دسته ها
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

درمان کم حرفی و روش ها و تکنیک های بهبود آن

 • سحر بهرامی مقدم
 • ۲ فروردین ۱۳۹۹
 • ۰

شاید در بین دوستان و اقوامتان افرادی باشند که در جمع های خودمانی و دوستانه همانند یک بلبل صحبت می کنند، برخی افراد با استفاده از خوش صحبتی خود نظر بسیاری از افراد را به سمت خود جذب می کنند، اما عده ای دیگر وجود دارند که از کم حرفی خود به خصوص در جمع های دوستانه رنج می برند به همین دلیل ما به شرح درمان کم حرفی پرداخته ایم تا بتوانید این ویژگی را در خود پرورش دهید.

یکی از بزرگترین مشکلاتی برخی از افراد با آن روبرو می شوند موضوع کم حرف بودن است، بیشتر افراد عقیده دارند که بزرگترین عامل کم حرف بودن کم رویی می باشد، که البته دلایل دیگری را هم شامل می شود، افراد کم حرف زمان هایی که در یک جمع قرار می گیرند احساس می کنند هیچ گونه حرفی برای گفتن ندارند، از این رو باعث می شود در این محیط ها برای مدت طولانی کاملا ساکت باشد که دیگر افراد پی به کم رویی فرد می برند به همین جهت شما می توانید برای درمان کم حرفی از تکنیک های زیر استفاده کنید. راه های درمان کم حرفی

همانگونه که در بالا اشاره کردیم کم رویی از دلایل کم حرف بودن در جمع می باشد اما در بعضی از افراد این موضوع  همیشه صدق نمی کند چرا که ممکن است این کم حرفی دلیلش کاملا ژنتیکی باشد و ربطی به کم رویی نداشته، برخی دیگر از افراد وجود دارند که به دلیل اینکه در محیط های جدید وارد می شوند و به دلیل اینکه در این جمع ها کسی را نمی شناسند کم حرف تر می شوند، البته باید گفت که پر حرفی همیشه هم خوب نیست چرا که ممکن است افراد با چشم دیگر به آن شخص نگاه کنند، شما باید یاد بگیرید که چگونه در یک جمع سنجیده و بدون بذله گویی حرف بزنید، نه آنقدر حرف بزنید که دیگران از مصاحبت با شما بیزار شوند و نه آنقدر کم حرف باشید که دیگران از حضور در کنار شما حوصله شان سر بروند، شما باید برای پیدا کردن دوستان جدید و شرکت در مشارکت های اجتماعی و به دست آوردن جرات و شجاعت باید به رفع کم حرفی خود بپردازید.

قبل از اینکه به روش های بهبود کم حرفی بپردازیم باید به این مسئله پی ببریم که آیا کم حرف بودن ذاتی می باشد؟ باید در جواب این سوال باید گفت که کم حرف بودن ممکن است ذاتی باشد اما کاملا تغییر پذیر می باشد یعنی می توان با آموزش دیدن کم حرف بودنمان درمان شود، بیشتر افراد گمان می کنند که کم حرف بودن همانند خوش صحبت بودن ذاتی می باشد که باید گفت خوش صحبتی شما وابسته به محیطی که در آن رشد کرده اید باشد یعنی شما به دلیل اینکه در خانواده ای پرورش یافته اید که فن بیان آن ها بسیار خوب بوده شما با الگوبرداری از بزرگتر خود به این ویژگی دست یافته اید، پس دیگر جای نگرانی نیست چرا که هر فردی می تواند با استفاده از تکنیک ها و آموزش های مختلف به درمان کم حرفی خود بپردازد.

راه های درمان کم حرفی

چگونه به درمان کم حرفی بپردازیم؟

در کل می توان گفت که آرام بودن و کم حرف زدن خصوصیت بدی نیست اما در برخی از مواقع می تواند چندان جالب به نظر نیاید و همین امر باعث می شود دید کمتری بر روی شما باشد، چرا که در اجتماع ها بیشتر افراد کسانی را دوست دارند که نسبت به دیگران شلوغ کار و تر و پر سر صدا تر هستند، ادامه شما را با تکنیک هایی آشنا می کنیم تا بتوانید به هنر خوش صحبتی دست یابید.

 • نهال بیبی شاپ
 • قاصدک 24

جملاتی برای آغاز حرف زدن در ذهن داشته باشید

از همین الان باید شروع کنید به همین دلیل باید خود را آماده کنید تا در مواجه باید فرد نا آشنا بتوانید بسیار خوب سر صحبت را باز کنید. زمانی که شما در یک جمع دوستانه قرار می گیرید باید صحبتتان را از یک جایی شروع کنید برای مثال شما می توانید از آن فرد تعریف کنید یا از لباس زیبایی که بر تن دارد سر صحبت را باز کنید، شما برای شروع به صحبت کردن می توانید هر چیزی را بهانه کنید تا استارت این کار را بزنید.
روش های درمان کم حرفی

هر چیزی که قصد گفتن آن را دارید را تمرین نمایید

برای تمرین بهبود کم حرفی بهتر است در ابتدا آنچه که قرار است بگویید را برای خود بر روی یک کاغذ بنویسید و سپس آن را با صدایی کاملا بلند و رسا بخوانید، کم کم سعی کنید حرکات طبیعی تری را در حین حرف زدن به خود بگیرید، آنقدر کلمات را برای خود تمرین کنید که بتوانید بدون هیچ اشکالی به صحبت کردن بپردازید. شما باید بیشتر آن چیزی را تمرین کنید که با آن روبرو می شوید.

تمرکزتان را بر روی طرف مقابل افزایش دهید

معمولا آن دسته از افرادی خجالتی و کم حرف زمانی که با فردی مواجه می شوند به جای اینکه بر روی فرد مقابل تمرکز کنند بر روی خود تمرکز می کنند زیرا تمام تلاششان برای این است که شما چه فکری راجب به آنها می کنید و ممکن است بعدا چه چیزهایی از او بگویید. که این روش کاملا اشتباه می باشد زیرا باید به طور کامل تمام حواستان را به طرف مقابل خود دهید و روی حرکات و صحبت های وی کاملا تمرکز کنید.
در واقع شما باید یاد بگیرید که شما چگونه می توانید یک شنونده عالی باشید، برای مثال باید در حین حرف زدن طرف مقابل حتما با فرد مقابل ارتباط چشمی برقرار کنید و برای اینکه بفهمد به حرف هایش گوش می دهید حرف های او را با تکان دادن سر تایید نمایید. تمامی این رفتار ها می تواند به شما در حرف زدن با دیگر اشخاص بسیار کمک کننده باشد.
چگونه فردی کم حرف نباشیم

در بحث های گروهی خودی نشان دهید

ساکت ماندن در بحث های گروهی و شرکت نکردن در آنها می تواند کار بسیار ساده ای باشد، معمولا زمانی حرف زدن در یک جمع گروهی سخت می شود که تمام افراد در این بحث هم دیگر را کاملا می شناسند، شما نباید در این گرو ها کاملا ساکت باشید و باید به هر نحوی که شده در این بحث ها شرکت کنید نظری دهید تا حضورتان در این گروه ها بی ارزش نشود. برای مثال شما می توانید با تاکید کردن حرف دیگران و درمیان گذاشتن تجربیاتتان با آنها احساس حضور مفید تری در این جمع ها داشته باشید.

از اخبار و جریانات روزانه آگاه باشید

یکی از راه های ساده درمان کم حرفی داشتن اطلاعات کافی از اخبار روز مانند اخبار های ورزشی، سیاسی، سرگرمی و همچنین برنامه های تلویزیون و حتی خواندن روزنامه می باشد، شما با آگاهی از این اخبار می توانید همیشه چیزی برای گفتن داشته باشید، البته نیازی به داشتن اطلاعات کامل و جامعی هم نیست.

هنگام تنهایی حرف بزنید

از دیگر روش های موثر برای درمان کم حرفی، حرف زدن در مواقعی می باشد که تنها هستید، از آنجایی که همیشه عادت دارید نظرات و افکار خود را در ذهنتان مرور کنید باعث می شود کم تر به حرف زدن بپردازید و به ذهن خود اجازه نمی دهید تا افکارش را بروز دهد، پس شما باید ذهن خود را عادت دهید تا آنچه که به فکرتان می رسد را باز گو کنید. سعی کنید روزانه ۵ تا ۱۰ دقیقه از زمان خود را برای این کار صرف کنید.

دلایل کم حرف بودن

شروع کننده مکالمات باشید

سعی کنید در زمان هایی که وارد یک جمعی می شوید و قصد دارید بیشتر حرف بزنید از همان ابتدا باید سر حرف زدن را باز کنید تا بتوانید در ادامه راحت تر صحبت کنید، زیرا زمانی که شما زمکانی که از راه می رسید هیچ حرف و سخنی نزنید در ادامه حرف زدن برایتان مشکل تر خواهد شد، منظور از صحبت کردن در همان ابتدا این نیست که شما یک نقش مهم را بر عهده بگیرید بلکه سوال پرسیدن در همان ابتدا می تواند موثر باشد.

روبه رو شدن با ترس ها و نگرانی هایتان

در بسیاری از موارد نشان داده شده که کم حرف بودن می تواند به دلیل ترس از طرد شدن از سوی دیگران و یا احمق فرض کردن وی منجر شود، شما باید برای درمان کم حرفی ابتدا گام به گام با ترس ها و نگرانی هایتان روبه رو شوید، بسیاری از افراد با مواجهه شدن با افراد نا آشنا و غریبه می ترسند که در این مورد باید اولین قدم ها را بردارید، سعی کنید با چند فرد نا آشنا ارتباط چشمی برقرار کنید، لبخند بزنید، سوالی بپرسید، تمام این کارها را باید زمانی انجام دهید که در یک جمع دوستانه قرار گرفتید و قصد آشنایی با ان را دارید.

نشانه ها و تشخیص کم حرفی

شناسایی تفکرات منفی

معمولا بیشترین دلیلی که باعث می شود یک فرد در یک جمع کم حرف شود تفکرات منفی وی می باشد، این افکار باعث می شود تا ما زمانی که در یک جمع هستیم از صحبت کردن خودداری کنید زیرا این افکار ذهن ماد را آشفته می کنند، در حالی که هیچ کدام از این افکار واقعیت ندارد و فقط ساخته ذهن خودمان می باشد. این افکار می توانند شامل:

مهم نبودن نظر تو، نا توان بودن از درست حرف زدن، قضاوت کردن افراد، دچار خطا و اشتباه شدن، طرد شدن و … هزاران تفکر منفی دیگر می باشد که در نتیجه فرد کم تر به حرف زدن می پردازد.

در مراسم ها جزء اولین نفرات باشید که از راه می رسید

شاید دیر رسیدن در یک مجلس می تواند برای برخی افراد پرستیژ داشته باشد اما زمانی که شما می خواهید تعاملات خود را بالا ببرید و به درمان کم حرفی بپردازید بهتر است جز افرادی باشید که زود تر از همه به مراسم می رسد، اگر شما آخر از همه برسید در آن جمعیت گم خواهید شد و دیگر نمی توانید با کسی ارتباط برقرار کنید.

کم حرفی نشانه های از کم رویی است

از طرف مقابلتان سوال بپرسید

سعی کنید سوال هایی از طرف مقابلتان بپرسید که جواب آنها بیشتر از یک بله و یا خیر است، در واقع این سوالات کمک بسیار زیادی می کند تا موقعیت های حرف زدن به وجود بیاید و حرف هایتان کش دار شود، از آنجایی که بیشتر افراد دوست دارد درباره خود و خصوصیات مفیدشان حرف بزنند بهتر است سوالات خود را در همین حیطه انتخاب کنید.

سعی کنید صحبتی تاثیر گذار داشته باشید

شما باید این نکته را بدانید که برای درمان کم حرفی خود حتما لازم نیست همانند یک فرد پر حرف و همچنین گستاخ عمل نمایید، زیرا دیگر گوشی برای شنیدن حرف های بی فایده شما وجود نخواهد داشت، سعی کنید از آن دسته از افرادی باشید که زمانی که لب به سخن می گشاید همه برای خرف زدن او ساکت شوند و به او گوش دهند، پس بهبود کم حرفی به معنای تقویت پرحرفی نمی باشد بلکه روشی می باشد برای سنجیده و عاقلانه صحبت کردن.

شما باید با توجه به موقعیت هایی که درون آن قرار می گیرید بتوانید این موضوع را تشخیص دهید که چه زمانی شنونده باشید و چه زمان سخنران باشید.

روش های روانشناسی برای درمان کم حرفی

تمرین تعامل های کوتاه

منظور از تقویت تعامل های کوتاه یک سری از رفتار هایی می باشد که شاید در قدم اول بسیار کوچک دیده شود اما کم کم قابلیت آن که اعتماد به نفس تان را شکل دهد، حال منظور از این تعاملات تعریف کردن از چیز های زیبایی که می بینید و به همان میزان هم ارزش تعریف دارد، مکالمه های کوتاه با فروشنده های مغازه ها و سوپر مارکت ها، و هزاران تعامل های کوتاه و مختصر که به مرور به درمان کم حرفی شما خواهد پرداخت و جنبه این را خواهید داشت تا فردی خوش صحبت شوید.

از مهمترین دلایل کم حرفی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بلد نبودن مهارت های ارتباطی
 • تصورات اشتباه راجب خود و دیگران
 • درون گرایی
 • نداشتن اعتماد به نفس
 • تاثیرات خانواده، مدرسه و محیط اجتماعی

علاوه بر تمامی این روش ها شما می توانید برای درمان کم حرفی خود به افزایش مهارت های کلامی تان بپردازید، همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعت بیشتر در زمینه روانشناسی بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.