دسته ها
پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹

نشانه های اضطراب کودکان و بررسی دلایل و آشنایی با روش های مقابله با آن

 • مهتاب علی پناه
 • ۱۱ فروردین ۱۳۹۹
 • ۰

اضطراب از شایع ترین اختلالاتی می باشد که در هر سنی دیده می شود و حتی در کودکان نیز این نوع اختلال مشاهده می شود که با علایمی همراه است و بنا به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که در این مقاله شما را با اضطراب کودکان بیشتر آشنا خواهیم کرد.

همه ما کودکانی را در اطراف خود دیده ایم که اضطراب و نگرانی وجود آن ها را فرا گرفته است و در واقع از هر هشت کودک یک نفر به اختلال اضطرابی گرفتار است به عنوان مثال خیلی از کودکان از موجودات خیالی ترس دارند و یا نگران سلامت خود و اعضای خانواده خود هستند که این نوع نگرانی ها موقت است و به مرور زمان برطرف می شود اما در برخی از اختلالات اضطرابی نگرانی ها به صورت مداوم وجود دارند و در نتیجه در عملکرد روزانه کودک مانند: بازی کردن با همسالان، خوابیدن پس از دیدن فیلم ترسناک و…اختلالاتی را ایجاد می کند.

بروز اختلالات اضطرابی در کودک

آشنایی با اضطراب کودکان

داشتن اضطراب و گذر از آن بخشی از دوران کودکی می باشد که اضطراب در کودکان در بیشتر موارد با تغییرات فیزیکی یا رفتاری مشاهده می شود که در واقع بسته شخصیت فردی، سن و مهارت های مقابله اش واکنش های مختلفی از خود نشان می دهند که والدین می توانند به فرزندشان به منظور کنترل اضطراب و استرس کمک کنند که در برخی موارد ممکن است کودکان اختلال اضطراب داشته باشند که بهتر است از افراد حرفه ای در این زمینه کمک بگیرند.

آشنایی با علایم اضطراب و استرس

 • سختی در تمرکز
 • تغییرات رفتاری مانند : پرخاشگری، اعصاب ضعیف، تغییر مداوم خلق و خو
 • رشد یک عادت عصبی مانند خوردن ناخن
 • امتناع از رفتن به مدرسه
 • ترس از تاریکی، تنها بودن و غریبه ها
 • خارج شدن از خانواده و دوستان
 • جمع کردن چیز های بی ارزش و عادی
 • به دردسر افتادن در مدرسه
 • شب ادراری
 • شکایت از سردرد یا درد معده
 • افزایش یا کاهش اشتها
 • مشکلات خواب یا کابوس

نشانه های اضطراب در کودک

این نشانه ها معمولاً قبل و پس از فعالیت خاصی اتفاق می افتد و همچنین علایم فیزیکی دیگری از قبیل : خارش، تب و اسهال وجود دارد که می تواند نشان دهنده یک مشکل پزشکی باشد.

دلایل بروز اضطراب در کودک

اضطراب و استرس در کودکان بنا به دلایل مختلفی ایجاد می شود که این دلایل عبارتند از :

 • بی ثبات بودن والدین

در برخی موارد مشکلات خانوادگی از قبیل پول و نگرانی های شغلی، آشفتگی خانوادگی و هیجان والدین سبب احساس ناتوانی شدید در کودکان می شود که ممکن است احساس کنند دوست دارند کمک کنند اما کاری از دستشان بر نمی آیند.

اضطراب و نگرانی در کودک

 • برنامه های شلوغ

انجام برنامه های بیش از حد و شلوغ و حرکت مداوم از فعالیت به فعالیت دیگر سبب بروز استرس و اضطراب در کودک می شود که معمولا هر بار به استراحت نیاز دارند.

 • فشار آکادمیک

بسیاری از کودکان در رابطه با خوب انجام دادن تکالیف در مدرسه احساس نگرانی می کنند که در حقیقت فشار تحصیلی به خصوص در کودکانی که از اشتباه کردن هراس دارند بسیار رایج است.

ترس و اضطراب کودکان

 • اتفاقات ترسناک در اخبار

از دیگر دلایل بروز اضطراب در کودک عناوین خبری و تصاویری می باشد که اتفاقت طبیعی، تروریسم و خشونت را نشان می دهد زیرا، زمانی که کودک این اتفاقات بد را مشاهده می کنند ممکن است نگران این موضوع شود که این اتفاق بد ممکن است برای آن یا عزیزانشان نیز بیفتد.

 • داستان های تخیلی ترسناک

همانطور که می دانید کودک خیلی زیاد تحت تاثیر صحنه های خشن، ترسناک یا ناراحت کننده از یک کتاب یا فیلم قرار می گیرد بنابراین داستان های تخیلی نیز ممکن است سبب بروز اضطراب در کودک شود که با دانستن اینکه چه چیزی سبب ناراحت شدن کودک تان می شود می توانید فیلم، کتاب و بازی های ویدیویی مناسب را جایگزین فیلم و کتاب های ترسناک کند.

دلایل بروز اضطراب کودکان

 •  ایجاد تغییرات بزرگ در خانواده

در برخی موارد تغییرات بزرگ در زندگی از قبیل : مرگ در خانواده، طلاق، جا به جایی یا تولد یک برادر یا خواهد جدید به اضطراب در کودک منجر می شود زیرا، تغییرات اساسی زندگی سبب اضطراب و سردرگمی کودک می شود، مثلاً یک خواهر یا برادر بزرگ سبب احساس حسادت و خطر در کودک می شود و یا مرگ در خانواده می تواند در کودک ترس و اندوه ایجاد کند و سبب ترس از مرگ شود.

علت بروز اضطراب در کودک

روش های مقابله با اضطراب

راه حل های زیادی جهت مبارزه با اضطراب در کودک وجود دارد و تنها با کمی راهنمایی و کمک می توانید به کودک در این زمینه کمک کنید که عبارتند از :

ایجاد محیط امن در خانه :

سعی کنید منزل تان را به یک مکان امن تبدیل کرده تا کودک در آن محیط احساس امنیت و آرامش کند همچنین شام خانوادگی یا بازی های شبانه می تواند سبب جلوگیری از استرس و نگرانی در کودکان تان شود و البته نظارت والدین در کتاب های کودکان، برنامه های تلویزیونی و بازی های ویدیویی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

صحبت کردن با کودکان :

با کودک تان در رابطه با هر تغییر پیش بینی شده صحبت کنید برای مثال: اگر شما شغل جدیدی در یک شهر پیدا کردید می توانید در مورد خانه جدید، دوستان و مدرسه با آن صحبت کنید.

روش های مقابله با اضطراب کودکان

ورزش :

سعی کنید در برنامه زندگی تان ورزش و مراقبت از خود را در نظر بگیرید تا با کمک روش های سالم استرس خود را مدیریت نمایید زیرا کودکان رفتار های والدین شان را تقلید می کنند همچنین می توانید کودک تان را در یک فعالیت ورزشی ثبت نام کنید که در آن موفق شود.

انواع اختلالات اضطرابی

اختلالات اضطرابی کودکان را می توان به چند گروه تقسیم کرد که شامل :

۱. اختلال اضطرابی منتشر

در صورتی که کوک تان نگرانی زیاد و غیر قابل کنترلی در رابطه با موضوعاتی از قبیل : ارتباط با همسالان، اتفاقات طبیعی از جمله زلزله، مسائل تحصیلی و… دارد و دارای نشانه های از جمله : بی خوابی، بی قراری، کاهش تمرکز و تحریک پذیری می باشد این بدان معناست که کودک تان به اختلال اضطرابی منتشر گرفتار شده است.

انواع اختلالات اضطرابی

۲. اختلال اضطراب جدایی

همانطور که می دانید نوزادان بین ۱۸ ماهگی تا سه سالگی زمانی که از مادرشان جدا می شوند نگران و مضطرب می شوند و در صورتی که اضطراب از جدایی مادر به شدت بالا و مدت طولانی باشد به عنوان مثال : کودک تان از رفتن به مهد کودک دوری می کند و با نشانه های مانند : حالت تهوع و استفراغ صبحگاهی، ترس شدید، تپش قلب، تعریق و.. همراه شود اختلال اضطراب جدایی به شمار می آید و در اکثر موارد بین سنین هفت تا نه سالگی و سنین بالاتر اتفاق می افتد.

انواع اختلالات اضطرابی

۳. اختلال اضطراب جدایی

در این نوع اختلال کودک از حضور در موقعیت های اجتماعی ترس و نگرانی های شدید دارد و همچنین از غذا خوردن در جمع، تلفن زدن، پاسخ دادن به معلمان و… خودداری می کند و معمولا این دسته از کودکان آهسته صحبت می کنند و به چشم های دیگران نگاه نمی کنند.

امیدواریم مطالعه مطلب گفته شده برای شما دوستان مفید واقع شده باشد در پایان پیشنهاد  می کنیم به منظور آشنایی بیشتر با افزایش صبر کودکان، کنترل خشم در  کودکان و تیک عصبی در کودکان بر روی لینک مورد نظر کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.