دسته ها
شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

کاهش استرس با ۱۷ اقدام طلایی و موثر برای افراد مختلف

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۴ تیر ۱۳۹۸
  • ۰

برای کاهش استرس و اضطراب راهکارها مختلفی وجود دارد که در این میان برخی از افراد استفاده از داروهای شیمیایی را نیز موثر می دانند اما اغلب آن ها ترجیح می دهند تا از راهکارهای آسان و بدون دردسر برای کاهش اضطراب های خود استفاده کنند که در اینجا به آن ها اشاره می شود.

استرس در افراد منشا و دلایلی متعدد دارد و چون افراد در زندگی خود با چالش های مختلفی رو به رو هستند می توانند در معرض اضطراب و استرس زیادی قرار بگیرند. از این رو شاهد این هستیم که در دنیای امروزه افراد مضطرب و نگرانی هستند که به دنبال راه هایی برای مقابله با این مشکل روحی می باشند و تکنیک هایی که در این زمینه ارائه می شود نیز تکنیک های بسیار متنوعی است که برای افراد مختلف مورد کاربرد است. کم کردن استرس از طریق روان درمانی، دارو درمانی و روان پزشکی امکان پذیر است که در این میان تکنیک های روان درمانی از تاثیر بیشتر برخوردار است و افراد ترجیح می دهند تا از این تکنیک های برای ایجاد آرامش روحی و روانی استفاده کنند.

کاهش دادن استرس

کاهش استرس با استفاده از تکنیک های موثر:

در طول روز انجام دادن کارهای زیادی می تواند در شما استرس ایجاد کند همچنین انجام برخی از کارها نیز می تواند احساس اضطراب درونی شما را کاهش دهد. کارهای عادی مانند کتاب خواندن، گوش دادن به موسیقی، پیاده روی و خوردن یک دمنوش که راهی بسیاری ساده برای دور شدن از مشکلات و روزمرگی است به خوبی احساسات مطلوب را در شما ایجاد کرده و اضطراب شما را کاهش می دهد.کاهش اضطراب و استرس با توصیه های مهم و کاربردی در اینجا به شما کمک می کند تا با این مشکل مقابله کنید.

۱- نوشتن افکار:

احساسات، هیجانات و افکاری که درون شما هستند می توانند بر روی کاغذ پیاده شوند و در نهایت می توان گفت که از این طریق تخلیه اطلاعاتی و ذهنی در شما ایجاد می شود این روش در کم کردن استرس به شما کمک می کند تا عوامل مزاحم که موجب مشغولیت های ذهنی شما شده اند شناسایی شود و با آن ها مقابله گردد.

۲- خودآموزی:

یکی دیگر از تکنیک های کاربردی که می توانید برای مقابله با مشکلات اضطرابی خود از آن استفاده کنید استفاده از شیوه های خودآموزی است این نوع از مراقبت ها موجب مقابله با استرس خواهد شد و ذهن شما را تحت کنترل خود قرار می دهد.

تعریف کلیدی استرس

 

۳- ورزش:

انجام دادن تکنیک های یوگا و سایر ورزش ها همچون پیاده روی و دوچرخه سواری می تواند تاثیرات بالایی در کنترل استرس داشته باشد در اینگونه از ورزش ها انجام تمرین های تنفسی، تمرین های سبک و ریلکسیشن و مدیتیشن بسیار پر کاربرد است. انعطاف پذیری در بدن موجب می شود تا شما استرس را در خودتان کاهش دهید و از بسیاری تنش ها دوری نمایید بنابراین بهتر است تا با یوگا و فواید فوق العاده آن آشنا شوید.

۴- شادی:

خندیدن یکی از تکنیک هایی است که استرس را از شما دور می کند خندیدن نه تنها موجب تقویت روح می شود بلکه به سلامت جسمی و فیزیولوژی بدن کمک می کند. برای این کار باید به دنبال راه هایی باشید که موجب شادی و خنده شما خواهد شد به عنوان مثال انجام کارهایی که به آن علاقه مند هستید می تواند یکی از  روش های مناسب دیگر برای کم کردن استرس باشد.

۵- گوش دادن موسیقی:

تاثیری که موسیقی بر روی شما خواهد داشت به ندرت در شما استرس ایجاد می کند و می تواند به عنوان عاملی برای تسکین استرس در شما عمل کند. سعی کنید تا از موسیقی های ملایم استفاده کنید  همچنین گوش دادن به موسیقی های بدون کلام یک فعالیت لذت بخش دیگر برای شما خواهند بود.

۶- مدیریت زمان:

برای کم کردن استرس مدیریت زمان یک عامل مهم دیگر است که باید به آن توجه داشته باشید یک برنامه ریزی دقیق و منظم برای انجام کارها می تواند بسیار کمک کننده باشد. انجام دادن کارها بر اساس یک برنامه ریزی نظم بیشتری را در زندگی شما ایجاد خواهد کرد و موجب کمتر شدن استرس و نگرانی خواهد شد. مدیریت زمان و تکنیک هایی که شما را به موفقیت می رساند نیز راهی برای کم کردن استرس است.

تکنیک های کاهش استرس

۷- رژیم غذایی:

استفاده از درمان گیاهی و رژیم غذایی نیز می تواند در درمان استرس موثر باشد استفاده کمتر از مواد کافئین دار و مصرف دمنوش های گیاهی تاثیرات بیشتری در کنترل استرس دارند.

  •  قاصدک 24
  • کالا چیو

تکنیک های کاربردی برای کم کردن استرس و اضطراب در زندگی به افراد کمک می کند تا بر مشکلات و ناملایمات بیشتر غلبه کنند اینگونه از تکنیک ها سلامت روحی و جسمی فرد را افزایش می دهند. جدای از تکنیک های طبیعی  نیز برخی از افراد تکنیک های دارودرمانی را پیشنهاد می کنند که با مصرف داروهای ضد استرس می توان بر این مشکل غلبه کرد اما یکی از دلایلی که موجب می شود تا کنتر به این شیوه درمانی روی بیاوریم وابستگی به مصرف اینگونه از داروها است که به محض حذف آن ها مجدد فرد با چنین مشکلی مواجه خواهد شد.

در بالا به برخی از راهکارهای کم کردن استرس اشاره شد که در ادامه  نیز برخی دیگر از آن ها را بیان خواهیم کرد اما به طور باید توجه داشت که خواست و اراده  خود فرد برای غلبه بر استرس بسیار مهم است و در صورتی می توان موفق بود که فرد خود انگیزه کافی برای انجام این کار را داشته باشد.

۸- کاهش مصرف کافئین:

کافئین شامل موادی است که انرژی زا تلقی می شوند به عنوان مثال مصرف موادی همچون شکلات،قهوه و چای موجب می شود تا فرد دچار بی خوابی شود و این می تواند به تشدید استرس در او منجر شود. این تکنیک می توانید یک روش ساده و پیشرفته برای کنترل استرس است.

استرس و درمان آن

۹- آدامس جویدن:

شاید جالب است بدانید که جویدن آدامس یک راهکار بسیار مناسب است که می توانید از آن برای کاستن استرس استفاده کنید. جویدن آدامس موجب می شود تا مغز شما به شکل بهتری فعالیت کنید و چون موجب فعالیت آن می شود جریان خون را افزایش می دهد.

۱۰- توانایی و مهارت نه گفتن:

برای کاهش استرس می توانید مهارت نه گفتن را در خود تقویت کید زیرا ممکن است در زندگی خود و در مواقع مختلفی تاثیر این توانایی را در زندگی خود تجربه کرده اید. برخی از افراد به راحتی با نه گفتن استرس و اضطراب را از خود دور می کنند و اجازه نمی دهند تا اطرافیان در آن ها نفوذ کنند و تاثیر بگذارند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.