دسته ها
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

آیا بوتاکس در بارداری خطرناک است؟

  • مهتاب علی پناه
  • ۱ اسفند ۱۳۹۸
  • ۰

امروز استفاده از بوتاکس به یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی تبدیل شده است اما استفاده از آن در دوران بارداری خطراتی را به وجود می آورد که در این مقاله شما با هر آنچه در مورد بوتاکس در بارداری باید بدانید آشنا خواهیم کرد.

این روزها افرادی زیادی تمایل به انجام بوتاکس دارند که این کار در دوران حاملگی معایبی را به همراه دارد و متخصصان پوست تاکید دارند که زنان باردار و شیرده از تزریق بوتاکس پرهیز کنند، اگر چه بوتاکس باعث زیبا تر شدن شما می شود اما این نکته را به یاد داشته باشید که سلامت جنین مهم تر از هر چیزی در زندگی می باشد.

آشنایی با معایب بوتاکس در دوران حاملگی

این نوع جراحی زیبایی به منظور برطرف کردن چین و چروک و خطوط ریز که نشانه های پیری هستند استفاده می شود که عوارض شایع آن شامل : سردرد و یا علایمی شبیه آنفولانزا، تورم یا کبودی در محل تزریق می باشد بنابراین پیش از اقدام به بوتاکس بهتر است اطلاعات کافی در رابطه با عوارض آن در بارداری داشته باشید.

بوتاکس در بارداری و همه چیز در مورد آن

باکتری کلستریدیوم بوتولینوم سم باکتری تولید می شود که این باکتری سبب به وجود آمدن بیماری های باکتریایی بوتولیسم می شد و با نام بوتاکس در درمان های پزشکی، آرایشی و بهداشتی استفاده می گردد که مدت زمان ماندگاری آن تقریبا سه الی چهار ماه می باشد.

تزریق بوتاکس در دوران حاملگی

انجام بوتاکس در دوران حاملگی باعث به خطر افتادن سلامت جنین می شود، به همین دلیل بیشتر پزشکان و متخصصان در صورت امکان از تزریق در این دوران خودداری می کنند اگر چه هنوز گزارشی از عوارض به وجود آمده از تزریق بوتاکس در دوران حاملگی در دسترس نمی باشد اما هیچ تضمینی در رابطه با پخش نشدن این باکتری در سراسر بدن وجود ندارد و به دلیل تغییراتی از جمله : افزایش حجم خون و افزایش هورمون های بارداری، اثرات باکتری کلستریدیوم بوتولینوم در دوران حاملگی خیلی شدید تر است.

بوتاکس و اقدام برای حاملگی

بهتر است بین بوتاکس و اقدام به باردار شدن چهار ماه فاصله باشد تا خطر کمتری برای نوزاد به وجود آید اما در صورتی که به تازگی بوتاکس انجام داده اید و متوجه شده اید که باردار هستید ممکن است خطری برای جنین به همراه نداشته باشد اما به منظور اطمینان خاطر می توانید به متخصص مراجعه کنید، هنگامی که میزان کمی تزریق انجام گیرد احتمال اینکه در تمام بدن پخش شود بسیار کم است و البته توصیه می کنیم که بعد از اینکه متوجه باردار بودن خود شدید انجام این جراحی زیبایی را تا پایان دوران حاملگی و شیر دهی به تاخیر بیاندازید.

عوارض بوتاکس در بارداری

بررسی عوارض بوتاکس

همانطور که می دانید جریان خون در دوران حاملگی افزایش می یابد به همین دلیل باکتری های وارد شده به بدن خیلی سریع در خون گردش پیدا کرده و خود را به مغز رسانده و در آن پخش می شود که بنا به گفته کارشناسان علم پزشکی، جراحی زیبایی بوتاکس خطراتی را برای سلامت زنان باردار و جنین داخل رحم به همراه دارد طبق آزمایشاتی که بر روی حیوانات باردار انجام شده است عوارضی از جمله : وزن کم نوزاد در زمان تولد، زایمان زود رس، محدودیت رشد داخل رحمی، تاخیر در رشد استخوان ها و حتی مرگ جنین را به همراه آورده است که شاید در انسان برای جنین خطرات شدید تری را ایجاد کند.

تزریق بوتاکس در بارداری

سموم بوتولینوم امکان دارد در طول بارداری از جفت عبور کند و سبب مشکلاتی در جنین شوند و این احتمال وجود دارد که پس از تزریق بوتاکس آنتی بادی ها فعال شده و سبب آسیب رساندن به جنین شوند، البته به خاطر داشته باشید ممکن است واکنش های هر بدن در رابطه با تزریق بوتاکس با یکدیگر متفاوت است از این رو، استفاده از بوتاکس در طول مدت حاملگی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

بوتاکس پس از دوران شیردهی

در صورتی که مادر قصد شیر دادن به نوزاد را ندارد می تواند پس از زایمان بوتاکس را انجام دهد یا پس از قطع تغذیه کودک با شیر می تواند بوتاکس را شروع کند که بهتر است صبر کنید تا وضعیت هورمونی شما به وضعیت اولیه برگردد.

بررسی عوارض تزریق بوتاکس در دوران حاملگی

تزریق بوتاکس در دوران شیردهی

در رابطه با عوارض بوتاکس در این دوران اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد اما بهتر است این جراحی زیبایی را تا پایان دوره شیردهی به تعویق بیاندازید زیرا، بوتاکس نوعی سم است که امکان دارد از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شود.

تزریق بوتاکس در حاملگی

امیدواریم مطالعه مطلب فوق برای شما دوستان عزیز مفید واقع شده باشد در پایان پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با کودک و والدین بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.