دسته ها
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

آموزش کاشت تخم شربتی به صورت ارگانیک

  • محدثه خاکشور
  • ۱۱ مرداد ۱۳۹۹
  • ۰

کاشت تخم شربتی مانند کاشت بسیاری از گیاهان و سبزیجات دیگر که در منزل انجام می شود، به راحتی شکل می گیرد، این گیاه کاربردهای بسیاری مانند تهیه شربت، تزیینات غذا و آشپزی نیز دارد.

تخم شربتی یکی از بذرهای پرکاربرد است که البته در تهیه شربت هایی با طعمی عالی یکی از پایه های ثابت با نقشی موثر می باشد، این بذر با نام انگلیسی چیا به طور خودرو در نقاط کوهستانی پرورش می یابد که در صورت تمایل می توان آن را به سادگی پرورش داد.

تخم شربتی با نام علمی(Salvia hispanica) که نام انگلیسی آن چیا (chia) می باشد، گیاه زیبای یک ساله ای از تولیدات ایران و از تیره نعناعیان است که دارای تخمی به شکل بیضی و اندازه ای کوچک تقریبا یک میلی متر می باشد که به دلیل استفاده از تخم آن پرورش می یابد.

طریقه کشت تخم شربتی گیاهی خودرو

رنگ تخم شربتی

بذرهای تخم شربتی در چند رنگ سیاه، خاکستری، سفید، قهوه ای است که مصرف آب بالایی داشته و چندین برابر وزن خود آب نیاز دارند. گیاه تخم شربتی از لحاظ شکل ظاهری دانه و برگ ها شباهت زیادی به ریحان دارد با این تفاوت که کمی کوچک تر است، البته این شباهت به معنی یکی بودن آنها در شکل نیست.

تخم شربتی گیاهی خودرو می باشد که می توان آن را به راحتی پرورش داد، این گیاه را می توان مانند گیاهان گلپر، استویا، رازیانه و غیره کاشت، این گیه که دارای زیبایی خاصی بوده، از گیاهان زینتی هم محسوب می گردد، در کنار این ویژگی تخم شربتی، استفاده دارویی و خوراکی بودن آن اهمیت بالایی دارد که البته همین موضوع موجب ارزشمند شدن و مصرف بالای آن و کاشت و نگه داری آن حتی در منازل شده است. قابل ذکر است که این گیاه در برخی از مناطق از جمله آمریکای مرکزی کاربرد غذایی دارد.

نحوه کاشت تخم چیا به راحتی در منزل

ارگانیک بودن تخم شربتی

تخم شربتی یک بذر ارگانیک است، یعنی به طور طبیعی و و بدون استفاده از مواد شیمیایی رشد یافته است. این کیاه از جمله گیاهان دارویی دارای خواص زیاد می باشد که کاشت آن مانند کاشت سبزیجات در محیط آپارتمان به راحتی انجام می شود. و زمان و مکان خاصی ندارد و می توان آن را در هر زمان و هر مکانی کاشت نمود.

آموزش نحوه ی کاشت تخم شربتی به راحتی

کاشت تخم شربتی

این گیاه از سرعت خوبی برای رشد برخوردار است به طوری که اگر شرایط مناسب آن فراهم شود ارتفاعی به اندازه ۵۰ – ۹۰ سانتی متر پیدا می کند. این گیاه در هر زمان و مکانی رشد می یابد، اما در فصل تابستان و در آب و هوای گرم بهتر پرورش یافته و سرسبزی بیشتری را برای شما به بار می آورد. اگر در فصل تابستانی گلدانی از این گیاه زیبا داشته باشید، گیاهی با برگ های سبز و گل های آبی زیبا را شاهد خواهید بود.

ابتدا دانه های تخم شربتی را درون کمی آب نیمه گرم برای ۲ – ۳ روز خیسانده تا آب را جذب خود کرده و باد کند و ژله ای شکل گردد.

یک گلدان مناسب را انتخاب کنید که دارای قطر ۷ سانتی متر باشد، مقداری از خاک باغچه را با ماسه نرم و یا خاک برگ ترکیب کرده و گلدان را با آن پر نمایید. زهکشی گلدان و خاک را حتما چک کنید.

هنگام کاشتن، نخست دانه ها از درون آب بیرون بیاورید و بر روی یک روزنامه یا پارچه پهن نموده تا رطوبت آنها را بگیرد، سپس بذرهای تخم شربتی را در فاصله نیم سانتی خاک کاشته و روی آن را با لایه ای نازک از خاک بگیرید.

آموزش کشت تخم شربتی در گلدان

هنگام کاشتن بذرهای تخم شربتی فاصله لازم را رعایت کنید تا گیاه فضای مناسب برای پرورش داشته باشد، به این ترتیب در صورت کاشتن در گلدانی بزرگ باید فاصله ی ۴۰ سانتی متری رعایت شود، و در صورت کاشتن در گلدان کوچک تنها در خاک قرار دادن ۲ – ۳ بذر کافی است.

گلدان را در معرض نورخورشید قرار دهید و به طور مرتب آن را آبیاری نمایید به طور خشک نماند و نم دار باشد(البته پرآب و باتلاقی نشود)، می توانید سطح گلدان را به وسیله ی یک پلاستیک پوشانده و تعدادی روزنه بر روی آن بوجود آورید تا هم رطوبت کافی برای بذرها مهیا گردد و هم هوای داخل گلدان عوض شود.

بذرهای تخم شربتی پس از ۱ الی ۲ هفته جوانه می زند و سر از خاک بیرون می آورد، با جوانه زدن دانه، پلاستیک را از روی گلدان جدا کنید و گلدان گیاهان چیا را به مکان پر نور دیگری انتقال دهید.

مصارف تخم شربتی

تخم شربتی دارای انواع راههای مصرفی می باشد که در تهیه انواع شربت ها، در بخش آشپزی برای غذاها، تزیین آنها و سالادها از این تخم استفاده می گردد. اما مهمترین طریقه کاربرد این گیاه برای بدست آوردن تخم شربتی است. که در صورت خوردن دانه های تخم شربتی به صورت خشک حتما کمی آب پس از آن بنوشید.

روش کاشت تخم شربتی گیاهی با برگ های سبز

چیا یا همان تخم شربتی که بسیار هم مورد استفاده قرار می گیرد و گیاهی خودرو است، این مقاله طریقه کاشت این گیاه زیبا و البته مصرفی را آموزش داده است که امیدواریم مورد توجه شما عزیزان قرار باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.