دسته ها
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲

در ازدواج با فرد وابسته منتظر این مشکلات باشید

 • سمیه نیک فرجام
 • ۲۳ مهر ۱۳۹۹
 • ۰

مشکلات ازدواج و زندگی مشترکات ریشه در عوامل بسیار زیادی دارند که مهم ترین این عوامل عوامل شخصیتی و اخلاقی می باشند زمانی که یک زوج ویژگی های اخلاقی یک دیگر را نپذیررند با مشکل مواجه می شوند. به عنوان مثال در ازدواج با فرد وابسته زمانی که همسر نداند باید چگونه با فرد مقابل رفتار کند و همسرش چه ویژگی هایی دارد دچار مشکلات زیادی خواهند شد.

وابستگی در افراد یکی از مشکلات اجتماعی است و نوعی اختلال شخصیتی به شمار می آید نمونه ساده از وابستگی، وابستگی فرد به والدین است به نحوی که حتی از بعد از ازدواج کردن نیز این وابستگی وجود دارد و برای انجام تمام کارهایش از والدین کمک می گیرد این نوع از ویژگی شخصیتی می تواند در زندگی فرد تاثیراتی داشته باشد به ویژه بعد از ازدواج که با مشکل مواجه می شود. ازدواج با فرد وابسته می تواند برای خیلی از افراد طاقت فرسا باشد شما ممکن است در زندگی خود با این دسته از افراد مواجه شده باشید که به دلیل وابستگی های بیش از حد زندگی با آن ها دشوار است و کار هر کسی نیست مشکلاتی که در برقراری  ارتباط با این دسته از افراد رخ می دهد خیلی از زن ها و مردها را درباره ازدواج مردد می کند. تغییراتی که در زندگی با این افراد باید در زندگی ایجاد کنید ممکن است برای شما قابل تحمل نباشد و بهتر است که پیش از ازدواج به خوبی فکر کنید و در این رابطه اطلاعات بیشتری نیز کسب کنید پیشنهادی که به این دسته از افراد می شود این است که پیش از ازدواج خود باید به مشاور مراجعه کنند. مراجعه پیش از ازدواج می تواند هم به افراد دارای وابستگی و هم به افرادی که قصد ازدواج با آن ها را دارند بیشتر کمک کند با مطالعه این مقاله نیز به این دسته از افراد کمک می کنیم تا توانایی غلبه بیشتر بر وابستگی های خود را داشته باشند.

ازدواج با فرد وابسته چه مشکلاتی دارد؟

زندگی مشترک پایه و اساسی دارد زمانی که هر یک از زوجین نسبت به این اصول کوتاهی کنند با مشکل در زندگی مشترک مواجه می شوند یکی از مشکلاتی که ممکن است پیش روی زوجین قرار بگیرد مشکل وابستگی یکی از آن ها خیلی از شما تجربه داشتن یک همسر وابسه را دارید و به خوبی می دانید که در زندگی با این شریک زندگی خود مشکلاتی دارد به عنوان مثال زندگی شما از استقلال کافی برخوردار نخواهد بود به ویژه زمانی که این وابستگی نسبت به والدین باشد و فرد بعد از ازدواج نیز این وابستگی را داشته باشد در این صورت ممکن است با دخالت های والدین همسر رو به رو شوید که کمتر کسی این مشکل را تحمل خواهد کرد.

چرا همسر ما وابسته است

این افراد دارای ویژگی های اخلاقی مختلفی هستند نداشتن استقلال، نداشتن قدرت تصمیم گیری، عدم غلبه بر احساسات، نداشتن روابط اجتماعی و کاری موفق از عمده ترین مشکلاتی هستند که این دسته از افراد با آن مواجه می شوند و زمانی که شما به عنوان شریک زندگی او وارد زندگی فرد می شوید خواه ناخواه با این مشکلات درگیر خواهید شد. اما همسری که اطلاعات کافی درباره ویژگی شخصیتی همسرش دارد و با کسب اطلاعات بیشتر می تواند کنترل بهتری بر روی این موضوع داشت باشد و در ازدواج با فرد وابسته موفق تر عمل کند.

طبق نظرسنجی هایی که در رابطه با این اختلال شخصیتی صورت گرفته است همسران این افراد بیان کرده اند که همسرشان در انجام کارهای روزمره خود به دنبال جلب توجه است و برای انجام کارهایش نوعی پاداش می خواهد به ویژه زمانی که این وابستگی نسبت به همسر باشد در حقیقت افرادی که دارای وابستگی شدید به همسرشان هستند نیازمند توجه بیشتر از سوی همسر خود می باشند داشتن حسادت های بی مورد و نا به جا، همراه بودن با همسر در بیشتر مکان ها، نداشتن استقلال در کارهای روزانه و … از مشکلاتی است که وابستگی این افراد به همسرشان برای آن ها ایحاد می کند. نشانه های وابستگی به خوبی می تواند رفتارهای این افراد را تحلیل کند و اطلاعات بیشتری را در رابطه با این افراد در اختیارتان قرار دهد.

ازدواج با فرد وابسته

ویژگی های اخلاقی این افراد:

ازدواج با فرد وابسته زمانی که از روی آگاهی باشد و فرد بداند که همسرش چه ویژگی های اخلاقی دارد می تواند راحت تر بر این مشکل غلبه کند و از سوی دیگر می تواند به کاهش این اختلال در همسرش بیشتر کمک کند همسران این افراد باید بدانند که همسرشان چه ویژگی هایی دارد به عنوان مثال این افراد احساس می کنند که بدون همسر خود چیزی نیستند همچنین از دیگر ویزگی های اخلاقی در این افراد می توان به عدم تصمیم گیری های مستقل، نداشتن قدرت انتخاب، ترس از تنهایی، اهمیت به جلب توجه دیگران، به دنبال به دست آوردن دل دیگران هستند، انتقاد پذیر نیستند، نداشتن برنامه ریزی، عدم توانایی در انجام کارها، عدم مسئولیت پذیری، احساس درماندگی می کنند، نداشتن عزت نفس و … از مهم ترین ویژگی های اخلاقی در این دسته از افراد می باشد.

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

وابستگی عاطفی فرد

چه راهکارهایی توصیه می شود؟

راهکارهایی که می توانید در ازدواح با فرد وابسته به کار ببندید به شما در حل این مشکل کمک می کند همانطور که می دانید برای یک فرد مستقل زندگی با فردی که دارای وابستگی های شخصیتی است کار آسانی نیست و می تواند زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد همسران این دسته از افراد باید توجه داشته باشند که تنها زمانی می توانند در همسر خود تغییرات ایجاد کنند که به این اختلال پی برده باشد و خواهان تغییر باشد.

 • به همسرستان در به دست آوردن موفقیت هایش کمک کنید و با کسب موفقیت های کوچک نیز او را مورد حمایت و توجه خود قرار دهید.
 • هیچ گاه این ویژگی همسرتان را سرزنش نکنید و او را تحقیر نکنید.
 • در برقراری روابط اجتماعی به او کمک کنید.
 • در انجام برخی از امور نظر او را بپرسید و از او مشورت بگیرید.
 • به او مسولیت انجام کاری را بدهید.
 • از نظر عاطفی او را حمایت کنید.
 • ترس هایش را بشناسید و در فراموش کردن آن ها به او کمک کنید.
 • در صورت تغییری کوچک او را مورد توجه خودتان قرار دهید.

درمان وابستگی

وابستگی فرد همانطور که دارای مشکلاتی است دارای فوایدی نیز می باشد زیرا این دسته از افراد ممکن است دارای وابستگی عاطفی نیز باشند ممکن است بپرسید وابستگی عاطفی چیست؟ وابستگی عاطفی در زمینه احساسات و علاقه است که در لینک می توانید بیشتر درباره آن اطلاعات کسب کنید. خیلی از خانم  ازدواج با فرد وابسته را دوست دارند و دوست دارند که همسری وابسته داشته باشند تا در تمام امور به او امر و نهی کنند اما شما باید بتوانید از این ویژگی همرستان برای ارتقا سطح زندگیتان و بهتر کردن روابط عاطفی خود استفاده کنید نه اینکه با همسرتان همانند فردی بی اختیار و مطیع رفتار کنید زیرا این رفتار می تواند موجب وابستگی بیشتر او شود و قدرت استقلال و آزادی را از او سلب کند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *