دسته ها
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰

نگاهی به خواص روغن دارچین و فایده های مختلف مصرف آن

  • ساناز براتی
  • ۱۶ دی ۱۳۹۹
  • ۰

روغن دارچین دارای خواص فوق العاده ای است که ممکن است برخی از افراد از آن اطلاعی نداشته باشند، از این رو در این مطلب به معرفی خاصیت ها و فوائد این روغن خوش بو و معطر می پردازیم.

دارچین گیاهی است بومی مناطق آسیای جنوب شرقی و در حال حاضر نیز در کشورهای آسیایی رشد می کند. امروز این گیاه به شکل روغن ضروری و یا ادویه به نقاط مختلف جهان ارسال می شود، حدود ۱۰۰ نوع دارچین در جهان رشد می کنند ولی نوع محبوب دارچین ها، دارچین سیلان و دارچین چینی هستند. در این مطلب با خواص مختلف روغن دارچین آشنا می شویم.

انواع خواص روغن دارچین

دارچین با گرمای ماندگار و عطر و بویی دلپذیر، فوق العاده بی نظیر است. از گذشته تا کنون از دارچین به عنوان یک ادویه ضروری در آشپزخانه ها استفاده می شود، ولی این ادویه شیرین علاوه بر عطر و طعم خوبی که دارد، برای درمان مشکلات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد، از این رو دارچین سالیان سال بخشی از طب سنتی آیورودا  بوده است. در حقیقت از دارچین در طب آیورودا با عنوان دارویی برای بیماری های مختلف مانند اسهال، سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می شده است. اغلب خواص و طعم دارچین در پوست درخت می باشد و روغن آن با استفاده از تقطیر نمودن بخار پوست دارچین به دست می آید. روغن دارچین دارای خواص و رایحه ای آرامش بخش و شیرین می باشد که فوری در ذهن و روح وارد شده و آن را تسکین می دهد. در حالت کلی دو نوع روغن دارچین وجود دارند:

  • روغن معطر برگ دارچین: روغن معطر برگ دارچین زرد رنگ بوده و از برگ های دارچین استخراج می شود.
  • روغن معطر پوست درختچه ی دارچین: این روغن دارای رنگی قرمز مایل به قهوه ای می باشد و همانطور که مشخص است از پوست درختچه ی دارچین حاصل می شود.

این دو نوع روغن معطر بجز ترکیبات شیمیایی متفاوت، تقریبا دارای مزایای یکسانی برای سلامت می باشند. برای بررسی روغن دارچین و آشنایی با خواص مختلف آن همراه ما باشید.

معرفی خواص روغن دارچین

تقویت کننده سلامت قلب

روغن دارچین در حالت طبیعی باعث سلامت قلب می شود و به سلامت قلب کمک می کند. بر طبق مطالعه انجام شده بر روی حیوانات در سال ۲۰۱۴ مشخص شد که عصاره پوست دارچین در کنار تمرینات هوازی باعث بهبود عملکرد قلب خواهد شد. همچنین در این تحقیق مشخص شد که روغن دارچین و ورزش کردن می تواند به کاهش کلسترول کلی و کلسترول بد کمک کند و سطح کلسترول خوب را نیز افزایش خواهد داد. همچنین دارچین در تولید اکسید نیتریک تاثیر گذار است و برای اشخاص دچار شده به مشکلات و بیماری های قلبی و افرادی که از حمله قلبی یا سکته رنج می برند نیز مفید می باشد. به جز این موارد روغن مفید دارچین دارای ترکیبات ضد التهابی و ضد پلاکت می باشد و باعث خواهد شد سلامت شریانی قلب بیشتر شود.

  •  قاصدک 24

برخی خاصیت های روغن دارچین

آفرودیزیاک طبیعی

آفرودیزاک نام دارویی است که به منظور افزایش غریزه جنسی از آن استفاده می شود و کاملا شناخته شده است. در طب آیورودا از روغن دارچین با عنوان یک آفرودیزیاک طبیعی نام برده می شود. با توجه به تحقیقات انجام شده در این مورد دارچین با عنوان درمان طبیعی برای ناتوانی جنسی شناخته می شود. بر طبق این تحقیقات حیوانات مبتلا شده به اختلال عملکرد جنسی ناشی از سن با استفاده از روغن دارچین عملکرد جنسی بهتری داشتند و در آنها افزایش موثر انگیزش جنسیتی دیده شد.

خواص و فوائد روغن دارچین

بهبود دهنده سطح قند خون

از دیگر خواص روغن دارچین اثزات مثبت کاهش سطح قند خون است که در مورد انسان و حیوان اثرات مثبت دارچین بر انتشار انسولین وجود دارد، یعنی دارچین و روغن دارچین می توانند به ثابت نگه داشتن قند خون کمک کنند و باعث شوند تا از خستگی مزمن و افسردگی و همچنین نیاز به مصرف قند و پرخوری جلوگیری شود.

در یک تحقیق بر روی ۶۰ نفر بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲، سه مقدار یک، سه و شش گرمی از مکمل دارچین برای ۴۰ روز به آن ها داده شد. این عمل باعث کاهش سطح گلوکز خون و همینطور سطح پایین تری گلیسرید، کلسترول LDL و کلسترول کلی گشت. برای بهره بردن از خاصیت روغن دارچین برای بهبود سطح قند خون بهتر است که از این روغن در مواد غذایی خود استفاده نمایید، البته در این مورد نباید بیش از اندازه زیاده روی شوید، زیرا باعث پایین رفتن بیش از حد قند خون خواهد شد.

خاصیت ها و فوائد روغن دارچین

روغن دارچین برای پوست، مو و لب

با توجه به مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۷ مشخص شد که چطور روغن اسانس پوست دارچین به شکل قابل توجهی باعث پیشگیری از تولید انواع مختلف ژن هایی که در التهاب پوست و بافت آن نقش دارند، خواهد شد. با توجه به اینکه دارچین دارای خاصیت های ضد التهابی می باشد می توان از آن به عنوان یک دارو طبیعی به منظور رفع مشکلات پوستی التهابی مثل بثورات پوستی و آکنه نام برد. می تواند روغن دارچین را با یم نوع روغن حامل مثل روغن نارگیل مخلوط نمود و بعد آن را بر روی پوست مالید تا از فوائد ضد میکروبی آن بهره برد.

بررسی فوائد و خاصیت های روغن دارچین

علاوه بر ویژگی های مفید روغن دارچین برای پوست، این روغن می تواند برای موها نیز مفید واقع شود. در اغلب مجلات زیبایی از این روغن با عنوان روشی برای نقویت سلامت و رشد موها نام برده می شود و همواره توصیه می گردد. به منظور رفع سریع مشکلات پوست سر می توانید چند قطره از روغن دارچین را با یک روغن حامل مثل روغن بادام یا نارگیل مخلوط نمایید و آن را بر روی پوست سر و موهایتان بمالید تا فوائد مفید آن را ببینید.

همچنین می توان با استفاده از روغن دارچین و مالیدن آن بر روی لب ها آنها را قهوه ای تر و پرتر نمود، برای تقویت لب ها و حجیم تر کردن آنها مقداری روغن دارچین را با یک قاشق سوپ خوری روغن نارگیل مخلوط کرده و به لب ها بمالید.

خواص مفید روغن دارچین

کاهش دهنده وزن

می توانیم از دارچین با عنوان یک غذای چربی سوز و ارزشمند برای کاهش وزن نام ببریم، روغن این ادویه با ارزش می تواند باعث کاهش وزن شما شود و سطح قند خون را در حالت تعادل نگه داشته و در کنار آن طعم و مزه ای عالی بدون افزودنی به غذاها بدهد. با توجه به تحقیقات انجام شده بر روی روغن دارچین، ترکیبی شیمیایی به نام سینامالدئید وجود دارد که می تواند باعث کمک به سوزاندن انرژی در سلول های چربی شود. در حالت کل نشان می دهد که سینامالدئید واکنش متابولیک را در سلول های چربی حیوانی و انسانی فعال می نماید که این موضوع برای پیشگیری از چاقی و کاهش وزن موثر است.

همانطور که می دانیم کاهش قند خون ممکن است باعث پرخوری، انرژی کم و افزایش فرد در افراد شود، می تواند با افزودن روغن دارچین به میوه ها، چای، جو و محصولات پخته شده یا کوکی ها به کند کردن مقدار ترشح گلوکز در خون کمک نمود و از چاقی پیشگیری کرد.

خواص مختلف روغن دارچین

بهبود دهنده زخم

باکتری معروف هلیکوباکتر پیلوری که به زخم معده مشهور است. وقتی که بتوان این باکتری را ریشه کن نمود و یا کاهش داد، می توان علائم زخم معده را به شدت کمتر نمود و بهبود داد. در یک آزمایش اثرات مصرف ۴۰ میلی گرم عصاره دارچین که برای چهار هفته دو بار در روز به ۱۵ بیمار مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری بررسی شد. شاید مصرف این مقدار عصاره دارچین به طور کامل هلیکوباکتر پیلوری را نابود نکرد ولی به شکل قابل توجهی کلونیزاسیون باکتری ها را کمتر نمود و به خوبی توسط بیماران تحمل شد.

علاوه بر این در تحقیقات انجام شده مشخص شد که ترکیبی مفید به اسم اگنول در روغن دارچین وجود دارد که ممکن است علت اصلی تاثیرگذاری دارچین در بهتر شده زخم معده باشد. همچنین در مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۰ مشخص شد که چطور زخم های معده ناشی از اتانول به شکل قابل توجهی توسط اگنول کاهش خواهد یلفت. اگنول می تواند مقدار زخم ها و همینطور شدت زخم را کمتر کند و بهبود دهد.

بررسی خاصیت های روغن دارچین

مبارزه کننده با انگل ها

برخی از تحقیقات بر روی روغن دارچین نشان داده اند که، این روغن از رشد بعضی انگل های مضر ممانعت می کند از این رو باعث شده تا به منظور درمان انگل روشی مناسب و عالی باشد. با توجه به مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۴ در مجله پارازیتولوژی در ایران، مشخص شد که دارچین و زنجبیل تازه اثرات مثبتی بر روی ژیاردیا، عفونت روده ای ناشی از انگل ژیاردیا دارند. در این تحقیق از اثربخشی دارچین و عصاره آن و همچنین زنجبیل با عنوان عامل امیدوار کننده درمان طبیعی بر علیه G.lamblia یاد کرده اند. علاوه بر این در مواردی دیگر مشخص شد که روغن دارچین دارای اثرات بازدارنده بر روی انگل پلاسمودیوم فالسیپاروم که باعث بیماری مالاریا می گردد، می باشد. دانشمندان دریافته اند که دارچین و عصاره آن با بر هم زدن بیوسنتز آمینو اسید که برای باقی ماند انگل ها ضروری می باشد، باعث مبارزه با انگل ها می شود.

انواع خاصیت های روغن دارچین

بهبود دهنده زخم و جراحت های گلو

با توجه به خواص مختلف روغن دارچین مانند خاصیت ضد التهابی، ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی و همچنین اثرات ایمنی این روغن روشی عالی برای مبارزه با عفونت های مثل گلودرد می باشد. اگر به دنبال روشی برای بهتر شدن التهاب گلو و گلو درد و همچنین تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن خود هستید، باید در آغاز صبح مخلوطی از آب ولرم و لیموی تازه و عسل و دارچین را مصرف کنید. این ترکیب روشی عالی برای مبارزه با التهاب می باشد و درد ناشی از التهاب راا کاهش می دهد. همچنین باعث بهبود سیستم ایمنی بدن می شود و در نتیجه روشی عالی به منظور درمان گلودرد می باشد.

مطبوع نمودن هوای منزل

اگر برای خوشبو کردن منزل خود به دنبال رایحه ای دلپذیر به همراه آرامش هستید می توانید از روغن دارچین استفاده نمایید. می توانید از ترکیب رایحه های مختلف مثل دارچین، پرتقال، لیمو و میخک در یک اسپری استفاده کرده و رایحه ای مطبوع ایجاد نمایید و از آن لذت کافی را ببرید. با استنشاق این بوی مطبوع حس آرامش و استراحت در شما ایجاد خواهد شد و از طرفی سموم موجود در هوا تصفیه خواهند شد.

بررسی خاصیت های روغن دارچین

مبارزه با عفونت های قارچی

با توجه به تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۶ که بر روی روغن دارچین انجام شده بود، مشخص شد که این روغن دارای خواص ضد قارچی و ضد میکروبی مفیدی می باشد که برای نابود کردن گونه های مختلف قارچی مثل Candida albicans که بیشتر دلیل قارچ ناخن و عفونت های قارچی موثر است. به منظور درمان نمودن قارچ ناخن به روشی طبیعی می توانید چند قطره روغن اسانس دارچین را با روغن زیتون و یا مقداری روغن نارگیل مخلوط کرده و آن را به ناحیه مربوطه بمالید تا بهبود یابد.

خاصیت های بی نظیر روغن دارچین

روش های استفاده از روغن دارچین

بعد از معرفی خاصیت های مختلف روغن دارچین باید بدانید که چطور می توان از این روغن برای بهره بردن از خواص آن استفاده نمود. این روش ها عبارتند از:

  • استفاده در دستگاه پخش کننده:

برای استشمام رایحه شیرین و معطر دارچین می تواند آن را در دستگاه پخش کننده ریخته و از آن بهره ببرید. گرما و رایحه شیرین روغن معطر دارچین باعث باز شدن قلب و ذهنتان خواهد شد. همچنین می توان با مخلوط نمودن روغن دارچین با برخی از روغن های دیگر تاثیر بیشتری در تسکین ذهن و روح در فضا ایجاد خواهید نمود.

خاصیت های روغن دارچین

  • استفاده از روغن برای ماساژ:

می توانید از روغن معطر دارچین برای ماساژ دادن استفاده نمایید. استفاده از روغن دارچین برای ماساژ می تواند درد در عضلات و مفصل ها را بهبود دهد و مفید واقع شود.

  • استفاده از روغن دارچین در مواد غذایی:

همچنین می توانید از روغن دارچین برای تهیه انواع غذا و کوکی ها استفاده نمایید، به عنوان نمونه می توانید با استفاده از روغن دارچین چیپس سیب تهیه کرده و علاوه بر بهره بردن از فوائد بینظیر آن از خوردن آن لذت ببرید. در پایان می توانید مقاله آرگا درباره خواص دارچین را نیز مطالعه کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.