دسته ها
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

تفاوت gpt و mbr چیست؟

  • شقایق ایران دوست
  • ۱۶ دی ۱۳۹۹
  • ۰

دتر این مطلب به یکی از مهم ترین کار هایی می پردازیم که قبل از بوت شدن سیستم باید آن را انجام بدهید. در واقع این کار به شما کمک می کند تا بتوانید از آسیب دیدن فایل ها جلوگیری کنید و با انتخابی مناسب بتوانید فایل های آسیب دیده خود را بازگردانی کنید.

زمانی که شما با کامپیوتر و لپ تاپ کار می کنید ممکن است زمانی که می خواهید دیسک جدید را اضافه کنید سیستم از شما سوالی بپرسد  و از شما بخواهد که یکی از استایل های gpt و mbr را انتخاب کنید.  در ادامه تفاوت این دو را برای شما بیان می کنیم.

تفاوت gpt و mbr

gpt و mbr

زمانی که از یک دیسک جدید استفاده می کنید باید یکی از این دو را انتخاب کنید ولی قبل از آن باید اطلاعات کاملی نسبت به آن ها داشته باشید تا بتوانید به درستی آن ها را انتخاب کنید. این کار قبل از استفاده از یک دیسک انجام می شود و gpt و mbr انواع مختلفی از ذخیره سازی می باشد. این موارد برای مکانی می باشد که پارتیشن بندی شروع و تمام می شود و سیستم شما آگاه می شود که کدام بخش مربوط به چه پارتیشنی می باشد و کدامیک قابل بوت شدن است.

MBR چیست ؟

Master boot record کامل شده عبارت MBR است و برای اولین بار در سال ۱۹۸۳ معرفی شده است. این بخش دارای یک بخش Boot loader برای سیستم عامل نصب شده می باشد و یک کد بسیار کوتاه می باشد و می تواند کار های بسیار زیادی را انجام بدهد. زمانی که شما در حال اور رایت ویندوز می باشید ممکن است با یک مشکل مواجه شوید و نیاز به رفع ایراد MBR پیدا کنید. استاندارد های MBR روی دیسک هایی تا دو ترابایت اجرا می شود ولی نمی تواند بر روی دیسک هایی با ظرفیت بالا تر مورد استفاده قرار بگیرد.

MBR چیست؟

GPT

GPT یا GUID PARTITION TABLE استاندارد جدیدی می باشد و به زودی جای استاندارد MBR را می گیرد. در واقع این سیستم محدود نیست و می تواند بهتر از نوع قبلی آن عمل کند. با این استاندارد شما می توانید پارتیشن های بسیار زیادی را بسازید و از آن ها استفاده کنید. زمانی که شما از سری های قبلی استفاده می کنید ممکن است دچار درد سر شوید و زمانی که داده های اور رایت شما مخدوش شوند دیگر نمی توانید از آن ها استفاده کنید ولی اگر از gpt استفاده کنید نسخه های بسیاری را روی دیسک ذخیره می کنید و اطمینان بهتری خواهید داشت تا مشکلی برای شما ایجاد نشود و زمانی که دیسک شما آسیب ببیند می توانید تمامی داده ها را باز گردانی کنید.

GPT چیست؟

تفاوت gpt و mbr

این دو دیسک تفاوت های بسیار زیادی دارند و برای این که بتوانید یک نوع خوب و بهتر آن را انتخاب کنید باید به این تفاوت ها آگاه باشید.

تعداد پارتیشن ها

  • MBR تنها می تواند ۴ پارتیشن PRIMARY را ساپورت کند و پارتیشن های بیش تری را پاسخ نمی دهد.
  • GPT می تواند تا ۱۲۸ پارتیشن PRIMARY  را ساپورت کند.

فضای ذخیره سازی

یکی دیگر از تفاوت های gpt و mbr میزان فضای ذخیره سازی آن ها می باشد.

  • MBR می تواند تا ۲ ترابایت فضا را ساپورت کند.
  • GPT می تواند تا ۱۹ میلیون ترابایت فضا را ساپورت کند

نکته :  یکی از تفاوت های این دو می تواند در وجود REDUNDANCY باشد. باید بدانید GPT این بحث را دارد در حالی که MBT آن را ندارد.

در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک های مقابل در بخش دیجیتال، مشکل عدم شناسای درایو خارجی را مشاهده کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.