دسته ها
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

چگونه بر ترس از تغییر غلبه کنیم؟

  • فاطمه فلاح
  • ۲۰ شهریور ۱۳۹۹
  • ۰

شناخت عواملی که باعث ترس از تغییر می شوند قدم موثری در راستای غلبه با این نوع از ترس است اما روش های دیگری نیز وجود دارد که به ما کمک می کند بدون ترس به سمت تغییر برویم و به جای ترسیدن، از روند تغییر لذت ببریم.

ترس از تغییر چه نتایجی در پی دارد؟ ترس های ما از تغییر کردن یکی از علت های درونی پیشرفت ما در روند زندگی است. در این مقاله به چند مورد از عوامل ترس از تغییر و راه های مقابله با آن اشاره می کنیم.

زمانی که حرف از تغییر به میان می آید اکثر افراد تجربه ها و خاطراتی را به یاد می آورند از زمانی که قصد تغییر داشته اند. چالش هایی که تغییر کردن به همراه دارد یکی از بزرگترین عوامل ترس از تغییر در افراد است. محققین علم روانشناسی تحقیق های فراوانی درباره عوامل ترس از تغییر و روش های مقابله با آن انجام داده اند. برطرف کردن ترس از تغییر اولین قدم در راه تغییر است. در ادامه با عوامل ترس از تغییر بیشتر آشنا می شوید.

 

روش های مقابله با ترس از تغییر

عوامل ترس از تغییر

۱. ترس از شکست

تجربه شکست همیشه تلخ است. همه ما تجربه جندین بار شکست را در زندگی داریم، و کاری را شروع کرده ایم که در ادامه راه آن را به علت ترس از تغییر رها کرده ایم. به یاد داشته باشید ترس از شکست دوباره در روند تغییر یکی از علت های رایج ترس از تغییر است. با این حال حقیقت این است که باید دلیل شکست خوردن را پیدا کنید، نه اینکه به خاطر شکست های قبلی خود از تغییرهای جدید بترسید.

عوامل موثر در ایجاد تغییرات در زندگی

۲. نیاز داشتن به یک ثبات درونی

ذهن ما به صورت پیشفرض تمایل به قرار گرفتن در حالت ثبات دارد. بهتر است بدانید ثبات داشتن در انجام کارها، برنامه ریزی، موفقیت و حس آرامش در زندگی تاثیر بسیار زیادی دارد. حتی شاید با خودتان بگویید: “من چرا باید تغییر کنم وقتی نیاز به ثبات دارم؟”

پرسش خوبی است، اما نه دقیقا زمانی که شما به یک تغییر اساسی در زندگی نیاز دارید. شما همیشه به حداقل یک ثبات در زندگی نیازمندید و دقیقا زمانی که در مسیر پسرفت و افول قرار گرفته اید به جای تلاش برای تغییر، دنبال پیشفرض ذهنی تان که علاقه به ثبات است می روید. بهتر است بدانید اگر چه ذهن شما همیشه در پی یک ثبات درونی است و به همین علت ترس از تغییر وجود شما را احاطه کرده است، اما ثبات در “شرایط مساعد” است که باید در پی آن باشید. از دست دادن ثباتی که به معنای راکد بودن است نگران کننده نیست و ثبات و روزمرگی نیز تفاوت های بسیار زیادی با هم دارند.

ایجاد تغییرات در زندگی با راه های ساده

۳. یا صفر یا صد

گاهی وقتی به تغییر در زندگی فکر می کنیم غرق در این خیال می شویم که بیش از حد بزرگ و دست نیافتنی هستند. در تصورات خودمان به تغییرات یک شبه و وسوسه انگیز فکر می کنیم و تغییر کردن را فقط در بهترین حالت و با بهترین نتایج قبول داریم. علاقه به بهترین بودن در ترس از تغییر نقش زیادی دارد. افرادی که همیشه به در پی بهترین بودن هستند از اینکه تغییر کنند می ترسند، زیرا می دانند بهترین بودن کار آسانی نیست و بهترین نبودن هم سخت است. فراموش نکنید تغییر در لحظه امکان پذیر نیست و بهترین تغییرات همیشه مجموعه ای از تغییرات کوچک هستند که بسیاری از افراد از آن غافل می شوند.
روش های ایجاد تغییر ذهنی

راه‌های مقابله با ترس از تغییر

شناخت عواملی که باعث ترس از تغییر می شوند قدم موثر و مفیدی در راستای مقابله با این نوع از ترس است اما راه های دیگری نیز وجود دارد که به ما کمک می کند بدون ترس به سمت تغییر برویم و به جای ترسیدن، از روند تغییر لذت ببریم.

۱. به خودمان می گوییم تغییر کردن که مسخره است.

ما به دلایل کاملا واضح و روشنی مجبور به تعامل با انسان های دیگر هستیم و یان همراهی همیشه فواید و مضراتی به همراه دارد. از اولین اتفاقاتی که بعد از تغییر کردن برای ما می افتد روبرو شدن با واکنش افراد دیگر است. ما تغییر می کنیم و دیگران خیلی سریع به طور مستقیم یا غیر مستقیم به ما می فهمانند که نظرشان درباره این تغییر چیست. همنشینی با افرادی که تغییرهای شما را به تمسخر می گیرند هیچ کمکی به شما نمی کند و تا حد زیادی به ما آسیب می رساند. اغلب بر این باورند که “تغییر کردن مسخره است” و سعی می کنند این نظر را به شما هم منتقل کنند. دوری کردن از این افراد بهترین راه برای نزدیک شدن به تغییر است. تغییر کردن تصمیم شماست و مسخره بودن تغییر نظر دیگران است و این اصلا به شما ارتباطی ندارد.
راه های مقابله با ترس از تغییر

۲. به پشت سر نگاه کنید.

بهتر است تغییر را از قدم های کوچک شروع کنید و برنامه های خیلی بزرگ و یک شبه را با یک واقع بینی دور بریزید. این یک پیشنهاد برای کمک کردن ترس از تغییر است نه برای کوچک کردن ابعاد رویاهای شما. وقتی چند مرحله از تغییرهای کوچک را پشت سر گذاشتید صبر کنید و به پشت سر نگاه کنید. حتما تاریخ مشخصی را در ذهن داشته باشید که در زمان های بعدی راحت تر اوضاع را مقایسه کنید. مطمئن باشید بدون اینکه اتفاق وحشتناکی برای شما افتاده باشد میزان قابل توجهی تغییر در اوضاع و حالات روحی شما پیش آمده است که اکنون متوجه آن نیستید. شما تغییر کرده اید و هیچ خبری از ترس نبوده است. با مقایسه شرایط قبل و بعد از “تغییرات کوچک” متوجه می شوید همانطور که در گذشته خبری از وحشت و ترس نبوده است در ادامه نیز اتفاق وحشتناکی با تغییر برای شما رخ نمی دهد.

 

عوامل موثر در ایجاد تغییرات زندگی

۳. شما قرار نیست با تغییر کردن چیزی را از دست بدهید

گاهی ترس از تغییر به خاطر چیزهایی است که قرار است از دست بدهید. تلاش کنید در قدم های نخست تغییر خطرات و ریسک ها را کم تر کنید. وقتی در پروسه تغییر چیزهای زیادی را به صورت همزمان از دست بدهید حتما تغییر وحشتناک خواهد بود.
راه های مقابله با ترس از تغییرات زندگی
برای تغییرهای کوچک برنامه ریزی کنید تا چیزهای زیاد و با ارزشی را از دست ندهید، این روش به شما آرامش و اطمینان می دهد و تغییر کردن را آسان تر می کند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.