دسته ها
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

آموزش نگه داری و پرورش بگونیا گلدار

  • سحر بهرامی مقدم
  • ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • ۰

گل بگونیا دارای بیش از هزاران گونه مختلف دارد، و یکی از گیاهان چند ساله همیشه سبز که به صورت علفی و گیاهان خزان کننده است برای برگها و گلهای زیبایشان پرورش داده می شود در این مقاله نگهداری و پرورش بگونیا گلدار را برای شما عزیزان توضیح خواهیم.

بگونیا گلدار دارای ریشه های پیازی و غده ای می باشند. بگونیا گلدار که دارای توده ای از گلهای کوچک سفید رنگ و صورتی و رنگ های دیگر… هستند که در طوقه ای از برگ های سبز براق محاصره شده اند .که تقریبا در تمام طول سال گلدار هستند به همین دلیل پرورش بگونیا گلدار به عنوان یک گیاه آپارتمانی بسیار خوب محسوب می شود.

آموزش چگونگی نگهداری و پرورش بگونیای گلدار

نگهداری و پرورش بگونیا گلدار کار ساده ای است که هر کسی می تواند از آن در منزل خود نگهداری کند. بگونیا گلدار و همه انواع بگونیاها سرعت رشد خوبی دارند . این گیاهان چه از بذر روییده و چه از قلمه به  وجود آمده باشند اغلب در همان  زمان فصل خودش گل می دهند.
بگونیا ها به ۳ دسته تقسیم می شوند:

  •  گاز رومیزی
  1.  غده دار
  2.   ریشه افشان
  3. ریزوم دار

بگونیا های غده دار : ریشه های ضخیم دارند که برای تکثیر به کار می رود و بگونیاهایی که برگهای درشت دارند در این گروه قرار می گیرند.

بگونیا های ریزوم دار: که ساقه های آبدار و گوشتی زیر زمینی را به وجود می آورند که معمولا با همین ساقه ها تکثیر می شوند مانند بگونیا رکس.

بگونیاهای ریشه افشان :ریشه ها در تکثیر و ازدیاد این گیاهان کارایی ندارند، از مهمترین بگونیای این گروه بگونیا سمپرفلورنس است.

نکات پرورش بگونیا گلدار

پرورش دهندگان بگونیا این گیاه را به دو دسته بگونیا برگی و بگونیا گلدار  تقسیم می کنند.

بگونیای گلدار :
سه نوع بگونیای گلدار وجود دارد : بگونیای غده ای، بگونیا لورن ، بگونیا الاتیور.
مهمترین آنها  در بین بگونیا های غده ای هستند که در تابستان و پاییز گل می دهد.
بگونیای نوع لورن که در فصل زمستان گلدار می شود اندازه اش به ۴۵ سانت می رسد اگه نوک ساقهای گل رو بکنید پر پشت و زیبا می شود.

شرایط محیط رشد برای پرورش بگونیا گلدار

 نور: این گیاهان به مقدار فراوانی نور نیاز دارند و از آن لذت می برد بنابراین اکثر نقاط آپارتمان برای این گیاه مناسب می باشد. باید دقت کرد که این گیاه را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید. زمانی که گیاه در مقابل آفتاب است باید از پاشیدن آب در روی برگ های این گیاه خودداری کنید زیرا باعث سوختن برگ ها می شود.

چگونگی نگهداری و پرورش بگونیای گلدار

 دما: بهترین برای پرورش بگونیای گلدار دمای ۱۵ درجه سانتی گراد در زمستان است که برای اکثر بگونیا ها و از جمله بگونیا گلدار مناسب است. سرمای بیش از اندازه و ممتد باعث پوسیدگی ریشه و ساقه گیاه می شود. در فصل تابستان آنها را در دمای ۱۸ درجه سانتی گراد نگه دارید . این گیاهان با دمای بالا تر از ۲۱ درجه سانتی گراد سازگاری ندارند.

خاک :برای پرورش بگونیا گلدار بهترین خاک خاکی است که اسیدی باشد. بنابراین ترکیب خاک باغچه و خاک برگ و کمپوست برای آن مناسب است.

 آبیاری :این گیاه نیازمند آبیاری متوسط است و فقط باید در صورتی آبیاری شود که لایه سطحی خاک خشک گردید باید اقدام به آبیاری کنید. آبیاری بیش از حد به دلیل تولید اتیلن بیشتر، سبب زرد شدن برگ ها خواهد شد.

هرس : در صورتی که بستر بگونیا گلدار بیش از حد تنگ شده باشد می توانید آنرا از قسمت بالا به اندازه ۴ سانتی متر هرس کنید تا در بین شاخ و برگ گیاه هوا در جریان باشد.

تکثیر : پرورش بگونیا گلدار اکثرا از طریق کاشت بذر در فصل بهار ازدیاد می یابند هرچند که قلمه های برگی و انتهایی آنها در بهار و تابستان به آسانی ریشه می زنند اما باید گفت که این گیاه به راحتی از طریق قلمه ساقه قابل تکثیر است . در فصل بهار، شاخه های بدون گل و حداقل دارای دو گره و دارای چند  برگ باشد را به طول ۱۰ سانتیمتر به صورت اریب ببرید و در خاک مناسب یا ماسه یا پرلیت و کوکوپیت و محلی نیمه سایه و گرم بکارید تا ریشه دار شود. قلمه ها را در مکانی با دمای ۲۱ درجه سانتی گراد نگه دارید.

روش پرورش بگونیا گلدار

عمر متوسط : میانگین عمر بگونیا گلدار حدود یک سال است اگرچه با مراقب صحیح از گیاه بسیاری از آنها بیش از این هم عمر می کنند.

امیدواریم از مطالب که در باره نحوه نگهداری و پرورش بگونیا گلدار بود نهایت لذت و استفاده را برده باشید .

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.