دسته ها
دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

چگونه صحبت کردن در جمع را تقویت کنیم؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • ۰

شاید یکی از ترس های طبیعی که بیشتر ما آن را تجربه کرده باشیم ترس از صحبت کردن در جمع باشد. این اضطراب و ترس می تواند برای صحبت کردن در جمع های دوستانه یا در جمع همکاران باشد که درمان آن متفاوت خواهد بود.

زمانی که مشغول صحبت کردن در جمع هستید عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند موجب ترس و اضطراب شما شود که خودگویی منفی یکی از مهم ترین این عوامل است. شما زمانی که در جمع قرار می گیرید مدام در حال منفی بافی هستید و این اضطراب شدیدی را در شما ایجاد می کند که در نهایت برقراری ارتباط را برای شما مشکل تر خواهد کرد. اما از آنجایی که تاثیرگذاری بر روی دیگران برای هر فردی دارای اهمیت است و می تواند زنجیره روابط او را تحت تاثیر قرار دهد باید به دنبال تکنیک های مناسبی برای تقویت صحبت کردن و سخنرانی در جمع بود. این تکنیک ها، تکنیک های تقویت فن بیان هستند که تسلط شما بر صحبت کردن را افزایش می دهند.

 سخن گفتن در جمع

صحبت کردن در جمع:

فن بیان از این جهت دارای اهمیت است که تاثیرگذاری و نفوذ شما را بر روی دیگران نشان خواهد داد و زمانی که شما با بیان خود به راحتی بر روی دیگران نفوذ کنید می توانید به راحتی توقعات و اهداف خود را در این زمینه بیان کنید. همانطور که بیان شد صحبت کردن در میان جمع می توانید از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار گیرد به عنوان مثال صحبت کردن در میان همکاران و یا در جمع اساتید با صحبت کردن در میان دوستان قطعا متفاوت است و از این سو باید از تکنیک های گوناگونی برای تقویت هر یک استفاده کرد.

تکنیک های صحبت کردن در جمع که در اینجا در رابطه با آنها صحبت خواهیم کرد می تواند در زمینه های مختلفی مورد استفاده باشد و شما به راحتی می توانید شاهد تاثیرگذاری آنها باشید. یکی از اشکال برقراری ارتباط با دیگران ارتباط کلامی است که شما در این نوع از ارتباط با استفاده از کلام خود بر روی دیگران تاثیر می گذارید اما نکاتی که در این میان بسیار دارای اهمیت است موضوع برقراری  ارتباط غیر کلامی و میزان تاثیر آن در تقویت ارتباط کلامی است.

تکنیک های صحبت کردن در جمع

  • کالا چیو
  •  نهال بیبی شاپ

ارتباط های غیر کلامی شامل ارتباط چشمی، فیزیکی و بدنی است که شما با تقویت دست ها چشم ها می توانید گیرایی پیام خود را برای مخاطب بالاتر ببرید. بنابراین یکی از مهم ترین تکنیک ها برای تقویت صحبت کردن شما در میان جمع تقویت ارتباط های غیرکلامی می باشد.

چطور با ناتوانی و ترس صحبت کردن در جمع مقابله کنیم؟ در کنار حفظ آرامش و افزایش اعتماد به نفس تکنیک های دیگری در این زمینه وجود دارند که در رابطه با آن ها توضیح خواهیم داد.

شمرده صحبت کردن:

یکی از نکات جالب در رابطه با غلبه بر اضطراب صحبت کردن در جمع شمرده حرف زدن است این تکنیک صحبت کردن در جمع به شما کمک می کند تا اضطراب خود را کنترل کنید. از سوی دیگر این تکنیک وضوح سخنان شما برای مخاطب را نیز افزایش می دهد. همچنین آرامشی که در شمرده صحبت کردن وجود دارد موجب می شود تا شما این حس اطمینان و امنیت خاطر را به مخاطب خود انتقال دهید.

افزایش فن صحبت کردن

دوری از خود پسندی:

نقطه مقابل اضطراب و عدم اعتماد به نفس خود پسندی است که فرد به دلیل خودباوری کاذبی که دارد خود را برتر از مخاطب می بینید و این نمی تواند حس احترام را به مخاطب انتقال دهد. این نوع رفتار از سوی شما موجب می شود تا مخاطب با شما ارتباط خوبی برقرار نکند و تاثیر سخنان شما بر روی او بی فایده خواهد بود.

جسور و قاطع باشید:

جسور بودن به این معنا نیست که شما باید هر حرفی را در جمع بیان کنید بلکه به این معنا است که با آمادگی و تمرین بالا در مورد موضوع بحث خود می توانید میزان تسلط خود را افزایش دهید. شما باید برای جسور بودن میزان آگاهی و اعتماد به نفس خود را نیز افزایش دهید. زمانی که شما به موضوع کاملا آگاه باشید می توانید به راحتی بر روی عقاید خود پافشاری کنید و دیگران را با سخنان خود قانع نمایید.

چگونه در بین جمع صحبت کنیم

تقویت فن بیان با چند تکنیک موثر و آشنایی با اصولی باید رعایت کنید به شما کمک می کند تا برای صحبت کردن در جمع آمادگی بیشتری داشته باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.