دسته ها
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

راه های کنترل خشم و مدیریت آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۷ مهر ۱۳۹۸
  • ۰

همه ما در زندگی با مواردی که موجب برانگیختن خشم ما شده اند رو به رو شده ایم و در این زمان به دنبال راه های کنترل خشم هستیم تا بتوانیم آن را مدیریت کنیم این شیوه ها متعدد هستند و با اصول و راهکارهای مختلفی ارائه می شوند.

عصبانیت و خشم یک واکنش عاطفی ساده است که در هنگام بروز مشکل و اتفاقات بسیاری از ما به آن متکی می شویم اما ممکن است برخی از افراد در چنین شرایطی کنترل خشم خود را از دست بدهند و اتفاقات ناگوارتری ممکن است پیش روی آن ها باشد به همین استفاده از روش های کنترل خشم موجب شده تا میزان پرخاشگری در جوامع رو به کاهش باشد که این آمار بسیار رضایت بخش هستند. در اینجا سوالاتی از این قبیل ذهن مخاطبان را به خود مشغول می کند که آیا می توان خشم خود را کنترل کرد؟ چرا دچار خشم می شویم؟ چگونه در لحظه خشم خود را کنترل کنیم و سوالاتی دیگر که پاسخگویی به آن در بسیاری از مقالات مورد بررسی قرار گرفته و با نتایجی مثبت همراه بوده است.

آموزش طلایی راه های کنترل خشم:

گام هایی که برای کنترل کردن عصبانیت باید بردارید به شکلی اصولی و کاربردی مورد استفاده هستند کنترل کردن عصبانیت ممکن است کاری دشوار باشد اما غیر ممکن نخواهد بود در این راه با صبر و استقامت بیشتر می توانید عصبانیت خود را به راحتی کنترل کنید. در این مقاله به ترتیب گام های اساسی کنترل کردن خشم را برای شما عزیزان ارائه می دهیم اما بیش از هر چیز باید توجه داشته باشید که میل و خواست شما برای کنترل کردن عصبانیت در موقعیت های حساس جلو تر از این گام ها است.

خشم خود را کنترل کنید

شناسایی کردن علت های بروز خشم:

در هر فردی برخی از علت های خاص هستند که موجب بروز پرخاشگری خواهند شد شناسایی این علت ها کمک زیادی به کنترل خشم می کند. برای اینکه این کار را به راحتی انجام دهید می توانید از خودتان سوال کنید که چه چیزهایی موجب برانگیختن خشم شما می شوند این تکنیک اولین گام و یکی از راه های کنترل خشم می باشد.

پیدا کردن جایگزین مناسب:

در هنگام عصبانیت به جای خشم سعی کنید یک ویژگی مثبت را در خود تمرین و تداعی کنید به عنوان مثال نشستن یا کتاب خواندن یک جایگزین مثبت در هنگام عصبانیت است البته این زمانی کارساز است که شما از شرایط خودتان عصبی هستید و با شخصی درگیری لفظی نداشته باشید. در مواقعی که خشمگین نیستید این جایگزین مثبت را تمرین کنید به شکلی که در زمان پرخاشگری و عصبانیت این رفتار یک عادت برای شما باشد.

  •  نهال بیبی شاپ

تغییر تجربه:

یکی از راه های کنترل خشم، تجربه های منفی خود را تغییر دهید و به سراغ ساختن تجربه های مثبت بروید زیرا فکر کردن به تجربه های منفی می تواند برای شما استرس ایجاد کند. دیگر وقت آن است که حساسیت های خود را کنترل کنید شما باید توانایی خود را در این زمینه به خوبی افزایش دهید.

حرف های منفی ممنوع!

توجه به این نکته که منفی بافی خود عامل مهمی برای پرخاشگری است بسیاری از موانع را برای شما روشن خواهد کرد جالب است بدانید همان چیزهایی شما را ناراحت می کنند که در تخیلات منفی شما وجود دارند و شما از آن ها آزرده می شوید.

راه های کنترل خشم

گذشته را فراموش کنید:

در این گام از به کار بردن روش های کنترل خشم فراموش کردن گذشته است زیرا بسیاری از افراد در مواقعی که خشمگین می شوند اتفاقات گذشته را به حال ربط می دهند و این موجب می شود تا عصبانیت آن ها دو چندان شود. گذشته هیچ تاثیری در حال و آینده شما نخواهد داشت و تنها استراتژی که در رابطه با آن می توانید اتخاذ کنید بی توجهی و گذر از آن است.

نفس عمیق بکشید:

یک تکنیک بسیار کاربردی و موثر که در مواقع خشم می توانید از آن استفاده کنید نفس عمیق کشیدن است همچنین این تکنیک می تواند یک جایگزین رفتاری مناسب باشد که به عنوان یکی از روش های کنترل خشم باید به آن اطمینان داشته باشید. به لحاظ فیزیولوژیکی نیز تنفس عمیق می توان اکسیژن بیشتری را به مغز برساند و در نهایت فرایند تفکر کردن بهتر انجام می شود.

شمارش:

شاید با این شیوه آشنایی داشته باشید، شمارش از ۱۰۰-۱ تمرکز شما را بیشتر خواهد کرد همچنین شمارش معکوس نیز می توان با بالا بردن فرایند مغز خود را از تنش و خشم دور کرد.

توجه به حال:

یکی دیگر از شیوه های کنترل خشم، توجه به زمان حال است زیرا زمان حال تنها لحظه ای است که استرس را از شما دور می کند و اغلب ما با فکر کردن به گذشته و آینده است که دچار استرس و خشم می شویم.

خشم را کنترل نمایید

ماساژ:

ماساژ دادن، ورزش کردن و مدیتیشن می تواند یکی دیگر از راه های کنترل خشم باشد که با استفاده از آن می توانید آرامش بیشتری پیدا کنید. ماساژ دادن سر و گردن از مهم ترین عضلات هستند که به آرام سازی شما بیشتر کمک می کند و موجب رهاسازی درد و خشم خواهد شد.

موسیقی گوش دادن:

موسیقی برای بسیاری از ما آرامش دهنده است و این به این خاطر است که می توانیم با موسیقی ارتباط برقرار کنیم احساساتی از قبیل غم، اندوه، ناامیدی و حتی خوشحالی از میان موسیقی به فرد منتقل خواهد شد بنابراین بهتر است از آن به عنوان یکی از روش های کنترل خشم برای خوشحال کردن خود استفاده کنیم.

بخشش:

یکی از عواملی که موجب عصبانیت و برزو پرخاشگری در فرد خواهد شد عدم نارضایتی از اطرافیان است و یا اینکه ممکن است شخصی شما را عصبانی کرده باشد. در اینجا پیشنهاد می شود تا بخشش را سر لوحه خود کنید زیرا با بخشیدن می توانید لذت آرامش را بیش از هر کس به خودتان هدیه دهید.

شیوه های کنترل خشم

تقویت مهارت گوش دادن:

مهارت گوش دادن به شما کمک می کند تا شما نسبت به افکار و عقاید دیگران احترام بگذارید و با بیشتر شدن همدلی ها موجب می شود شما در مواقع ناگوار و دعوا کمتر دچار پرخاش و عصبانیت شوید.

لزومی وجود ندارد که از تکنیک های فوق استفاده کنید زیرا در بسیاری از موارد فرد خود می تواند بهترین راه های کنترل خشم را برای خود استفاده کند زیرا شناخت بیشتری نسبت به خود و خواسته هایش دارد. برای مثال برخی با گوش دادن موسیقی می توانند به آرمش برسند و خشم خود را کنترل کنند اما برخی دیگر استفاده از این تکنیک دوست ندارند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.