دسته ها
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

راهنمای پرورش و تکثیر گل لی لی صلح در خانه

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۷ شهریور ۱۳۹۹
  • ۰

بهتر است بدانید که گیاه لی لی صلح در واقع از دسته گیاهان بومی مناطق گرمسیری می باشد که ما در این مقاله سعی داریم به بیان روش ها و اصول کاشت، پرورش و تکثیر گل لی لی صلح بپردازیم با ما همراه باشید.

به طور کلی تکثیر گل لی لی صلح که بدان گیاه اسپاتی فیلوم نیز گفته می شود امروزه توجه اغلب علاقه مندان به گل های براق و درخشان را به خود جذب کرده و از آنجایی که این گیاه دارای برگ های بسیار بزرگی می باشد به لی لی صبح نیز معروف شده است. اغلب گونه های گیاه مناسب برای پرورش در فضای آپارتمان می باشند و به همین دلیل از لحاظ اقتصادی برای فروشندگان گل و گیاه به صرفه خواهند بود.

تکثیر گل لی لی صلح

بهتر است بدانید که گل لی لی صلح در واقع بومی مناطق گرمسری آمریکا و جنوب شرقی آسیا می باشد و دارای حدود ۴۰ گونه مختلف می باشد که معروف ترین آن ها اسپاتی فیلوم والیسی است که به عنوان گیاهی گلدانی و آپارتمانی مورد پرورش قرار می گیرد. اسپاتی فیلوم در واقع گیاهی چند ساله و علفی با برگ هایی همیشه سبز است که گل های زیبایش جلوه آن را دو چندان نموده است. اغلب این گیاه قادر است تا ارتفاع ۴۵ الی ۶۰ سانتی متری به خوبی رشد کند و معمولا گل های آن در اواخر فصل زمستان و در طی فصل بهار و تابستان شکل می گیرند و دارای عمری نسبتا طولانی از چهار تا ده هفته می باشند. همچنین حتی ممکن است در طی سال دو مرتبه شاهد گلدهی آن باشید. توجه داشته باشید که برگ های لی لی صلح سمی می باشند و نباید مورد مصرف قرار بگیرند.

چگونگی تکثیر گل لی لی صلح

  • بلج

دستورالعمل تکثیر گاه لی لی صلح:

جالب است بدانید که این گیاه در واقع به تدریج انبوه و گسترده خواهد شد و بنابراین در زمان تکثیر گیاه می توان گیاه مادری را به دو یا سه قسمت تقسیم نمود و هر قسمت را در گلدانی جدا کشت نمایید.

توصیه می شود که هنگام قرار دادن گیاه در گلدان مراقب باشید که آن را در همان سطحی که قبلا در خاک قرار داشته کشت کنید. همچنین توجه داشته باشید که کاشت عمیق گیاه هیچ کمکی به رویش بهتر آن نخواهد کرد. معمولا این گیاه اگر در شرایط مساعدی قرار بگیرد بذر نیز تولید خواهد کرد که برای تکثیر گل لی لی صلح بسیار کمک کننده خواهد بود.

توجه داشته باشید که پس از قهوه ای شدن گل ها و پوشش بذر پوشش ها را بایستی با چاقویی تیز بشکافید و بذر ها را در بستری سبک و مرطوب به شکل سطحی کشت نمایید و سپس لایه نازکی از بستر را بر روی آن قرار دهید.

دستورالعمل کاشت گیاه لی لی صلح

همچنین لازم است دمای محیط را بر روی ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد تنظیم نمایید. از آنجایی که وجود نور روند جوانه زنی گیاه را تسریع می دهد بنابراین می توان ظرف حاوی جوانه ها را در محیطی روشن البته به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. همچنین افزایش نسبی محیط و یا کشیدن پلاستیک شفاف بر روی بستر کشت بذرها به جوانه زنی آن ها کمک زیادی خواهد کرد.

بهتر است بدانید که اگر تمامی شرایط بیان شده به خوبی انجام شوند پس از گذشت حدود ۱۰ روز شاهد جوانه زنی بذر های گیاه خود خواهید بود.

پرورش گیاه لی لی صلح در خانه

شرایط مورد نیاز برای تکثیر گیاه اسپاتی فیلوم:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که بایستی شما آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از شرایط و اصول لازم برای تکثیر گل لی لی صلح پرداخته ایم که می توانید در در این روند از آن استفاده نمایید:

نور:

به طور کلی لی لی صلح از گیاهانی است که سایه را می پسندد و برای رشد نیاز به نوری متوسط و غیر مستقیم نیاز دارد. اگر محیط رویش گیاه کم نور باشد به تدریج شاهد رنگ پریدگی و کاهش گلدهی گیاه خود خواهید شد. توجه داشته باشید که در واقع پنجره های به شمال بهترین مکان برای قرار دادن گلدان حاوی گیاه اسپاتی فیلوم هستند.

شرایط مورد نیاز برای تکثیر گل لی لی صلح

آبیاری:

توجه داشته باشید که مادام بایستی خاک بستر مرطوب باشد و گیاهتان در طول فصل تابستان به آبیاری منظم و هفته ای دو مرتبه آبیاری و در طول فصل زمستان به هفته ای یک مرتبه آبیاری نیاز دارد. توصیه می شود که در فاصله دو آبیاری حتما سطح بستر خشک باشد و سپس اقدام به آبیاری نمایید تا با پوسیدگی ریشه های گیاه مواجه نشوید.

دما:

بهتر است بدانید که بهترین دما برای تکثیر این گیاه زیبا بازه دمایی ۱۸ الی ۲۴ درجه سانتی گراد می باشد که بایستی تامین نمایید. همچنین دقت داشته باشید که قرار گرفتن گیاه در دمای پایین ۱۲ درجه سانتی گراد در فصل زمستان برای گیاه مضر خواهد بود.

خاک:

به طور کلی برای تکثیر گل لی لی صلح شما نیاز به خاکی حاصلخیز با زهکشی سبک و ترکیبی از پیت ماس، خاک برگ و پرلیت دارید تا گیاه بتواند روند رویش خود را به خوبی طی کند.

استفاده از خاک مرغوب برای بستر گیاه لی لی صلح

کوددهی:

به طور کلی گیاه اسپاتی فیلوم برای رشد نیاز به آهن و منیزیم دارد و بهتر است در فصل بهار و تابستان هر دو ماه یک مرتبه گیاهتان را با کودهای کامل که حاوی منیزیم و آهن هستند تغذیه نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.