دسته ها
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳

مبارزه با جوش صورت با انواع روش های طبیعی در خانه

 • ملیحه بال افکن
 • ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
 • ۰

درمان جوش صورت از جمله نگرانی هایی است که امروزه بسیاری از افراد با آن سر نزاع دارند و مدام به دنبال راه حل برای رفع آن هستند به همین خاطر ما در این مقاله به بیان روش های مختلفی برای از بین برد جوش های صورت خواهیم پرداخت.

هنگامی که صحبت از مشکلات پوستی به میان می آید ممکن است یکی از شایع آور ترین این مشکلات جوش ها باشند که تمامی افراد آن را در طول زندگی خود تجربه کرده اند و ما در این مقاله به بیان روش هایی برای درمان جوش صورت می پردازیم.

چگونگی درمان و مبارزه با جوش صورت

جوش از آن دسته بیماری هایی است که غدد چربی پوست را درگیر می کند زیرا منافذ کوچک روی پوست شما در زیر پوست با غدد چربی در ارتباط هستند و این غده یک ماده سبوم تولید می کند و منافذ از طریق کانال هایی به نام فولیکل با غدد در ارتباط هستند.

داخل فولیکل ها یک ماده روغنی سلول های مرده را به سطح پوست انتقال می دهد و در نتیجه یک موی نازک در سطح خارجی پوست از طریق فولیکل ها رشد می کند.

چگونگی از بین بردن جوش های صورت

هنگامی که فولیکل یک غده پوستی مسدود شود باعث رشد یک جوش خواهد شد که اغلب بر روی صورتفگردنفکمرفسینه و شانه ها رشد و مشاهده می شوند. جوش یک مشکل جدی و خطرناک نیست اما می تواند منجر به ایجاد زخم شود.

انواع مختلف جوش ها:

اکنون اطلاعات لازم در مورد جوش ها را به دست آوردید و در ادامه به بیان انواع مختلف جوش ها خواهیم پرداخت تا راحت تر و سریع تر بتوانید به را حل های آن دست پیدا کنید.

 • آرون گروپس

جوش های سر سفید:

جوش های سر سفید که به آن ها کمدون های بسته نیز گفته می شود زمانی به وجود می آیند که چربی و سلول های پوست از باز شدن فولیکل مسدود شده مو خودداری کنند؛این نوع از جوش معمولا در تمامی افراد و در هر سنی اتفاق می افتد و درمان آن چندان سخت نمی باشد.

وجود جوش های سر سفید در صورت

جوش های پاسچول:

پاسچول نوعی از جوش ها است که شباهت زیادی به جوش های سر یفید دارد البته با این تفاوت که یک حلقه ی قرمز در اطراف برآمدگی مشاهده می شود. برآمدگی این جوش با چرک سفید یا زرد پر می شود و دست کاری کردن آن باعث زخم یا تیره شدن پوست خواهد شد.

راهکارهایی برای درمان جوش ها

جوش های سر سیاه:

جوش های سرسیاه کمدون هایی هستند که در سطح پوست نیز باز می باشند و اکثر اوقات از چربی و سلول های مرده پر می شوند. رنگ بسیار نامنظم این جوش به دلیل فولیکل های مسدود شده ی مو هستند.

چگونگی در مان جوش صورت از نوع سرسیاه

کیست ها:

کیست ها ضایعات بزرگ و ضخیمی هستند که تشابه زیادی به جوش دارند با این تفاوت که بسیار دردناک هستند و بایستی توسط متخصص پوست و مو درمان شود. افرادی که دچار این نوع از جوش ها می شوند وضیتشان نسبت به سایر افراد وخیم تر است.

از بین بردن کیست های صورت

جوش های ندول:

جوش های ندول برآمدگی هایی هستند که هنگامی که مورد لمس قرار می گیرند خیلی سفت اند و در عمق پوست ایجاد می شوند و اغلب اوقات با درد شدید همراه هستند. این نوع از جوش به دلیل شرایط حادی که در پوست ایجاد می کند بایستی توسط متخصص مورد درمان قرار گیرد.

یافتن راه حل برای درمان جوش صورت

جوش های پاپول:

جوش های پاپول که بدان جوش های برجسته نیز گفته می شود از خانواده کومدون ها است که منجر به ایجاد برآمدگی هایی بر روی پوست می شوند. این نوع از جوش نسبت به لمس شدن حساس اند و با فشار دادن ممکن است به تورم شدید یا زخم شدن پوست دچار شوند.

مرطوب نگه داشتن پوست با مواد تمیز کننده

نکاتی که هنگامی بروز جوش بر روی صورت بایستی رعایت کنید:

 • بایستی حتما با یک تیم درمانی مشورت کند.
 • به هیچ عنوان جوش ها را دستکاری نکرده زیرا این کار باعث تشدید بافت های طراف و گسترش عفونت خواهد شد.
 • شستشو مداوم با صابون کمک کننده نیست.
 • بهداشت پوست خود را حتما رعایت کنید.
 • از میوه و سبزیجات سالم وتازه استفاده کنید.
 • به هیچ وجه به صورت خودسرانه اقدام به مصرف دارو یا دستکاری جوش ها نکنید.
 • برای تشخیص علل به وجود آمدن جوش بایستی به پزشک مراجعه شود.
 • ممکن است برای بررسی بیشتر نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی باشد.

بررسی های بیشتر برای یافتن نوع جوش

روش هایی برای مبارزه با جوش صورت:

برای درمان جوش صورت خود می توانید از روش های خانگی و آسان استفاده کنید که ما در ادامه به بیان این راه حل ها پرداخته ایم:

سرکه سیب برای رفع جوش صورت:

در ابتدا بایستی صورت خود را شسته و از یک حوله برای خشک کردن آن استفاده کنید. اکنون مقداری سرکه سیب را با آب مخلوط کرده و با تکه ای پنبه آغشته به این محلول قسمت آسیب دیده پوست خود را ترمیم کنید و پس از گذشت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه آن را بشویید. برای گرفتن نتیجه ی بهتر می توانید این عمل را در طول روز ۲ الی ۳ مرتبه انجام دهید.

استفاده از سرکه سیب برای درمان جوش صورت

خمیردندان :

با استفاده از تکه ای پنبه کمی خمیر دندان بر روی قسمت هایی از پوست که دچار جوش شده اند بزنید و پس از گذشت ۳۰ دقیقه آن را بشویید. توجه داشته باشید که برای نتیجه دهی بهتر بایستی در طول روز این کار را ۲ الی ۳ مرتبه انجام دهید.

کاربرد خمیر دندان برای درمان جوش صورت

تکه های یخ برای درمان جوش صورت:

یک تکه یخ را درون حوله ای بگذارید و بعد روی قسمت هایی از پوست که دچار جوش شده اند اعمال کنید و پس از چندی آن را رها کنید. توجه داشته باشید که برای نتیجه گیری بهتر می توانید از این روش در طول روز چندین بار استفاده کنید.

قرار دادن یخ بر روی مناطق آسیب دیده پوست

عسل برای درمان جوش صورت:

از آنجایی که عسل قدرت ضدعفونی کنندگی بسیار بالایی دارد استفاده از آن میتواند تمامی میکروب ها را از بین ببرد. برای انجام این روش بایستی یک تکه پنبه را با کمی عسل آغشته و بر روی مناطق پوست خود بکشید و پس از گذشت ۲۰ دقیقه آن را با آب گرم شستشو دهید.

درمان جوش های صورت با استفاده از عسل

روغن درخت چای برای درمان جوش صورت:

برای این روش شما می توانید روغن چای را با روغن نارگیل به خوبی ترکیب کنید و روی صورتتان اعمال کنید و پس از ۲۰ الی ۳۰ دقیقه آن را به خوبی بشویید(لازم به ذکر است که بگوییم از قرار دادن روغن چای بر روی پوست های حساس جلوگیری کنید).

کاربرد روغن درخت چای

آب لیمو برای درمان جوش صورت:

در ابتدا بایستی پوست خود را کامل تمیز کرده و بعد یک لیموی تازه را به دو نیم کنید و آب آن را داخل یک ظرف بریزید اکنون توسط یک پنبه آغشته به این محلول پوست خود را ماساژ داده و پس از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه آن را بشویید. برای نتیجه گیری بهتر لازم است تا این کار را در طول روز دو مرتبه انجام دهید البته لازم است بگوییم که این روش ممکن است با کمی درد و سوزش همراه باشد اما نتیجه ای غیر قابل تصور به دست خواهد آمد.

آب لیمو برای درمان جوش صورت

ماسک گوجه فرنگی برای درمان جوش صورت:

در ابتدا بایستی یک گوجه فرنگی را رنده کرده و روی پوست خود قرار دهید و پس از گذشت ۱۵ دقیقه آن را بشویید و توسط یک پد نرم مقداری تمیز کننده ملایم به پوست خود بکشید تا پوستتان خشک و تمیز شود و برای نتیجه گیری بهتر لازم است تا این کار را در روز یک مرتبه انجام دهید.

استفاده از ماسک گوجه فرنگی

جوش شیرین:

برای استفاده از ماسک جوش شیرین بایستی یک قاشق جوش شیرین را با مقداری آب ترکیب کنید و این محلول را به پوست خود بمالید و پس از ۱۵ دقیقه صورت خود شستشو دهید و حتما بعد از آن از مرطوب کننده برای پوست خود استفاده کنید. این روش را بایستی در هفته ۲ الی ۳ مرتبه انجام دهید تا نتیجه ی بهتری بگیرید.

استفاده از جوش شیرین برای درمان جوش ها

پاپایا برای درمان جوش صورت:

آب مقداری پاپایتا را گرفته و آن را به صورت مستقیم روی پوست خود اعمال کنید و پس از گذشت ۱۵ دقیقه بشویید. البته برای ضد عفونی کردن می توانید مقداری عسل نیز بدان اضافه کنید.

مصرف پاپایا برای از بین بردن جوش

ماسک خیار:

خیار نه تنها یک منبع ویتامین A،C،E و پتاسیم محسوب می شود بلکه باعث ایجاد نرمی و رطوبت پوست نیز می شود. برای این روش بهتر است تا یک خیار را خورد کرده و روی پوست خود قرار دهید و پس از گذشت یک ساعت آن را بشویید. همچنین شما می توانید یک خیار را رنده کرده و روی پوست خود قرار دهید و پس از ۱۵ دیقیه اقدام به شستشوی آن کنید این روش باعث از بین رفتن باکتری و کثیفی های پوست خواهد شد.

استفاده از خیار برای درمان جوش صورت

استفاده از نعناع :

نعناع یک گیاه مناسب برای بسته شدن منافذ پوست و کاهش روغن محسوب می شود.

کاربرد نعناع در بهبودی سلامت پوست

به همین خاطر تنها لازم است تا ۲ قاشق نعنای تازه را به خوبی خورد کرده و با مقداری ماست ترکیب کنید و روی پوست خود قرار دهید و پس از گذشت ۱۰ دقیقه بشویید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *