دسته ها
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸

آموزش تکثیر و قلمه زدن گل قاشقی با دو روش متفاوت و نکاتی که در رشد این گیاه مناسب است

 • سحر بهرامی مقدم
 • 30 ژوئن 2019
 • ۰

این گیاه برای کسانی که آشنایی کاملی با نگهداری گیاهان ندارند بسیار مناسب است ، همانطور که گفتیم گل قاشقی تنوع زیادی دارد اما تنها وجه مشترک با هم نوع های خودش داشتن برگ های گوشتی است که می توانند  به راحتی آب را در برگ هایشان ذخیره کنند که در ادامه با نحوه قلمه زدن گل قاشقی این گیاه زیبا آشنا خواهیم شد.

گل قاشقی که با نام پیروما هم شناخته می شود از گیاهان همیشه سبز است که به عنوان گیاه زینتی استفاده می شود این گیاه  تنوع زیادی دارند که به دلیل نگهداری بسیار آسان و پایین بودن قیمت این گیاه و همچنین طرز آسان قلمه زدن گل قاشقی جز پرطرفدار ترین گیاهان قرار گرفته است که معمولا در هر خانه ای این گل همیشه سر سبز و زیبا وجود دارد.

قلمه زدن گل قاشقی به روش های مختلف

گیاه قاشقی برگ های قلبی شکل، گوشتی و اغلب رنگ های سفید کرمی و سبز دارد و چون محل زندگی و زادگاهش در جنگل های نسبتاً تاریک است، می تواند شرایط آپارتمان را به خوبی تحمل کند . گل های قاشقی دارای برگ های گوشتی و نیم گوشتی که شباهت زیادی به قاشق دارد است که معمولا جثه های کوچکی دارند و زیاد بزرگ نمی شوند، بیشتر از چهارصد گونه از این گیاه  شناخته شده، که منشأ این گیاهان مناطق گرمسیری است.

نحوه قلمه زدن گل قاشقی

طریقه تکثیر گیاه قاشقی به دو صورت است که در زیر توضیح می دهیم:

آموزش تکثیر و قلمه زدن گل گل قاشقی

۱- قلمه زدن گل قاشقی در آب 

 • این روش را در فصل تابستان انجام دهید، به این منظور یک شاخه بلند انتخاب کرده و یک قلمه به طول ۷ الی ۱۰ سانتی‌متر را به وسیله چاقو یا قیچی جدا کنید.
 • قلمه به یک یا دو برگ نیاز دارد، برگ‌های اضافی را به وسیله قیچی از انتها جدا کنید، این مرحله خیلی مهم است چون محلِ برگ‌های جدا شده در ساقه هست که ریشه می‌دهد، پس مراقب باشید به ساقه قلمه آسیبی وارد نشود.
 • برای قلمه زدن گل قاشقی انتهای قلمه را با قیچی به صورت مورب ببرید، چون سطح بیشتری با خاک در تماس خواهد بود و ریشه‌دار کردن گیاه راحت‌تر صورت می‌گیرد،
 • سپس قلمه را به هورمون ریشه زایی آغشته کرده و در بستری که زه کشی خوبی داشته باشد مثل پیت‌ ماس، کوکوپیت و پِرلیت یا خاک برگ و ماسه بکارید.
 • به وسیله آب‌پاش روی برگ‌های گیاه را مرطوب نموده و سپس با یک کیسه پلاستیک شفاف روی گلدان را بپوشانید تا رطوبت گیاه تأمین گردد.

توجه: از قرار دادن گلدان در مقابل تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید، ظرف مدت ۲۰ الی ۳۰ روز در صورت داشتن رطوبت کافی قلمه ریشه‌دار خواهد شد.

۲- قلمه زدن گل قاشقی با برگ 

 به وسیله قیچی یا چاقو می‌توان به چهار نوع مختلف قلمه برگ را آماده کرد و در بستر مناسب کاشت: ۱- تمام برگ با دُم برگ ۲- تمام برگ بدون دُم برگ ۳- نیمه پایینی برگ بدون دُم برگ ۴- نیمه بالایی برگ.

 • در این روش یک برگ از گیاه به وسیله قیچی جدا کنید،
 • قلمه برگ آماده شده را در صورت امکان به هورمون ریشه زایی آغشته کرده و سپس در بستر مناسب مثل  پیت ماس، کوکوپیت و پِرلیت یا خاک برگ و ماسه بکارید.
 • گیاه را در محیطی گرم، مرطوب و دور از تابش مستقیم آفتاب نگهدارید تا ریشه بدهد.
 • استفاده از  هورمون ریشه زایی لازم و ضروری نیست ولی آغشته کردن برگ به آن، ریشه‌دار کردن قلمه برگ‌ها را سریع‌تر می کند

قلمه زدن گل قاشقی از طریق برگ

نگهداری از گل قاشقی

خاک: خاک  مناسب و مطلوب برای قلمه زدن گل قاشقی، مخلوطی از خاک باغچه،  خاک برگ و ماسه می باشد، سعی کنید خاک سبک و دارای قدرت زهکشی بالا برای کاشت این گیاه فراهم کنید.

نور: گیاه گل قاشقی همانند اغلب گیاهان آپارتمانی، نیاز به نور غیر مستقیم خورشید داشته، مناطق پرنور یا نیمه سایه اتاق که دور از تابش مستقیم خورشید باشد، مناسبترین مکان برای نگهداری گیاه است.

دما: مناسبترین دما برای نگهداری و قلمه زدن گل قاشقی دمای ۱۸ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است. این گیاه به سرمای زیاد طاقت ندارد و حداکثر می تواند در زمستان ۱۵ درجه سانتیگراد را تحمل نماید.

آبیاری: نیاز آبی این گیاه بسیار پایین است و آبیاری زمانی انجام می گیرد که خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شده باشد.

رطوبت هوا: غبار پاشی گیاه، هفتهای دو بار در تابستان و یکبار در زمستان  انجام شود.

کود دهی: کود مورد نیاز این گیاه را می‌توان به میزان ۲ گرم در لیتر، هر دو هفته یک بار از فروردین تا مهر ماه، مورد استفاده قرار داد.

تعویض گلدان: ریشه های  گیاه قاشقی سطحی و ریز است، بنابراین گلدان کوچک برای گیاه مناسبتر است، به هر صورت هر سال ریشه ها را بازدید کنید و در صورت لزوم گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.