دسته ها
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳

آشنایی با قلعه فلک الافلاک و تاریخچه آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲ آذر ۱۳۹۸
  • ۰

قلعه فلک الافلاک یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری ایران است که حتما تا کنون نام آن را شنیده اید و تعریف های زیادی از این قلعه به گوشتان خورده است. این قلعه یکی از آثار تاریخی دوران ساسانیان است که در شهر زیبای خرم آباد واقع شده است.

دژ شاپور یا  قلعه فلک الافلاک، از دوران ساسانیان برجای مانده است و در دوران قاجار نام این قلعه تغییر یافته است این قلعه بر بالای تپه های خرم آباد قرار گرفته است بی شک این قلعه یکی از مهم ترین و معروف ترین مکان های دیدنی خرم آباد است که باید از آن دیدن کنید. ویژگی ها و موقعیت این قلعه بسیار حائز اهمتی است چشمه گلستان که یکی از چشمه های مهم است از بخش های شمالی این قلعه عبور می کند آب آشامیدنی مردمان این منطقه از چشمه این قلعه که دارای ۴۰ متر عمق است تامین می شود و این بر اهمیت آن می افزاید. وسعت این قلعه عظیم ۵۳۰۰ متر مربع است و محیط اطراف آن نیز ۲۲۸ متر است. بلندترین دیواری که در این قلعه وجود دارد دیوار ۲۲ متری است بخش های درونی قلعه نیز بسیار مختلف است و از قیمت های مختلفی همچون ایوان و سالن تشکیل شده است که پیشنهاد می شود از نزدیک آن را مشاهده کنید.

قلعه مهم فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک در خرم آباد:

از بخش های مختلف موجود در این قلعه عظیم و باستانی می توان به سالن های بزرگ، تالارهای گوناگون، دروازه شهری، حیات خلوت و چند اتاق اشاره کر که بخش هایی از آن در دوران قاجار مرمت و بازسازی شده است. این قلعه در دوران ساسانیان محلی برای زندانی کردن اسرای روم بوده است و در قرن های بعدی محلی برای حکومت بوده است. در دوران حکومتی این محل خزانه بوده و یک مقر حکومتی به شمار می آمده است در دوره پهلوی نیز از این قلعه به عنوان پادگان نظامی استفاده شده است.

قلعه جذاب فلک الافلاک

اهمیت این قلعه به قدری است که در سال ۱۳۴۹ به عنوان یکی از آثار ملی و ارزشمند در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است همچنین برای مدتی از این قلعه به عنوان یک موزه برای نگهداری آثار ارزشمند استفاده می شده است. با توجه به مرمت هایی که در سال اخیر بر روی  این قلعه صورت گرفته است بخش های مختلفی به آن اضافه شده است که شامل موزه باستان شناسی، موزه مردم شناسی، چایخانه سنتی، فروش محصولات فرهنگی و … می باشند.

آشنایی با قلعه فلک الافلاک

آزمایشگاه مجهزی که درون قلعه قرار دارد فعالیت های متعددی بر روی این قلعه انجام داده است که دارای اهمیت است. در این آزمایشگاه کتاب های نفیس مورد بررسی و مرمت قرار می گیرند و بخش هایی از اشیای ارزشمند که از دوران اسکندر مقدونی بر جای مانده است در این قلعه نگهداری می شوند.

  •  آرون گروپس

قلعه دیدنی فلک الافلاک

جذابیت های  قلعه فلک الافلاک بی شک در نوع معماری برجسته آن نهفته است در ساخت این قلعه از سنگ و آهک استفاده شده است حمام و دیگر بخش های موجود در این قلعه برای بازدیدکنندگان جالب توجه است و آن را به یکی از دیدنی های لرستان تبدیل کرده است. گردشگران عزیز می توانند برای اقامت خود از خانه معلم های لرستان استفاده کنند که امکانات مناسبی را برای شما ارائه می دهد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *