دسته ها
دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹

افزایش امنیت گوشی اندروید با ۷ اقدام اساسی که نباید از یاد ببرید

  • حکیمه فهیمی
  • 18 ژانویه 2020
  • ۰

این که گوشی اندرویدی خود را در کیف یا قاب قرار دهید برای محافظت از آن کافی نیست چرا که اگر آن را گم کنید یا به سرقت برود، اطلاعات شما در امان نخواهد بود. بنابراین با استفاده از راه هایی می توانید گوشی خود را ایمن سازید تا نگرانی کمتری در صورت گم شدن یا سرقت ان داشته باشید و همچنین از نفوذ هکرها به دستگاهتان پیشگیری کنید. در این مطلب شما را با راه های افزایش امنیت گوشی اندروید آشنا خواهید شد.

از خطراتی که ممکن است گوشی های هوشمند را تهدید کند می توان به سارقین و بدافزارها اشاره نمود. هکرها همواره در تلاش هستند تا با روشها و تکنیک های جدید به دستگاه کاربر نفوذ کرده و کنترل آن را در دست بگیرند. راههایی وجود دارد تا مانع دسترسی افراد مخرب و هکرها به اطلاعات گوشی هوشمندتان شوید یا در صورت احتمال سرقت، فرد سارق نتواند وارد دستگاه شما شود که در این مطلب با آن آشنا خواهید شد.

راه های افزایش امنیت گوشی اندروید

ارتقاء امنیت گوشی اندروید

 چنانچه گوشی اندروید دارید می توانید با استفاده از راه هایی امنیت بیشتر آن را تامین نمایید تا در صورت گم شدن یا سرقت دستگاه این نگرانی را نداشته باشید که اطلاعاتتان در دسترس افراد مخرب و سودجو  قرار گیرد. همچنین با انجام تنظیمات امنیتی دسترسی و نفوذ هکرها را به گوشی هوشمندتان محدود خواهید کرد. در ادامه با چند راه افزایش امنیت گوشی اندروید آشنا می شوید.

۱. تنظیم قفل صفحه نمایش گوشی

نحوه ایجاد امنیت در گوشی

کاربران زیادی برای اینکه سریعتر وارد دستگاه اندرویدی خود شوند هیچ گونه قفلی را روی صفحه نمایش قرار نمی دهند. اما بدانید که میزان سرقت اطلاعات از سوی بدافزارها بیشتر از میزان سرقت گوشی در خیابانهاست. بنابراین با رعایت این نکته ساده می توانید امنیت گوشی اندروید خود را افزایش بدهید. در دستگاه اندرویدی قابلیت قفل صفحه نمایش وجود دارد که برای ورود به محتوای گوشی وارد کردن آن اجباری است.

می توانید با استفاده از یکی از روشهای رمزعبور، اثر انگشت، الگو، تشخیص صدا و… قفل صفحه نمایش را تنظیم کنید. برای این کار به بخش تنظیمات رفته و از قسمت Security یا امنیت گزینه  Screen lock یا قفل صفحه را انتخاب نموده و یکی از گزینه های قفل را برای موبایل خود تعیین کنید. در گوشی هایی که به حسگر اثر انگشت مجهز می باشند، فرآیند بازگشایی قفل دستگاه راحتتر بوده  و کاربر می‌تواند با قرار دادن انگشت روی قسمت مربوطه، قفل دستگاه را باز کند.

استفاده از رمزگذاری برای امنیت گوشی

۲. استفاده از تایید دو مرحله ای

بعد از اینکه دستگاه اندرویدی خود را قفل نمودید خوب است که برای حساب کاربری های مختلف تان نیز(به ویژه گوگل) گزینه تایید دو مرحله ای را نیز فعال کنید. برای این کار به قسمت تنظیمات اکانت گوگل رفته و در بخش two-step verification  گزینه Using 2-step verification  را انتخاب نماید. بعد از طی چند مرحله از شما خواسته می شود که شماره موبایل خود را وارد کنید و در ادامه کد مخصوص را از طریق تماس تلفنی یا پیامک(کمتر از چند ثانیه) دریافت خواهید کرد.

چگونه امنیت گوشی اندروید را ارتقاء بخشیم؟

بعد از دریافت این کد آن را در محل مربوطه وارد کنید. بعد از شما سوال می شود که آیا مایلید گوگل این رایانه را یادآوری نماید تا برای هر بار ورود نیاز به ارسال کد نباشد؟ چنانچه دوست داشتید بر روی yes  کلیک کنید و در آخر گزینه تایید دو مرحله ای را فعال کنید تا کار به پایان برسد. علاوه بر این می توانید از قابلیت Google Prompt نیز استفاده کنید.

۳. فعال نمودن گزینه موقعیت یاب

چنانچه گوشی هوشمند مورد سرقت قرار بگیرد می توان با فعال بودن این گزینه می توانید آن را موقعیت یابی نمایید. برای این امر به بخش تنظیمات گوشی رفته سپس به قسمت گوگل و در ادامه بخش امنیت بروید. در این بخش دو گزینه موقعیت یابی دستگاه از راه دور (Remotely locate this device) و امکان قفل و پاک سازی دستگاه از راه دور (Allow remote lock and erase) را فعال نمایید. با انجام این تنظیمات از این به بعد اگر گوشی گم یا دزدیده شود می‌توانید موقعیت گوشی را پیدا کنید. البته برای انجام  آن لازم است که گوشی به اینترنت متصل باشد و باتری نیز روی آن باشد.

بالابردن امنیت گوشی اندروید

۴. دانلود نرم افزارها از فروشگاه معتبر

برای دانلود برنامه یا نرم افزارهای اندرویدی فروشگاه های مختلفی وجود دارد و استفاده از یک فروشگاه نامعتبر بدافزارهای اندرویدی را به دنبال خواهد داشت. گوگل به طور مستمر در تلاش برای افزایش ایمنی فروشگاه پلی ( Play Store) است. به عنوان مثال در پلی استور بخشی به نام  Google Play Protect  وجود دارد که به طور اتومات، گوشی اندرویدی شما را از نظر بدافزارهای موجود در اپلیکیشن‌ یا نرم افزارها بررسی می‌کند. برای آگاهی از فعال بودن این گزینه، به بخش تنظیمات پلی استور رفته و در قسمت  Security ، گزینه‌ی Play Protect را فعال نمایید. جهت امنیت بیشتر،  گزینه‌های Full scanning و Scan device for security threats را نیز می توانید فعال کنید.

زیاد نمودن امنیت گوشی اندروید

۵. فعال نمودن گزینه اسکن دستگاه برای تهدیدهای امنیتی

با توجه به این که گوگل همه اپلیکشن های موجود در فروشگاه پلی را بررسی میکند ولی بازهم امکان دارد اپلکیشن مخربی وجود داشته باشد. جهت این که سیستم عامل اندروید برنامه های نصب شده روی گوشی را  مورد بررسی قرار دهد. به منوی تنظیمات گوشی بروید سپس از قسمت Google گزینه Security را انتخاب و در ادامه بر روی گزینه Verify apps (بررسی اپلیکیشن ها) کلیک کنید. سپس گزینه اسکن دستگاه برای تهدیدهای امنیتی (Scan device for security threats) را فعال نمایید.به این ترتیب ، سیستم عامل اندروید عملکرد اپلیکیشن‌ های مختلف را بررسی نموده و هر  گونه عملکرد نامناسب و مشکوکی را اطلاع می دهد.

۶. به روز رسانی اپلیکیشن ها

شاید فکر کنید به روز رسانی اپلیکیشن ها چندان مسئله ای مهم نباشد و انجام آن نیز تفاوت خاصی ایجاد نکند ولی بهتر است بدانید این به روز رسانی ها ترمیم های ضروری برای رفع مشکلات امنیتی بوده که شما از آن بی اطلاعید ولی سارقان و هکرها کاملا از این موضوع اطلاع دارند. بنابراین بهتر است همواره اپلیکیشن ها را به روز رسانی کنید تا امنیت گوشی اندروید خود را افزایش دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.