دسته ها
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

خواص روغن درخت چای و نگاهی به کاربردهای دارویی این روغن با ارزش

  • ساناز براتی
  • ۲۳ اسفند ۱۳۹۸
  • ۰

روغن درخت چای استخراج شده از برگ درختان ملالوکا است که دارای خواص بسیاری است. از جمله خواص این روغن می توان به خاصیت ضد میکروبی، ضد ویروسی، خاصیت دهانشویه، ضد عفونی کنندگی، بهبود دهنده نیش حشرات و دافع حشرات، بهبود بسوریازیس و برطرف کننده شوره سر اشاره کرد.

روغن های گیاهی مختلفی در دنیا وجود دارند که از میوه ها و دانه های برخی گیاهان بدست می آیند. حتما تا کنون درباره خواص گوناگون روغن های گیاهی شنیده اید و یا برخی از آنها را استفاده کرده اید. در این مطلب قصد داریم تا شما را با یکی از انواع روغن های گیاهی و خواص آن آشنا سازیم.

انواع خواص روغن درخت چای

روغن درخت چای استخراج شده از برگ های درخت ملالوکا آلترنیفولیا می باشد که این درخت جسه کوچکی داشته و در کوینزلند و نیو ویلز جنوبی استرالیا رشد می نماید. این درخت با عنوان درخت چای نیز شناخته می شود البته نباید این گیاه را با گیاه چای سیاه اشتباه گرفت. بومیان کشور آمریکا از این روغن سالیان سال است که برای درمان های سنتی استفاده می نمایند و از خواص آن بهره می برند. بومیان با له کردن برگ های درخت روغن آن را استخراج می کنند. در حال حاضر این روغن به صورت صد در صد خالص، وجود داشته و به راحتی در دسترس همگان می باشد. روغن درخت چای دارای خواص بسیاری است که در این مطلب با آنها آشنا می شویم.

خاصیت هایی برای روغن درخت چای

خاصیت ضد عفونی کنندگی

یکی از خواص روغن درخت چای ، ضد عفونی کنندگی آن می باشد. این روغن باعث از بین رفتن چند نوع باکتری و ویروس بیماری زا می شود. باکتری ها و ویروس های ای-کولای، اس-پنومونیه و اچ-آنفلوآنزا با این روغن از بین می روند. همچنین مایعات شوینده ای که حاوی روغن درخت چای هستند تاثیرات بیشتری در مبارزه با ای-کولای داشته اند. با کمک این روغن می توانید ضدعفونی کننده دست طبیعی در منزل درست کنید. این روغن در حالت کلی برای از بین بردن میکروب های سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر بیماری ها مورد استفاده می باشد. پس برای ضد عفونی دستهایتان از این روغن استفاده کنید.

ویژگی های روغن درخت چای

  •  بلیط کیش

دور کننده حشرات

بر طبق پژوهشی که در این باره انجام شده، گاوهایی که از روغن درخت چای مصرف کرده اند حدود ۲۴ ساعت نسبت به سایر گاوها ۶۱ درصد حشرات کمتری در اطرافشان بوده است. همچنین تحقیقات نشان داده است که این روغن تاثیر بیشتری در دفع حشرات نسبت به DEET دارد. DEET از مهمترین مواد تشکیل دهنده دفع کننده های حشرات صنعتی می باشد. شما می توانید با مقداری روغن جوبا، زیتون، بادام یا نارگیل (به اندازه ۴۵۰ گرم) و چند قطره روغن درخت چای حدود ۳ گرم به اضافه ۱۴ گرم سنبلل هندی، ۷ گرم اسطخودوس، ۳ گرم روغن پونه و ۴۵۰ گرم الکل برای خود یک اسپری دور کننده حشرات بسازید.

خواص خوشبو کنندگی

روغن درخت چای در از بین بردن بوی بد زیر بغل بسیار مفید می باشد. عرق انسان به خودی خود بویی ندارد اما زمانیکه با باکتری های روی پوست مخلوط می شود بوی بدی ایجاد می کند. خاصیت ضد باکتریایی روغن درخت چای باعث شده تا این ماده جایگزین مناسبی برای ضد عرق و خوشبو کننده ها باشد. شما می توانید با استفاده از روغن درخت چای و برخی از دیگر روغن ها مثل روغن نارگیل، روغن کره ی شیا، نشاسته ذرت و جوش شیرین یک خوشبوکننده طبیعی برای خود درست کنید.

خاصیت هایی برای روغن درخت چای

ضد عفونی کننده و بهبود دهنده زخم و خراش جزئی

برای ضد عفونی زخم و خراش ها در پوست می توانید از روغن درخت چای استفاده کنید. به این روش می توان بسیاری از باکتری ها به خصوص اس-اورئوس را از بین برد. این باکتری در زخم های باز باعث عفونت خواهد شد. برای ضد عفونی کردن زخم با این روغن به روش زیر عمل کنید:

  • زخم را با صابون و آب تمیز نمایید.
  • یک قطره روغن درخت چای را با یم قاشق چای خوری نارگیل مخلوط کرده و بر روی زخم بمالید.
  • زخم را باند پیچی نموده و روزی دوبار این عمل را انجام دهید.

این روغن علاوه بر ضد عفونی زخم ها باعث بهبود سریعتر آنها می شود. در زخم های پانسمان شده می توانید چند قطره از این روغن بر روی پانسمان بریزید تا بهبود یابد.

از بین برنده جوش صورت

با استفاده از این روغن مقدار و شدت جوش ها کمتر می شود. تحقیق انجام شده در این باره نشان داده شده که روغن ۵ درصد درخت چای باعث بهبود جوش ها تا سه برابر شده است. تاثیر این روغن مشابه بنزوئیل پر اکسید که یکی از داروهای درمان کننده جوش می باشد، است. برای ساختن محلول ضد جوش می توانید روغن درخت چای را با آب به نسبت یک به نه ترکیب نموده و در طول روز دوبار بر محل جوش ها بمالید. ژل های آماده این روغن در بازار موجود است.

خاصیت های روغن درخت چای

درمان کننده قارچ ناخن

عفونت قارچی در ناخن ها بسیار شایع می باشد که باعث بوجود آمدن ظاهری زشت در ناخن ها می شود. روغن درخت چای باعث برطرف شدن قارچ های ناخن می شود و برای افرادی که بدنبال روش های طبیعی هستند بسیار مناسب می باشد. برای استفاده از این خاصیت روغن درخت چای می توانید از آن به تنهایی در محل قارچ استفاده نمایید و یا آن را به مقدار مساوی با روغن نارگیل ترکیب کرده و به محل قارچ بمالید. پس از انجام کار دستهای خود را بشویید تا قارچ به قسمت های دیگر بدن انتقال نیابد.

انواع خواص روغن درخت چای

دهان شویه طبیعی

یکی دیگر از خواص روغن درخت چای، از بین برندگی میکروب هایی است که باعث پوسیدگی دندان و بوی بد دهان می شوند. روغن درخت چای تاثیر زیادی در پلاک دندان ها دارد و بسیار خوش طعم و بو تر از دهان شویه های صنعتی می باشد. با اضافه کردن یک قطره روغن درخت چای به یک لیوان آب می توانید یک دهانشویه طبیعی داشته باشید. دهان شویه را ۳۰ ثانیه در هان نگه داشته و بیرون بریزید و از قورت دادن آن جلوگیری کنید زیرا امکان مسمومیت وجود دارد.

پاک کننده همه کاره

روغن درخت چای می تواند به عنوان یک پاک کننده همه کاره استفاده شود و سطوح را پاک و ضد عفونی نماید. استفاده از این روغن بجای ضد عفونی کننده های شیمیایی بسیار بهتر می باشد. و خطری برای کودکان به دنبال نخواهد داشت. برای تهیه یک پاک کننده همه کاره ۲۰ قطره از این روغن را با سه چهارم پیمانه آب و نصف پیمانه سرکه سیب مخلوط نمایید و آن را مستقیما بر روی سطوح بپاشید و اسپری نمایید، قبل از هر بار استفاده مخلوط را به خوبی تکان دهید.

خواص متفاوت روغن درخت چای

کاهنده ی التهاب پوست

این روغن باعث کاهش التهابات در پوست می شود. یکی از شایع ترین مشکلات پوستی یعنی درماتیت تماسی است که به خاطر تماس پوست با مواد آلرژی زا به وجود می آید که پوست به سرخی، خارش و در برخی موارد درد دچار می شود. با استفاده از روغن درخت چای می توانید این مشکل را بهبود دهید و نتیجه ای بهتر از سایر درمان ها داشته باشید. همچنین برای بهبود جای نیش حشرات می توانید از این روغن استفاده کنید.

انواع ویژگی های روغن درخت چای

کنترل کننده شوره سر

روغن درخت چای می تواند در کنترل شوره سر مفید باشد. طبق تحقیقات انجام شده بر روی چند نفر این روغن باعث بهبود شوره سر در آنها شده است، بعلاوه از خارش و چربی موی سر نیز کم کرده است. با اضافه کردن چند قطره از این روغن به شامپوی خود می توانید تاثیرات مثبت آن را ببینید.

درمان پای ورزشکاران

مشکل پای ورزشکاران نوعی عفونت مسری بر روی پاها است که ممکن است به انگشتان دست هم منتقل شود. پوسته پوست شدن، تاول، ترک و قرمزی در پوست از نشانه های این مشکل اشت که با استفاده از روغن درخت چای برطرف خواهد شد. این روغن در از بین رفتن التهاب و قرمزی پوست بسیار تاثیر گذار می باشد اما در برطرف کننده قارچ نیاز به همراهی با مواد دیگری است.

خواص و ویژگی روغن درخت چای

محافظت از میوه ها و سبزیجات تازه

نوعی قارچ به اسم کپک خاکستری بر روی میوه ها و سبزیجات تازه رشد می کند که با استفاده از روغن درخت چای می توان جلوی رشد آن را گرفت. برای استفاده از این روغن کافیست ۵ تا ۱۰ قطره از این روغن را با مقداری آب مخلوط کرده و میوه و سبزیجات را با آن بشویید.

بهبود پسوریازیس

از دیگر خواص روغن درخت چای بهبود بیماری پسوریاریس می باشد. پسوریازیس نوعی بیماری خود ایمنی می باشد که باعث خارش، قرمزی و پوسته پوسته شدن بعضی از قسمت های بدن می شود. این دارو درمان قطعی نداشته و داروهای موجود برای درمان علائم آن مصرف می شوند. روغن درخت چای به دلیل خاصیت ضد التهابی در درمان پسوریازیس موثر است. می توانید برای درمان این مشکل و بهره گیری از خواص روغن، ۱۰ تا ۱۵ قطره از این روغن را با دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل ذوب شده ترکیب نمایید و بر محل بیماری بمالید. این ترکیب به درمان قطعی کمک نخواهد کرد و فقط در درمان علائم موثر می باشد.

خصوصیات مختلف روغن درخت چای

نکته پایانی

استفاده از این روغن در پوست بزرگسالان بدون ضرر بوده است اما ممکن است برخی از افراد به ویژه کودکان به آن حساسیت داشته باشند. در استفاده از این روغن احتیاط نمایید تا اشتباها خورده نشود، مصرف خوراکی روغن باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد.

 

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.