دسته ها
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

راهنمای مراقبت ها و تغذیه ماه هشتم بارداری

  • سمیرا غلامحسینی
  • ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
  • ۰

بارداری یکی از مهمترین دوران زندگی زنان و نوزاد درون رحم آن ها است. امروزه علت مرگ نیم میلیون مادر عوارض ناشی از بارداری و زایمان است. ماه هشتم بارداری یکی از مهمترین و حساس ترین ماه های بارداری محسوب می شود.

با ورود به ماه هشتم بارداری، تا موعد تولد نوزاد چیزی باقی نمی ماند. به عقیده بسیاری از افراد این ماه از خطرناک ترین ماه های دوران حاملگی محسوب می شود. به طور کلی سه ماهه اول و سه ماهه آخر حاملگی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و نیاز به مراقبت های ویژه نیز دارند. در این مطلب با مراقبت ها و تغذیه هشتمین ماه از تقویم حاملگی آشنا می شویم.

تغییر جنین در ماه هشتم بارداری

تقویم بارداری و بارداری ماه به ماه

در این ماه از تقویم بارداری، هر هفته جنین وزن اضافه می کند و بزرگتر می شود. این مسئله باعث می شود در پایان ماه هشتم بارداری، جنین کل فضای رحم را اشغال کند. در نتیجه در این ماه حرکات او رفته رفته کاهش پیدا می کند و به جای این حرکات جنین بیشتر می چرخد. برخی از جنین ها در این ماه از بارداری، به سمت پایین می چرخند و سر آن ها در قسمت پایین رحم قرار می گیرد و تا انتهای دوران حاملگی به همین صورت باقی می ماند. این مسئله یکی از مهمترین مسائل برای زایمان طبیعی است و جنین به طور طبیعی باید از قسمت سر از واژن خارج شود. زمانی که سر جنین در ناحیه پایین قرار می گیرد به اعصاب قسمت پایین شکم و ناحیه داخلی پاها فشار وارد می کند, این مسئله لگن زنان را برای زایمان آماده تر می سازد.

تغییر زنان در هشتمین ماه از بارداری

در ماه هشتم بارداری با بزرگتر شدن جنین درون رحم, وزن زنان نیز افزایش پیدا می کند. این افزایش وزن باعث بر هم خوردن تعادل می شود. به همین دلیل زنان باردار به مراقبت های بیشتری نیاز دارند. از آن جایی که اکنون فشار رحم به دستگاه گوارش بیشتر شده, سوزش سر دل نیز در این ماه از بارداری ممکن است تشدید شود. کم خوابی, استرس, بی اختیاری ادراری, تولید شیر در سینه ها, افزایش فشار خون, افزایش انقباضات رحمی, کمر درد و درد در ناحیه لگن از جمله مهمترین تغییرات زنان از هفته ۳۲ بارداری تا هفته ۳۵ بارداری است. تشدید و جدی تر شدن هر یک از این علائم ممکن است سلامت مادر و جنین درون رحم آن را تهدید کند. به همین دلیل به زنان باردار توصیه می شود اگر درد آن ها بیش از حد است, سریعا به پزشک مراجعه کنند. برای دانستن چگونگی تغذیه زنان در این ماه, توصیه می شود راهنمای تغذیه در ماه های مختلف بارداری مطالعه شود.

  •  نهال بیبی شاپ
  •  بلیط کیش

تغذیه زنان در ماه هشتم حاملگی

مراقبت های لازم در ماه هشتم حاملگی

از ابتدای این ماه تا انتهای آن زنان باردار باید هر دو هفته به پزشک مراجعه کنند. این در حالی است که از هفته ۳۶ بارداری به بعد باید هر هفته به پزشک مراجعه شود. دلیل این مسئله نزدیک شدن به زمان زایمان می باشد. زنان باردار هر هفته با مراجعه به پزشک از نظر افزایش وزن, قد، فشار خون، ادرار، ضربان قلب جنین، ارتفاع بالای رحم یا فوندوس، اندازه و موقعیت جنین تحت بررسی قرار می گیرند. همچنین سونوگرافی در این هفته ها نیز مرتب انجام می شود.

یکی از مسائل نگران کننده زنان باردار در ماه ۸ بارداری زایمان زودرس است. اگرچه تصور می شود خونریزی در این ماه نشانه زایمان زودرس است, اما خونریزی در ماه هشت بارداری ممکن است ناشی از قرار گرفتن جفت در پایین رحم یا جدا شدن جفت از رحم و یا پارگی رحم باشد. هر یک از این شرایط ممکن است سلامتی جنین و مادر باردار را به خطر بیاندازد. به همین دلیل به زنان باردار در این ماه توصیه می شود در صورت داشتن هرگونه درد شدید همراه با خونریزی یا لکه بینی سریعا به پزشک مراجعه کنند.

تغییرات زنان در ماه هشتم حاملگی

وضعیت مادر در ماه ۸ ام بارداری

در این دوران مادر علاوه بر تغییرات فیزیکی، تغییرات روحی را نیز تجربه خواهد کرد، در این ماه درد های کاذب زایمانی شدیدتر شده و درد بیشتری را در ناحیه استخوان لگن و پایین پاهایتان احساس خواهید کرد، ضمن اینکه استخوان های لگن برای زایمان نرم تر خواهند شد.

بایدهای ماه ۸ ام بارداری

لازم است از هفته ۳۲ ام تا هفته ۳۵ بارداری، تقریبا هر دو هفته یکبار به پزشک مراجعه شود و از هفته ۳۶ بارداری به بعد نیز هر هفته یکبار مراجعه شود تا فشار خون، وزن، ضربان قلب جنین، اندازه وضعیت جنین، شکل و اندازه جنین و ورم زانو به همراه علائم دیگر همچون سردرد و شکم درد چک شود، ضمن اینکه در این ماه باید ساک بیمارستان که شامل وسایل شخصی مادر و نوزاد است، آماده شود.

ماه 8 ام بارداری

علائم هشدار در ماه هشتم حاملگی

بعد از هفته ۲۸ ام بارداری در صورتی که که خونریزی که به دلیلی جفت پایین و یا جدا شدن جفت و یا پارکی بافت رحم اتفاق بیفتد، بسیار جدی بوده و نیاز به درمان دارد؛ بنابراین علائمی همچون خونریزی روشن از واژن، انقباض بیشتر از ۵ بار  در ساعت، افزایش فشار لگن و کمر درد می تواند نشان دهنده زایمان زودرس باشد.

تغذیه هفته ۳۱ حاملگی

مصرف میوه و سبزیجات در این دوران برای خانوم های باردار بسیار توصیه می شود، همچنین به منظور تغذیه بارداری در هفته ۳۱ ام، مصرف غلات جوانه زده گندم، جو، عدس و … در تهیه انواع سالاد و سوپ مفید می باشد، البته می توانید پودر آن را به ماست، خیار و … نیز بیفزایید. غلات جوانه زده غنی از ویتامین های گروه B می باشد و برای سلامت جسم و روح مادر و جنین ضروری و مفید هستند، بهتر است در کنار غذا از سبزی فراوان و متنوع مصرف کنید، سبوس غلات نیز دارای ویتامین های گروه B می باشند،  بنابراین بهتر است از نان سبوس دار سنگک به جای نان سفید استفاده کنید.

ماه هشتم حاملگی

با توجه به مطالب بیان شده, ماه ۸ ام بارداری یکی از مهمترین و جدی ترین ماه های بارداری به شمار می رود که زنان باید توجه ویژه ایی در این ماه به خود داشته باشند. در صورت مشاهده هر گونه تغییر ناگهانی و یا غیر طبیعی در خود, باید سریعا به پزشک مراجعه کنند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.