دسته ها
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱

کاهش استرس سفر با چند اقدام ساده

 • سمیه نیک فرجام
 • ۸ اسفند ۱۳۹۸
 • ۰

این تجربه برای خیلی از ما ایجاد شده است که قبل از راهی سفر شدن اضطرابی عجیب وجودمان را فرا می گیرد و موجب می شود تا لذت سفر از یادمان برود راه های کاهش استرس سفر موجب می شود تا بتوانید کنترل بهتری بر روی شرایط داشته باشید و سفری خاطره انگیز را در کنار عزیزانتان تجربه کنید بنابراین توصیه می شود در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

ممکن است افراد زیادی تجربه استرس در طول سفر را داشته باشند علت های این امر نیز می تواند متفاوت باشد خیلی از افراد به دلیل نداشتن ایمنی جاده ها و زیاد شدن تصادفات از سفر کردن ترس دارند و برخی از افراد نیز همیشه افکاری مزاحم در ذهن آن ها وجود دارد که مانع از لذت بردن در طول سفر می شود و همواره اضطراب و نگرانی در فرد ایجاد می کند اما باید دید که با وجود چنین شرایطی چه باید کرد؟

راهی سفر شدن یک پروسه چند روزه و گاهی چند ماهه دارد جدا از این که شما سفری کاری دارید تا تفریحی باید چند روز پیش از سفر خود کارهایی را انجام دهید و مدیریت کنید که این به خودی خود می تواند در شما اضطراب ایجاد کند. آماده کردن لباس ها، لوازم ضروری و مدارک مورد نیاز ممکن است این ترس را در شما ایجاد کند که در صورت جا ماندن برخی از وسایل چه اتفاقاتی می افتد و یا اینکه اگر دیر به فرودگاه برسید چه می شود؟ اما باید بدانید که در صورت داشتن یک برنامه ریزی درست قبل از سفر می توانید استرس ها را کم کنید فقط کافی تمامی لوازم مورد نیاز را لیست کنید و از میان آن ها لوازم ضروری را بردارید. اگر تنها انجام دادن این کارها برای شما دشوار است و تا کنون تجربه ای نداشته اید می توانید از دوستان و اطرافیان خود برای این کار کمک بگیرید. اما علت های دیگری نیز برای این ترس وجود دارد علت هایی همچون هیجان مسافرت که گاهی فرد چند شب قبل از سفر نمی توان از شدت هیجان خوابی راحت داشته باشد و این خستگی در طول سفر او را آزار می دهد. با این حال تمام این ترس ها راهکاری دارند و می توانید در این مطلب و با استفاده از تکنیک هایی که بیان می شود اضطراب خود را کنترل و کم کنید.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

 کاهش استرس سفر با این راهکارها:

فرقی ندارد که سفر شما به کدام نقطه از دنیا باشد شما برای اینکه سفری راحت داشته باشید باید با برنامه ریزی پیش بروید انجام دقیق کارهای برنامه ریزی شده در زمان های معین کمک می کند تا در طول سفر استرس کمتری را تحمل کنید. خیلی از افرا می پرسند که علت استرس بی دلیل چیست و چگونه با آن غلبه کنیم ما در اینجا اشاره می کنیم که برخی از استرس ها تنها ریشه در افکار خود فرد دارند و فرد می تواند بر آن ها غلبه کند.

چگونه سفری آرام داشته باشیم

کارهای خود را دقیقه نود انجام ندهید:

اگر شما فردی مضطرب نیز نباشید باید یک برنامه ریزی انجام دهید زیرا پروسه سفر کردن پروسه ای مهم است افرادی که تمام کارهای خود را برای لحظه آخر می گذراند نمی توانند مدیریت درستی روی کارهای خود داشته باشند و در نتیجه ممکن است برخی از وسایل ضروری سفر را یاد ببرند. شما باید حداقل یک روز قبل از سفر خود برای سفرتان برنامه ریزی کنید و وسایل مورد نیاز را جمع آوری کنید برای کاهش استرس سفر و برای اینکه در طول سفر اطرافیان شما نیز راحت باشند  بهتر است یک نظرسنجی داشته باشید و وسایل مورد نیاز آن ها را نیز جمع کنید. مهم ترین وسایلی که باید به همراه داشه باشید بلیط های هواپیما و هتل، چک، پول نقد و کارت ها، لباس های مورد نیاز، دفترچه بیمه و مدارک، قرص های مسکن و داروهای ضروری و مواد غذایی که در طول سفر به دردتان می خورد و کمک می کند تا سفری راحت تر داشته باشید.

ورزش کردن:

یکی دیگر از راه های ساده و آسانی که می توانید اضطراب خود را کمتر کنید ورزش کردن است انجام دادن ورزش و برخی دیگر از فعالیت های بدنی موجب تولید و بالا رفتن سطح آندروفین در بدن می شود تولید این هورمون در بدن موجب می شود تا اضطراب ها و استرس کاهش پیدا کند. کافی است قبل از حرکت چند تکنیک ورزشی هوازی را انجام دهید ورزش های هوازی نیز از تاثیر بیشتری برخوردار هستند این ورزش ها اکسیژن کافی را به بدن می رساند و موجب می شوند تا فعالیت های مغز راحت تر صورت بگیرد.

 • چکاد بام
 • مبل و میز

راه های کاهش استرس سفر

کافئین مصرف نکنید:

برای کاهش استرس سفر برخی از کارشناسان توصیه می کنند تا از مصرف کافئین خودداری کنند زیرا مصرف مواد کافئین دار موجب افزایش اضطراب می شود همچنین خودداری از مصرف الکل توصیه می شود. برخی از افراد با مصرف اینگونه از مواد دچار حمله های کوتاه عصبی نیز می شوند حملاتی مانند سردرد اضطراب مجب ترس از سفر می شوند در عوض توصیه می شود تا آبمیوه های طبیعی و آب آشامیدنی مصرف کنید.

درباره محل سفر پرس و جو کنید:

به دست آوردن اطلاعات ضروری درباره محلی که به آن سفر می کنید می توانید ذهنیت بازتری را درباره آن شهر در اختیار شما قرار دهد نوع فرهنگ و آداب و رسوم این منطقه و جاذبه های گردشگری که دارد می تواند در داشتن یک برنامه ریزی درست در طول سفر به شما کمک کند. کاهش استرس سفر کاری دشوار نیست تنها مدیریت شما را می طلبد اگر می خواهید در طول سفر خاطراتی خوب را داشته باشید بهتر است چند روزی افکار منفی را از خودتان دور کنید و تنها به سفر خود فکر کنید.

برنامه ریزی سفر بدون استرس

ریلکسیشن:

انجام دادن فعالیت های آرامش دهنده و تکنیک های ریلکسیشن موجب از بین رفتن اضطراب های روزمرگی می شود همچنین باید توجه داشته باشید که در طول سفر نیز باید زمان کافی برای استراحت کردن را داشته باشید. انجام ورزش های یوگا، ماساژ و اسپا می تواند خستی راه را از شما دور کند و حتی در قبل از سفر نیز می توانید با انجام این تکنیک ها انرژی کافی را به دست آورید خیلی از افراد فکر می کنند برای تمام طول سفر خود باید برنامه ریزی داشته باشند و همین ممکن است برای آن استرس ایجاد کند اما نیازی به انجام این کار نیست و می توانید لحظاتی را برای اوقات خالی قرار دهید.

سفر بدون استرس

تکنیک های کاهش استرس نیز می تواند در این زمینه موثر باشد کاهش استرس با اقدام طلایی و موثر برای افراد مختلف بسیار کمک کننده است و می توانید در لینک از این تکنیک های کاربردی نیز استفاده کنید. همچنین تکنیک هایی که در این بخش به آن اشاره شده است از تکنیک های کاهش استرس سفر است که فرد می تواند از آن ها استفاده کند و اضطراب خود را کمتر کند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.