دسته ها
جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹

قرص تروپین چه کاربردی دارد؟ آشنایی با خصوصیات و نحوه عملکرد این دارو

  • ساناز براتی
  • ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
  • ۰

قرص تروپین یک داروی گیاهی است که به منظور دفع آسان سنگ های کلیه و مجاری ادرای از آن استفاده می شود، این قرص ممکن است در برخی از افراد ایجاد آلرژی و حساسیت به شکل کهیر نماید.

مشکل سنگ کلیه زمانی اتفاق می افتد که کانی های موجود در ادرار جسم سختی را ایجاد کنند، سنگ های کوچک امکان دارد بدون هیچ نشانه ای از طریق ادرار از بدن خارج شوند، اما در برخی موارد این سنگ ها ممکن است مجاری ادرار را مسدود کرده و برای فرد مشکل ساز شوند.

بررسی قرص تروپین

سنگ های ایجاد شده در کلیه اگر به شکل طبیعی از بدن خارج نشوند باعث ایجاد مشکلاتی در فرد می شوند، این سنگ ها اگر بیش از ۰.۵ میلیمتر اندازه داشته باشند باعث بسته شدن مجاری ادرار شده و باعث درد در قسمت های پشت و شکم خواهند شد، این درد را قولنج کلیوی یا کولیک می نامند که در هر ۲۰ تا ۶۰ دقیقه به صورت شدید تکرار می گردد. این دردها امکان دارد با خون ادراری، ادرار دردناک و استفراغ همراه شود. سنگ های کلیه بیشتر به خاطر ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی به وجود می آیند، عواملی مثل کلسیم بالا در ادرار، چاقی و کم تحرکی، مصرف غذاهای خاص و بعضی از داروها، نقرس، مصرف نکردن مایعات به میزان کافی، مکمل های کلسیم و هیپرپاراتیروئیدیسم. تشخیص این مشکل بر طبق نشانه ها، آزمایش ادرار، تصویر برداری پزشکی و در برخی موارد آزمایش خون شکل می گیرد. امروزه پزشکان از داروهای مختلفی برای درمان این مشکل استفاده می کنند، قرص تروپین یکی از انواع داروهای درمان سنگ کلیه می باشد.

آشنایی با قرص تروپین

مواد تشکیل دهنده تروپین

این قرص از گیاهان دارویی پر خاصیت تشکیل شده است که شامل خارخاسک، کاکل ذرت، رازیانه و دم گیلاس می شود، این گیاهان از تشکیل دوباره سنگ کلیه جلوگیری می کنند و باعث می شوند تا سنگ های کلیوی و سنگ های مجاری ادرار به آسانی دفع شوند، این دارو کمک بزرگی برای بیماران دارای مشکل سنگ کلیه می باشد.

  • رازیانه یا بادیان یک گیاه با طبیعت گرم است که در واقع بومی جنوب غربی آسیا و جنوب اروپا به خصوص مدیترانه می باشد، رازیانه دارای خواص بسیاری به ویژه دفع سنگ های مجاری ادار و کلیه می باشد. این گیاه به خاطر داشتن آنتول و مواد استروژنیک دارای اثر ادرار آوری و آنتی اسپاسموتیک بوده که سبب می شود تا عضلات مجاری ادرار شل شوند و دفع سنگ آسان شود.

قرص تروپین و تاثیر آن

  • خارخاسک یکی از انواع گیاهان بوته ای می باشد که دارای میوه ای چهار بخشی و نرم می باشد، ولی همانطور که از نامش پیداست دارای خارهای تیزی نیز هست. خارخاسک در آب و هوای گرم و همچنین در کویر ها رشد می کند و به عنوان ادرار آور و دفع کننده سنگ کلیه و سنگ های مجاری ادرار کارایی دارد.
  • کاکل ذرت گیاهی است با ریشه هایی به رنگ زرد و قهوه ای کم رنگ دارای خواص مهمی مانند ضد عفونی کنندگی مجاری ادراری است و به همین دلیل کاربرد زیادی در طب سنتی دارد. گیاه کاگل ذرت دارای روغن های فراری می باشد که خاصیت مدری به گیاه داده اند و باعث شل شدن عضلات مجاری ادراری می شوند.
  • دم گیلاس شامل دم میوه هایی می شود که باریک و مدور هستند و دارای رنگ قهوه ای روشن می باشند. دم گیلاس به شکل تک شاخه دیده می شوند. در دو طرف دارای برجستگی هایی هستند. این گیاه دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی مجاری ادراری و لوله های گوارشی می باشد و از گذشته از آن برای دفع سنگ های کلیه استفاده می شده است.

قرصهای تروپین و موارد مصرف آن

گیاهان عنوان شده دارای خواص زیادی برای سلامت بدن می باشند اما از مهمترین خواص آنها دفع سنگ های کلیه و مجاری ادراری است، مواد معدنی مختلف و زیادی در این گیاهان موجود است که باعث خرد شدن سنگ های کلیه و مجاری ادراری می شوند و باعث دفع راحت و سریع سنگ ها می گردند.

شکل دارو و میزان مصرف

تروپین به شکل قرص بوده و کاملا گیاهی است، که قرص های ۵۰۰ میلی گرمی و بدن روکش می باشند. میزان مصرف دارو را پزشک تعیین می کند، اما با توجه به راهنمای داخل جعبه بهتر است روزانه ۳ مرتبه از قرص هر بار ۲ تا ۳ عدد، حدودا ۲ ساعت بعد از صرف غذا مصرف شود.

بررسی قرص تروپین

مکانیسم اثر

همانطور که قبل اشاره کردیم آنتول و مواد استروژنیکی که در رازیانه وجود دارند به خاطر داشتن اثر مدری و آنتی اسپاسمودیک باعث شل شدن عضله های مجاری ادراری شده و روغن های فرار موجود در کاکل ذرت نیز مدر هستند و شا شدن عضلات ادراری را به همراته دارند، همچنین مواد معدنی موجود در خارهاسک و دم گیلاس باعث خرد شدن سنگ های کلیه و مجاری ادراری می شوند و با این کار دفع سریع آنها را به دنبال خواهند داشت.

قرصهای تروپین

عوارض جانبی

قرص تروپین گیاهی بوده و عوارض زیادی به همراه ندارد، در برخی موارد مصرف این دارو ممکن است باعث ایجاد آلرژی و حساسیت در بیمار شود که به شکل کهیر در بیمار دیده می شود، در این صورت باید سریعا با پزشک مشورت شود. مصرف این دارو در دوران بارداری تا کنون به اثبات نرسیده است.

قرصهای گیاهی تروپین

شرایط نگهداری

قرص را دور از دسترس اطفال و در دمای کمتر از ۳۰ درجه در دمای اتاق نگهداری کنید، همچنین قرص را در تماس مستقیم با نور خورشید و رطوبت قرار ندهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.