دسته ها
دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰

آشنایی با عوارض استرس و تاثیرات مخربی که استرس بر جسم و روح شما می گذارد

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۴ آبان ۱۳۹۸
  • ۰

بسیاری از افرادی که دچار استرس هستند دارای مشکلات و عوارض استرس نیز می باشند همانطور که می دانید استرس روح و جسم فرد را تحت تاثیر خود قرار می دهد و مشکلاتی از این قبیل را برای او به همراه دارد که باید کنترل شوند.

روش های درمانی اضطراب و استرس به فرد کمک می کنند تا پیامدهای استرس و مشکلات ناشی از آن را بکاهد زیرا همانطور که می دانید استرس به خودی خود دارای مفهوم نمی باشد بلکه با وجود عوارض، همچنین مشکلاتی که به دلیل بروز آن ایجاد می شود نیز ختم می گردد. با وجود اینکه در زندگی امروزه افراد متعددی با مشکلات استرس و اضطراب دست و پنجه نرم می کنند می توان به اهمیت این مقاله و بررسی های آن تاکید نمود. در رابطه با استرس مقالات متعدد دیگری نیز ارائه شده اند که هر یک در زمینه های مختلفی همچون علت های استرس، پیشگیری از استرس و درمان استرس به مطالعه پرداخته اند ما نیز در این مقاله به شرح و تفصیل تاثیرات استرس و مشکلات ناشی از آن  و همچنین راه های کنترل آن خواهیم پرداخت. شما عزیزان برای مطالعه و افزایش آگاهی در این زمنیه می توانید در ادامه این مقاله همراه ما باشید و نظرات خود را در این زمینه بیان نمایید.

کنترل و کاهش عوارض استرس:

استرس  واکنش روحی و جسمی است که ما نسبت به محرک های محیطی و درونی نشان می دهیم هر چند که استرس با یک فرایند بیولوژیکی و شیمیایی نیز ارتباط دارد با کنترل خود فرد نیز می توان آن را مهار کرد. عوارض ناشی از استرس در زندگی اجتماعی و فردی بسیار متعدد است و همه ما به خوبی متوجه این موضوع هستیم که پیامدهای استرس تا چه میزان می تواند کیفیت زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار دهد و این بزرگ ترین عارضه ناشی از استرس در زندگی ها است. اما جدای از این استرس عوارض غیر قابل پیش بینی دیگری نیز دارد که در زیر به آن ها خواهیم پرداخت. استرس در بخش های مختلفی از زندگی فرد تاثیرگذار است و تاثیرات آن در هیجانات، خلق و خوی، بدن و … دیده می شود که در ادامه به تاثیرات استرس در هر یک از این زمینه ها اشاره می شود.

تاثیر استرس بر روی هیجان:

یکی از مشکلات استرس تاثیر آن بر هیجانات انسان است افراد زمانی که دچار استرس می شوند با آشفتگی های رفتاری و خلقی همراه هستند آن ها در این شرایط نمی توانند خودشان و محیط را کنترل کنند و به سرعت نسبت به آن ها واکنش نشان می دهند در حقیقت فرد این شرایط نمی تواند منطقی و درست فکر کند. کنترل استرس با توصیه های ساده که در این مقاله به آن ها اشاره می شود نباید دور از توجه شما عزیزان باشد و با تکیه به آن ها می توانید مشکلات خود را کنترل کنید.

تاثیر استرس بر روی بدن:

استرس مشکلات جسمی متعددی را نیز به همراه دارد افرادی در شرایط استرس زا قرار می گیرند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند. این افراد به مرور زمان دچار مشکل کم خوابی، کم اشتهایی، مشکلات معده و … می شوند که از عوارض استرس در زندگی امروزه می باشد.

مقابله با عوارض استرس

تاثیر استرس بر فکر:

استرس افکار شما را تحت تاثیر قرار می دهید و شما را به سمت افکار منفی سوق می دهد بیشتر افرادی که درگیر استرس هستند افکاری آشفته دارند و در مسائل مختلف نگرانی همیشگی دارند. فراموش کاری،نداشتن تمرکز کافی، بدبین بودن و … از دیگر تاثیراتی است که استرس بر روی افکار فرد خواهد داشت.

  • کالا چیو

تاثیر استرس در رفتار:

از دیگر پیامدهای استرس می توان به تاثیرات آن بر روی رفتار فرد تاکید داشت زیرا استرس موجب می شود تا فرد واکنش هایی نیز در رفتار داشته باشد که شامل پرخاشگری و مصرف دخانیات می باشند. داشتن عادت های رفتاری همچون جویدن ناخن، حرف زدن با خود و … از دیگر تاثیرات روانی در رفتار است. استفاده از راهکارهای کاهش استرس در این زمینه ها می تواند برای شما بسیار کمک کننده باشد و برای کاهش تاثیرات استرس ناچارا باید از این تکنیک ها استفاده کنید.

پیری:

یکی دیگر از تاثیراتی که استرس می تواند بر روی سیستم بدن شما داشته باشد پیری زودرس است زیرا استرس به لحاظ بیولوژیگی نیز می تواند تاثیرات متعددی بر روی زیبایی و سلامت شما داشته باشد بنابراین می توان به پیری نیز به عنوان یکی دیگر از مشکلات استرس اشاره نمود.

همانطور که می دانید این عوارض در بلند مدت بروز پیدا می کنند هر چند برخی از این تاثیرات در کوتاه مدت نیز نشان داده می شوند اما این عوارض اگر پیشگیری نشوند ممکن است در درازمدت موجب افسردگی، مشکلات قاعدگی، مشکلات گوارشی، مشکلات روحی، اضافه وزن و … شوند.

مشکلات استرس را کنترل کنید

حال باید با استرس و مشکلات استرس چه کرد؟ این سوالی است که ذهن خیلی ها را به خود جلب می کند و بسیاری از افراد به دنبال یافتن راهکارهایی برای کنترل استرس و پیامدهای ناشی از آن هستند. اما پیش از هر چیز باید بدانید که ابتدا نیاز است تا استرس خود را کنترل کنید و در این صورت درگیر مشکلات ناشی از آن نیز نخواهید شد. برای اینکه بتوانید استرس خود را کنترل کنید بهتر  است تا از تکنیک های زیر استفاده نمایید:

  • به دنبال علت های ایجاد کننده استرس بگردید.
  • افکار خود را کنترل کنید و در جهت مثبت سوق دهید.
  • مدیریت کافی داشته باشید.
  • تکنیک های مقابله با استرس را بیاموزید.
  • نفس عمیق بکشید.
  • بر افکار منفی غلبه کنید.

مشکلات ناشی از استرس

برخی از خود سوال می کنند که علت استرس بی دلیل چیست؟ اصلی ترین علت های این مشکل داشتن افکار منفی و نداشتن اعتماد به نفس می باشد. این افراد باید نوعی بی اعتنایی به عوامل استرس زا در زندگی خود داشته باشند زیرا در غیر این صورت ذهن آن ها درگیر شده و با نوعی دیگر از پیامدهای استرس مواجه می شوند.

در این مقاله به راه های متعددی برای کنترل کردن استرس اشاره شده است همچنین با اشاره به عوارض ناشی از استرس گاهی شما عزیزان را در این مورد بالا برده ایم و از این طریق کمک می شود تا با آگاهی بیشتر بتوانید این مشکلات را کاهش دهید و مانع شیوع بیشتر آن ها نیز بشوید. همانطور که می دانید در این زمینه مقالات متعددی ارائه شود و مجله آرگا نی در بخش های روانشناسی به بحث های مختلفی در زمینه استرس پرداخته است که مقالات مفیدی نیز ارائه شده است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.