دسته ها
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

نگهداری گل اسپاتی فیلوم و طریقه کاشت، تکثیر و پرورش این گیاه

  • ملیحه بال افکن
  • 9 آوریل 2020
  • ۰

بهتر است بدانید که گیاه اسپاتی فیلوم از دسته گیاهان بومی مناطق گرمسیری است که اغلب برای تزئین و زیباسازی فضای خانه از آن استفاده می شود و به همین منظور در این مقاله سعی داریم تا به بیان چگونگی پرورش و نگهداری گل اسپاتی فیلوم بپردازیم با ما همراه باشید.

به طور کلی گل اسپاتی فیلوم از دسته گیاهان بومی مناطق گرمسیری به شمار می آید که دارای بیش از ۴۰ گونه می باشد. این گیاه اغلب به عنوان گیاه گلدانی و آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل گل های زیبا و رنگارنگی که دارد طرفداران فراوانی پیدا کرده است.

آشنایی با نحوه نگهداری گل اسپاتی فیلوم

بهتر است بدانید که گیاه اسپاتی فیلوم در واقع از دسته گیاهان بومی مناطق گرمسیری آمریکا و جنوب شرقی آسیا به شمار می آید و به دلیل همیشه سبز بودنش محبوبیت فراوانی در میان باغبانان پیدا کرده است. این گیاه دارای گل های رنگارنگ و برگ های سبز و نوک تیزی می باشد که اغلب اوقات تا ارتفاع ۴۵ تا ۶۰ سانتی متر رشد خواهد کرد. توجه داشته باشید که تمامی قسمت های این گیاه سمی می باشند و به همین خاطر نبایستی توسط افراد مصرف شوند. بهتر است بدانید که این گیاه به طور کلی در اواخر زمستان و در طی فصول بهار و تابستان شکل خواهند گرفت و دارای عمری نسبتا طولانی نیز می باشند. به طور کلی رشد این گیاه بین ۲۰ الی ۱ متر می باشد و دارای گونه های مختلفی همچون مونا، لوا، ابلق، سنسیشن و فیلوم می باشد. جالب است بدانید که نگهداری گل اسپاتی فیلوم علاوه بر اینکه زیبایی خانه را دو چندان می کند قابلیت تصفیه هوای آلوده را نیز خواهد داشت.

چگونگی نگهداری گل اسپاتی فیلوم

دستورالعمل کاشت و تکثیر گل اسپاتی فیلوم:

توجه داشته باشید که برای تکثیر و پرورش گل اسپاتی فیلوم این گیاه بایستی خاک اطراف ریشه را کاملا مرطوب نمایید و به آرامی پاجوش های کنار گیاه مادری را که دارای حداقل ۳ الی ۴ برگ هستند جدا نمایید.

توصیه می شود که در صورت کم بودن تعداد برگ های گیاه سعی کنید برگ ها را در حالی که متصل به پاجوش های بزرگ تر هستند جدا نمایید. همچنین لازم است تا برای جداسازی ریزوم ها از چاقوی تیزی استفاده نمایید و برای ریشه زایی تر می توانید آن را برای مدتی درون هورمون ریش زایی قرار دهید.

اکنون بایستی بوته های جدا شده را به صورت متمایز درون گلدانی دیگر با قطر دهانه ۱۱ سانتی گراد بکارید.

توصیه می شود که سطح گلدان را برای مدتی با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید و هنگامی که رویش جدید آغاز شد پوشش روی بستر را بردارید.

توجه داشته باشید که بایستی گلدان حاوی گیاه را در دمای ۲۰ الی ۲۱ درجه سانتی گراد و نور کافی قرار دهید.

دستورالعمل کاشت گل اسپاتی فیلوم

شرایط مورد نیاز برای نگهداری گل اسپاتی فیلوم:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به فراهم کردن شرایطی دارند و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از اصول و نکات لازم برای کاشت و نگهداری گل اسپاتی فیلوم پرداخته ایم که می توانید در این روند از آن ها استفاده نمایید:

آبیاری:

به طور کلی بهترین آب برای آبیاری این گیاه آبی است که مانده باشد. توصیه می شود که مقداری آب درون ظرفی بریزید اجازه دهید تا ۱ الی ۲ روز در همان حالت بماند زیرا این گونه کلر و فلوراید موجود در آب از بین خواهد رفت و اگر املاحی درون آب وجود داشت ته نشین خواهد شد. بهتر است بدانید که گیاه اسپاتی فیلوم در محیط های پرنور نیاز به آبیاری بیشتر و در محیط های کم نور به آبیاری کمتری نیاز خواهد داشت. توجه داشته باشید که بهترین راه برای تشخیص زمان مناسب آبیاری این است که خاک بستر را تا عمق ۳ سانتی متری کنار بزنید و اگر خاک خشک شده بود سپس اقدام به آبیاری بکنید.

آبیاری منظم برای نگهداری گل اسپاتی فیلوم

دما:

همانطور که می دانید زیست بوم اصلی این گیاه مناطق گرمسیری است به همین خاطر نسبت به دمای پایین حساس است. به طور کلی دمای مناسب برای نگهداری گل اسپاتی فیلوم بین ۲۰ الی ۲۶ درجه سانتی گراد است و کمترین دمایی که قادر است تحمل کند ۱۳ درجه سانتی گراد است.

نور:

بهتر است بدانید که گیاه اسپاتی فیلوم تنها سایه را می پسندد. محیطی که این گیاه را قرار می دهید بایستی دارای نوری میانه و معتدل باشد و همچنین بایستی آن را از اشعه مستقیم آفتاب دور نگه دارید زیرا تابستان نور مستقیم به گیاه باعث سوخته شدن برگ ها و کاهش گلدهی خواهد شد. به طور کلی بهترین مکان برای مگهداری گل اسپاتی فیلوم پنجره های رو به شمال و یا غرب هستند.

خاک:

توجه داشته باشید که خاک بستر گل اسپاتی فیلوم نیاز به خاکی با زهکشی مناسب همراه با تقویت کننده های خاک مانند خاک برگ و پیت ماس دارد. دقت کنید که عدم وجود عناصر قوی درون خاک می تواند گیاه را با مشکلاتی مانند کاهش رشد، پریدگی و کوچک ماندن برگ ها دچار کند.

استفاده از خاک مرغوب برای بستر کشت

کوددهی:

به طور کلی می توان گفت که گیاهان گلدار در طول روند رشد خود نیاز فراوانی به تغذیه دارند و به همین خاطر توصیه می شود که در فصول بهار و تابستان گیاه را تغذیه نمایید. توجه داشته باشید که برای نگهداری از این گیاه بایستی از کودهای استفاده نمایید که حاوی منیزیم و آهن باشد زیرا گل اسپاتی فیلوم در برابر کمبود این دو ماده بسیار حساس است و اگر مراقبت های لازم را انجام ندهید گیاه آسیب فراوانی خواهد دید.

تعویض گلدان:

به طور کلی این دسته گیاهان داشتن ریشه های کم تر را بیشتر می پسندند و این بدان معناست که گلدان شما نباید برای گیاه بسیار بزرگ باشد. توجه داشته باشید زمانی که مشاهده کردید ریشه ها از ته گلدان خارج شده بایستی عمل تعویض گلدان را انجام دهید و برای انجام آن بایستی یک گلدان بزرگ تر تهیه نمایید و سپس گیاه را به گلدان جدید انتقال دهید.

چگونگی تعویض گلدان گیاه اسپاتی فیلوم

آفات و بیماری های گیاه اسپاتی فیلوم:

بهتر است بدانید که درصد بروز آفات و بیماری ها در این گیاه وابسته به میزان رطوبت است. همچنین این گیاه اغلب در معرض آفاتی مانند عنکبوت ها قرار می گیرد و زمانی این اتفاق خواهد افتاد که رطوبت موجود در محیط کم تر از حد معمول باشد. توصیه می شود که در چنین شرایطی از یک بطری اسپری آب برای این گیاه استفاده نمایید. همچنین از دسته بیماری هایی که می تواند در روند رشد گیاه اختلال ایجاد کند بیماری لکه برگی و برلایت است که می تواند آسیب سنگینی به گیاه وارد کند و به همین خاطر توصیه می شود که مراقبت های لازم را انجام دهید تا گیاهی مناسب و زیبا داشته باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.