دسته ها
یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

نگاهی به سد میجران و زیبایی های آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۸ دی ۱۳۹۹
  • ۰

سد میجران از جمله مهم ترین و زیباترین جاذبه های توریستی در در استان مازندران و رامسر به شمار می آید این سد یکی از بزرگ ترین سازه هایی که بر روی یکی از رودخانه های این استان ساخته شده است. زیبایی های این سد شامل جاذبه های جنگلی اطراف آن می باشد طبیعت زیبایی که در اطراف این جنگل و رودخانه وجود دارد می تواند این منطقه را به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل کند.

میجران، سدی خاکی در فاصله ۲۰ کیلومتری از جنوب شرقی رامسر است این سد خاکی یکی از مهم ترین سازه های دست بشری است و به دلیل نوع معماری خود از ارزش بسیار زیادی برخوردار است این سد یکی از جاذبه های توریستی ناشناخته ای است که از چشم گردشگران زیادی پنهان مانده است و حالا به عنوان یکی از بکرترین جاذبه های رامسر از آن یاد می شود. این سد دارای جاذبه های منحصر به فردی است و از جاذبه های بسیار زیادی برخوردار است این سد بر روی رودخانه نسارود ساخته شده است و دو کوه مهم این منطقه را به یکدیگر متصل کرده است کوه های دالخانی و اربه کله دو بخش مهمی هستند که این سد موجب اتصال آن شده است تماشای چشم اندازهای زیبای این چشمه از بالای سد می تواند بسیار دلنشین باشد این منطقه بهشتی گمشده است که دارای زیبایی های بی حدی است و بهتر است در سفر خود به رامسر سری به آن بزنید. سد میجران توسط جنگل هایی انبوه و سرسبز پوشانده شده است مناظر حیره کننده ای که در اطراف این سد مشاهده می شوند کمتر جایی تکرار شدنی است و مناظری نظیر آن را کمتر جایی خواهید دید. این سد با وجود چنین جاذبه هایی از چشم گردشگران دور مانده است ولی به جهت نوع معماری خود و چشم اندازهای طبیعی خود می تواند به عنوان یکی از مقاصد گردشگری معرفی شود و مورد توجه قرار بگیرد شما علاقه مندان در ادامه این بخش نیز با جاذبه های بیشتری از این سد آشنا خواهید شد.

منطقه میجران

سد میجران را بیشتر بشناسید:

ساخت این سد به سال ۱۳۸۲ باز می گردد این سد بخش مهمی از آب های این منطقه را تامین کرده است و از آب های آن برای کاشت محصولات زراعی استفاده می شده است آب های این زراعی در این منطقه موجب پیشرفت صنعت و کشاورزی شده است و کمک شایانی در این زمینه داشته است. آب این سد بخش مهمی از آب های آشامیدنی رامسر و نواحی اطراف را نیز تامین می کند اما همانطور که می دانید اهمیت این سد نه تنها به خاطر تامین بخش های عظیم آب های منطقه است بلکه به دلیل چشم اندازهایی که دارد یکی از مناطق توریستی نیز محسوب می شود.

میجران را بشناسید

اگر از علاقه مندان و گردشگرانی هستید که قصد دارید تا به این منطقه از رامسر سفر کنید و از جاذبه های این سد بازدید کنید باید بدانید که برای سفر به سد میجران باید جاده جنت رودبار عبور کنید با رسیدن به جاده ای فرعی که آسفالته است وارد این منطقه توریستی می شوید این سد در میان رامسر تنکابن واقع شده است و برای رسیدن به سد باید از میان چشم اندازهای جنگلی و زیبای دالخانی عبور کنید.

زیبایی های سد:

این سد دارای زیبایی ها و چشم اندازهای طبیعی زیادی است یکی از جذابیت های این سد دیدن مناظر زیبای اطراف از بالای سد است به ویژه با بالا رفتن بر روی این سد می توانید طبیعت زیبای رودخانه ای که زیر پایتان جاری است را مشاهده کنید و از سویی دید بهتری بر روی مناظر زیبای اطراف خود خواهید داشت. این رودخانه دارای زیبایی های وصف ناپذیری است و در تابستان نیز دیدنی های آن برای تماشاگران بیشتر خواهد شد دامنه های جنگلی این سد و نواحی اطرافی آن بسیار وسیع است و چشم اندازهای آن همانند سواحل دریای خزر است و به همین جهت دارای زیبایی های مختلفی است.

سد میجران

معماری سد:

همانطور که مطالعه کردید سد میجران نه تنها دارای ارزش طبیعی و زیبای های طبیعی است بلکه به دلیل معماری خود ارزشمند می باشد این سازه با استفاده از مصالح و سنگ ریزه ها ساخته شده است در بخش های مهمی از آن نیز از بتن های آسفالتی استفاده شده اند که به استقامت سد کمک می کنند این سد حجم وسیعی از مصالح را در خود جای داده است طول این سد ۱۸۶ متر است و تاج آن نیز به ۸ متر می رسد ارتفاع این سد از رودخانه برابر با ۵ و نیم متر است این سد بخش مهمی از آب ها را در خود ذخیره کرده است و از این حیث می تواند با اهمیت باشد.

برای اقامت به کجا برویم؟

شما گردشگران برای اینکه بتوانید از زیبایی های بیشتری از این محل دیدن کنید بهتر است مدتی را در این محل اقامت داشته باشید به همین دلیل پیشنهاد می کنیم تا مدتی را در ویلاهای اجاره ای که در اطراف این رودخانه وجود دارند سکونت کنید. خیلی از گردشگرانی که قصد سفر به سد زیبای این منطقه را دارند سعی می کنند تا از زیبایی های بی حد این منطقه بیشتر دیدن کنند این ویلاها نیز دارای چشم اندازهای بسیار زیبایی هستند و توجه خیلی از گردشگران را به خود جلب می کنند. این خانه های ویلایی سبک و سیاق خاص خود دارند و دارای زیبایی های بسیار زیادی است نوع معماری این خانه که بسیار دلنشین و دلباز هستند به نوعی از دیگر زیبایی ها و جاذبه های مهم این منطقه محسوب می شوند.

آب های میجران

پیشنهادهای مختلفی که در سفر به این سد وجود دارد متعدد هستند بهتر  است بدانید در این منطقه امکانات تفریحی بسیار زیادی نیز دارید برای گردشگران این امکان وجود دارد تا از امکانات تفریحی در سد میجران نیز استفاده کنند ماهیگیری یکی از لذت های تفریحی در این رودخانه به شمار می آید. این سد یکی از مهم ترین مکان های دیدنی رامسر برای گردشگران است و با وجود چنین زیبایی های بی حدی که دارد می تواند توجه گردشگران زیادی را به خود جذب نماید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.