دسته ها
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

برای کنترل فشار خون این توصیه ها را جدی بگیرید

 • مهتاب علی پناه
 • ۱۷ آبان ۱۴۰۱
 • ۰

یکی از بیماری های رایج در تمام دنیا فشار خون می باشد که برای کنترل فشار خون می توانید از روش های خانگی و بدون عوارض استفاده کنید.

فشار خون بالا یک وضعیت پزشکی است که سرعت جریان خون در شریان ها بیشتر از حالت عادی می باشد که در واقع مسائلی مختلفی در بالا و پایین بودن فشار خون تاثیر گذار است که در ادامه مطلب شما را با روش هایی جهت کنترل فشار خون آشنا خواهیم کرد.

کنترل فشار خون

چگونگی کنترل فشار خون

استفاده از برخی مواد غذایی می تواند از بروز مشکلات جدی جلوگیری کند و سطح فشار خون را در حالت عادی نگه دارد.

تنظیم فشارخون

سیر

یکی از موادی که به کاهش فشار خون کمک می کند سیر می باشد و علاوه بر اینکه به عنوان یک رقیق کننده خون محسوب می شود بلکه در درمان سخت شدن شریان ها، حملات قلبی، بیماری عروق کرونر قلب، نقش موثری دارد.

استفاده ازسیر درتنظیم فشار خون

سیب زمینی

پتاسیم در کاهش فشار خون نقش مهمی دارد که سیب زمینی به دلیل داشتن پتاسیم باعث پایین نگه داشتن سطح سدیم و در نتیجه کاهش فشار خون می شود، علاوه بر این سیب زمینی غنی از منیزم می باشد، باعث کاهش سطح استرس می شود و همچنین سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می کند بنابراین سیب زمینی اگر به میزان درست و روش پخت مناسب تهیه و مصرف شود به عنوان یک غذای سالم محسوب می شود.

دانه هندوانه

مصرف دانه های هندوانه به سلامت انسان کمک می کند، دانه های هندوانه دارای کورکوربیتین (curcurbitin) هستند که این ماده از عملکرد کلیه ها پشتیبانی می کند و در نتیجه باعث گشاد شدن عروق خونی می شود به همین دلیل گزینه ای مناسبی برای مبارزه با فشار خون بالا است.

استفاده از دانه های هندوانه

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

پیاز

پیاز نیز مانند سیر یک ماده غذایی بسیار عالی برای شریان ها و تمام بدن می باشد که باعث بهبود گردش خون می شود و همچنین با کلسترول بالا و فشارخون بالا مقابله می کند، این ماده غذایی از محتوای بالای مواد مغذی از جمله : روغن های ضروری، ویتامین های B-کمپلکس، ویتامینE، ویتامین C و مواد معدنی (پتاسیم، منیزیم، فسفر، کلسیم، سدیم، گوگرد) تشکیل شده است.

ماست

 یکی دیگر از مواد غذایی که به کاهش فشار خون کمک می کند مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم می باشند که کلسیم هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین زمانی که به طور منظم و مرتب از مواد غذایی کلسیم دار استفاده کنید و دوز توصیه شده تا ۱۵۰ میلی گرم را دریافت کنید خطر مبتلا شدن به فشار خون بالا را کاهش می دهید که در واقع ماست به دلیل داشتن کلسیم، پروتئین، و منیزیم به تنظیم فشار خون کمک می کند.

تنظیم فشار خون

موز

یک عدد موز متوسط دارای ۴۵۰ میلی گرم پتاسیم می باشد بنابراین این میوه خوشمزه به عنوان یک داروی قوی برای تنظیم فشار خون محسوب می شود که در واقع پتاسیم یک ماده معدنی است که به کنترل چگونگی پردازش نمک به بدن کمک می کند که مصرف بیش از حد نمک بر فشار خون فرد تاثیر می گذارد، علاوه بر نظارت بر مصرف نمک باید به سطح پتاسیم نیز توجه داشته باشید زیرا، کمبود پتاسیم می تواند باعث از بین رفتن تعادل سدیم در بدن شود.

دانه کدو تنبل

دانه کدو تنبل به دلیل داشتن محتوای بالای روی به معکوس کردن آثار فشار خون بالا کمک می کند زمانی که بدن به میزان کافی روی دریافت نمی کند باعث از بین رفتن انعطاف پذیری شریان ها می شوند که منجر به شکل گیری التهاب می شوند.

تنظیم فشار خون

ورزش مرتب

انجام فعالیت فیزیکی مرتب یعنی حداقل ۶۰ – ۳۰ دقیقه فعالیت در بیشتر روز های هفته می تواند فشار خون را ۹ – ۴ میلی متر جیوه پایین آورد بنابراین، با ورزش مرتب می توانید فشار خون خود را کاهش دهید.

استفاده از ورزش به طور مرتب

از ترکیبات تنباکو و سیگار اجتناب کنید.

سیگار و تنباکو علاوه بر این خطرات زیادی دارد، نیکوتین موجود در آن ها فشار خون را حداقل تا یک ساعت پس از مصرف بالا نگه می دارد بنابراین، افرادی که در طول روز سیگار می کشند، دارای فشار خون بالایی هستند البته ناگفته نماند که باید از افراد سیگاری دوری کنید، زیرا قرار گرفتن در معرض سیگار نیز باعث بالا بودن فشار خون و بیماری های قلبی می شود.

پرهیز از کشیدن سیگار

کاهش مصرف سدیم

با کاهش میزان مصرف سدیم می توانید فشار خون خود را ۸-۲ میلیمتر جیوه کاهش دهید یک فرد بالغ روزانه به ۲۴۰۰-۱۵۰۰ میلی گرم سدیم نیاز دارد ولی اگر فشار خون شما بالاست کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم در روز سدیم دریافت کنید.

از دست دادن وزن اضافه

یکی از روش هایی که به تنظیم فشار خون  بالا کمک می کند از دست دادن وزن اضافه می باشد که تنها از دست دادن ۵ پوند وزن می تواند باعث کاهش فشار خون شود که در واقع چربی های اضافی دور کمر که به آن چربی احشایی گفته می شود فشار خون را افزایش می دهند که در مردان اندازه دور کمر باید کمتر از ۴۰ اینچ و در زنان باید کمتر از ۳۵ اینچ باشد.

استرس کمتر

استرس باعث افزایش فشار خون می شود بنابراین سعی کنید تمام عواملی را باعث استرس می شوند شناسایی و مدیریت کنید و در زمان استرس تنفس عمیق و همچنین ورزش هایی مانند یوگا به کاهش استرس روزانه کمک می کند.

پیروی از رژیم غذایی دش

از دیگر روش هایی که به کنترل فشار خون کمک می کند پیروی از رژیم غذایی دش می باشد که این رژیم غذایی شامل خوردن میوه، سبزیجات، غلات کامل، آجیل، لبنیات کم چرب، گوشت بدون چربی، ماهی و … است که در واقع غذاهای فرآوری شده، لبنیات پر چرب، چربی های اشباع، چربی های ترانس و کلسترول و گوشت پر چرب از این رژیم حذف شده اند.

استفاده ار رژیم غذایی دش

پرهیز از چربی های ناسالم

اسید های چرب ترانس و اغلب چربی های اشباع شده می توانند موجب افزایش فشار خون شوند، اثر این چربی های ناسالم بر فشار خون در نتیجه تجمع کلسترول در داخل عروق  می باشد که افزایش LDL و کاهش HDL را منجر می شود.

هیدراته نگه داشتن بدن

مصرف آب و مایعات کافی موجب تصفیه خون شده و میزان چسبندگی آن را کاهش می دهد و این یعنی همان پایین آمدن فشار خون زیاد.

انجام فعالیت های هوازی

افراد کم تحرک معمولا بیشتر در معرض افزایش فشار خون قرار می گیرند، حال انجام فعالیت های هوازی از قبیل پیاده روی از جمله بهترین راهکار برای کنترل فشار خون می باشد.

ورزش های هوازی به دلیل تاثیرات مثبت آن بر روی اتساع عروق، دفع سدیم از راه عروق  و کاهش وزن دارای فواید زیادی بوده و بسیار توصیه می شوند.

پایین آوردن فشار خون

پر فشار بودن خون در افراد دارای چربی های اضافه بدن، ۲ تا ۶ برابر بیشتر از افراد عادی است و این چربی ها زمانی که در ناحیه شکم تجمع می یابد، این عدد بزرگتر خواهد بود.

داشتن خواب کافی

خواب کافی و با کیفیت برای سلامتی انسان ضرورت زیادی دارد. بر اساس مطالعات انجام گرفته در این زمینه مشکلات خواب با ارتباط با پر فشاری خون مرتبط است، ضمن اینکه داشتن خواب خوب و به اندازه می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

روش های تنظیم فشار خون (به غیر از کاهش مصرف نمک)

 • حجم مایعات بدن را نرمال کنید.
 • ویسکوزیته خون را کاهش دهید.
 • قطر عروق را افزایش دهید.
 • سفتی عروق را از بین ببرید.

در صورتی که فشار خون به درستی کنترل نشود، قلب، مغز، کلیه ها و چشم ها دچار اختلال و صدمه جدی خواهند شد، فشار خون بالا دلیل اصلی نارسایی قلبی و سکته مغزی بوده و یکی از علل اصلی و مهم, بیماری های مزمن کلیوی می باشد، همچنین پرفشار بودن خون می تواند علت پنهان برخی از بینایی های مزمن باشد.

تنظیم فشار خون

دلایل ابتلا و بروز فشار خون بالا

 • اضافه وزن زیادی یا چاقی
 • نوشیدن بیش از حد الکل و مصرف سیگار
 • مصرف غذاهای مملو از سدیم
 • داشتن سبک زندگی بی تحرک
 • داشتن دیابت
 • مصرف منظم گوشت قرمز و مواد غذایی حاوی کلسترول بالا
 • رنج بردن از درجه زیادی از استرس ، عصبانیت و یا خشونت

ضمن سپاسگزاری از همراهی شما عزیزان، امیدواریم از مطلب گفته شده در مورد روش هایی جهت کنترل فشار خون بهره برده باشید و بتوانید با روش های گفته شده فشار خون خود را تنظیم کنید، اگر می خواهید اطلاعات بیشتر در این زمینه ها به دست آورید می توانید با مجله اینترنتی آرگا همراه باشید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *