دسته ها
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

برای شستن لباس های نخی از این راهنما استفاده کنید

 • ساناز براتی
 • ۱ بهمن ۱۳۹۹
 • ۰

شستن لباس ها با توجه به جنس و نوع پارچه ی به کار رفته در آن با هم متفاوت است. برای شستن لباس های نخی با دست یا ماشین لباسشویی مهمترین مسئله استفاده از آب نسبتا سرد می باشد همچنین پودر استفاده شده باید در این نوع لباس ها بدون آنزیم باشد تا آسیبی به بافت لباس وارد نشود.

پارچه های نخی یا پنبه ای با استفاده از الیاف گیاهان طبیعی تولید می شوند که از آنها برای دوخت انواع لباس بخصوص لباس های بچه و همچنین رومیزی ها استفاده می شوند. حتی برخی از شلوارهای جین و کتان نیز از جنس نخ می باشند، لباس های نخی بسیار بادوام هستند اما برای دوام آنها باید در حین شست و شو مسائلی را مورد توجه قرار دارد.

نحوه شستن لباس های نخی

لباس های نخی همان لباس هایی هستند که ار الیاف طبیعی گیاه پنبه تهیه شده اند. این لباس ها کمترین میزان حساسیت را در فرد ایجاد می کنند. بدترین اتفاقی که می تواند برایی این نوع لباس ها پیش آید، این است که بعد از شستو شو آب رفته و گوچک شوند. برای شست و شو لباس های نخی باید یکسری موارد را رعایت کرد تا علاوه بر تغییر نکردن ظاهر لباس عمر طولانی تری داشته باشند. شست و شو  انواع لباس روش های خاص خود را دارد در مورد لباس های نخی نیز با رعایت چند نکته می توان آنها را از آسیب های وارده در اثر شستن حفظ کرد.

طرز شستن لباس نخی

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

شست و شو لباس نخی با ماشین لباسشویی

اگر می خواهید لباس های نخی خود را با ماشین لباسشویی بشویید باید موارد زیر را انجام دهید:

درجه ماشین لباسشویی را بر روی آب سرد یعنی تقریبا دمای کمتر از ۳۰ درجه تنظیم نمایید. و آن را بر روی شستو شوی لباس های لطیف و حساس تنظیم کنید. سپس با استفاده از شوینده مناسب بدون آنزیم شستن لباس را شروع نمایید. بعد از پایان مرحله شست و شو لباس ها را بلافاصله از ماشین خارج کرده و آویزان نموده تا خشک شوند. در شست و شو هر نوع لباس به برچسب مخصوص شست و شو لباس و نکات گفته شده در آن دقت کنید. حال اگر برای بار اول است که لباس نخی خود را می شویید، باید لباس را پشت و رو کرده و به تنهایی بشویید تا اگر احتمالا کمی رنگ داد لباس های دیگر را خراب نکند. همچنین از شست و شو لباس های نخی با لباس های پرز دار جلوگیری نمایید زیرا لباس های نخی پرز ها را به خود جذب کرده و خراب می شوند.

چگونگی شستن لباس نخی

شست و شو لباس نخی با دست

اگر می خواهید لباس نخی خود را با دست بشویید. در ابتدا تشت را از آب سرد پر کرده و با ملایمت تمام لباس خود با شوینده ای مناسب بشویید از چنگ زدن و چلاندن لباس بپرهیزید. پیچاندن بیش از حد لباس باعث تغییر بافت آن خواهد شد. بعد از آبکشی ملایم لباس نخی خود را لای حوله ای تمییز گذاشته تا آب اضافه آن گرفته شود، بعد از آن با یک تکان ملایم لباس را در چوب رختی آویزان کرده و بگذارید خشک شود. از قرار دادن لباس نخی در معرض نور آفتاب و باد خودداری نمایید.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

نوع شستن لباس های نخی

نکات مورد توجه در شستن و خشک کردن

 • بعد از شستن لباس های نخی با دست یا به کمک ماشین لباسشویی برای آویزان کردن آنها حتما از یک چوب رختی استفاده نمایید، لباس را به ارامی به چوب رختی آویزان کرده و روی طناب یا رخت آویز، آویزان نمایید.
 • از شستن لباس های نخی با پودر های آنزیم دار بپرهیزید.
 • در ماشین لباسشویی یا شست و شو با دست از ریختن مستقیم پود روی لباس جلوگیری نمایید، پودر را با مقداری آب مخلوط کرده و بعد از چند دقیقه استفاده نمایید.
 • لباس ها را پشت و رو کرده و بعد بشویید.
 • برای بار اول لباس را به تنهایی بشویید.
 • برای تغییر رنگ ندادن و کاهش کشیده شدن لباس و همچنین افزایش عمر آن بهتر است که لباس خود را به خشکشویی بسپارید.

روش شست و شو لباس های نخی

اتو کردن لباس های نخی

یکی از خواص پارچه های نخی سخت اتو گرفتن آنهاست. پارچه های نخی به راحتی چروک می شوند اما به سختی می توان آنها را اتو کرد. برای اتو کردن لباس های نخی باید آنها حتما کمی نم دار باشند در صورت خشک بودن لباس ها اتو کردنشان خیلی سخت خواهد بود. درجه بالای اتو نیز به بافت لباس صدمه خواهد زد، پس لباس های نخی خود را به صورت مرطوب و با درجه پایین اتو بزنید.

شستن لباس نخی

لکه گیری لباس های نخی در زمان شست و شو

برای پاک کردن لکه لباس های نخی با توجه به نوع لکه مثل لکه خون، لکه آدامس، لکه چربی، لکه گل . لای روش های مختلفی وجود دارد:

 • برای حذف لکه آدامس از روی لباس باید از یک تکه یخ استفاده کرد. تکه یخ را بر محل بمالید تا آدامس برطرف شد.
 • برای رفع لکه روی لباس های سفید از سفید کننده می توان استفاده کرد.
 • برای لباس های رنگی مقدار خیلی جزئی از سفید کننده را با پودر شست و شو مخلوط کرده و در آب بریزید سپس لباس ها را چند دقیقه در آن قرار دهید تا کاملا لکه ها برطرف شوند. بعد از گذشت نیم ساعت لباس ها را آب کشی نمایید.
 • برای برطرف کردن لکه روغن و چربی از روی لباس نخی مقداری مایع ظرفشویی بر محل لکه بریزید و بعد از چند دقیقه آن را بشویید.
 • همچنین برای رفع چربی می توان از استون استفاده کرد.

نحوه شستن لباس های نخی

آبرفت لباس های نخی

پارچه ای که صد در صد نخ باشد، هر چه تار و پودش به هم نزدیک تر باشد آبرفت کمتری خواهد داشت. پارچه های بی کیفیت در زمان شست و شو تار و پودش به هم نزدیک شده و تغییر اندازه خواهند داد، اما در لباس های با کیفیت نخی این موضوع بسیار کم است.

مزایای لباس های نخی

لباس های نخی تقریبا بدون حساسیت بوده و کمترین حساسیت ها را در پوست ایجاد می کنند و سازگاری بیشتری با پوست دارند همچنین لباس های نخی باعث دفع عرق بدن می شوند و در مقایسه با سایر لباس ها بخصوص لباس های نایلونی عرق کمتری و بوی کمتری را جذب می کنند. لباس های نخی فوق العاده نرم بوده و رنگ غیر طبیعی و براق ندارند. لباس های نخی بسیار مناسب تابستان بوده زیرا امکان عبور هوا از الیاف ظریف این لباس ها وجود دارد.

انواع روش های شستن لباس های نخی

معایب لباس های نخی

لباس های که جنس آنها صد در صد نخ باشد سرع می سوزند و نم را داخل خود نگه می دارند و بعد بخار می کنند. در زمان عرق کردن اگر لباس نخی داشته باشید بعد از خشک شدن لکه ی عرق در آنها مشخص می شود. لکه ها در نور خورشید به مرور زمان زرد می شوند. لباس های نخی در مقابل نور خورشید بعد از مدتی رنگ پریده می شوند. این لباس ها اصلا کش نمی آیند و خیلی زود چروک شده و به سختی اتو می شوند و همچنین نسبت به بیشتر لباس ها گران تر هستند.

طرز شست و شو و آبکشی لباس های نخی

نکته در زمان خرید لباس

یکی از نکات مهم در مورد لباس نخی بسته بودن تار و پود پارچه (نزدیک بودن آنها به هم) و دیگری کیفیت و وزن نخ پارچه استفاده شده است. در برخی لباس ها پارچه تار و پود بسته ای دارد اما نخی که در آن استفاده شده پوک و بی وزن است که بعد از استفاده سریعا پاره می شود. پس در زمان خرید لباس اگر بیش از حد سبک بود حتما مشکلی وجود دارد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.