دسته ها
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

تغذیه کودک 1 ساله + نکات ضروری و معرفی سبد غذایی

  • سمیرا غلامحسینی
  • ۷ مرداد ۱۳۹۴
  • ۰

تغذیه کودک یک ساله برای تمامی والدین حائز اهمیت است و ممکن است نگرانی هایی برای آن ها ایجاد نماید. با بررسی بهترین نکات برای تغذیه کودک 1 ساله برای رشد بهتر و سلامت نوزاد در این مطلب همراه ما باشید.

کودکان 1 ساله ممکن است دندان نداشته باشند یا برخی دارای هشت دندان یا بیشتر هستند. همچنین برخی از کودکان 1ساله، دو تا سه ماه است که می توانند راه بروند، در حالی که گروهی از آن ها هنوز این توانایی را ندارند و به اصطلاح، خودشان را بر روی زمین می کشند. این تفاوت ها در رشد طبیعی کودکان وجود دارد و می توان انتظار داشت که مشابه این تفاوت ها در تغذیه کودک 1 ساله نیز باشد. بنابراین همیشه بهتر است که قبل از دادن غذاها به فرزندتان با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. در ادامه تغذیه کودک 1 ساله را با هم بررسی خواهیم کرد.

برنامه تغذیه کودک 1ساله

تغذیه کودک 1 ساله

شیر یکی از مواردی است که شما هنوز باید در تغذیه کودک 1 ساله تان به آن توجه کنید. متخصصان اطفال و متخصصان تغذیه توصیه می کنند که حتما از یک سالگی به کودکان شیر گاو داده شود، تا آن زمان شیر مادر یا شیر خشک غنی شده با آهن، مناسب ترین شیر برای کودک می باشد.

علاوه بر این، سعی کنید از هر گروه از مواد غذایی اشاره شده، در طول روز برای تغذیه کودک 1 ساله استفاده کنید که عبارت اند از : 1- نان، غلات، برنج، ماکارانی 2- سبزیجات 3- میوه ها 4- گوشت، ماهی، مرغ، تخم مرغ. همچنین ماست و پنیر مواد مغذی مانند شیر را فراهم می کنند، بنابراین می توانند به عنوان جایگزین بخشی از شیر باشند.

تغذیه

نکات ضروری برای تغذیه کودک یک ساله

– در 5تا 6 ماهگی وزن کودک دو برابر وزن تولدش می شود و در 1سالگی حدود سه برابر می شود. بعد از یک سالگی اشتهای کودک  رو به کاهش است که نشانه بیماری نمی باشد، بنابراین توصیه می کنیم یک کودک را مجبور به خوردن غذاها نکنید.

– گنجایش معده کودک در مقایسه با افراد بزرگسال کمتر است و با مقدار کمی غذا خیلی سریع سیر می شود. از طرف دیگر کودک در حال رشد است و معمولا” دائما” در حال فعالیت و مشغول بازی است پس نیاز او به انرژی و مواد غذایی زیاد است.

– از پایان یکسالگی می توان سفیده تخم مرغ را به صورت کاملا” پخته و سفت شده برای کودک از مقدار کم شروع کرد و بتدریج بر مقدار آن افزود تا به یک سفیده کامل برسد و سپس یکروز در میان می توان یک تخم مرغ کامل به کودک داد.

– اگر چه کودک از غذای سفره خانوار می تواند استفاده کند ولی هنوز باید تغییراتی در غذا داد تا هضم آن آسانتر شود مثلا” گوشت خورش را نرم و له کرد یا برنج را بصورت کته آماده نمود.

– نباید انتظار داشته باشید که کودکان نیز مانند بزرگسالان فقط صبحانه، ناهار و شام بخورند بلکه باید بخصوص بعد از سال اول زندگی حتی تا 5 سالگی حداقل روزانه 5 وعده غذا بخورند.

– به دلیل اینکه کودک در این دوران می تواند انواع غذاها را بخورد باید به مسائلی توجه کنید: یکی از این مسائل مهم در تغذیه کودک 1 ساله خفه گی می باشد. بنابراین از دادن انگور، ذرت بو داده و هر چیزی که می تواند در گلوی او گیر کند،  به کودک یک ساله خود اجتناب کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.