دسته ها
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲

تقویت اعتماد به نفس با روش های اصولی و موفقیت آمیز

  • سمیه نیک فرجام
  • ۳ مرداد ۱۳۹۸
  • ۰

اعتماد به نفس یکی از مهارت های اساسی است که مرز میان موفقیت و انزوا در افراد است این مهارت به قدری دارای اهیت است که بسیاری از روانشناسان به دنبال راه هایی برای تقویت اعتماد به نفس هستند تا بتوانند مهارت فرد را بالا ببرند.

اعتماد به نفس داری تعابیر مختلفی است و از قرن بیستم به آن تاکید شده است و در بسیاری از مقالات درباره آن مطالب مختلفی را مطالعه کرده ایم و می دانیم که راه های مختلفی نیز برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارد اما چه می شود که با وجود این همه توصیه و راهکارها هنوز برخی از ما قدرت بالا بردن اعتماد به نفس نداریم؟ یکی از اساسی ترین پاسخ هایی که می توان در رابطه با این سوال در نظر گرفت این است که اینگونه از افراد در اولین گام شناخت و آگاهی کافی از خود ندارد و به همین جهت است که نمی توانند با استفاده از این راهکارها به موفقیت برسند و دچار شکست می شوند.

چگونه اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم

تکنیک های کاربردی تقویت اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یک نقطه قوت اساسی در افراد موفق است که موجب می شود تا با وجود مشکلاتی که در زندگی با ان مواجه هستند دست از تلاش خود برندارد و علت این امر شناخت توانایی ها و خودباوری است که فرد را به سمت هدف سوق می دهد زیرا این توانایی را در خود می بیند که به هدف غایی خود دست پیدا کند. در این راستا سوال های متعددی در ذهن افراد جاری است مثل اینکه: چرا برخی از افراد دارای اعتماد به نفس هستند؟ کودکی چه میزان تاثیر در داشتن اعتماد به نفس دارد؟ و …

کودکی هر فرد شکل دهنده شخصیت درونی و خودپنداره او است بنابراین به جد می توان گفت که تربیت خانوادگی در افزایش و رشد خودپنداره و در نهایت اعتماد به نفس هر فرد تاثیرگذار است. راهکارهایی که برای بالا بردن اعتماد به نفس ارائه می شود شامل راهکارهای بیرونی و درونی هستند به عنوان مثال در صورتی که با استفاده از تکنیک های خود پنداره اعتماد به نفس خود را تقویت کنید از راهکار درونی بهره جسته و در صورتی که از لباس های مرتب استفاده کنید یک راهکار بیرونی را انتخاب کرده اید. اینگونه از راهکارها کم نیستند و در بسیاری از مقالات به آن ها اشاره شده است بنابراین در اینجا برای استفاده از این راهکارها ابتدا باید خودتان خواستار بالا بردن اعتماد به نفس باشید.

مثبت اندیش باشید:

یکی از گام های اساسی که در این زمینه توصیه می شود تا از آن استفاده کنید مثبت اندیشی در زندگی است شما تا زمانی که درباره خودتان و اطرافیانتان مثبت فکر می کنید و به خودتان ایمان دارید دارای اعتماد به نفس هستید. سعی کنید تا در تمام لحظات زندگی خود لبخند بر لب داشته باشید و از زندگی خود نهایت لذت را ببرید تا از این طریق به افزایش اعتماد به نفس خود کمک کنید.

 تقویت اعتماد به نفس

عمل گرایی کنید:

برای اینکه توانایی های خود را بیشتر باور داشته باشید باید ایده های خود را در حیطه عمل قرار دهید مهم نیست که در کارهایتان با شکست رو به رو می شوید مهم این است که با انجام کارها می توانید به نقاط قوت و ضعف خود پی ببرید و برای انجام کارهایی در آینده برنامه ریزی بیشتری داشته باشید.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

از سوی دیگر با عمل گرایی می توانید ترس های خود را از بین ببرید و در نهایت با این کار موجب تقویت اعتماد به نفستان خواهید شد.

جسور و قاطع باشید:

همیشه یک سخنران خوب با یک ریتم و اعتماد به نفس بالایی صحبت می کند سعی کنید در صحبت کردن تاثیر گذار باشید و شمرده شمرده و با مکث حرف بزنید لحن جسورانه ای را برای صحبت کردن انتخاب کنید تا اعتماد به نفس خود را تمام و کمال نشان دهید شما برای اینکه مورد توجه باشید باید سعی کنید زیاد هیجان زده و عصبی نباشید و زیاد از حد نخندید.

نگرش داشته باشید:

همیشه سعی کنید لبخند از لبانتان نیوفتد این باعث می شود حس بهتری نسبت به خود داشته باشید و اطرافیان را بیشتر به خودتان جذب کنید. هدف ها و موفقیت های خود را برای خودتان مشخص و مدنظر داشت باشید تا در انجام کار های خود موفق تر عمل کنید و از این طریق به تقویت اعتماد به نفس کمک کنید.

دستیابی به اعتماد به نفس

کارهایی که به آن علاقه مندید را انجام دهید:

برای خود در یک دفترچه کوچک لیستی از علاقه های خود را یادداشت کنید تا به آن ها با برنامه ریزی عمل کنید لیستی از ورزش مورد علاقه، فیلم مورد علاقه ، برنامه تلویزیونی و غذای مورد علاقه و … این کار می تواند شما را آدمی شاد تر و با اعتماد به نفس بالا نشان دهد همیشه با خود بگویید من بهترین لیست از علاقه مندی را برای خود فراهم کرده ام.

خود را لایق بهترین ها بدانید:

همیشه برای تقویت اعتماد به نفس، خود را لایق بهترین چیزها بدانید و به خودتان بگویید من لایق بهترین از این ها هستم و می توانم از این بهتر باشم همیشه آماده باشید که اشتباهات را بپذیرید به غرایزتان اعتماد کنید وقتی او می گوید بهترین ها مال توست و تو لایق بهترین هستی آن را دست کم نگیرید هیچ کس نمی تواند آنقدر ضعیف باشد که بگوید من دارای اعتماد به نفس نیستم پس آن را به راحتی با اینکه شما لایق بهترین ها هستید تقویت کنید.

رشد اعتماد به نفس

فرصت طلب باشید:

از تمامی فرصت های کوچک و بزرگ خود در زندگی استفاده کنید از امور ناخوشایند در زندگی پرهیز کنید هیچ فردی در زندگی مستقل نیست پس سعی کنید در جهان اطرافتان بهترین تصمیم گیری و فرصت را انتخاب کنید سرتان را بالا بگیرید و به فرصت های زندگیتان نگاه کنید.

کارهای بزرگ انجام دهید:

برای داشتن زندگی بهتر و تقویت اعتماد به نفس کار های بزرگ را به تعویق نیندازید و هر چه زود تر آن ها را انجام دهید هر چه دیر تر انجام دهید از اعتماد به نفس شما کاسته و به ترس و استرس تبدیل می شود پس با زمان بندی دقیق به آنها بپردازید.

خودتان را سر زنش نکنید:

برای کار هایی که ناموفق بوده اید هیچوقت خودتان را سرزنش نکنید این کار شادی و اعتماد به نفس را از زندگی شما بیرون برده و باعث شکست شما در زندگی می شود هر چه می توانید لبخند بزنید ، ورزش کنید افراد منفی را از زندگی تان بیرون کنید قدرت خود را در برابر مشکلات افزایش دهید .

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *