین وقتی که دسته ای از قوانین غیرواقعی برای خود در نظر می گیرید درصد شکست خوردن و عدم موفقیت بیشتر می شود که در نهایت این ناکامی ها باعث افزایش احساس گناه شده و شما درگیر افکار باطل نبخشیدن خود می شوید. پس تا جایی که امکان دارد در رابطه با مشکلات و مسائل نگرشی مثبت و واقع بینانه داشته باشید تا بدین صورت زندگی شادی را برای خود فراهم ساخته و بتوانید در جهت بخشش خود قدم بردارید.

راهکارهای مفید عفو کردن خود و دیگران

معذرت خواهی کردن :

وقتی که قادر نیستید خود را بخاطر اشتباهتان نسبت به یک شخص مورد بخشش قرار دهید تنها کافی است با یک معذرت خواهی ساده بار سنگین روانی این مشکل را از فکر و ذهن خود حذف کنید و تا جایی که ممکن است می توانید اشتباهی که نسبت به دیگران مرتکب شده اید را جبران نمایید.

مسئولیت پذیری :

باید سعی کنید همیشه مسئولیت کارهای خود را قبول کنید. در واقع دانشمندان بر این باورند که قبول کردن مسئولیت کارهای مختلف اولین قدم در بخشش صحیح خود است. با پذیرفتن و احساس مسئولیت کردن نسبت به کارهایی که انجام داده اید و باعث آسیب به دیگران شده اید در واقع می توانید احساسات و افکار منفی همچون ندامت و بار گناه را از خود دور سازید.

راه های موثر بخشش خود

  •  قاصدک 24
  • کالا چیو

احساس پشیمانی :

باید این اجازه را به خود بدهید که احساس ندامت کنید. احساس گناه داشتن همواره کار بدی نمی باشد بلکه این فرصت را به شما می دهد که در رابطه با پیامدهای کارتان به تفکر بپردازید، در قبال سایرین حس همدلی داشته باشید و همچنین به دنبال راهکارهایی برای بهبودی شرایط خودتان باشید. در واقع نکته اصلی این است که این فرصت را به خودتان بدهید که حس ندامت را بدون وجود حس گناه تجربه نمایید.

اجتناب از بهانه تراشی و توجیه :

یکی از کارهایی که در رابطه با بخشیدن خود می توانید انجام دهید رو در رو شدن با عملی است که انجام داده اید و یا آنچه که اتفاق افتاده است. در صورتی که به منظور توجیه رفتار خود به دنبال عذر و بهانه می باشید زمان آن است که با کاری که کرده اید رو در رو شده و آن را قبول کنید. این موضوع در واقع  زمینه را برای شما فراهم می کند که در قبال کار انجام شده پاسخگو باشید و این را بپذیرید که عملی که انجام دادید کاملا غلط بوده است.

راهکارهای تاثیرگذار بخشش خود

تلاش برای درک انگیزه های خود :

قبل از این که به بخشش خود بپردازید باید این مسئله را درک کنید که چرا مرتکب این اشتباه شده اید و چرا در پی انجام آن حس گناه و پشیمانی دارید. به طور مثال شاید کاری انجام داده اید که موجب در هم شکستن اعتقادات و باورهای اخلاقی شما شده است. فهمیدن دلیل این موضوع می تواند به نوعی کمک کننده باشد تا بتوانید در مورد اهمیت بخشش خود تصمیم گیری نمایید.

این راهکار در واقع می تواند باعث شود تا بیاموزید که چطور از انجام رفتارهایی به این شکل در مراحل بعدی زندگی خود خودداری نمایید. این عمل در واقع باعث ایجاد انگیزه و روحیه مثبت در شما شده و این زمینه را برایتان فراهم می کند که در پی راه  و روش های بهتر و قابل پذیرش تری باشید.

بخشش خود بوسیله روش های کاربردی

تشخیص تفاوت بین حس گناه و شرمساری :

بهتر است بدانید که احساس بدی که در پی انجام کار غلط فرد را درگیر می کند به طور حتم طبیعی بوده و در واقع می تواند به عنوان یک سکوی پرتاب به منظور بهبودی عمل و رفتار باشد. از طرفی دیگر احساس شرمندگی معمولا حس پوچی و بی ارزشی را به دنبال دارد. بنابراین به این نکته توجه داشته باشید که حس گناه در مورد خطایی که انجام داده اید شما را به فردی بد مبدل نمی کند و یا این که شایستگی وجودی شما را از بین نمی برد. حس ندامت و پشیمانی کاملا طبیعی بوده و این اجازه را می دهد که نسبت به کارتان متعهد باشید و به سمت جلو قدم بردارید. در عوض حس شرمساری و متهم ساختن ذات موجب می شود که در گذشته باقی بمانید.

همدلی نمودن با فرد آسیب دیده :

از جمله مسائلی که در رابطه با بخشش خود می توان به آن اشاره داشت این است که این موضوع برخی مواقع موجب کم شدن یا نداشتن همدلی و همدردی با افرادی است که در اثر کارهای شما ضربه دیده اند. بخشیدن خویش به طور معمول می تواند موجب همدردی بیشتری برای دیگر افراد شود که البته بعضی اوقات امکان دارد این حس تمرکز درونی برای تشخیص دیگران سخت باشد. می توانید با اطلاع داشتن از افرادی که در اثر کارهای شما آسیب دیده اند از این مسئله دوری کنید.

جبران اشتباه :

قسمت مهمی از بخشش شامل جبران کردن اشتباهات انجام شده و خسارات ناشی از آن است حتی زمانی که فرد خود را بخشیده است. در واقع شما می توانید با انجام کاری برای فردی که به او آسیب رساندید اشتباهتان را به گونه ای جبران نمایید.

راهکارهای بخشیدن خود

در این مطلب شما عزیزان را با انواع راهکارهای بخشیدن خود به طور کامل آشنا کردیم که امیدواریم مورد پسندتان قرار گرفته باشد و از آن بهره مند شده باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.