دسته ها
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

همه چیز درباره سیاره نپتون و آنچه درباره آن نمیدانید

  • محسن محمدی
  • 19 جولای 2019
  • ۰

سیاره نپتون یکی دیگر از مجموعه سیارات منظومه شمسی می باشد که به عنوان دورترین سیاره از خورشید شناخته شده است. و دارای ویژگی ها و شرایط خاصی می باشد که مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به علم نجوم می باشد.

سیاره نپتون، یکی دیگر از مجموعه سیاراتی است که به دور خورشید در حال گردش است. این سیاره نسبت به دیگر سیارات در دورترین فاصله از خورشید قرار دارد. توجه داشته باشید که برای دیدن این سیاره باید از تلسکوپ کمک گرفت. این سیاره دارای نور آبی رنگ می باشد که به خاطر وجود گاز متان یا همان ch4 است. بهتر است بدانید که این مولکول نور قرمز را جذب خود می کند. حتما تا کنون متوجه شده اید که در این مقاله قصد داریم راجع به  این سیاره گفت و گو کنیم. اگر شما نیز از علاقه مندان به دانستن اطلاعات نجوم می باشید می توانید برای داشتن آگاهی بیشتر نسبت به سیاره نپتون، دیگر خوانندگان این مطلب را همراهی نمایید.

سیاره نپتون و آنچه نسبت به آن باید بدانید

سیاره نپتون

این سیاره، اولین موردی بود که وجود آن توسط علم ریاضی به عنوان کشف سیاره جدید ثابت شد به این ترتیب که به نظر نجوم شناسان می آمد که اورانوس به وسیله یک شی دیگر تحت تاثیر قرار می گیرد. این گونه بود که مشخص شد این که غول گازی نپتون است که اورانوس را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

اطلاعات کلی

فاصله ای که این سیاره نسبت به خورشید دارد حدود ۳۰ برابر فاصله زمین از خورشید می باشد. دانستن این اطلاعات نیز مفید است که هر چند سیاره پلوتو در مداری دورتر از مدار این سیاره به دور خورشید می گردد ولی هر ۲۴۸ سال یک بار سیاره پلوتو به مدت بیست سال وارد مدار این سیاره می شود. در این زمان فاصله این سیاره نسبت به خورشید از نپتون، کمتر می شود.

دورترین سیاره از خورشید

در مدار استوایی قطر این سیاره تقریبا ۴ برابر قطر زمین است. هر چند چگالی این سیاره نسبت به زمین کمتر است ولی وزن آن حدود ۱۷ برابر وزن زمین است. این سیاره در مداری بیضی شکل به دور خورشید در حال چرخش است که دارای ۱۱ قمر و چندین حلقه می باشد. باید بدانید که یک سال در این سیاره معادل ۱۶۵ سال در زمین است. این سیاره علاوه بر گردش مداری که به دور خورشید دارد دارای حرکت وضعی به دور خود نیز می باشد. یک دور وضعی کامل این سیاره به مدت ۱۶ ساعت و ۷ دقیقه انجام می شود.

حلقه ها و قمرها

سیاره نپتون، دارای ۱۱ قمر شناخته شده می باشد. تریتون بزرگترین قمر این سیاره می باشد و به عنوان تنها قمر در منظومه شمسی است که بر خلاف سیاره مادرش در حال گردش می باشد.

سیاره نپتون

همچنین این سیاره سه حلقه واضح و یک حلقه مات نیز دارد. آنچنان که به نظر می آید این حلقه ها متشکل از ذرات غبار می باشند. توجه داشته باشید که حلقه خارجی این سیاره با دیگر حلقه های سیاره منظومه شمسی متفاوت می باشد. این حلقه دارای سه بخش منحنی می باشد که نسبت به بقیه جاها روشنتر و متراکمتر است.

سطح و اتمسفر نپتون

دانشمندان بر این عقیده اند که این سیاره به طور کامل از هیدروژن، هلیوم و سیلیکات ساخته شده است. سیلیکات ها مواد معدنی هستند که بیشتر پوسته زمین را تشکیل می دهند. درون این سیاره با گاز های به شدت فشرده تشکیل شده است که اطراف آن را گاز های به شکل مایع احاطه نموده اند.

سیاره آبی رنگ

سیاره نپتون، به وسیله لایه ای ضخیم از ابر های که با سرعت بالا در حرکت اند پوشیده شده است. آن دسته از ابر ها که در فاصله دورتر از سیاره قرار دارند عمدتا از متان یخ زده می باشند. دانشمندان بر این باورند ابر های که زیر ابر های نام برده شده قرار دارند از سولفات هیدروژن می باشند.

از لحاظ دمایی نیز باید برای شما بگوییم که این سیاره دارای دمایی حدود ۴۸ درجه کلوین می باشد.

سیاره نپتون

در پایان امیدواریم آنچه درباره نپتون در این مقاله ذکر شد مورد توجه علاقه مندان به علم نجوم و سیارات منظومه شمسی قرار گرفته باشد. و توانسته باشیم با نشر این اطلاعات درباره نپتون گامی در جهت افزایش علم در سطح جامعه برداشته باشیم. همچنین شما می توانید اطلاعات خود را از طریق این لینک درباره سیاره مریخ نیز افزایش بدهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.