دسته ها
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

دو آموزش ساده برای حذف پس زمینه عکس در فتوشاپ

  • حکیمه فهیمی
  • ۱۰ شهریور ۱۳۹۹
  • ۰

نرم افزار فتوشاپ که یک برنامه قدرتمند ویرایش تصاویر می باشد امکانات متعددی را برای تغییر و اصلاح عکس ها در اختیار کابر قرار می دهد. از جمله در مواردی که قصد حذف پس زمینه عکس مدنظرتان را داشته باشید. روش های مختلفی برای حذف پس زمینه عکس در فتوشاپ وجود دارد که ما قصد داریم در این مطلب شما را با دو روش انجام این کار آشنا سازیم. با آرگا همراه باشید.

در این مطلب با یکی دیگر از ترفندهای کاربردی در نرم افزار قدرتمند فتوشاپ آشنا خواهید شد. ممکن است در مواردی سوژه عکس مدنظرتان با پس زمینه ای کاملا متفاوت از تصورات شما احاطه شده باشد و قصد تغییر آن را داشته باشید. به این ترتیب نیاز است اول پس زمینه تصویر اصلی را حذف نمایید. برای دانستن شیوه انجام این کار با ادامه مطلب همراه ما باشید

آشنایی با دو روش حذف پس زمینه عکس

برنامه فتوشاپ برای ویرایش کردن عکس ها بسیار مناسب بوده و کارهای مختلفی را با این نرم افزار می توان انجام داد. از جمله اصلاح رنگ ها، تیزتر کردن لبه های تار . همچنین می توانید پس زمینه عکس را نیز حذف کنید و آن را بک گراند جدیدی همراه نمایید. روش های مختلفی برای حذف بک گراند تصویر در فتوشاپ وجود دارد که هر کدام به دقت زیاد و حوصله برای اجرا نیاز دارد. ناگفته نماند حذف پس زمینه هنر دشواری بوده و به ابزاری بیشتر از پاک کن نیاز دارد ولی لازم نیست حتما یک کاربر حرفه ای باشید تا بتوانید مراحل این کار را اجرا کنید.

ما در ادامه این مطلب شما را با دو روش ساده حذف پس زمینه عکس آشنا خواهیم ساخت که نسبت به سایر روش ها نسبتا سریع انجام می شود. البته به خاطر داشته باشید این امر همواره آسان و سریع نبوده و ممکن است زمان بر باشد. در هر حال هر روشی را که انتخاب می کنید به صبر و دقت زیاد نیاز دارد. برای حذف بک گراند تصویر اول باید تصویر مناسبی در اختیارتان باشد زیرا این روشها درباره همه تصاویر قابل اجرا نیست. عکس انتخابی باید کنتراست بالا و لبه های تیزی داشته باشد. در این مطلب از تصویر یک لامپ رومیزی استفاده می شود.

  • کالا چیو

روش اول: استفاده از ابزار Quick Selection

این روش کامل و در عین حال سرراست هم می باشد. در ابتدا ابزار Quick Selection را از نوار ابزار سمت چپ انتخاب نمایید. این ابزار با ابزار Magic Wand در یک گروه قرار دارد. ابزار Magic Wand سوژه انتخابی را بر مبنای نمونه رنگی، آنچه در کنار نمونه رنگی جای دارد، لبه های رنگی داخل تصویر و نقطه کانونی تصویر تعیین می کند.

با انتخاب ابزار Quick Selection مشاهده می کنید کنترل هایی روی صفحه نمایان می شووند. اطمینان حاصل کنید گزینه Auto-Enhance فعال باشد. گزینه Auto-Enhance  به فتوشاپ این امکان را می دهد که در راستای لبه های سوژه مدنظر تنظیم دقیق انجام داده تا چنانچه شکل مدنظر دارای انحنا یا جزئیات بیشتری است حالت خوبی درنظر گرفته شود. در ادامه روی select subject کلیک نمایید. با این کار به فتوشاپ اعلام می شود تا آیتمی که بیشترین مساحت را در تصویر دارد انتخاب کند. گزینه select subject در مواردی که عکس مدنظرتان دارای تقسیم بندی جلو، میانی و پشتی کاملا واضحی است موثر خواهد بود.

با کلیک روی select subject ناحیه انتخابی ایجاد می شود. در اینجا فتوشاپ سرلامپ را تشخیص داده و لبه های بیرونی این ناحیه را مشاهده می کنید که به صورت خط چین های متحرک اطراف این ناحیه هستند. ناحیه انتخاب شده عالی نبوده چرا که صرفا شامل قسمتی از لامپ می شود و بخشی از بک گراند نیز اشتباها انتخاب شده است. دقت کنید که در بالای صفحه گزینه Add to selection تیک دار است. بعد روی قسمت باقی مانده لامپ کلیک نموده و درگ نمایید. با این کار فتوشاپ بر اساس رنگ های زیر ماوس و لبه های انتخاب شده قبلی تشخیص خواهد داد که چه بخش هایی را باید به ناحیه انتخاب بیافزاید.

هنگامی که انتخاب صورت گرفت با استفاده از ابزار Lasso لبه ها را اندکی هموارتر نمایید. از گزینه Add to selection برای Lasso استفاده کنید و بعد در لبه های ناحیه انتخاب، موس را درگ کنید تا ظاهر آن زیگزاگ کمی پیدا نماید. به این ترتیب قسمت های کوچکی از سوژه که ابزار Quick Selection متوجه آن نشده بود انتخاب خواهند شد.

نکته قابل توجه در اینجا این است که بهره گیری از ابزار Lasso و یک تبلت همراه با قلم گرافیکی این امر را آسانتر نموده و مختصات کار خیلی راحتتر به دست خواهد آمد ولی با استفاده از موس هم می توانید ناحیه انتخابی را داشته باشید. کافی است به سراغ ابزار polygonal Lasso بروید که بر اساس کلیک و درگ نقاط محوری جهت ایجاد انتخابهایی با لبه های مستقیم عمل می کند.

وقتی ناحیه انتخاب مدنظر ایجاد شد به بخش ابزار Quick Selection رفته و ماوس را روی ناحیه انتخاب قرار دهید و سپس کلیک راست نموده و روی گزینه select Inverse کلیلک نمایید. در ادامه فتوشاپ همه چیز را در عکس به جز سوژه اصلی مدنظر انتخاب می کند.

حالا در بالای صفحه به منوی Edit بروید و گزینه cut را انتخاب کنید. با این کار فتوشاپ پس زمینه را حذف می کند.

در ادامه ناحیه شطرنجی سفید و خاکستری را خواهید دید که نشان دهنده فضای شفاف پشت سوژه است. حالا که بک گراند حذف شده احتمالا متوجه شوید که لبه های سوژه هنوز اندکی نامنظم هستند.

برای تنظیم شدن بهتر لبه ها به پنل Layers رفته و یک لایه رنگ ثابت را به زیر عکس مدنظر اضافه نمایید. این رنگ به عنوان بخش دائمی تصویر محسوب نشده و تنها جهت کمک به ویرایش بهتر تصویر اضافه می گردد. وقتی کار ویرایش عکس تمام شد می توانید نمایش آن را غیرفعال نمایید.

برای آن لایه باید رنگی انتخاب شود که با بخش های باقی مانده حول تصور در تضاد کامل باشد. در اینجا از رنگ آبی استفاده شده است چرا که رنگ آبی با قرار گرفتن زیر رنگ قرمز روشن کنتراست بالایی ایجاد نموده و راحتتر قابل مشاهده است. نکته قابل توجه در اینجا این است که می توانید به جای استفاده از یک لایه رنگی ،دو لایه  به رنگ های سفید و سیاه مطلق ایجاد نموده و به ترتیب آن ها را فعال کنید، سپس به جستجوی تک پیکسل های رنگی باقی مانده بگردید.  بعد روی لایه تصویر کلیک نموده تا فعال گردد. در ادامه با استفاده از ابزار یا روی قسمت های ناهموار اطراف لامپ کلیک نموده تا انتخاب شوند. در ادامه با رفتن به منوی Edit و انتخاب گزینه cut می توانید آن ها را پاک یا حذف کنید.

روش دوم: استفاده از دو ابزار Magic Eraser یا Background Eraser

چنانجه دوست دارید روش سریعتری را برای حذف پس زمینه عکس در فتوشاپ اجرا کنید احتمالا استفاده از ابزارهای پاک کن موثر باشد. دو ابزار پاک کن Magic Eraser وBackground Eraser در نوار ابزار سمت چپ وجود دارند که در ادامه به روش کار با آن ها می پردازیم.

 ابزار Magic Eraser

برای دسترسی به ابزار Magic Eraser در سمت چپ نوار ابزار به قسمت eraser رفته و بعد روی فلش سفید کوچک کلیک نمایید. سپس در منوی باز شده آن را انتخاب کنید. کار با ابزار Magic Eraser خیلی آسان است. این ابزار یک نمونه از رنگی که زیر نشانگر موس وجود دارد را تهیه نموده و در ادامه تمام پیکسل هایی که به رنگ آن هستند را حذف یا پاک خواهد کرد. این پیکسل ها هم پیکسل های زیر براش و هم پیکسل های مجاور را شامل می شود. تنها با کلیک روی صندلی قرمز پشت لامپ بخش بزرگی از بک گراند پاک خواهد شد. کافی است روی قسمت های مختلف صندلی کلیک نمایید.

بعد از اینکه بخش عمده ای از پس زمینه را حذف کردید مشاهده می کنید هنوز هم نواحی کوچکی هستند که انتخاب نشده اند. برای پاک کردن این قسمت ها با استفاده از ابزار Lasso یک ناحیه انتخاب بزرگ از بک گراند را ایجاد نمایید و بعد به منوی Edit رفته و روی گزینه cut کلیک کنید.

حال برای اینکه از پاک شذن کامل پس زمینه مطمئن گردید نیاز است لایه پس زمینه تک رنگ را فعال نمایید تا کنتراست بک گراند با عکس افزایش یابد. بعد مجددا لایه تصویر را فعال کرده و با بزرگنمایی آن و استفاده از ابزار Lasso قسمت های باقی مانده را انتخاب و پاک نمایید.

ابزار Background Eraser

این ابزار نسبت به ابزار قبلی کمی کندتر بوده و فقط درمواردی که قصد کار روی جزئیات خیلی ظریف باشد مناسب است. هنگامی که روی ابزار Background Eraser کلیک می کنید کنترل ها را در راستای نوار بالایی مشاهده خواهید کرد. در این قسمت می توانید تنظیمات ابزار Background Eraser را انجام دهید. از جمله مهمترین این تنظیمات موارد زیر می باشد. آیکون براش را که در اینجا به شکل دایره است را تنظیم کنید.

  1. گزینه Limits به یک منوی بازشدنی ختم می شود که شامل سه گزینه برای کنترل چیزی که پاک می شود است.
  2. Find Edges نواحی رنگی کنارهم را پاک نموده ولی لبه های سوژه داخل تصویر را حفظ می کند.
  3. Contiguous رنگ نمونه برداری شده و کل رنگهای مجاور را پاک می نماید
  4. Discontiguous رنگ نمونه برداری شده را فقط وقتی که از زیر قلم مو عبور کند پاک می نماید.

در مجاور گزینه Tolerance یک اسلایدر است که می شود مقدار آن را نیز تنظیم نمود. هر چه این مقدار کمتر باشد فتوشاپ در انتخاب رنگهایی که قرار است پاک شوند با احتیاط تر عمل می کند. اگر میزان Tolerance خیلی زیاد باشد رنگهای مرتبط هم علاوه بر رنگ انتخابی پاک خواهند شد.

وقتی این کنترل ها را تنظیم نمودید می توانید پاک کردن تصویر را شروع کنید. با نگاهی به درون کادر آبی رنگ خواهید دید که ابزار Background Eraser فعال است. با توجه به این که براش روی لامپ قرار دارد ولی ابزار پاک کن فقط پیکسل های قرمز رنگ را پاک خواهد کرد و به این ترتیب لامپ بدون تغییر می ماند به این خاطر که آیکون Find Edges فعال شده و لبه ای را شناسایی کرده است. در ادامه کار می توانید با استفاده از ابزار Lasso مرحله تمیزکاری تصویر را انجام دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.