دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

کهیر در کودکان چه علائمی دارد؟ و چگونه درمان می شود؟

 • فاطمه میرزایی
 • ۲۰ آذر ۱۴۰۱
 • ۰

کهیر یک بیماری آلرژیک مزمن و یا حاد است که به شکل ورم دانه ها و برجستگی هایی بر روی پوست ظاهر می شود که با قرمزی و خارش زیاد پوست همراه است، در ادامه با عارضه کهیر در کودکان آشنا خواهید شد.

کهیر یکی از مشکلات شایع در بچه ها و نیز بزرگسالان است که با علائمی مانند قرمزی، خارش و تورم همراه است و معمولا در اثر حساسیت های غذایی و واکنش های آلرژیک ناشی از مصرف برخی مواد خوراکی و یا خوردن داروهای خاص ایجاد می شود، برای آشنایی بیشتر با بیماری کهیر در کودکان و شیوه های درمان آن می توانید این مطلب را تا پایان مطالعه نمایید.

کهیر در کودکان و راه های درمان آن

عارضه کهیر در بین کودکان بسیار شایع است به طوری که در حدود ۲۵ در صد آنها حداقل یکبار می توانند به این مشکل دچار شوند. کهیر به صورت نواحی متورم با حاشیه های قرمز رنگ، در اندازه های مختلف بر روی قسمت هایی از پوست بدن دیده می شود که با خارش همراه است.

کهیر در کودکان

هنگامی که کودکان در معرض برخی محرک های حساسیت زا، عفونت، دمای هوای آلوده، استرس زیاد و مواردی از این قبیل قرار می گیرند، برخی سلول های موجود در بافت پیوندی بدن، ماده هیستامین از خود ترشح کرده که این ماده منجر به نشت مایعات رگ های خونی کوچک به زیر پوست شده و به این صورت برآمدگی های صورتی رنگ یا قرمزی به نام کهیر ایجاد خواهند شد که همانطور که گفتیم با خارش زیادی همراه هستند. در زیر به برخی علل اصلی کهیر در کودکان اشاره می کنیم.

کهیر کودکان

 • تماس با حیوانات خانگی و غیر خانگی
 • گزیدگی و نیش حشرات
 • عفونت های ویروسی
 • گرده های گیاهان
 • مصرف مواد شیمیایی مثل صابون ها، مواد شوینده، لوسیون ها و …
 • حساسیت به مواد غذایی مثل شیر، غذا های دریایی، انواع آجیل

همچنین دلایلی مثل اضطراب و استرس، برخی عفونت های میکروبی، ورزش کردن، حساسیت های دارویی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید اگر چه چندان رایج نیستند، ولی می توانند منجر به ایجاد کهیر در بچه ها شوند.

 • آرون گروپس

انواع کهیر در کودک

کهیر معمولا به دو دسته حاد (کوتاه مدت) و مزمن (بلندمدت) دسته بندی می شود و بر اساس مطالعات انجام گرفته کهیر مزمن اغلب به صورت روزانه بوده و معمولا به مدت شش هفته به طول می انجامد که با خارش همراه است، حال هر ناحیه از بدن که کهیر بزند در کمتر از ۲۴ ساعت بهبود پیدا خواهد کرد، در حالی که اثری از رنگ پریدگی و یا کبودی از آن دیده نمی شود.

توجه داشته باشید که اگر کهیر بیشتر از یک ماه به طول بیانجامد و یا اینکه در طی زمان مجدداً بروز پیدا کند، لازم است حتما به یک متخصص آلرژی مراجعه شود تا از طریق انجام معاینات پزشکی و بررسی سابقه بیماری های پوستی بتوان دلیل بروز علائم کهیر را تشخیص داد.

کهیر زدن کودکان

برای بهبود کهیر های مزمن نیز می توانید به توصیه پزشک از دارو های آنتی هیستامین که البته می توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد، استفاده نمود، توجه داشته باشید که بدن همه کودکان به دارو های مشابه پاسخ یکسان ندارند.

می توانید با پزشک تان برای یافتن یکی از موارد درمانی مناسب برای کودک تان مشورت نمایید، در صورتی که آنتی هیستامین مورد استفاده شما خواب آور نباشد، پزشک می تواند یک آنتی هیستامین قوی تر و یا داروی مناسب دیگری و یا اینکه ترکیبی از دارو ها را پیشنهاد دهد.

در برخی وارد نادر نیز احتمال دارد پزشک, یک قرص یا شربت استروئیدی برای درمان حساسیت های پوستی تجویز نماید که اغلب این درمان تنها برای یک دوره کوتاه مدت مثلا ۲ تا ۵ هفته انجام می گیرد تا از این طریق از عوارض جانبی استروئیدی خطرناک پیشگیری شود.

درمان کهیر در بچه ها

گاهی مواقع، کهیر ممکن است به صورت خیلی محدود بروز کرده و هیچ علائمی نیز دیده نشود، بنابراین علت کهیر می تواند ناشی از حساسیت کودک به مواد شیمیایی محرک، گرده  گیاهان و یا بزاق حیوانات باشد، حال برای درمان کهیر در این موارد لازم است، پوست کودک را بشویید و برای رفع خارش، از کمپرس سرد استفاده کنید، زیرا از طریق شست و شوی دست و صورت با آب سرد می توان تا حدی خارش را بهبود بخشید، البته توجه داشته باشید، آب زیاد سرد نباشد. همچنین برای التیام کهیر، از پوشانیدن لباس تنگ، به خصوص در قسمت کهیرزده خودداری کنید.

کهیر در بچه ها

در صورتی که کهیر در بدن کودک پخش شده و میزان خارش آن آزار دهنده باشد، می توان هر ۴ یا ۶ ساعت به وی دیفن هیدرامین دهید، البته این مقدار دارو در صورتی که کودک بالای یک سال سن داشته و علائم شدید دیگری نیز در بدنش ظاهر نشده باشد، تجویز می شود، اما اگر علائمی که در پایین ذکر کرده ایم، در کودک دیده شود، حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

 • بروز تب یا درد مفاصل
 • پخش شدن کهیر در تمام نقاط بدن
 • التهاب در ناحیه چشم و دهان در اثر کهیر
 • عدم انجام فعالیت ها و کار های عادی در اثر کهیر
 • بروز کهیر بعد از مصرف داروی بدون نسخه و یا مواد غذایی (میوه)، در حالی که علائم دیگری ندارد.

والدین کودک، در صورت مشاهده علائم زیر باید حتما وی را سریعا به نزد پزشک ببرند :

 • کودک زیر یک سال دارد و کهیر در تمام بدنش پخش است.
 • کهیر در اثر مصرف داروی تجویز شده، بروز کرده باشد.
 • کهیر در اثر مصرف خوراکی هایی مثل غذا های دریایی، تخم مرغ و آجیل ایجاد شده باشد.
 • کودک مبتلا به کهیر بی حال و بیمار به نظر می رسد.

بیماری پوستی در کودکان

اگر علائم زیر در کودک مشاهده شود، اورژانسی بوده و باید سریع به مرکز فوریت های پزشکی رسانده شود :

 • خس خس سینه کودک و یا اختلال در تنفس
 • سرفه و گرفتگی صدا
 • مشکل در بلع و ترشح بزاق دهان، ضمن اینکه نمی تواند به درستی صحبت کند.
 • قرار گرفتن کودک در معرض یک ماده حساسیت زا
 • داشتن علائمی مثل سرگیجه، غش و یا از دست دادن هوشیاری

طول مدت بیماری کهیر در بچه ها

مدت زمان بهبود این بیماری از چند ساعت تا چند روز به طول خواهد انجامید، اما همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، در صورت نگرانی و شدت علائم باید حتما کودک را به نزد پزشک ببرید و انجام راهکار های زیر با توصیه پزشک می تواند در رفع خارش پوست موثر باشد :

استفاده از آنتی هیستامین مخصوص کودکان به منظور رفع خارش و درمان التهاب می تواند مؤثر باشد، البته توجه داشته باشید، هیچگاه سرخود از این دارو ها استفاده نکنید و حتما مصرف آن با تجویز پزشک باشد.

کهیر در کودکان+عکس

در صورتی که با توصیه پزشک به کودک خود، آنتی هیستامین خوراکی داده اید، اما هنوز مشکل برطرف نشده و یا آنتی هیستامین موجب خواب آلودگی زیاد وی می شود، با پزشک حتما مشورت کنید و در مورد گرینه های دیگر سوال نمایید.

گاهی مواقع، کهیر فقط در یک سمت از بدن کودک ظاهر می شود که آن ممکن است در اثر قرار گرفتن وی در معرض مواد حساسیت زا باشد، بنابراین برای درمان آن باید لباس کودک را عوض کرده و بدنش را با آب و صابون بشویید.

برای رفع خارش بدن کودک می توانید از لوسیون کالامین استفاده کنید، به این صورت که با استفاده از مقداری پنبه آن را به صورت ضربه ای بر روی کهیر بمالید، همچنین استفاده از پماد هیدروکورتیزون و یا ترکیب جوش شیرین و آب می تواند در این زمینه مؤثر باشد، البته حتما استفاده از این دارو ها با مشورت پزشک باشد.

راهکار مؤثر دیگر برای رفع خارش در اثر مواد آلرژی زا، حمام کردن با آب سرد به مدت ۱۰ دقیقه است، مواظب باشید، آب خیلی سرد نباشد تا کودک سرما بخورد. در پایان امیدواریم، مطالعه این مطلب از سلامت کودک برای خوانندگان این بخش سودمند واقع شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *